Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Francouzské speciální síly opět udeřily v Mali

Datum přidání 09.07.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 62 komentářů    autor autor: Mgr. Václav Kopecký

Francouzská armáda se do bojů s islamisty v Mali zapojila po rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 2085 z 20. prosince 2012. Francouzské jednotky v rámci operace Serval, která trvala do 15. července 2014, pomohly potlačit protivládní povstání Tuaregů a islamistů.

Foto: Francouzský voják v Mali; ilustrační foto / Defense.fr

Foto: Francouzský voják v Mali; ilustrační foto / Defense.fr

 

Na operaci Serval pak od 1. září 2014 navázala nová protiteroristická akce, operace Barkhane v síle 3000 mužů, jejíž hlavní velitelství je v čadském hlavním městě N'Djamena. Francouzské jednotky mají mandát působit v Burkině Faso, Čadu, Mali, Mauritánii a Nigeru.

Poslední akcí speciálních sil byl útok na islamisty v provincii Kidal v severním Mali. Operace proběhla 6. července v pohoří Tigharghar. Byl při ní mimo jiné zabit Mohamad Ali Ag Wadossene, člen Al-Qaidy v islámském Maghrebu (AQIM). Tato oficiální odnož Al-Qaidy působí kromě Mali i v dalších státech severozápadní Afriky.

 

Podle oficiálního vyjádření francouzského ministerstva obrany byli dva teroristé zajati a jeden, Mohamad Ali Ag Wadossene, zabit. V akci byli zraněni dva příslušníci speciálních sil. Wadossene už padl do rukou Francouzů během loňského roku, ale spolu s dalšími třemi džihádisty byl malijskou vládou vyměněn za francouzského rukojmího Serge Lazarevice.


Lazarevic byl unesen roku 2011 v Mali islamistickou skupinkou napojenou na AQIM. Spolu s ním byl unesen další Francouz Philippe Verdon, který však byl islamisty zabit roku 2013. Wadossene byl údajně zapleten do jejich únosu. Nicméně po propuštění Wadosseneho zveřejnila AQIM video, kde prohlásila, že za Lazarevice bylo vyměněno sedm džihádistů, z toho dva byly zapleteni do jeho únosu.


Další významný zásah proti členům AQIM a na ni napojených skupin proběhl v noci ze 17. na 18. května 2015. Při této akci byli zabiti čtyři teroristé, z toho dva vysoce postavení členové AQIM, a to sice Hamada Ag Hama a Ibrahim Ag Inawale. Oba Tuaregové stáli v čele skupin napojených na AQIM. Hama byl vysoce postaveným členem skupiny Katibat al-Ansar, která vznikla po neshodách místních Tuaregů a cizinci z Al-Qaidy.

 

Tuaregové požadovali více vlivu na velení skupiny, a tak vedení AQIM nechalo Tuaregy vytvořit si vlastní jednotku, se svým velením, ale stále podléhající rozkazům od vůdce AQIM Abdelmaleka Droukdela. Katibat al-Ansar je zodpovědná jak za únosy, tak i vraždy západních rukojmích.


Druhá oběť útoku Ibrahim Ag Inawale stál v čele malijské skupiny Ansar Dine, která vznikla roku 2011 a od roku 2012 bojovala po boku dalších skupin v Mali proti centrální vládě. Ansar Dime byla z počátku využívána jako krytí aktivit Al-Qaidy v oblasti severozápadní Afriky, o čemž svědčí písemný rozkaz vůdce AQIM Droukdela, nalezený francouzskými vojáky roku 2013 na severu Mali, aby členové Al-Qaidy využívali skupiny Ansar Dime a tvářili se, že jsou členy „domácí" odbojové skupiny z Mali a AQIM se tak vyhnula zahraniční intervenci.


V dubnu letošního roku se francouzským speciálům podařilo osvobodit dalšího zajatého cizince, tentokrát Holanďana Sjaaka Rijkeho. Ten byl unesen spolu se Švédem a Jihoafričanem v Timbuktu roku 2011. Operace však nebyla určená na osvobození rukojmího, to bylo jen dílem náhody. Původním cílem byla likvidace teroristů z AQIM a zajatý Rijke byl objeven překvapenými francouzskými vojáka až po boji.


Asi nejvýznamnějším úspěchem v boji s islámskými militanty byl zásah speciálních jednotek na konci roku 2014, krátce po propuštění Serge Lazarevice. Akce proběhla v provincii Gao na severu Mali. Francouzům se podařilo zlikvidovat několik teroristů a mezi nimi zejména Ahmed el-Tilemsiho. El-Tilemsi byl spoluzakladatelem skupiny Hnutí za tawhid a džihád v Západní Africe (MUJAO-Movement for Tawhid and Jihad in West Africa).

 

Byl také vysoce postaveným členem skupiny al-Murabitoon, která vznikla sloučením MUJAO a Al-Mulathamun Battalion (také známý jako Masked Battalion) pod vedením Mokhtara Belmokhtara. Al-Murabitoon, stejně jako MUJAO je na americkém Seznam teroristických organizací (US Government Specially Designated Global Terrorists List). Skupina má na svědomí množství útoků od Mauretánie po Niger a Mali.


Tyto úspěchy v likvidaci vůdčích osobností teroristických hnutí v západní Africe však zdaleka nestačí. Situace v Mali a okolních zemích je značně nestabilní. Počet útoků na vládní jednotky v jednotlivých zemích regionu, tak modré přilby působící v Mali stále narůstá. Vojáci mise OSN v Mali (MINUSMA) se stali terčem útoku AQIM na počátku července, kdy bylo zabito šest a zraněno dalších pět vojáků z Burkiny Faso.

 

Jejich konvoj byl napaden ozbrojenci asi 45 km od Timbuktu. Další ztráty zaznamenali vojáci OSN 28. května, kdy padli tři vojáci opět z Burkiny Faso. Od roku 2013 už v misi MINUSMA padlo na 50 jejich příslušníků, což z ní děla v současné době nejnebezpečnější operaci OSN. Navzdory dílčím úspěchům se stále nedaří vymýtit útoky islamistů prováděné pomocí raket, minometů a IED.

 

Zdroj: Defense.fr

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Pekuc Datum: 14.07.2015 Čas: 00:12

KOLT nejen ardz, pod některými články je to hotové trolí doupě, ztráta času komentovat a reagovat na ně, když se člověk podívá, jaké promuslimské pseudohumanistické a jiné blbosti, propagandu, demagogii píše todomach a logik, a další jejich **** profily, které střídají a kterými se podporují v diskuzi, dávají si palce nahoru a oponentům dolů, aby to vypadalo, že s nimi většina souhlasí, diskuzi pod články, které se netýkají vojenské techniky už ani nečtu.

avatar
KOLT Datum: 13.07.2015 Čas: 22:43

jarpe: Právě že to na úhlu pohledu ani moc nezáleží. Diskusní troll má nějaké charakteristiky, podle kterých se pozná. A jestli je pro západní nebo pro ruský mezi tyto charakteristiky rozhodně nepatří. "ardz" tyto charakteristiky naplňuje téměř ukázkově. Debata s ním tedy postrádá jakýkoliv smysl.

avatar
niko Datum: 13.07.2015 Čas: 11:44

No definicii trolla podla mna najlepsie odpoveda ardz. Podla mna robi svoju robotu fakt dobre.

avatar
jarpe Datum: 13.07.2015 Čas: 11:39

niko: To záleží na úhlu pohledu. Mě zase připadali ostatní jako trollové.

avatar
niko Datum: 13.07.2015 Čas: 10:13

Pani uvedomujete si, ze v pripade ardz len krmite trolla ?

avatar
xStiX Datum: 13.07.2015 Čas: 08:38

Nic takového jsem neřekl. Ty jen odvádíš pozornost od otázky.

avatar
ardz Datum: 12.07.2015 Čas: 22:33

xstix presadzuješ taktiež dvojitý meter? Slovensko sa mohlo odtrhnúť, kosovo sa tiež mohlo, donbas nemá právo ani len na federalizáciu.

avatar
xStiX Datum: 12.07.2015 Čas: 21:27

Jinak, nepíšu to proto, že bych chtěl aby se to stalo. Jen proto, že to souhlasí s jeho logikou.

avatar
xStiX Datum: 12.07.2015 Čas: 21:25

ardz : Doufám, že i Slovenští Maďaři dostanou právo na sebeurčení a připojí se tam, kam patří i s celou Bratislavou.

avatar
Clanek Datum: 12.07.2015 Čas: 19:16

@Tem par lidem co se tu do ted snazi s ardz diskutovat, ikdyz uz vetsina prozrela ze z jeho demagogie jej vyargumentovat jednoduse nelze, stejne tu bitvu vedou.
Slovy klasika:"Nad lidskou blbostí se taky nedá zvítězit. Ale nikdy se nesmí přestat proti ní bojovat."
Diky.

avatar
ardz Datum: 12.07.2015 Čas: 16:45

leviathan
1) samozrejme. A ty by si nepodporil referendum na slovensku ak by bolo pred odtrhnutím slovenska od československa?
2) veď o to ide. Takisto aj kyjev mal jednať o federalizácii donbasu.
3) Nie. Ale potom ani ty to nerob.
4) Majú právo USA na zásah v iných krajinách v ktorých ani nežijú američania? Keď bol zabitý jeden američan v paname tak na ňu zaútočili. Keby sa rusi správali ako USA už dávno je kyjev zbombardovaný.
5) Tak ako slovensko malo právo ísť svojou cestou, tak má právo ísť svojou cestou krym, donbas či texas.

