Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Francouzské kolové vozidlo VBCI pro britskou armádu

Datum přidání 25.06.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Britská armáda na konci letošního roku začne testovat francouzské kolové vozidlo VBCI (Véhicule Blindé de Combat d'Infanterie). Britové hledají v rámci programu Utility Vehicle (UV) nové kolové obrněné vozidlo a francouzské VBCI je jedním z kandidátů.

Foto: VBCI (Véhicule Blindé de Combat d'Infanterie) / Selvejp, CC BY-SA 3.0

Foto: VBCI (Véhicule Blindé de Combat d'Infanterie) / Selvejp, CC BY-SA 3.0

 

V rámci testovacího projektu s kódovým názvem Project Brittany odcestují vojáci z britského praporu 4 RIFLES (4th Battalion The Rifles) v záři do Francie. Zde po boku francouzských vojáků budou cvičit s vozidly VBCI od firmy Nexter. Celý čtyř-fázový program Project Brittany potrvá osm měsíců.

 

Vojáci z 4 RIFLES patří mezi lehkou pěchotu. Jako jedna z prvních britských jednotek získali moderní výstroj a vybavení v rámci projektu „voják budoucnosti“ FIST (Future Integrated Soldier Technology). Vojáci obdrželi novou balistickou ochranu, puškovou optiku, komunikační a navigační zařízení nebo systémy pro lepší situační povědomí.

 

Francouzské vozidlo VBCI o úspěch na Britských ostrovech soutěží s nizozemsko-německým ARTEC Boxer a se švýcarským General Dynamics Piranha V.

 

Připomeňme, že ještě v rámci zrušeného programu FRES (Future Rapid Effect System) vybrala v roce 2008 britská armáda jako vítěze kolové vozidlo General Dynamics Piranha V. Britská armáda však podmínky programu FRES změnila a navíc ho rozdělila do tři samostatných projektů.

 

Stojí jistě za zmínku, že VBCI v původní soutěži skončil až poslední. Britům se nelíbil zejména špatný přístup k pohonné jednotce vozidla, nedostatečná balistická ochrana a také nízký modernizační potenciál.

 

Foto: Prezentace pro Eurosatory 2014. / Dailymotion

 

Philip Dunne, ministr obrany Velké Británie, se však nově firmy Nexter zastal na výstavě Eurosatory 2014. Podle něj „VBCI prošlo významnou inovací.“

 

Nexter na právě skončené výstavě Eurosatory 2014 představil modernizované vozidlo VBCI, upravené podle britských požadavků. Změnou je především možnost snadného vyjmutí pohonné jednotky v polních podmínkách a vylepšený podvozek, posunující maximální hmotnost vozidla z 29 na 32 tun. Díky tomu se splňuje britský požadavek na modernizační potenciál (nové zbraně, elektronické vybavení) i lepší balistickou odolnost.

 

Proč takový zájem Britů o francouzská vozidla? Francouzi a Britové společně pracují na řadě zbrojních projektů v rámci dohody The Lancaster House Treaties podepsané v roce 2010. V rámci široké dohody francouzské a britské firmy pracují na společných vojenských projektech, od kybernetické bezpečnosti, přes vojenskou techniku, až po zabezpečení jaderných zbraní. Francie již projevila zájem o britské bezpilotní letouny Watchkeeper WK450, pokud Britové vozidla VBCI nakoupí.

 

Avšak zda francouzské vozidlo VBCI nakonec poputuje do britské armády je nejisté. Britové zatím nespecifikovali kdy, v jakých počtech a zda vůbec kolová obrněná vozidla nakoupí. Navíc podle britského ministra obrany zatím britská vláda neuvažuje o přímém nákupu, a „je tak pravděpodobné, že (VBCI) musí soutěžit v otevřeném výběrovém řízení.“

 

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr