Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Generál Bečvář se ve Vyškově setkal se záložníky

Datum přidání 01.09.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 18 komentářů    autor autor: majorka Vlastimila Cyprisová

Ve středu 31. srpna 2016 se setkal náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář s účastníky kurzu základní přípravy ve Vyškově. Mezi nimi je téměř sedmdesát nových příslušníků aktivní zálohy, z toho devět žen. Intenzivní šestitýdenní výcvik, během kterého získali dovednosti k přežití na bojišti, završí 1.září 2016 slavnostním vyřazením a složením vojenské přísahy.

Foto: Generál Bečvář besedoval s novými příslušníky AZ. /  Autor

 

Armáda ČR buduje aktivní zálohu

„Žádné ozbrojené síly se neobejdou bez aktivní zálohy a ani armáda České republiky není výjimkou. Vlastenectví v dnešní době opět nabývá na významu. Jsem proto rád, že jste se dobrovolně rozhodli stát vojáky AZ, kteří jsou připraveni v případě potřeby doplnit naši profesionální armádu,“ těmito slovy zahájil generál Bečvář setkání se záložníky.

 

Tři nejlepší z úspěšných absolventů kurzu vojíny Matěje Dvořáka, Viktora Hadače a vojínku Moniku Malou generál Bečvář odměnil.


Museli prokázat teoretické znalosti, bojové dovednosti a fyzickou zdatnost.


Motivem občanů převzít dobrovolně brannou povinnost a stát se příslušníky Aktivní zálohy Ozbrojených sil ČR jsou vlastenectví, občanská povinnost nebo je inspirují sami záložníci.


Jako je to v případě osmadvacetileté učitelky Romany Všetičkové, jejíž otec slouží v pěší rotě AZ při Krajském vojenském velitelství v Pardubicích.


„Můj táta je činný v AZ, tak jsem šla v jeho stopách. Byla to pro mě výzva. Chtěla jsem to zkusit,“ popisuje Všetičková svoje rozhodnutí stát se záložnicí. Během kurzu zažila i těžké chvíle. Nejhorší pro ni byla fyzická zátěž, se kterou se do té doby nesetkala. Právě opora a podpora semknutého kolektivu v jednotce i povzbuzováni instruktorů ji pomohly nevzdat se a výcvik dokončit.


Aktivní záloha má v současné době kolem 1400 příslušníků, v příštích letech je cílem dosáhnout počtu 5000 záložníků. Zhruba polovina by měla v budoucnu působit u bojových útvarů a zbytek u teritoriálních sil.

Chcete se připojit k aktivní záloze? Navštivte oficiální stránku aktivní zálohy nebo rovnou vyplňte registrační formulář.


Důvody existence aktivní zálohy

 + Současná koncepce ozbrojených sil České republiky je založena na principu nejmenší možné velikosti armády, která stačí k plnění jejich úkolů. Aktivní záloha představuje praktický způsob šetrný k peněženkám daňových poplatníků, jakým si Armáda České republiky může zajistit rezervy, které použije v případě potřeby.


 + Zrušením základní vojenské služby, přestože se jednalo o logický a prospěšný krok, zmizel důležitý prvek provázanosti ozbrojených sil se společností. Škodilo by obraně ČR, kdyby se stala věcí uzavřené skupiny profesionálních vojáků. Stejně jako ve zdravotnictví působí dobrovolníci Červeného kříže a v záchranářství dobrovolní hasiči, i armáda buduje svou dobrovolnou složku, jejíž příslušníci se věnují civilním kariérám a jako vojáci jsou nasazováni dle potřeby.


 + Je pravděpodobné, že skupina obyvatelstva vhodná pro rekrutaci nových profesionálních vojáků se bude postupem let zužovat vzhledem k demografickému vývoji a rostoucím možnostem na trhu práce v civilním sektoru. Proto bude postupně růst důležitost aktivní zálohy jako zdroje pro doplňování profesionálních jednotek.


 + Některé odbornosti, které jsou spíše civilního rázu (např. právník, počítačový odborník), se malé profesionální armádě nevyplatí ve větším měřítku provozovat, přestože nárazově může vzniknout jejich potřeba, například při sestavování kontingentů pro mírové mise Armády České republiky v zahraničí. Pro takové případy je možné použít příslušníka aktivní zálohy, který se potřebnému oboru věnuje ve své civilní kariéře. Příslušník aktivní zálohy se nově může na základě dobrovolnosti účastnit nasazení v zahraniční misi.


 + Aktivní záloha podporuje u svých příslušníků kladné charakterové vlastnosti jako nezištnost, loajalitu ke státu, vlastenectví a schopnost obětovat se pro druhé. Tyto vlastnosti jsou pro fungování každé společnosti nezbytné. 

 

Fotogalerie

 

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Mattauch Datum: 06.09.2016 Čas: 08:35

Crusader:
"jenže těch 400 miliard by muselo jít na armádu o 200 000 mužích a odpovídajícímu počtu techniky.
Máme desetinovou armádu takže těch 40 miliard je ještě nadhodnocených.
Navíc polovinu rozpočtu seberou jen platy a věci s tím související. "

To není tak docela pravda. Náklady se dělá na fixní a flexibilní a pokud dochází k redukci velkého celku tak podíl fixních nákladů obvykle stoupá.
Je třeba uživit pořád stejné MO, pořád stejné školství, pořád stejně zajistit přehed o vzdušném prostoru, pořád stejně administrativně pokrýt státní území. Konkrétně tohle jsou složky které stojí hodě a přitom se zmenšili pouze s ohledem na rozdělení státu, ale ne s ohledem na snížení počtů AČR.

Jo je smutné, že se důchody a výsluhy vojáků započítávají do rozpočtu MO, jsme v tomhle celkem ojedinělí.

Raseho komentář asi směřoval spíš asi k tomu, že i ČSLA byla podfinancována vzhledem ke svým počtům a stávala se tak, podobně jako AČR, jen papírovým dráčkem. Jen větším... Samotný údaj o počtech techniky je totiž z hlediska hodonocení bojové síly poněkud... nedostatečný.

avatar
crusader Datum: 05.09.2016 Čas: 21:20

oprava 300 miliard

avatar
crusader Datum: 05.09.2016 Čas: 21:17

Mattauch
jenže těch 400 miliard by muselo jít na armádu o 200 000 mužích a odpovídajícímu počtu techniky.
Máme desetinovou armádu takže těch 40 miliard je ještě nadhodnocených.
Navíc polovinu rozpočtu seberou jen platy a věci s tím související.

Rase
No hlavně, že teď máme v armádě jen samé moderní zbraně, a není tam nic co pamatuje ČSLA.

Faxpr
A to pamatujete, nebo vám to někdo vyprávěl na VŠ?

avatar
faxpr Datum: 05.09.2016 Čas: 14:02

ad ke komoušům: taky je potřeba zohlednit, že když se sypalo do armády, tak se logicky muselo šetřit jinde. třeba taková bezpečnost práce je něco nad čím spoustu lidí nepřemýšlí, dokud třeba celý den nečuchají svářečský výpary. na kultuře se taky ušetřilo, protože byla normovaná a stejně tak školství, doprava nebyla tolik vytížená, ekologie byla fantasmagorie atd... Ono by se to dalo zase zvednout, ale muselo by se nějak někde něco rozumně ubrat, aby armáda nebránila zemi vypadající jako z románu 1984

avatar
Rase Datum: 05.09.2016 Čas: 08:54

Taky je potřeba zohlednit, kolik té techniky bylo v posledních letech ČSLA opravdu moderní. Přeci jen T-72, BMP-2, MiG-29 byly dost drahé a nebylo možné je nakupovat v počtech jako dřív, což by problém ve všech armádách své doby. MiGů 29 sme měli jen 20. T-72 sloužilo 815 strojů (z počtu 4580 všech tanků). BMP-2 bylo 252 strojů.
Na tisícové počty "tehdy" nejmodernějších zbraní neměla ani ČSLA

avatar
Left Datum: 05.09.2016 Čas: 00:56

Děkuji Mattauchovi za podání vysvětlení, ke kterému jsem se také už chystal.

Ono je totiž někdy lepší prvně pochopit, o co se jedná, než bezmyšlenkově házet čísla všude kolem... ;)

avatar
Mattauch Datum: 04.09.2016 Čas: 22:01

Crusader:
1) Cekové počty v rámci MO je AČR + VP + VZ + MO a nevím jestli se tam nějakým způsobem nepromítají i organizace jako VLS...
2) 30 mld v době kdy byl plat 2 000 je hodně něco jiného než 40 mld nyní kdy je plat 24 000... Celkem z toho plyne, že aby armádní spotřebitelský koš držel krok s spotřebitelským košem průměrného pracujícího tak by dnešní rozpočet MO musel být přes 300 mld...
3) Dotace podnikatelským subjektům (dotovaný výzkum a vývoj + vzdělávací aktivity + kulturní aktivity - například vývoj systémů aktivní obrany pro obrněná vozidla, nebo příspěvek na film o operaci anthropoid)
4) Příspěvky na provoz příspěvkových organizací - to budou třeba ty vojenské lesy a statky, atd...
5) ostatní věcné neivestiční výdaje - střelivo, PHM, údržba techniky a budov, atd...

avatar
crusader Datum: 03.09.2016 Čas: 18:45

viz http://www.mocr.army.cz/finance-a-zakazky/resortni-rozpocet/resortni-rozpocet-5146/

navíc v každé tabulce jsou ohledně plateb jiné údaje?


Další zajímavost - skutečné počty v rámci MO - celkem 29 512.
Kolik že má AČR? 20 000, 22 000 nebo kolik?
Zbytek je MO?
viz http://www.mocr.army.cz/dokumenty-a-legislativa/fakta/vyvoj-skutecnych-poctu-osob-v-rezortu-mo-cr-v-letech-2011---1993-51566/

avatar
crusader Datum: 03.09.2016 Čas: 18:25

Bodejť by MNO mělo peníze

rozpočet 2015 - 44 mld Kč,
platy 10,8 mld
důchody a soc. dávky - 7 mld
povinné pojistné a příspěvky do FKSP - 4,5 mld
příspěvky na provoz příspěvkových organizací - 1,6 mld ????
"dotace" podnikatelským subjektům - 300 mil ????
ostatní věcné neinvestiční výdaje - 15,6 mld Kč ????
cekem - 39,8 mld Kč

avatar
crusader Datum: 03.09.2016 Čas: 18:10

30 mld Kčs
silnější než Kčs
(automatická oprava je svinstvo)

avatar
crusader Datum: 03.09.2016 Čas: 18:08

Asi uměli víc šetřit:-)
Rase ale zapomněl jsi udat, že těch 7% bylo 30 mld Kč

citace z tvého odkazu
"V roce 1990, měla ČSLA roční rozpočet na 200.000 vojáků, 687 letadel (z toho 470 bojových nadzvukových, 101 bojových vrtulníků a 11 letišť), 4580 tanků, 4900 OT, 3445 RM, D,M, 77 oz raket, 540 PT raket. kompletů = 30 miliard korun československých (Kčs) a představovalo to asi 7% HDP".

Dnes máme pravděpodobně lepší ukazatele HDP (taky co bychom chtěli od komoušů "co ukradli co mohli") a proto to pouhé 1% HDP činí 44 miliard (rozpočet MO roku 2015).

Samozřejmě chápu. že česká koruna roku 2015 není stejná jako československá koruna roku 1990 (určitě je mnohem silnější než Kč, když všude slyšíme jak se máme lépe než tehdy :-))

Tak kde je ta chyba?

avatar
Rase Datum: 03.09.2016 Čas: 16:08

divous:
Třeba tím, že nedávali na armádu jenom 1% HDP jako my dnes, ale minimálně 7% HDP:

http://forum.csla.cz/viewtopic.php?f=6&t=723

avatar
divous Datum: 03.09.2016 Čas: 16:02

"Aktivní záloha představuje praktický způsob šetrný k peněženkám daňových poplatníků" To by mě zajímalo, jak to ti komouši dělali, že vydržovali obrovskou armádu a přitom neměli deficitní rozpočet pokud vím. Že by kapitalisti nebyli zas o tolik větší mudrcové jak se dělají?

avatar
GAVL Datum: 03.09.2016 Čas: 08:59

Pokud se podíváme na reálné platy v civilním sektoru, tak plat nebude hlavní důvod nezájmu o službu v armádě.
Spíše se bude jednat o faktor, sociologický. Když lidi vidí jak to tady vypadá a kdo nám vládne, tak proč se dobrovolně hlásit, za to nastavovat krk jako první.

avatar
shal Datum: 01.09.2016 Čas: 19:52

To je ten generál tak velký, nebo ti záložníci tak malí?

arr