Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Francouzi se zdráhají dodat lodě Mistral do Ruska

Datum přidání 18.11.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 129 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Francie se stále zdráhá předat obří výsadkovou loď Vladivostok třídy Mistral do Ruska. Ruská tisková agentura RIA Novosti (nyní Sputnik International) v pátek citovala nejmenovaný zdroj, podle nějž Rusové požadují lodě dodat do konce listopadu, jinak budou požadovat odškodné.

Foto: Vladivostok vyplouvá na moře. / DCNS

Foto: Vladivostok v přístavu u města Saint-Nazaire. / Quoique, CC BY-SA 3.0

 

V roce 2010 si Rusko ve Francii objednalo dvě výsadkové vrtulníkové lodě třídy Mistral v hodnotě 1,12 miliardy eur ( 31 miliard korun). Lodě dostaly název Vladivostok a Sevastopol.


Oficiálně mělo dojít k předání první lodě Vladivostok ruskému námořnictvu 14. listopadu. Avšak francouzský prezident François Hollande již dříve oznámil, že Francie nemá zatím lodě v úmyslu do Ruska předávat. Důvodem jsou ruské aktivity na východě Ukrajiny.


„V současné době nejsou podmínky pro dodání lodí," řekl novinářům v pátek francouzský premiér Manuel Valls. „Francie dodrží své smlouvy, ale Francie je národ, které zohledňuje situaci, chce mír na Ukrajině a dělá svrchované rozhodnutí, aniž by ji kdokoliv zvenčí diktoval, jak se má chovat."


Valls reagoval na článek tiskové agentury RIA Novosti, ve které nejmenovaní ruští úředníci dali Francii ultimátum k dodávkám lodí.


„Připravujeme se na různé varianty. Počkáme do konce měsíce, potom budeme předkládat vážné nároky," citovala RIA Novosti nejmenovaný zdroj. Ruští experti údajně analyzují možnou výši škody způsobenou Rusku nesplněním smlouvy. „Tato suma nebude tajná," dodal zdroj.


Francii smlouva umožňuje odložit dodání o tři měsíce. „S největší pravděpodobností francouzská strana využije svého práva odložit předání lodi o tři měsíce," citovala ruská agentura Interfaxu nejmenovaný zdroj.


Zpoždění však musí být způsobeno technickými problémy se zkouškami vrtulníkové lodě, nikoli kvůli politické situaci. Je otázkou, zda odklad o tři měsíce dokáže Francie před případným mezinárodním soudem obhájit.


„Příjmu rozhodnutí bez nátlaku z jakékoliv strany, a to na základě dvou kritérií – zájmů Francie a zhodnocení situace," řekl Holland v neděli tiskové agentuře AFP. „Není tady žádný časový tlak."


V červnu přicestovalo do francouzského přístavu u města Saint-Nazaire 550 ruských námořníků, 400 členů budoucí posádky lodi Vladivostok a 150 dalších námořníků. Výcvik na lodi Vladivostok pak probíhá od 13. záři.


Podle pondělního vydání francouzského deníku Ouest-France, který čte denně 2,5 milionu čtenářů, byl ruským námořníkům odepřen přístup na loď Vladivostok. Francouzské ministerstvo obrany však popřelo, že o zamezení vstupu ruských námořníků na palubu cokoliv ví.


I přes silná slova na obou stranách, Rusko zatím neobdrželo oficiální oznámení od Francie, o pozastavení nebo přerušení smlouvy. "Dosud jsme neobdrželi žádné oficiální odmítnutí," řekl Denis Manturov, ruský ministr průmyslu a obchodu. "Smluvní plán se nezměnil."

