Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Future of War: Vize bitevního pole blízké budoucnosti

Datum přidání 20.10.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Firma TrackingPoint vzbudila před časem rozruch se svým revolučním zaměřovačem Precision Guided Firearm (PGF). Nyní společnost představila nový projekt Future of War – vizi bitevního pole blízké budoucnosti. Vítejte do světa, kdy každá puška, každá optika je propojená do rozsáhlé všeobjímající digitální sítě.

Foto: Future of War / TrackingPoint

Foto: Future of War / TrackingPoint

 

Na úvod můžeme čtenáře uklidnit, v následujících řádcích nebudete číst žádný sci-fi román. Podle informací z oficiálních stránek projektu Future of War je celá technologie založená na komerčních systémech , kterénejsou roky, ale měsíce dalekood reálného nasazení.

 

Firma TrackingPoint se proslavila především svým chytrým zaměřovačem pro lovecké pušky. Bylo však od počátku jasné, že pomocí zaměřovače PGF se nemusí lovit jenom zvěř.

 

Své vojenské ambice společnost prozradila letos v červenci, když představila druhou generaci zaměřovače PGF určenou pro armádní odstřelovací pušky ráže 12,7 mm. Průměrně vycvičený armádní střelec má údajně pomocí „PGF Gen 2“ být chopen zasáhnout cíl lidské postavy až na vzdálenost 2740 metrů (3000 yardů).

 

Foto: Future of War / TrackingPointFoto: Future of War / TrackingPoint

 

Míření pomocí zaměřovače od firmy TrackingPoint je ďábelsky jednoduché. Střelec pouze umístí digitální záměrný kříž na cíl a elektronika zaměřovače okamžitě vypočítá správnou trajektorii střely. Skutečná dráha střely je znázorněná druhým záměrným křížem. Střelec pouze oba kříže pohybem zbraně spojí a může okamžitě střílet. Intuitivní, rychlé a snadné.

 

Jedním z klíčových prvků zaměřovače PGF je schopnost přenášet obraz do externích zařízení, například do chytrého telefonu nebo tabletu. Právě na sdílení dat mezi zaměřovači zbraní a externími systémy stojí koncept projektu Future of War.

 

Video: Koncept bojiště blízké budoucnosti podle projektu Future of War. / YouTube

 

Podle vize společnosti TrackingPoint budou zaměřovače PGF propojeny s dalšími průzkumnými a bojovými systémy (bezpilotní letadla, pozemní roboti), s tablety velitelů nebo s velitelským střediskem. Velitelé mohou „značkovat“ nepřátelské bojovníky, jejíž pozice se následně objeví v zaměřovačích jednotlivých vojáků. Stejným způsobem lze přiřazovat cíle jednotlivým vojákům a zvýšit tak efektivnost vlastní palby.

 

Dynamické a interaktivní společné operační snímky používající něco tak jednoduchého, jako jsou komerční tablety, uvnitř i vně družstva, konstantní real-time proud kritických dat mezi členy družstva, jednotkami a velitelskými strukturami – to již nejsou koncepty přebírané z nejnovějších videoher nebo sci-fi románů – jedná se o reálné možnosti, které nejsou roky, ale měsíce daleko,“ dočteme se na stránkách projektu. Stejně jako GPS změnila válku na přelomu století, další významná změna se odehraje pomocí chytrých malých palných zbraní na úrovni družstva, kde jen s minimem výcviku bude možné masivně zvýšit smrtonosnost a situační povědomí každého člena jednotky.“


Zdroj: Future of War

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr