Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Vojenská výzbroj

GBU-53/B: Americká puma pro stíhačky F-35 Lightning II

Datum přidání 19.10.2017    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Téměř po deseti letech vývoje je americké letectvo (US Air Force) připraveno zavést do výzbroje přesnou pumu GBU-53/B SDB II (Small Diameter Bomb II). GBU-53/B se stane nosnou municí vzduch-země amerického letectva pro následující dekády.

Foto:  GBU-53/B Small Diameter Bomb II; větší foto / Raytheon

Foto: GBU-53/B Small Diameter Bomb II; větší foto / Raytheon

 

Americká firma Raytheon vyvíjí pumu GBU-53/B SDB II již od roku 2006. Hmotnost SDB II je pouze 93 kg, na délku měří 176 cm při průměru pouze 18 cm. Bojová hlavice má hmotnost 17 kg.


GBU-53/B je nástupcem pumy GBU-39 SDB od firmy Boeing. Americké letectvo a námořní pěchota mají ve výzbroji několik tisíc pum SDB. Původní pumy SDB se navádí na cíl pomocí inerciální/satelitní navigace a jsou určeny k ničení nepohyblivých cílů.


Výhodou SDB jsou malé rozměry – útočný letoun F-15E Strike Eagle na jednom pylonu místo jediné 1000 kg (2000 liber) těžké pumy unese blok se čtveřicí pum SDB, které mohou zasáhnout čtyři různé cíle.


V roce 2014 americké letectvo zavedlo do výzbroje SDB s laserovým navedením LSDB (Laser SDB). LSDB dokázala při testech zasáhnout cíl ozařovaný laserem, který se pohyboval rychlostí až 80 km/h. Laserové navádění bylo převzato z pum JDAM (Laser JDAM).


Pumy SDB i LSDB se osvědčily při akcích v Afghánistánu a v Iráku (kampaň proti Islámskému státu), kde efektivně ničily bodové měkké i tvrdé cíle. Na rozdíl od těžkých přesných pum řady JDAM nebo Paveway, lze SDB i LSDB použít i při blízkosti civilistů nebo vlastních sil (při blízké letecké podpoře).


Do budoucna však Pentagon dal přednost výkonnější a pokročilejší pumě GBU-53/B SDB II od firmy Raytheon, i když firma Boeing nabízí nižší jednotkovou cenu. Jednotková cena je ale orientační údaj, protože záleží na počátečních vývojových nákladech, velikosti výrobní šarže, nutném příslušenství a také na počtu již vyrobených pum. Cena původní SDB je nyní uváděná 40 000 dolarů za kus a v případě SDB II přes 100 000 dolarů za kus.


V každém případě americké letectvo počítá s postupným nákupem až 17 000 pum SDB II, které se mají stát nosnou zbraní vzduch-země útočných letadel, především F-15E Strike Eagle a F-35 Lightning II. Rovněž Austrálie před několika dny objednala 3900 pum SDB II v ceně 815 milionů dolarů, což prostým dělením činí 200 000 dolarů za pumu. Je ale nutné si uvědomit, že k pumám Austrálie objednala rozsáhlé provozní a školící zázemí, cvičné sady, výcvikové pomůcky, manipulační techniku, kontrolní a testovací nástroje, atd. atd.  


Puma GBU-53/B má oproti původní SDB značnou technickou výhodu – kromě inerciální/satelitní navigace senzorová hlavice obsahuje milimetrový radar, nechlazený infračervený senzor a čidlo pro laserové navedení. Díky použití radaru SDB II dokáže ničit cíle ukryté v mlze, kouřové cloně nebo písečné bouři.

 

Video: GBU-39 Small Diameter Bomb / YouTube

 

Multifunkční hlavice SDB II najde cíle ve dne i v noci, ve všech meteorologických podmínkách. Po odhození SDB II rozloží křídla, která umožní pumě klouzat na vzdálenost až 70 km. Puma je rovněž propojena datalinkem s mateřským letadlem, což umožní za letu nejen měnit cíle, ale i lépe vyhodnotit úspěšnost útoku.


Řídící software SDB II obsahuje také seznam všech známých bojových vozidel a zbraňových systémů, puma tak dokáže rozpoznat cíl (a to i civilní/vojenský) s největší bojovou hodnotou. Například v případě útoku na pozici protivzdušné obrany (PVO) puma nezaútočí na odpalovací vozidlo, ale na radarové stanoviště nebo stanoviště řízení palby.


Nicméně vývoj SDB II provázejí potíže a překračováni vývojových nákladů. Původní vývojový rozpočet byl stanoven na 450 milionů dolarů s tím, že firma Raytheon ho může překročit o maximálně 39 milionů dolarů – to se stálo právě před několika dny. Nyní musí Raytheon dokončit vývoj za vlastní prostředky.


Vývoj také provází technické problémy. V roce 2015 při testu selhala roznětka hlavice a o rok později se vyskytly problémy s mechanismem rozkládaní křídel po odhozu. Objevily se také problémy s nasazením pumy SDB II na lodích - puma vykázala nedostatečnou odolnost proti vibracím, korozi nebo vlhkosti. To není až takový problém pro letectvo, ale pumy SDB II plánuje využívat i americká námořní pěchota a námořnictvo.


Raytheon tak musel přepracovat celou konstrukci SDB II, aby lépe odolávala agresivnímu mořskému prostředí a provozu na letadlových/výsadkových lodích. Americké letectvo nyní očekává, že počátečních operačních schopnosti F-15E s pumami SDB II dosáhnou v lednu 2019.

 

Video: Princip fungování SDB II (2012) / YouTube

 

Víceúčelová stíhačka F-15E Strike Eagle unese až 28 pum a F-35A ve vnitřních zbraňových šachtách až osm pum SDB II. Jedna F-15E tak na vzdálenost 70 km dokáže zničit až 28 obrněných vozidel, například tanků. Podle letectva je SDB II první zbraní kategorie „no-drive-zone". Tato poměrně nová taktika má zamezit pohybu vozidel protivníka v cílové zóně. Jde o jakousi pozemní obdobu bezletové zóny. SDB II lze naprogramovat například k ničení všech pick-upů s tím, že osobní vozidla budou ignorována, apod.


SDB II bude také prakticky jedinou zbraní, která umožní stíhačkám F-35 zasahovat pohyblivé bodové pozemní cíle.


Použití malých pum (tedy poměrně levných a skladných) při ničení bodových cílů, jako jsou skupiny bojovníků, či dokonce jednotlivci, je naprostou finanční i logistickou nutností. Vždyť americké letectvo (podle vlastních slov) při operacích proti Islámskému státu použilo již 51 000 pum/raket a “vyprázdnilo” své sklady v Evropě a Asii.


Ostatně pro současný fiskální rok 2018 hodlá americké letectvo utratit 814 milionů dolarů na 34 500 kitů JDAM (pro “hloupé” pumy Mark 81/82/83/84), 714 milionů dolarů za střely Hellfire a 504 milionů dolarů za původní pumy SDB. Celkově Ozbrojené síly Spojených států ve fiskálním roce 2018 utratí za munici 16 miliard dolarů.

 

droj: Defense OneThe Drive

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 24.10.2017 Čas: 14:42

Na "asymetrické operace" je nejlepší skalpel, nebo proti pick-upům jeho 30mm obdoba...

avatar
Strategist Datum: 20.10.2017 Čas: 10:06

Celkem drahá věc na ničení pick-upů, na pozici PVO či moderní tank dobré ale na asymetrické operace drahé

arr