 

Zdroj: Reuters, Sputnik International, Russian Defense Policy

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Deadog Datum: 25.11.2014 Čas: 15:24

Tak, zatim je dodavat nebudou, obchod je odlozen na neurcito.
Dnes to bylo v novinach.

avatar
fenri Datum: 21.11.2014 Čas: 10:28

Neshere vzhledem k tomu, že se ve vašich výpadech dopouštíte osobních útoků a podsouvání, nemám zájem s Vámi dále diskutovat. Myslím, že se stále pokoušíte obhajovat neobhajitelné, relativizovat svá předchozí tvrzení a napadat ad hominem. Věřte (nebo nevřřte, to je fuk), že nejsem žádný proruský nadšenec. Jen nemám rád vaďe ohýbání argumentů a historie a nemám sklony k tomu být ovčanem, který nadšeně hýká, kdykoliv se mu ukáže nepřítel. Váše kastování států je mylné, arogantní a diskutovat s tím nelze. Vaše "důkazy" jsou důkazy kruhem či axiomatizací vašich tvrzení. Proč není Turecko demokracie? V čem se bylo R-U součástí jiného civilizačně - politického systému, než Itálie? A která Itálie?

avatar
Nesher Datum: 21.11.2014 Čas: 10:01

Fenri
R-U a ani Neměcko nebyly liberální demokracie, spíše bych je (hlavně Německo) připodobnil dnešnímu Rusku, konzervativně-nacionální režimy v nichž hlavní moc nemá parlament, ale silové složky a zboštěný panovník. Já nemluvím o civilizačním, ale civilizačně-politickém okruhu. Tj. nejsme jen produkty stejné civilizace (v našem případě Západ, ale sdíleme i stejné politické nastavení, tj. demokracii)
Rusko nesplňuje nic z toho, je produktem východní - byzanstko-asijské kultury a rozhodně se nejedná o demokracii.
Stejně tak Turecko není demokracie a ani nikdy nebylo, navíc nepatří do stejného civilizačně-politického okruhu. Turecko je spojenec Západu, nikoli jeho součást.
Ale nechme toho, Vás z toho ruského nadšení nevyléčí vůbec nic a já zase ve Vašich příspěvěcích nevidím jediný relevatní argument, jen proruské emociální výpady. To už pak není diskuse, ale dialog lidí, kteří nemluví stejným a ani podobným jazykem, také nemají šanci se domluvit. Od této chvíle slibuji, že nebudu na Vaše příspěvky stran Ruska reagovat a Vás prosím o to samé.
Poslední co si dovolím k tomuto tématu podotknout je to co už jsem jednou řekl, bytostným zájmem ČR je minimalizovat jakýkoliv vliv Ruska (ekonomický, politický, vojenský....) ve Střední Evropě. Protože nám jako státu i jako společnosti nemůže nic pozitivního nabídnout, spíše by nás stahoval zpět do situace z níž se lopotně 25 let snažíme vyhrabat.

avatar
fenri Datum: 21.11.2014 Čas: 07:18

Nesher to Luky:
a.) státy ze stejného civilizačního okruhu spolu válčí minimálně stejně často, jako státy různých civilizačních okruhů. Netvrďte nesmysly. Rakousko-Uhersko patřilo do jiného civilizačního okruhu než Itálie? Německo do jiného než Francie? Francie do jiného než Anglického? Anglický do jiného než Irský? Atd. atd.Takže blábol, že.
Pokud to berete tak, že demokracie spolu neválčí, tak je to opět mimo. Demokratické Turecko by si to s demokratickým Řeckem rozdalo hned (kdyby je nedrželo okolí) a jeho okupace severního Kypru se od Krymu liší jen tím, že se Turkové místních obyvatel ani nezeptali v referendu. Na druhou stranu Rusko je nepochybně demokratickou zemí. Putin se stane minulostí přesně v moment, kdy ho Rusové nebudou chtít. Ovšem s podporou přes 80% je na tom mnohem lépe než západní politici. Ano, v Rusku je nepochybně potlačována opozice a škrcena média. A dost. Ovšem totéž v rostoucí míře lze pozorovat na Západě. Můžete být členem opozice, ale jen té správné a se správnými (gender, multikulti, eko apod.) názory, jinak máte taky problém. Není snadné být aktivním členem UKIP v UK. A UKIP jistě není stranou nijakou nemravně odpornou. Prostě mind crimes jsou trestány skoro všude.
b.) jak Rusko oslabí to, když bude dostávat za plyn pro UA plnou cenu a EU bude finančně brutálně krvácet ve snaze udělat z Ukrajiny aspoň trochu stát? A stejně její (naše) prachy skončí v kapsách ukrajinských oligarchů. Ostatně to, že Putin ruské oligarchy docela zkrotil, resp. přinutil je alespoň trochu s dělit se státem je jednak příčinu vzestupu Ruska a zároveň noční můra různých Achmetovů, Kolomských, Porošenků a dalších "šikovných" pánů. To vzdálený, tolerantní Brusel s štědrými dotačními programy je jistě lákavější představa. Hodit rozpolcenou Ukrajinu na krk soupeři je docela dobrý tah. Z Donbasského průmyslu nikdo mít prospěch už nebude (nemluvě o faktu, že většina odborníků z Donbasu už dávno odešla do Ruska) a UA úrodná půda bude sloužit tak na pěstování řepky, protože v opačném případě narazí ukrajinští zemědělci na francouzské a německé a systém kvót. Rusové opravdu potřebují Krym a o ten nepřijdou, navzdory vlhkým snům ukrajinského exministra obrany.
Obecně si ovšem myslím, že UA jen taškařice ve stylu chléb a hry a dlouhodobý zájem Ruska je úplně jinde. Hlavně v Antarktidě.

avatar
fenri Datum: 20.11.2014 Čas: 23:23

Nesher - koukám že už jedeme ad hominem a podsouváme. Člověče, nemáte argumenty, jen svoje dojmy a urážení oponentů.
K Brežněvovi: v době kdy se narodil je dost komplikované hovořit o Ukrajincích (ostatně Ukrajina je ocintek UKraje Ruska). Nicméně prostě nebyl Rus, máma měla ukrajinský původ a na Ukrajině se narodil a vyrostl. Argumentovat tedy tím, že se ve všem mýlím, protože Brežněv byl Rus je zkrátka trochu mimo.
Tak nějak nevím, co získáme tím, že si na krk navalíme obrovkou chudou, rozpolcenou a rozkradenou zemi. To nás v žádném případě neposílí. Vzdálenost je menší překážkou než to, že během pěti let na Ukrajině vykrvácíme tak, že nám na nějaké zbrojení nezbyde.Jediný rozdíl bude v tom, že součástí našeho okruhu se stane neproduktivní drahá země s válkou na svém kraji.

avatar
Nesher Datum: 20.11.2014 Čas: 23:18

Luky
Mír je dlouhodobě možný pouze když:
a) oba subjkety patří do stejného civilizačně-politického okruhu (demokracie spolu neválčí)
b) každý subjekt patří do jiného civilizačně-politického okruhu, ale ten který nepatří do toho západního je příliš slabý na to, aby mohl chtít rozšiřovat svůj vliv mimo své vlastní hranice
Rusko bohužel nesplňuje ani jednu z těchto podmínek, tedy slabé Rusko je naším státním zájmem neb nebude schopné uplatńovat svůj vliv ve Střední Evropě. Je-li nástrojem jak toho dosáhnout pro západní Ukrajina, warum nicht.

avatar
Nesher Datum: 20.11.2014 Čas: 23:11

To fenri
Brežněv nebyl Ukrajinec, pokud něco byl, tak byl Rus, nejvíce byl spajt s ruskou kulturou a ruskou řečí. Ostatně rusifikace na Ukrajině (a nejen tam) běžela prakticky po celou dobu fungování SSSR.
Tady nejde o civilizační okruh Ukrajiny, civilizační okruh jsem použil jako argument proč je v Rusku místními silami nemožné nastolit demokratický režim, toť vše.
Já jen tvrdím, že slabé Rusko, zatlačené co nevíce dál na východ a pro západní Ukrajina (o demokratické Ukrajině opět nebylo v mém příspěvku ani slovo) je v českém státním zájmu.
Tedy prosím, zkuste přes ten opar svatého proruského nadšení alespoň zkusit číst.

avatar
Luky Datum: 20.11.2014 Čas: 23:04

Nesher: To byl zase příspěvek.

Nevím, kde berete jistotu, že " pokud se na to podíváme právě prizmatem českých státních zájmů, tak je zcela zřejmé, že ...".

Opravdovým zájmem naší republiky je stabilní situace v Evropě - bezpečnostně i ekonomicky. Dále dobré politické a obchodní vztahy se sousedy, tedy i Ruskem - a to by v případě dobrých vztahů, tedy bez dobrodružství na Ukrajině, bylo velmi rozvojovým partnerem s velkým zájmem.

Může nám být jedno, jestli blízký východ a kaspickou ropu ovládne USA, protože z toho neuvidíme vindru. Nám na ekonomiku nikdo nic nepřidá, budeme se o sebe muset postarat sami. Také je pro naší republiku lepší nebýt v první linii nesmyslného konfliktu, na kterým nemáme zájem. Není ani naším zájmem být na seznamu cílů preventivního jaderného útoku (už jsme tam ty souřadnice měli - pro střely ze západu). Je směšné, jak Amíci, Britové a jim podobní bez uzardění kážou východní Evropě, jaký má mít postoj k Rusku. To protože je to pro ně marginální trh. Ale třeba Rumuni jsou na Rusko ještě mnohem více navázáni, než my. Když se ale někdo jen maličko otře o zájmy těchto "lídrů euroatlantského prostoru", jde vše stranou a hned ukážou ostré lokty (lidská práva nepráva, mezinárodní právo, vše jde stranou). Jako typickej Khárl - bude brojit proti Rusům jak o život, lidem co žijí od výplaty k výplatě bude vykládat, že je potřeba rozšiřovat sankce a bla bla žbrb...ale zkuste mu někdo sáhnout na rybník, nebo 20m2 remízku!

avatar
fenri Datum: 20.11.2014 Čas: 22:53

To Nesher - Brežněv byl Rus po otci a dědovy. Takže půl na půl. Uvádí se i jeho židovští a polští předci. Ale mýlím se já.
"Why in the official memoirs Brezhnev began to explain this complicated story? Obviously, all his life he was concealing his real name, felt "difficulty" feeling official forms and attempting to cover his tracks, let it slip. Most likely, Brezhnev was the Ukrainian-Jewish, perhaps with a touch of Russian, Polish, Romanian or Gypsy blood. In the column of his nationality is a mess." (ruadventures)
V čem dál se mýlím?
A Ukrajina je náš civilizační okruh? Proboha vždyť jsou mnohem horší než Rusové. Kromě jisté proslulosti cobi dozorci v koncentrákách a několika pornohereček nemají žádné významné osobnosti. Nikdy nic nevynalezli, neobjevili a za 20 let svobody přivedli svojí (surovinami i podmínkami štědře obdařenou) zemi zu grunt. Když udělají revoluci proti oligarchům (kromě naprostého zpackání) si jako prezidenta zvolí oligarchu, který dělal předchozímu oligarchovi ministra fnancí. To je fakt náš civilizační okruh? Míra kradení, korupce a všeobecné neschopnosti je tam ještě vyšší než v Rusku. Tuhle kouli na noze by bylo lepší, aby za sebou tahalo Rusko a ne my.

avatar
Takeda Datum: 20.11.2014 Čas: 22:25

Nesher: Výstižně!

avatar
Nesher Datum: 20.11.2014 Čas: 22:15

To je zase diskuse.
Pánové, prosím, méně emocí, více racionality a hlavně posuzujme situaci na Ukrajině (a nejen tu) z hlediska českých státních zájmů. A pokud se na to podíváme právě prizmatem českých státních zájmů, tak je zcela zřejmé, že české a ruské zájmy jsou na Ukrajině a nejen tam zcela protichůdné. Tedy by i představitelé ČR měli vužít svých (bohužel velmi omezených) možností k nátlaku na vládu Francie, aby lodě v žádném případě nedodávala, a to min. do té doby než se v Rusku změní režim na ne snad demokratický (to je v Rusku vzhledem k tomu, že Rusko patří do zcela jiného civilizačního okruhu dosažitelné pouze vnějším násílím, což si nikdo nepřeje a ani neplánuje), ale na nějaký více ochotný ke spolupráci a méně paranoidní.
To Fenri, nechci Vás nějak zvlášť přesvědčovat, že se skoro ve všem mýlíte (vím, že při Vaší zaslepenosti to nemá smysl), ale ozančovat Brežněva za nerusa (pravděpodobně máte za to, že byl Ukrajinec) je stejný nesmysl jako označovat K.H. Franka za neněmce jen proto, že měl občanství ČSR. Brežněv byl Rus narozený na Ukrajině, ukrajinsky nemluvil a jeho předci se na Ukrajinu přestěhovali z kurské oblasti dnešního Ruska. Kdyby byl o pár desítek let mladší, velmi pravděpodobně by dnes běhal s AK po Donbasu a vyřvával něco o Novorusku.