Hľadal si odpoveď na otázku prečo rusko anektovalo krym práve vtedy keď ho anektovalo? Odpoveď ti môže odpovedať na to, že obsadenie estónska nie je v hájení bezpečnostných záujmov ruska. A tiež som si tu zakonšpiroval, že rusko čaká kým sa pobaltské krajiny maximálne vojensky posilnia a potom zaútočia. Predsa nebudú útočiť na slabé pobaltské krajiny. Veríte, že rusko chce obsadiť pobaltské krajiny a nezmyselne čaká na to aby čo najviac americkej techniky a amerických vojakov pobehovalo po pobaltských krajinách.
Rusofóbia ťa poriadne zaslepuje !!!

rimr aj ja som rád že sme sa rozdelili. Ale o to tu nešlo. Išlo o to že ak slovensko malo právo sa oddeliť od československa aj donbas mal právo na federalizáciu.

Logik
1) to môžem aj ja povedať o vás.

2) ljovočkin kamarát amerického veľvyslanca nechal nezmyselne zmlátiť postávajúci hlúčik. Policajti potom len telami chránili štátne budovy na ktoré útočili ozbrojené bandy a policajti sa nechali mlátiť a podpaľovať.

3) Parlament obsadili ozbrojené bandy. Tu máte útok na kandidáta na prezidenta olega careva v televízii - https://www.youtube.com/watch?v=vjS0Q5XuNVI

4) na koľko bol odsúdený?

5.a) ljovočkin americký človek nasadil nezmyselne na hlúčik postávajúcich ľudí políciu. Stále zatvárate oči pred brutálnymi útokmi ozbrojených bánd na políciu, mnohých zranili a niektorých aj zabili.

Zo strany polície bolo trojmesačné násilie? Sále strkáte hlavu do piesku pred tým že zástupcovia majdanu sa dohodli s janukovyčom na predčasných voľbách. Napriek tomu ozbrojené bandy začali násilne obsadzovať štátne budovy.

5.b) to snáď nemyslíte vážne. Túto propagandu ukrajinskú ktorú šírili médiá aj v čechách. Strieľalo sa z budov obsadených majdanistami. Aj napr. BBC uverejnilo rozhovor s chlapíkom ktorý podľa jeho slov bol najatý majdanistami, hovoril že on strieľal len do policajtov a naše médiá správu neprevzali.

Reportér BBC a jeho štáb nakrútili paľbu z hotela Ukrajina, kde bol štáb majdanovcov. Britský reportér i jeho štáb aj majdanskí demonštranti sú napadnutí streľbou zozadu! Tá najzaujímavejšia časť začína od času 6:30, kedy sú zábery na v pokoji pauzujúcich demonštrantov, pred políciou sú dokonale ochránení. A zrazu sa dávajú na útek pred paľbou, ktorá prichádza z jediného smeru, odkiaľ môžu byť ostreľovaní - zozadu, z hotela Ukrajina. Nasleduje aj útek štábu BBC, ktorý sa tiež okamžite stáva terčom !!!
https://www.youtube.com/watch?v=Qg3R_BSz0Cc

dávali policajtom dobrú masáž - https://www.youtube.com/watch?v=qtqQeJ315nw

mierumilovní demonštranti hádžu molotovove kokteily na policajtov
https://www.youtube.com/watch?v=T7k0MjODEQY

5.c) Na nezmysly o Stalinovi a USA nemá zmysel reagovať.
Ešte raz z janukovyčom sa zástupcovia majdanu dohodli na predčasných voľbách a ozbrojené bandy napriek tomu začali násilne obsadzovať štátne budovy. To viedlo k štátnemu puču a k všetkej negácii ktorá nasledovala až podnes.

avatar
KOLT Datum: 12.07.2015 Čas: 14:19

Jan Horten - přidávám se k poděkování za objasnění fr. role v musulmanizaci Evropy. Teď mám Frantíky ještě radši...

avatar
leviathan Datum: 12.07.2015 Čas: 09:46

ARdz: Odpovedz na otazky:

1.) Ked vacsina obyv. juzneho Slovenska bude za odtrhnutie, podporis lokalne referendum o odtrhnuti?
2.) Ked s rozpadom CS federacie suhlasila aj ceska strana, je mozne hovorit o odtrhnuti Slovenska, alebo o rozpade federacie?
3.) Ak porusuje pravo jedna strana, je to dovod obhajovat porusenie prava druhej strany? Je spravna uvaha -- ved on vrazdil, tak budem vrazdit aj ja?
4.) Je porusenie prava vo vnutri jednej krajiny dovod na zasah inej krajiny?
5.) Maju podla teba narodnostne mensiny pravo na statopravne sebaurcenie?

