Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 ... Více

Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století

Americká armáda (US Army) představila modernizační ... Více

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů ... Více

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil ... Více

Pozemní technika

General Atomics představil pozemní elektromagnetické dělo

Datum přidání 24.11.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

General Atomics na konferenci Association of the US Army (AUSA) ve Washingtonu představil pozemní verzi elektromagnetického děla Blitzer. Pokud půjde vše podle plánu, do dvou až tří let se můžeme dočkat plnohodnotného prototypu.

Elektromagnetické dělo

Foto: Pozemní elektromagnetické dělo Blitzer. / General Atomics

 

General Atomics společně s firmou BAE Systemsjiž několik let vyvíjejí elektromagnetické dělo pro námořní výzkumné středisko Office of Naval Research (ONR). Cílem je otestovat technologie, jež povedou ke konstrukci operačně použitelného námořního elektromagnetického děla.

 

Prvně jmenovaná firma nyní za své vlastní náklady pracuje na pozemní verzi elektromagnetického děla. Prototyp zbraně chce firma postavit do konce roku 2016 a pokud vše půjde podle plánu, zákazníci si zbraň mohou pořídit od roku 2019.

 

Obrovskou výhodou elektromagnetických děl jsou jejich široké možnosti uplatnění. Zbraň je schopná ničit cíle přímou i nepřímou střelbou. Díky obrovské rychlosti projektilu není třeba žádná výbušnina, cíl je ničen pouze kinetickou energii samotného projektilu.


Video: Blitzer / YouTube

 

Stejná zbraň však může fungovat i jako protivzdušný systém. Kromě ničení vzdušných prostředků protivníka (letadla, střely) je elektromagnetický kanón schopen dokonce působit i proti balistickým a mezikontinentálním raketám – resp. jejich hlavicím. Elektromagnetický kanón má dostatek energie, aby zasahoval cíle až 100 kilometrů nad zemí.

 

Pozemní verze děla Blitzer má mít dostřel asi 80 kilometrů. Kromě pozemních útoků poslouží Blitzer i jako prostředek C-RAM, tedy pro ničení dělostřelecké, minometné a raketové munice. Lze jej také použít jako systém protivzdušné obrany krátkého dosahu.

Bližší informace o pozemní verzi děla Blitzer nejsou známy. Srdcem systému má však byt dvojice velkých tahačů, které převážejí obrovské generátory elektrické energie, baterie a kondenzátory. K dopravě celého kompletu údajně postačí tři letouny C-17 Globemaster II.

 

Zdroj: General Atomics

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr