Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Francouzská armáda spouští program Scorpion

Datum přidání 09.12.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 11 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V těchto dnech startuje jeden z největších zbrojních projektů v Evropě. V rámci dlouhodobého projektu Scorpion od roku 2018 francouzské taktické bojové skupiny GTIA (Groupement Tactique InterArme) začnou zavádět do výzbroje nové bojové a zabezpečovací systémy. Náklady na celý projekt Scorpion jsou vypočítány na 10 miliard euro (276 miliard Kč).

Foto: EBRC Jaguár / Nexter

Foto: EBRC Jaguár; Větší obrázek / Nexter

 

Francouzské ministerstvo před pár dny podepsalo s konsorciem GME (Groupement Momentané d'Entreprises) smlouvu na vývoj a výrobu 2000 nových kolových obrněných vozidel pro francouzskou armádu. Konsorcium GME tvoří francouzské firmy Nexter, Renault Trucks Defense a Thales.


Nejviditelnější součástí projektu je vývoj dvou kolových bojových vozidel. Vozidlo EBRC (Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat) ponese ve francouzské armádě jméno Jaguár a VBMR (Véhicule Blindé Multi-Role) pak Gryf.


Projekt Scorpion také řeší výstavbu velitelských, kontrolních, komunikačních, počítačových, zpravodajských a sledovacích C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance) systému, zbraňových systémů a také výcvikové a logistické zázemí.


Počáteční uzavřená smlouva dosahuje hodnotu 752 milionů euro. V jejím rámci se vzniknou kolové platformy – tedy nosiče vojáků, vybavení, zbraňových a C4ISR systémů. Transportér VBMR Gryf vznikne ve verzi 4×4 a 6×6, průzkumné bojové vozidlo EBRC Jaguár pak ve verzi 6×6.

 Foto: VBMR Gryf / Nexter

Foto: VBMR Gryf; Větší obrázek / Nexter

 

EBRC Jaguár převezme ve francouzské armádě úkoly po vozidlech AMX-10 RC a ERC 90 Sagaie. Naopak víceúčelový VBMR Gryf zastoupí čtyřkolové obrněné transportéry VAB.


Současné plány počítají s výrobou 2080 vozidel VBMR Gryf a 248 kusů EBRC Jaguár. První vozidla VBMR dostane francouzská armáda v roce 2018, EBRC o rok později.


VBMR Gryf vznikne v těžké (6×6) a lehké (4×4) verzi. Bojová hmotnost těžké verze je 24,5 t, lehké pak 10 t. VBMR poslouží jako transportér, nebo jako nosič vybavení a zbraní, např. 120mm minometu.


EBRC Jaugár je naopak „dravec" s mohutnou výzbrojí. Hlavní výzbroj vozidla Scorpion EBRC se stane francouzsko-anglický 40mm rychlopalný kanon CTAS (Cased Telescoped Armament System) usazený ve francouzské věži T40. EBRC Jaguár získá také řízené střely středního doletu MMA (Missile Moyenee Portée).


Vývoj vozidel podle ministra obrany Francie Jean-Yves Le Driana pomůže udržet špičkovou úroveň francouzského vojenského průmyslu. Obě vozidla mají také velký exportní potenciál. Vývoj vozidla vytvoří minimálně 1000 nových pracovních míst a výroba dalších 1700.

 

Zdroj: Defense-Update, Nexter

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
z.a.p Datum: 11.12.2014 Čas: 02:37

Tohle neni o obrnenych vozech ale o specialnich jednotkach francouzske armady:
https://www.youtube.com/watch?v=K_AH6uxgAW4#t=173 je to naborove video.

Je tam videt vyzbroj nejruznejsiho druhu (vcetne prehozu a kopancu)....
.... eh, take urcite nechodi pesky. Necht' se paci!

avatar
z.a.p Datum: 10.12.2014 Čas: 18:31

Tak, tak panie Lukasi...

to je tez tema meho prispevku. Neni to zajimave o co te Francii jde? Privolat zpet Napoleona? :-)

avatar
z.a.p Datum: 10.12.2014 Čas: 18:25

Soucasne nejmodernejsi vozidlo tohoto typu ve francouzske armade, slouzici ve velkych poctech (kolem 500ks) je VBCI
http://en.wikipedia.org/wiki/V%C3%A9hicule_blind%C3%A9_de_combat_d%27infanterie

Jedna se o velmi schopny stroj, jehoz dodavka byla dokoncena neco pred rokem (dalsi duvod proc se divit novemu navrhu). Ma pomerne znacnou bojovou vahu kolem 25
tun, coz je vice nez rusky BTR 90 a nebo americky GD Stryker http://en.wikipedia.org/wiki/Stryker odvozeny z Mowag Piranha.

Bylo by zajimave znat do jake miry pokrocila ochrana na tomto typu vozidel. Na Mowag-u byl pancir 8mm tlusty, ktery odolal primemu zasahu bezneho naboje 7.62 NATO 'point-blank', nikoli ale protipanceroveho. Jiste, existuje pridavny reaktivni pancir a ruzne formy zebrinove a sitove ochrany, ale ty maji celou radu nevyhod (vaha, zvetseny obrys, montaz a demontaz).

Dalo by se ocekavat, ze ochrana techto navrzenych novych vozidel bude prinejmensim ta sama nebo lepsi (kombinovany pancir, jine materialy jako keramika?). Lze soudit, ze tato vlastnost, krome mobility a dojezdu je kriticka. S rostoucim poctem a kvalitou proti-pancerovych prostredku pechoty (uz i 40mm a 35mm granatomety si s nimi umi poradit) je 'preziti' na bojisti stale rostouci problem

avatar
Lukas Datum: 10.12.2014 Čas: 18:17

Nie przesadzajcie
Armia francuska ma specyficzne potrzeby - dlatego też zawsze była "inna" niż choćby Bundeswehra....

Francja ma broń atomową - więc kto ich militarnie zagrozi? (Mają też atomowy lotniskowiec - czego nie ma np. Rosja - kreująca sie na "potęge militarną")

Armee de Terre przygotowana jest do operacji zagranicznych - jak Mali czy Afganistan...
Stąd też następca VABa będzie pojazdem podobnym do MRAP - a nie to klasycznego transportera opancerzengo...
(A mogli kupić kilkaset VBCI uzbrojonych w 12,7mm)

Do "realizacji zadań sojuszniczych" Francja ma 2 brygady na VBCI i czołgach Leclerc oraz Armée de l'Air.

avatar
RiMr71 Datum: 10.12.2014 Čas: 16:16

Francii jako stát nemusím (vůbec), ale s frantíky jako jednotlivci se kterými jsem se kdy setkal na různých akcích (letci, vojáci, modeláři), tak byli vždy velmi srdeční, přátelští a neměl jsem z toho pocit, že by šlo o nějakou přetvářku. Byli to prostě bezva chlapi! :)
Podobný kontrast ve vnímání stát/jednotlivec cítím ještě vůči Rusku, tam je ten kontrast ještě podstatně silnější.

Já osobně, když kritizuji nahlas nebo v hlavě nějaký národ, tak si vždycky řeknu, jestli je ten náš "národ" lepší, než ten na který frflám. No výsledky bývají všelijaké.

Jinak mi přijde, že Francie je jedna z mála eropských zemí, která furt někde "tak trochu" válčí. Takže mají svůj vývoj a produkci kde ověřit v akci.

avatar
z.a.p Datum: 10.12.2014 Čas: 14:54

pro David;

To ze Francouzi maji na mysli cizi (zvlaste africke a mozna i latinsko-americke) trhy je pravdepodobne. Pokud vim, po zaniku brazilske ENGESA toho podobneho druhu v Lat. Americe moc neni.

Samozrejme, jedna vec jsou vydaje 'na obranu' a druha je zivotni standard ve Francii same; ty by mely spolu souviset - tedy v idealnim pripade. Ja mam shodou okolnosti v tom smeru urcite zpravy: nase dcera tam ma kamaradku - chemickou inzenyrku. Ani pro ni nalezt uplatneni (plasty, petrochemie...) nebylo snadne. Nemyslim si, ze francouzska ekonomka je prosperujici, ale rad bych se mylil. Navic, spolecenska atmosfera v te zemi neni prave 'vstricna' - viz notoricky znamy odstup k cizincum.

avatar
David Datum: 10.12.2014 Čas: 13:56

Pro z.a.p. - lze předpokládat, že tyto stroje bude Francie exportovat. Zájem o tyto stroje budou mít některé africké státy - bývalé francouzské kolonie (některé z nich přitom v posledních letech zaznamenávají poměrně slušný ekonomický růst a výrazně zbrojí), patrně i některé arabské státy, které používají starší francouzskou techniku, vozidla VAB, VBL, či AMX-10. Napadá mne třeba Omán, SAE, Saúdská Arábie. Takže vývoj těchto nových systémů se Francii jistě vyplatí.
A jinak - Francouzi si sice věčně stěžují, ale mají jednu z nejsilnějších světových ekonomik a ve srovnání s jinými velmi dobrou životní úroveň. Silná ekonomika si proto může dovolit i poměrně náročné vojenské programy

avatar
Jan Grohmann Datum: 10.12.2014 Čas: 10:23

Pro Lukas. S částkou 5 miliard euro se počítá do roku 2025. Celý program má spolknout 10 miliardy euro.

avatar
z.a.p Datum: 09.12.2014 Čas: 22:02

Nemam v umyslu se opirat do Francie,
nicmene kdyz uz jsem nakousl to tema, tak jsem se podival na nejake statistiky; tady je jedna z r.2012:

http://3.bp.blogspot.com/-bh0L63FUb0M/UGvlKlyhYwI/AAAAAAAAADE/8yRrEafQN58/s1600/Military+Spending+by+country.jpg

Francie se svymi 2.3% GDP se ukazuje hned po GB (2.5% GDP) a Saudii v lize velkych armadnich utracecu. Vetsina zbyvajicich clenu EU se pohybuje kolem 1.5% a Kanada o cele procento mene nez Francie, tj. 1.3% GDP. Zajimave, nicmene ne zas tak prekvapive. Francie si hraje na malou evropskou velmoc a ma prsty v mnoha zalezitostech jak na Strednim Vychode tak v Zapadni Africe.

Ve vyzbroji sve armady rozhodne nezaostava: http://en.wikipedia.org/wiki/Modern_equipment_of_the_French_Army

Nedavno ohlaseny program vymeny pusek k tomu jeste prida a mluvi se o znacnych cislech, kolem 100 tisic..... to by asi stalo za samostatny clanek. Navic budou muset asi zaplatit Rusku zpet za 2 nedodane lode. Hadam prave proto me tato zprava zaujala. No nic, jejich starosti bych nechtel.

avatar
z.a.p Datum: 09.12.2014 Čas: 16:05

Toto jsou technicky zajimave projekty a jiste je, ze obrana zeme je vec priority. Jenom me udivuje jak se vlada Francie smele pousti do nakladnych projektu v dobe vseobecneho ekonomickeho utlumu mnoha zemi EU.

Pracovni mista to po dobu projektu a jeho realizace vytvari, to je pravda. Ale vyrobkem tohoto druhu to konci, neni dalsi 'nasobny' ucinek (spinoff effect) jako napr. u vyroby zemedelskych ci prumyslove pouzitelnych stroju. Dalsi vec je samozrejme otazka, zda se tato zeme citi pravem ohrozena nebo ne; ale to je jina vec.

avatar
Lukas Datum: 09.12.2014 Čas: 15:00

Na pewno dobra kwota jest podana?
Bo ja spotkałesm się z wartością 5 mld Euro - dla całego programu)/
Cena obejmuje
1722 VBMR 6x6, 358 VBMR 4x4 i 248 EBRC 6x6 .(To i tak wychodzi dużo - 2.147 mln Euro / za pojazd)

arr