Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Future Soldier Vision: Britský voják roku 2025

Datum přidání 25.10.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ministerstvo obrany Spojeného království zveřejnilo vizi vojáka budoucnosti FSV (Future Soldier Vision). Vize ukazuje možné koncepty a technologie britského vojáka třetí dekády 21. století.

Future Soldier Vision

Foto: Future Soldier Vision; větší foto / MOD UK

 

Vize FSV je součástí širšího úsilí Ministerstva obrany Spojeného království pořizovat vojákům nejmodernější výstroj a výzbroj odpovídající posledním poznatkům z vědy a techniky. První fáze projektu FSV vznikla ve spoluprací s laboratořemi DSTL (Defence Science and Technology Laboratory).


“V nejistém světě je důležité, abychom se neustále dívali na budoucí hrozby, kterým naše ozbrojené síly mohou čelit. Future Soldier Vision, který je podporován z rozpočtu ministerstva obrany, náš vyzbrojovací plán v hodnotě 160 miliard liber, spolu s nejlepšími vědeckými a technickými znalostmi Velké Británie, je důkazem naší snahy poskytnout vojákům vybavení, aby zajistili bezpečnost naší země,” uvedl ministr obrany Spojeného království Michael Fallon.


Vize FSV se skládá z několika klíčových komponentů - víceúčelová balistická přilba, balistická vesta, nositelná elektronika (chytré hodinky), průhledové displeje a osobní počítač s dotykovou obrazovkou.


Nová přilba poskytuje ochranu pro větší plochu hlavy. Na spodním okraji přilby jsou zámky pro připevnění balistického obličejového štítu nebo plynové masky. Ochrana sluchu a sluchátka pro přenos hlasu jsou součástí přilby.

 

Future Soldier VisionFoto: Future Soldier Vision; větší foto / MOD UK

 

Přilbu lze osadit až trojicí denních, nočních nebo termovizních kamer. Jednotlivé kamery jsou lehce vyměnitelné, takže voják může zvolit kameru podle typu mise. Obraz z kamer se přenáší do brýlí s průhledovým displejem, osobního počítače nebo do počítačové sítě.

 

Nová neprůstřelná vesta získá segmentované tvrdé balistické pláty. Výhodou je především zvýšení pohyblivosti ve vestě, například při střelbě. Pohyblivost vylepší i “asymetrický design” vesty.

 

Výrobci balistických vest se v budoucnu chystají vyrábět své produkty na míru jednotlivým uživatelům. Současná úroveň technologií umožňuje oskenovat postavu uživatelé a poté parametry zanést do výroby. Jednotlivé díly, přesné tvarované podle tělesných proporcí uživatelů, lze “vytisknout” na trojrozměrné tiskárně.

 

Počítá se s umístěním senzorů, elektroniky a zdroje elektrické energie přímo do vesty nebo s integrovanými sumkami pro náboje a balíčkem první pomoci. Senzory vesty dokáží zjišťovat “bio-údaje” vojáka a zanášet je do sítě. V případě nutnosti pak medik dokáže velmi rychle rozpoznat závažnost zranění vojáka.

 

Nosnou myšlenkou vize FSV je zlepšení situačního povědomí vojáka. Cílem není jen získávat informace o bojišti, ale vhodně je také zobrazovat vojákovi.

 

Video: FSV ukazuje jakou výstroj a výzbroj může získat voják za deset let. / YouTube

 

Britský voják roku 2025 získá balistické brýle se zabudovaným průhledovým displejem. V současné době stále ještě exoticky působící technologie se za deset let stane více cenově a technicky dostupnou. Průhledový displej dokáže zobrazit obraz z přilbových kamer nebo ze zaměřovače zbraně. Voják tak dokáže zamířit zbraň na cíl, bez lícení, případně střílet “od boku” nebo z poza překážky.

 

Informační spojení s dalšími vojáky, technikou i vyšším stupněm velení zajistí malý počítač s dotykovou obrazovkou. Tablet zobrazí vojákovi digitální mapy, zanesené pozice vlastních sil a sil protivníka a další taktické informace.

 

Počítač získá i “vojenskou wikipedii” s nejrůznějšími informacemi. Voják dostane přístup ke kompletním lékařským záznamům nebo k takticko-technickým parametrům jednotlivé vojenské techniky.

 

Dotykový počítač rovněž umožní lehce ovládat novou generaci dronů nebo dálkově ovládané zbraně a senzory. Voják uvidí obraz z dronu skrze průhledový displej a získané informace (pozice protivníka) zanese do digitální mapy.


Standardem se stanou chytré hodinky s rychlým přístupem k taktickým informacím. Například v případě nastřelení dokáží hodinky, pomocí zvukových senzorů umístěných v helmě, zobrazit sektor, odkud je vedená palba.


Zdroj: MOD UK

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Deadog Datum: 27.10.2015 Čas: 08:20

tady mas ty sumky , konecne nekdo zacal myslet za z bricha je presunul na bok:

https://www.google.cz/search?q=british+future+soldier&biw=1920&bih=955&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CB4QsARqFQoTCLvT4YiO4sgCFYhMFAodwf4LqA#imgrc=Sd7iY_2_EHZHdM%3A

avatar
GAVL Datum: 26.10.2015 Čas: 15:37

Docela by mě tedy zajímalo jak budou mít provedeno vypínání displeje aby nebyl obraz z kamer při střelbě rušivý.

avatar
RiMr71 Datum: 26.10.2015 Čas: 14:22

...je fakt, že v UK dělali výzkum veřejného mínění, jestli místním vadí narůstající množství Poláků v UK a 64% dotazovaných odpovědělo "Kurwa, nie widzę żaden problem!"

avatar
xStiX Datum: 26.10.2015 Čas: 13:31

Anglie je multikulturní země a je divné, že to vadí jen Čechům...

avatar
kubo4747 Datum: 26.10.2015 Čas: 13:00

Nikde som si nevšimol sumky na zásobníky. Kde ich tento systém bude mať?

avatar
Arccos Datum: 25.10.2015 Čas: 20:23

Pokud to bude do Polštiny, pak si můžou v Británii ještě pogratulovat.

avatar
Niles Datum: 25.10.2015 Čas: 17:00

V roku 2025 to bude musieť byť hlavne preložené do Poľštiny...skutočne žiadny Hate ale moje a skúsenosti mojuch známych v Británii hovoria samy sa seba - kto sú vlastne Briti v 21. storočí ?

arr