Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Francie vyvíjí hypersonické jaderné střely ASN4G

Datum přidání 02.12.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 34 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Francie začala s vývojem nové generace střel vzduch-země ASN4G (Air-Sol Nucléaire 4 Génération) schopných nést jadernou nálož. Podle současných plánů ASN4G dosáhne hypersonické rychlosti a v její konstrukci se uplatní zásady stealth.

Foto: Stíhačka Dassault Radale s jadernou střelou ASMP-A. /Armée de l'Air

Foto: Stíhačka Dassault Radale s jadernou střelou ASMP-A. / Armée de l'Air

 

Francouzské jaderné střely vzduch-země

V roce 2009 vstoupila do služby u francouzského letectva řízená střela s jadernou náloži ASMP-A (Air-Sol Moyenne Portée-Amélioré). O rok později francouzské námořnictvo získalo nové ponorkové balistické rakety M51 s doletem až 10 000 km.

 

Letecké střely spolu s balistickými raketami na ponorkách tvoří odstrašující jaderný arzenál Francie. V současné době je Francie schopná nasadit 300 jaderných hlavic s celkovou mohutností 51,6 Mt.

 

Původní střelu ASMP zavedlo francouzské letectvo do výzbroje v roce 1986. Zdokonalená ASMP-A vstoupila do služby v roce 2009 a postupně u letectva i námořnictva nahradila původní variantu.

 

ASMP-A dokáže na vzdálenost 500 km dopravit nálož o mohutnosti 300 kt. K cíli se raketa blíží rychlostí Mach 3.

 

Střela při hmotností 860 kg měří na délku 5,38 m. Jako nosiče střel se používají stíhačky letectva i námořnictva Dassault Rafale F3 a Dassault Mirage 2000N.

 

Kromě taktického použití na bojišti (existuje údajně i plán nasazení proti lodím) ASMP-A hraje i specifickou roli v jaderné odstrašující doktríně Francie. Jedná se o jakousi „poslední výstrahu".

 

Kdyby protivník podcenil vážnost francouzského jaderného odstrašování, stíhačky provedou omezený útok pomocí střel ASMP-A. Až v případě ignorování této výstrahy dojde k vypuštění balistických raket z ponorek na cíle na území protivníka.

 

ASN4G: Nová generace francouzských jaderných střel

Francie v současné době podle magazínu DefenseNews pracuje jak na modernizaci střel ASMP-A, tak na zcela nové generaci jaderných střel ASN4G. Modernizované ASMP-A zajistí Francii minimálně do roku 2035 schopnost překonat nejsilnější protiopatření protivníka.

 

Podle ministra obrany Francie Jean-Yves Le Driana již začal vývoj zcela nové jaderné střely vzduch-země. Francouzský průmysl se údajně soustředí na stealth střelu schopnou dosáhnout hypersonické rychlosti (>Mach5).

 

„Studie nástupce ASMP-A, označovaného jako ASN4G, právě začala," uvedl Le Drain 20. listopadu. „Výběr zbraňového systému, obsahující střelu ASN4G a nosnou platformu, je jedním z hlavních témat ozbrojených sil."

 

Náčelník štábu letectva Denis Mercier uvedl, že střela ASN4G může dosahovat rychlosti až Mach 8. Podle ministra hypersonické zbraně vyvíjí Čína, Rusko, Spojené státy nebo Indie a vývoj hypersonických zbraní je jasný trend současnosti.

 

Otázkou je nosič podobné zbraně. Dosahnutí hypersonické rychlosti vyžaduje výkonnější motor a více paliva, to znamená větší rozměry. Otázkou tedy je, zda současné nosné platformy, v podobě stíhaček Rafale, budou výkonově a rozměrově dostačující.

 

Zdroj: DefenseNews

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
jancz Datum: 10.12.2014 Čas: 09:09

nemyslel jsem to doslova tak, že jakmile usedne na trůn USA nějakej poblblej evangelík nebo mormon (je důležité zmínit jejich náboženské přesvědčení, protože tím oni se řídí), tak hned vypukne peklo, ale všeobecně platí, že právě v téhle radikálně pravicové straně je víc lidí, kteří by si to stále nejradši rozdali s rusákama, protože doteď neměli pořádně šanci, nebo samozřejmě s blízkým východem stačí se kouknout na Bushe nebo i dál od minulosti takovej Regan,... neřákám, že na straně demokratů jsou všichni v pořádku, ale pokud jde o USA tak ta extrémní imperialistická pravice docela problém

avatar
RiMr71 Datum: 09.12.2014 Čas: 13:42

...k čemu proboha nemá USA s republikánským presidentem moc daleko? Ke spuštění jaderné války? Nebo jak jste to myslel?

avatar
jancz Datum: 09.12.2014 Čas: 13:07

že se na ty atomovky ty lidi nevy*erou, v každé zemi, která vlastní jaderné zbraně se může najít jeden nebo více blbců co dřív nebo později můžou zmáčknout čudlík, přijde mi, že se ve světě z historie nikdo nikdy nepoučil... jeden by řekl, že největším kandidátem je severní korea, ale ti mají atomovky jen na to aby si na zimu vynutili jídlo aby nevychcípali hlady, větší strach jde z východu ať už blízkej nebo rusko, na druhé straně pokud by měla USA republikánského prezidenta a vedení tak k tomu taky nemají moc daleko.... nepoučí se a nepoučí...

avatar
mat.kan Datum: 05.12.2014 Čas: 17:17

green_korytnacka: s tymi zakonmi, svata pravda. rovnost pred zakonom bez ohladu na nabozenstvo, etnicitu, majetok atd. je klučom nie napr. hystericke zakazy

v druhom bode ale suhlasit nemozem, ono je naivne očakavať že počas tej chvilky ignorancie bude moslimska komunita jedina "poriešena", sa môže celkom dobre stať že sa pri nich zvezia akakolvek ina minorita

avatar
JirkaM Datum: 03.12.2014 Čas: 21:58

Hypersonické, neviditelné rakety s jadernou hlavicí. To vypadá jednoznačně na zbraň prvního úderu. Vyvíji je teď všichni. Zajímalo by mě, jaké s nimi mají plány. Na jaderné odstrašování snad stačily balistické rakety.

avatar
green_korytnacka Datum: 03.12.2014 Čas: 18:46

mat.kan: poriesenie moslimskych komunit v EU je iba otazka chvilkovej ignoracie hlupej politickej korektnosti. jedine co je potreba je uplatit zakony rovnako na vsetkych.

avatar
Kozlus Datum: 03.12.2014 Čas: 15:01

To jste z toho silene zavadneho komentare mohli nechat aspon tu cast ohledne nasazeni te rakety.

avatar
mat.kan Datum: 03.12.2014 Čas: 14:59

liberal shark:

čo myslíte aká by bola reakcia francúzskej moslimskej komunity(a celosvetovej taktiež) na nasadenie taktických jadrových zbraní na lubovolné mesto v Sýrii alebo Iraku? ja sa silne obávam, že nepokoje aké sme videli v osle, apríži , londýne a najaktuálnejšie vo fergussone by boli takým príjemným nedelním barbeque oproti tomu čo by mohlo vyvolat nasadenie nuklearnych zbraní.

Povedzme, že aj vyhladíte povedzne optimisticky 50% živej sily IS jedným nukleárnym úderom. Kolko osob celosvetovo ste práve posunul od pasívneho priaznivca k aktívnehu dzihádistovi? vojna proti teroru beztak trpí podkopavanim strategických cielov nasadzovaním nie celkom vhodných takticko-operačnými prostriedkov a nukleárne zbrane by tomu len nasadili korunu.

avatar
semtam Datum: 03.12.2014 Čas: 14:37

Francie si vždy zachovávala svoji svrchovanost. Viz. i de Gaulle: Spojenec ano, ale ne vazal. Tyto a podobné zbraně pokud chce být Francie stále velmoc i když druhořadá potřebuje na udržení svého postavení.

avatar
David Datum: 03.12.2014 Čas: 13:58

Přiznám se, ty věčné řeči o Ukrajině jsou mi také směšné. Ale myslím, že i to současné dění způsobí, že Francie patrně bude mít ambici vlastnit více jaderných zbraní coby prostředku k odstrašování. Již dnes se ve Francii poměrně vážně vedou debaty o navýšení vojenských výdajů, což se ostatně částečně již děje. A to se zřejmě projeví i v této oblasti, přičemž se již patrně tolik nebude hledět na náklady. Přitom na potřebě posílit vojenský potenciál se shodují téměř všechny významnější politické strany ( když nebudu počítat trockisty a podobné skupinky)

avatar
Jan Grohmann Datum: 03.12.2014 Čas: 09:01

OK, pánové, jakoukoliv diskuzi Rusko-Ukrajina-USA v tomto vláknu utínám. Pokud máte zájem, můžete použít diskuzní fórum. Děkuji, že se budete držet tématu - nové jaderné střely Francie.
 
