Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Francouzský voják budoucnosti FÉLIN v ruské armádě

Datum přidání 18.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 14 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Nadstandardní vojenské vztahy mezi Ruskem a Francií se dále prohlubují. Ruský ministr obrany Anatolij E. Serďukov po návratu z návštěvy Francie oficiálně oznámil, že ruská armáda nakoupí několik kompletů francouzského vojáka budoucnosti FÉLIN. Rusové chtějí francouzský systém porovnat se svou vizí vojáka budoucnosti Ratnik (Bojovník) a rozhodnout se, zda raději nenakoupit výstroj (nebo část výstroje) pro svého vojáka 21. století v zahraničí.

Ratnik

Foto: Rusové vyvíjejí vlastní systém vojáka budoucnosti Ratnik / Military Press

 

Snaha ruské armády má svou logiku. V této oblasti Rusové jednoduše zaspali a mají za jinými státy až desetileté zpoždění, které se nyní snaží dohnat. Místo toho, aby Rusové investovali mnoho let a značné finance do vývoje, chtějí se inspirovat u zahraničních projektů.

 

První zmínky o zájmu Rusů nakoupit komplety FÉLIN se objevily v médiích již v roce 2009, ale ruské ministerstvo obrany všechny zprávy dementovalo. Avšak již na konci roku 2009 ruský generální štáb potvrdil předběžný zájem o koupi zahraničních kompletů pro vojáka budoucnosti. Nakonec v roce 2011 náměstek ministra obrany Vladimir Popovkin oficiálně potvrdil zájem Rusů zapojit se do zahraničních projektů vojáka budoucnosti.

 

Video: FÉLIN. Válčení budoucnosti na francouzský způsob / YouTube

 

Ministr obrany Serďukov k chystanému nákup řekl, že: „Chceme porozumět tomu, co se děje v této oblasti v jiných zemích, aby domácí průmysl nemusel vymýšlet vše od začátku.“ Ministr kromě toho dodal, že: „ Musíme uvažovat nad problémem, pochopit ho, vysvětlit si ho a rozhodnout, zda chceme vyvíjet systém společně s jiným (západními) komponenty, nebo celý problém přenechat domácímu průmyslu.

 

Rusko-francouzská spolupráce v oblasti moderní výstroje vojáka není jediným výsledkem cesty ruského ministra obrany do Francie. Rusové chtějí společně s Francii také modernizovat dvě dálková průzkumná letadla Il-38N pro protipirátské operace.

 

Můžeme zmínit také mediálně známý nákup francouzských vrtulníkových lodí Mistral, nebo zapojení Francie do projektu nového kolového obrněného vozidla pro ruskou armádu. Nejnověji to má být i nákup moderní francouzské dělostřelecké munice.

 

Po uzávěrce: Anatolij Serďukov není již ministrem obrany. Premiér Putin ho před pár dny odvolal v souvislosti s miliardovými finančními machinacemi při prodeji armádního majetku.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Deadog Datum: 20.11.2012 Čas: 14:35

to kolcak: dik, neco podobneho sem uz cetl ,vpodstate jinymi slovy to same zduvodneni ,ale ze by neco takoveho napsal rus a na takovem postu ,to je odvaha :)

avatar
Standa Datum: 19.11.2012 Čas: 19:49

Nicolaj: Takových jako mladých a obJEktivně: neber si to nějak zle, jen to bije do očí..... Nejde jen o to udržet celý komplex schopný vyrábět kvantitativně. Rusko nemá ani dostatek výrobců schopných vyrábět jemnou elektroniku a vůbec v celým řetězci mají dost děr. Takže Mi-28 má vcelku dobrý drak, motory....ale elektronika nedokáže vydržet vibrace rotoru a nejsou schopný to odstranit. Ne příliš mnoho jiných zemí půjde s Ruskem do vývoje, Rusko je pořád ještě víceméně protivník a technologie tam nikdo moc dodávat nebude. Rusko může dostat celý výrobek, ale nedostane dokumentaci na vlastní výrobu v licenci.....kvůli kopírování. Já osobně vnímám Rusko jako hráče, který historicky nemá problém vyřídit problém se sousedem formou války. Takže Rusko jako nárazník proti Islámskému fundamentalismu funguje naprosto výborně, Rusko kašle na humanismus a vnímá problém reálně a pragmaticky ho řeší.....formou cukru a biče. Takže v tomhle směru jim fandím, zvlášť když jsou teď od našich hranic tak daleko :-).

avatar
Nicolaj Datum: 19.11.2012 Čas: 19:01

Standa: Já mám zase pocit že je tu dost takovích co si kopnout chtějí.
To že nestíhají plnit zakázky je pravda, ale ukazuje to dvě věci - jednak neefektivitu výroby, ale také vysokou poptávku. Co se týče udržení vojenského průmyslu, nemůžeme čekat že se udrží něco tak naddimenzovaného z dob Sovětského Svazu, který se snažil být 100% soběstačný, ve světě tržního hospodářství. I kdyby však celá 1/2 výroby zanikla, pořád bude Rusko zbrojní velmoc. Neznamená to tedy zánik, jen změnu ( dle mého k lepšímu ). Nejde o to že bych měl Rusko radši než ostatní ... jen se snažím být oběktivní, když bude někdo nadávat třeba Francii, budu ji hájit stejně tak.

avatar
Nicolaj Datum: 19.11.2012 Čas: 18:51

Za cenu úplně stejnou jako vítězství jiných států. Nemluvím o konfliktech Sovětského Svazu ale Ruské Federace. Např válka v Gruzii. http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1lka_v_Ji%C5%BEn%C3%AD_Osetii_(2008)

Žádnou zmínku o strašlivé ceně tam nevidím, naopak poměr ztrát hraje značně pro rusko.

avatar
Standa Datum: 19.11.2012 Čas: 18:47

Nicolaj:....hůř než mY". Jinak není to o tom, že by si tady někdo chtěl kopnout do Ruský techniky. Já osobně fandím všem, kdo přijdou s nějakou inovací a dokážou to dotáhnout až do reálného použití. A rád bych viděl konflikt,ve kterém by se utkala současná Ruská technika se západní.....nejlépe tedy co nejdále od našich hranic. Ale současná situace je taková, že Rusko se potýká s problémy s vývojem a s udržením vojensko-průmyslového komplexu v chodu. Nedokážou plnit dodávky a mají problémy i s kvalitou.

Jinak jen pro info: Irák zrušil nákup Mi-28, pancířů a .....nevím, co v tý zakázce ještě bylo.

avatar
Left Datum: 19.11.2012 Čas: 18:05

No jo, ale za jakou cenu byla ta vítěztví :D

avatar
Nicolaj Datum: 19.11.2012 Čas: 16:46

Já vím že je hezké nalhávat si: "Někdo je na tom hůř než mi" ale neustálé pošpiňování Ruské armády na veřejnosti už vypadá směšně - Rusové totiž, na rozdíl od spousty vyzdvihovaných národů, svou schopnost vést válku dokázali již v několika konfliktech (menších či větších).

avatar
Nicolaj Datum: 19.11.2012 Čas: 16:43

Takže evidentně někdo žádá mé vyjádření. No pravda je že kdyby to vyvíjeli rusové, ten vozík by na tu elektroniku zjevně nestačil. Ono ani Francouzi to nemají zrovna malé a lehké ( ale pracují na tom a držím jim palce). Je nutné upozornit že komplex vojáka budoucnosti je opravdu komplex, ne jen ta nadupaná elekronika kterou vidí chytráci tvrdící podobné bláboly jako: "okopírují to" nebo "zaspali všude" ale třeba také termoprádlo, balistická ochrana, nosný systém nebo boty. A Rusko rozhodně nezaspalo tak moc, aby si toto nedokázalo zajistit samo. Navíc systém FÉLIN je optimalizovaný pro použití v armádě FR, takže kdyby to celé jen do puntíku zkopírovali, asi by si stejně nepomohli. Jinak Serďukov už ministrem není (jak se ostatně píše pod článkem) tak uvidíme jak to dopadne. Každopádně FÉLIN vysoce oceňuji a myslím že by to byl krok správným směrem.

avatar
Kolčak Datum: 19.11.2012 Čas: 15:36

Pro Deadog: http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/amerika/cim-je-zeme-ve-vetsim-srabu-tim-vice-spila-americe_252365.html Není to k tématu, ale nevím kam jinam to vrazit.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 19.11.2012 Čas: 14:21

Nikolaj se neozve :D Ten by se ozval leda že by Francie kupovala ruský systémy moderního vojáka. Dobrý Sci-Fi :D

avatar
Jirka Datum: 18.11.2012 Čas: 21:14

:-D no bodejť je to účinný a levný, dodnes tam provozují vozidla jako UAZ, ZIL, Ural které jsou prapůvodem pořád dost podobné americkým originálům z pomoci za druhé světové války. Ale proč toho nevyužít, když se to nabízí. Kopírují všichni.

avatar
Deadog Datum: 18.11.2012 Čas: 15:15

to zas bude neco pro Nicolaje :)

avatar
Ondřej Lacina Datum: 18.11.2012 Čas: 14:48

Standa: Asi tak :D Rusáci, co se armády týče, zaspali skoro všude ;)

avatar
Standa Datum: 18.11.2012 Čas: 14:19

Takže to Rusko okopíruje. Kdyby to mělo Rusko vyvíjet samo, tak by k tomu potřebovali ještě vymyslet vozík, který by voják táhl za sebou. Na vozíku by byla baterie a vyspělá elektronika.

arr