PS: este stale si neopdovedal na otazku o Pobalti, tak ja ju zodpoviem. Co zabrani Rusku realizovat Krymsky scenar v Estonsku? No americke tanky!! To, ze teraz, ked je Pobaltie slabe to neurobia je preto, ze na konfrontaciu s NATO nemaju gule ani prachy, ale nebudeme predsa cakat, az znovu stupne cena ropy a petrorublami nafetovany diktator strati aj posledne zvysky zmyslu pre realitu.

avatar
RiMr71 Datum: 11.07.2015 Čas: 13:10

Kluci slovenští - na svůj osobní virtuální seznam výhod rozdělení federace (a mám i seznam nevýhod), si jako výhodu následující za "zbavili jsme se problémů s Maďary a s Gabčíkovo Naďmároš" připisuju "zbavili jsme se ardz", máme i vlastní exponáty, ale toto je opravdu "případ" v mezinárodním měřítku :D

Děkuji za přiblížení situace ohledně Francie a Alžířanů atd. No jo no... de Gaull... šašek s velkým frňákem (cituji volně z Halo Halo)...
Vyjímám ze seriálu o operaci Overlord na serveru palba.cz:
" Tak, jak se blížila invaze v Normandii, stával se požadavek generála de Gaulla, aby to byl on, kdo bude sestavovat po osvobození francouzskou vládu - problémem. Britové a Američané trvali na určité formě voleb, než uznají francouzskou vládu. De Gaulle považoval britský i americký požadavek za urážlivý, arogantní, když úplně stejně nehorázný se mu zdál problém, že Spojenci bez JEHO souhlasu vydali pro svá vojska vlastní platidlo, tzv. "liberation money". Jen dobré vztahy mezi generálem de Gaullem a Eisenhowerem tlumily napětí a nechávaly vznikat kompromisní řešení."

A je toho nejen tam o té jeho nafoukanosti mnohem víc...

avatar
logik Datum: 11.07.2015 Čas: 11:45

1) Ne, akorát pokud to co tvrdíte, tak myslíte vážně, tak jste jen naivní a/nebo velmi namyšlený člověk, pokud si myslíte, že všichni se pletou, jen Vy víte tu jedinou správnou pravdu.

2) Jenže oni nic nezačali obsazovat, ale Janukovič je nechal zmlátit. Viz zprávy i na russia today z 30.11.2013

3) Ale ano, vím, že tam byly incidenty - a to na obou stranách. Ale nic z toho nedokazuje to, co jste tvrdil - že poslanci byli k něčemu donuceni. Stejnětak volební výsledek ze všech následujících voleb ukazuje, že jestli odstoupil nějaký kandidát, že by stejně nezískal podporu.

4) Zkuste si prosím zjistit alespoň základní fakta, než budete dělat chytrého. Např.
http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/v-haagu-soudi-byvaleho-kosovskeho-premiera_5107.html

5.a) Janukovičova administravita nechala poprvé zmlátit demonstranty 30.11.2013,
a několikrát v dalších dnech poté a tím rozpoutala násilí a tedy je vina na její straně. Jestli po třech měsících brutality ji jednou vynechala, aby měla alibi, tak to na věci nic nemění.

Po třech měsících násilí z jejich strany se nedá divit, že lidé už od nich automaticky násilí čekají. Za násilí má vinu především ten, kdo ho rozpoutal. Tři měsíce někoho mlátit a pak alibisticky říkat, to ne já, to oni, to je demagogie

5.b) Jak v únoru policie jen stála a nechala se mlátit víme třeba odsud:
http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/55666/unorovou-strelbu-do-demonstrantu-na-majdanu-naridil-sam-janukovyc.html
Nebo tady - evidentně nevinná policie, hodná jak beránek, co se nechává zapalovat od zlých demonstrantů, že?
http://rt.com/news/ukraine-police-brutality-evidence-762/
A to je ruský zdroj, který pravidelně Janukovičovi nadržuje...

5.c) Je mi jasné, že podle Vás jelikož Stalin jednal s Roosveltem, tak za Stalinské hladomory na Ukrajině může USA, ale to nic nemění na tom, že kdyby Janukovič po tom prvním zásahu patřičně potrestal vyníka zásahu a se zásahy přestal, tak byl vývoj jíný. On ale místo toho v zásazích dál pokračoval a naopak je ještě přitvrdil. Takže za ně prostě může. I když první zásah nařídil někdo jiný, tak Janukovič je zodpovědný za členy své administrativy a jako vrchní velitel ozbrojených sil je přímo zodpovědný za to, co dělají silové složky státu.

arr