Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Francouzská armáda má první vrtulníky Tiger HAD

Datum přidání 21.04.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 10 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Předevčírem získala francouzská armáda první bitevní vrtulník Tiger verze HAD (Hélicoptère d'Appui Destruction). Celkově čtyřicet vrtulníků Tiger HAD se připojí k již dříve objednaným strojům Tiger HAP (Hélicoptère d'Appui Protection). Verze HAD bude ve francouzské armádě sloužit především k útočným akcím a podpoře pozemního vojska.

Tiger HAD

Foto: Tiger HAD pro francouzskou armádu / Eurocopter


Počátky programu evropského vrtulníku Tiger sahají až do roku 1986, kdy francouzská a západoněmecká vláda podepsaly dohodu o vývoji nového bitevního vrtulníku. Konstrukce i určení chystaného vrtulníku Tiger byly poplatné své době – stroj měl sloužit zejména k boji se sovětskou obrněnou pozemní technikou.

 

První prototyp vrtulníku vzlétl roku 1991. Avšak v téže době končila studená válka a projekt se dostal vlivem klesajících vojenských rozpočtů do existenčních obtíží. Nakonec padlo rozhodnutí, že bude pokračovat, ale původní, především protitanková role vrtulníku se rozšíří o další úkoly – blízkou leteckou podporu, průzkum bojiště a ozbrojený doprovod jiných vrtulníků.

 

První stroj verze pro podporu a doprovod Tiger HAP získala francouzská armáda až v roce 2003. O dva roky později se dočkala i německá armáda, která zavedla do výzbroje verzi pro podporu UH Tiger (Unterstützungshubschrauber Tiger).


Nejnovější verze, Tiger HAD, je poháněna dvěma turbovrtulovými motory MTR300, každý o výkonu 1000 kW. Varianta HAD je vzhledově prakticky podobná základní verzi vrtulníku Tiger HAP, změny jsou jen v "detailech". Výkon motorů byl u verze HAD například navýšen o 14 %.

 

Video: Tygři nad Afghánistánem / YouTube


Na základě požadavků španělské armády, dalšího budoucího uživatele verze HAD, byla zlepšena také balistická ochrana vrtulníku. Tiger HAD dostal nový optický zaměřovací systém, zařízení pro elektronický boj a nový identifikační systém přítel/nepřítel.

 

Hlavní odlišností Tiger HAD je ovšem schopnost odpalovat americké protitankové střely Hellfire II. Rodina amerických střel Hellfire II sestává z protipancéřové verze AGM-114K, tříštivo-trhavé AGM-114M určené k boji se živou silou (případně s lehce opancéřovanými cíli, bunkry, budovami) a z termobarické AGM-114N pro boj se živou silou uvnitř jeskynních komplexů nebo v uzavřených prostorách.

 

V současnosti se ve výzbroji francouzské, německé, španělské a australské armády nachází 97 vrtulníků Tiger. Tyto čtyři země si pak dohromady objednaly 183 stroje. V samotné francouzské armádě má sloužit čtyřicet strojů Tiger HAP a čtyřicet strojů Tiger HAD.

 

Zdroj: Altair, Wikipedia

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ondřej Lacina Datum: 23.04.2013 Čas: 11:00

AH-64 není námořní? To bych netvrdil, protože Britové svoje Westland Apache AH Mk.1 na letadlových lodích vesele používají. Apache neměl Cobru nahradit, měl jí pouze doplnit. Cobra byla určená pro námořní pěchotu, která potřebovala rychlý, obratný a lehký stroj a Apache pro armádu, která zase chtěla těžký, silně pancéřovaný a ozbrojený stroj.
Nechtěl jsem zase tak napsat že patří do jiné kategorie, ale spíš že na oba stroje byly vytvořeny pro jiné cíle. USA chtěli z Apache čistokrevný těžký bitevník určený k ničení tanků a Tiger byl určený spíše pro průzkumnou, doprovodnou a samozřejmě také bitevní činnost. Dalo by se říci, že Apache a Tiger nejsou konkurenti, jsou to oba bitevní vrtulníky, ale oba s jiným zaměřením.

avatar
Ultramarinus Datum: 23.04.2013 Čas: 10:54

Rozdil v avionice a senzorech je dost zasadni...?