avatar
fenri Datum: 20.11.2014 Čas: 20:43

S Vieth Minhem mea culpa, na zbytku to nic nemění. NAvíc Vieth Min primárně bojoval proti francouzské okupaci, tudíž to sotva brát jako ruskou agresi. To prostě neobhájíte. Psal jste o zemích, které SSSR napadl tím, že tam podporoval komunisty v reakci na to, že jsem psal, že Rusko zažilo několik velmi brutálních invazí ze strany západu. Já tvrdím, že to prostě není totéž a není to srovnatelné.
No a co se týče Vietnamu, tam podpora stran SSSR nebyla nijak zásadní a nutná.

avatar
kubo4747 Datum: 20.11.2014 Čas: 20:34

Fenri: Ale ja som nikde nič netvrdil (posledný váš odstavec).

A len tak mimochodom, Viet Minh nebojoval z ARVN a USA, to si pletiete asi s Viet Congom. Viet Minh bojoval počas Francúzsko-Indočínskej vojny a tuším aj počas WW II proti Japoncom.

avatar
semtam Datum: 20.11.2014 Čas: 19:56

kubo4747 a Fenri

Nemůžu si pomoct, ale z Vašich příspěvků je zřejmé, že SSSR byl úplně jiná země než je současné Rusko. Protože byla období kdy Svazu plně nevládli jen Rusové, tak zcela logicky vše nelze svádět či dávat za vinu Rusům. Tím samozřejmě neříkám, že Rusové jsou neviní. Ale určitě v tom nejsou sami. A komunismus není jejich výrobek. Měli tu smůlu, že se u nich uchytil po občanské válce a sami za něj zaplatili docela dost a to rukou Stalina.
Ještě menší úvaha, od konce studené války bylo Rusko až do dnešních dnů vcelku přátelské a vztahy s Evropou oproti minulému století se velmi oteplily. Z amerického pohledu, je pro Ameriku hrozba přátelských vztahů Evropa-Rusko? Pokud by vztah Evropa-Rusko přerostl k aspoň vlažnému (pragmatickému) spojenectví. Mohl by tento tandem časem vyšachovat USA ze světové špičky... USA by se nestala nepřítel, ale by hrála druhé housle. To by bylo pro USA docela nepříjemné...

avatar
fenri Datum: 20.11.2014 Čas: 19:51

Kubo - psal jsem o tom, že RUSKÝ přístup k okolí vychází mj. z toho, že RUSOVÉ zažili několik drastických a velmi krvavých invazí ze západu (i východu), aniž by sami podnikali srovnatelné akce. Tj. že je logické, že jsou z našeho pohledu paranoidní.
Do toho začnete blábolit o tom, jak SSSR ovlivňoval šíření komunismu po světě. Pominu-li, že i v tom máte chyby (Viet Minh by jihovietnamskou amrádu v pohodě porazil, kdyby nebylo účasti USA) tak to prostě nijak nesouvisí s tím, že RUSOVÉ (o nichž je řeč, pokud jste to nepostřehl) prostě mají tragickou historickou zkušenost. A pokud akce SSSR vydáváte za RUSKÉ, tak se Vám taktně snažím naznačit, že zas tak Ruské nebyly. Dojímá mne třeba tupé omýlání toho, že invazi v 68 udělali Rusové. Prostě zjednodušení z kterého se odvozují velké a radikální závěry.
Tj. neobhajuji to, že pokud někdo nebyl rozený Rus, že neměl s danou akcí nic společného. Tvrdím jen, že pokud tu akci udělal mnohonárodnostní stát vedený NERusem, těžko z ní vinit Rusko.
Pokud komunisté rozšiřovali svojí moc podporou jiných komunistů, je to stejná agrese, jako podporování demokratů jinými demokraty. A prostě není totéž dodat někomu zbraně a nebo vletět někomu do země a prohnat mu půl populace kremačním komínem. A třeba v tom Vietnamu komunisté prostě měli mezi populací velkou podporu. To je fakt. Okupace v roce 68 NENÍ stejná, jako okupace v roce 38/39. A už vůbec to není totéž, jako někomu dodat zbraně. To dělají všichni, vč. nás.

arr