Jelikož výzva nebyla pochopená, byl jsem nucen smazat komentář na téma Rusko-Ukrajina-USA a Putin. Na požádání smazaný komentář pošlu e-mailem.

avatar
semtam Datum: 03.12.2014 Čas: 03:11

Todomatch

Už opravdu nerad přispívám do třenic Rusko vs. EU, ale nezdá se Vám, že měříte dvojím metrem? Tvrdíte, že obyvatelstvo Ukrajiny chtělo do EU, což je pravda. Ale ne každá část Ukrajiny chtěla do EU a ty oblasti co nechtěli nikoho nezajímaj? Pokud vím, tak Putin nadšení pro separatisty neměl. Dokonce jim sdělil, že nemají podporu Ruska. Válka i příměří se dějí podle toho, jak to vyhovuje Ukrajině. Nějaká podpora separatistům určitě proudí, ale je to v mnohem menší míře, než je nám předkládáno. Mimochodem mise OBSE, nepotvrdila nynější zprávy o kolonách tanků směřující z Ruska k separatistum. Co se týče k MH17, tak doporučuji si zjistit, co v osudný den zaznamenal německý AWACS a jaké jsou podmínky pro sdělování informací k onomu sestřelu. A je mi podezřelé, pokud EU silně podporovala vstup Ukrajiny do EU, proč ji nezastavila když, šla do války na východě. Takhle ji EU zase nebude chtít, zemi rozeštvanou válečnym konfliktem.

avatar
Todomatch Datum: 03.12.2014 Čas: 00:10

Nemo, je smutné, že geneze současného ekonomického konfliktu s Ruskem je celkem prostá a jasná - Na počátku je Janukovyčovo otočení se zády k dříve přislíbenému podpisu asociační smlouvy s EU (patrně pod tlakem Ruska), ke které se lidé na Ukrajině upírali, jako k naději jak se dostat z toho srabu co tam mají. Následují protesty proti Janukovyčovi a jeho vládě v Kyjevě. Vláda padá a Janukovyč prchá do Ruska. Rusko zabírá vojensky Krym a destabilizuje Východ Ukrajiny, kde ustavuje domobranu s cílem odtrhnout i tuto část Ukrajiny. NATO odmítá zasáhnout. Ukrajina se proto začíná vlivu Ruska vojensky bránit sama. Separatisté sestřelují omylem civilní letadlo. Západ vyhlašuje protiruské sankce, které postupně přitvrzuje. To je prostý sled událostí a přesto je výklad konspirátorů ten, že Rusko je skvělá a úspěšná země, která úplně ve všem předčí zkažený a dekadentní západ a navíc má zdravý finanční sektor a průmysl a armádu a rodinu a vůbec všechno a tím ohrožuje americkožidovský kapitál, který proto lstí vyvolal spirálu sankcí, jež má jedíný cíl a sice zničit Rusko, říši dobra. To je asi tak v kostce vše, co nám chcete říct, že ano?

avatar
Nemo Datum: 02.12.2014 Čas: 23:27

Deortc: to je to o čem jsem psal ve druhém odstavci. Nazývají to eufemisticky sankce ale ve skutečnosti jde o ekonomickou válku a snahu udusit nebezpečně vzmáhající se konkurenci. Takový drastický pád rublu je veskrze umělá věc za cílem položit jejich ekonomiku. V EU se bohužel rychle zapomnělo co americké ratingy způsobily. A kdo se z historie nepoučí je nucen ji opakovat. Tyto nástroje totiž lze použít vůči komukoliv kdo není dostatečně povolný. Saddám byl taky americký spojenec a jak skončil.

avatar
Deortc Datum: 02.12.2014 Čas: 22:48

Koukám, že se tady zase rozvinul hádka "Rusko versus západ (USA&EU&Japonsko&Kanada...)", což je oblíbené diskuzní téma dnešních dnů. :)

Co v této souvislosti říkáte na dnešní pád hodnoty rublu vůči dolaru?
viz. http://www.xe.com/de/currencycharts/?from=USD&to=RUB&view=1D

Pád zhruba o 6% během jediného dne. Přiznám se, že z toho trochu začínám mít i strach, protože se obávám, že tohle už zavání tím, že by v Rusku mohly nastat runy na banky (kdo by chtěl držet měnu, jejíž hodnota takto rychle padá, že?) a řada dalších společenských a ekonomických pohybů jejichž směr a intenzita jsou podle mě naprosto nepředvídatelné. A vzhledem k tomu, jak je Rusko poslední dobou silně nacionalisticky vypjaté a ublíženecké,....tak se bojím aby to nakonec neskončilo něčím v Evropě fakt ošklivým.

Jak tuhle situaci hodnotíte vy?

arr