Na druhou stranu DD Zumvalt a padesat let stare cinske krapy jsou taky oba torpedoborce, tak by se mely jejich vykony taky pomerovat??? Ale notak.

avatar
HU Datum: 23.04.2013 Čas: 01:59

Jaké jiné kategorie je Tiger vrtulník, že jej nejde srovnávat s AH64, co třeba italský bitevní vrtulník A129? Cobra je první vrtulník této kategorie, postaven na zkušenostech z Vietnamu. AH64 není námořní, protože jeho vývoj byl nebo spíše nebyl. AH64 je dalším typem po Cobře, všechny bitevní vrtulníky jsou primárně určeny k boji s tanky. Dvě verze Tigra se staví od počátku, rozdílem jsou specifické požadavky Francie a Německa.

S čínským vrtulníkem jste AH64 srovnávali s klidem, přestože jste neměli bližší info o TTD...

avatar
Ondřej Lacina Datum: 22.04.2013 Čas: 22:31

Srovnávat Tiger s Apachem je podle mě hloupost. Je to jiná kategorie bitevního vrtulníku. Je to jako srovnávat střední tank s tankem těžké kategorie. Eurocopter Tiger se dá srovnávat například s (když už se zase srovnává s americkou technikou) Bell AH-1W SuperCobra/AH-1Z Viper a to bych řekl že bojové kvality (rychlost, stoupavost, zbraňové a ochranné systémy, radary a různá čidla, dolet) jsou jasně na straně Tigeru.

avatar
oxmyx Datum: 22.04.2013 Čas: 14:21

Pořád čtu jak je tenhle vrtulník nejhorší, já nevím proč. Nenapsal by prosím někdo proč? Narovinu říkám, že jsem se o něj nijak do hloubky nezajímal. Cenu neznám.
Je nejhorší prože je to konkurence Bell AH-1 SuperCobra nebo AH-64 Apache? Svého času jsem četl to samé o Ka-52.
No snad mi to někdo vysvětlí.

avatar
CharlieV Datum: 22.04.2013 Čas: 08:21

Hezká hračka, kde se do toho strká klíček :)

Jeden z nejhorších evropských zbrojních projektů, kdyby nakoupili cokoliv kdekoliv tak to vyšlo levnějc a horší by to nebylo.

avatar
Tortor Datum: 21.04.2013 Čas: 17:06

Počátky programu evropského vrtulníku Tiger "šahají " . Varianta HAD je vzhledově "praktický " podobná . byla "zlepšená" také balistická ochrana. Proboha, mohl by někdo nejdříve zkontrolovat pravopis, než se článek nahraje na strínku ?

avatar
Stranger Datum: 21.04.2013 Čas: 16:13

Podobný jako Aligátor

avatar
JiriTintera Datum: 21.04.2013 Čas: 15:35

Vážený pane kolego,
nedostatek technických údajů je v těchto novinách častý, ale u tohoto vrtulníku si to lze vynahradit couráním po internetu, například:

http://en.wikipedia.org/wiki/Eurocopter_Tiger
http://www.army-technology.com/projects/tiger/
http://www.eurocopter.com/site/docs_wsw/medias/MP-TigreHAD2012.pdf - dvou stránkový prospekt
http://www.eurocopter.com/site/docs_wsw/medias/TigerHAD.pdf - dvanácti stránkový prospekt

avatar
Neděle Datum: 21.04.2013 Čas: 13:31

Trošku mi chybí popis další výzbroje a kanónu. Popř. srovnání s vrstevníky...

arr