Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Války budoucnosti podle Valerije Gerasimova

Datum přidání 29.03.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 28 komentářů    autor autor: Michael Myklín

Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil generál Valerij Gerasimov přednesl 24. března úvodní projev k zahájení „vojensko-operační konference“ na Vojenské akademii generálního štábu. Během své řeči popsal pohled Ruska na mezinárodní prostředí a zdůraznil roli moderních technologií v ruských ozbrojených silách.

Foto: Valerij Gerasimov / Kremlin.ru

 

Spíše než na budoucí strategické zbraně, o kterých mluvil prezident Putin ve svém projevu 1.března, se Gerasimov zaměřil na takticko-operační prostředí. Podle přepisu projevu, který měla k dispozici agentura Interfax zdůrazňoval roli robotizace ruských ozbrojených sil a také zbraní pro přesné údery v budoucích konfliktech.

 

Podle Gerasimova umožní hypersonické střely s plochou dráhou přesunout důraz strategického odstrašování z jaderné do více konvenční roviny. „Zlepšení struktury velitelských a řídících orgánů, zřízení zvláštních informačních podpůrných jednotek a také zavedení počítačových systémů umožnilo zkrátit dobu potřebnou k přípravě na použití dalekonosných přesných zbraní v boji 1,5 krát,“ zdůraznil Gerasimov význam přesných zbraní.

 

Gerasimov samozřejmě neopomenul oblast bezpilotních letadel. Nutností bude vybudovat nové prostředky protivzdušné obrany (PVO) speciálně určené pro boj proti dronům, včetně systémů PVO pracujících na nových „fyzikálních principech.“ „V současné době je dokončován vývoj budoucích víceúčelových bezpilotních a bezosádkových systémů. Jejich uvedení do výzbroje umožní splnit nejen průzkumné, ale i stávkové mise, kde je použití jiných prostředků obtížné nebo méně účinné,“ přednesl Gerasimov.

 

Gerasimov dále zdůraznil nutnost vývoje nových „meziútvarových automatizovaných průzkumných systémů“, resp. v anglické terminologii notoricky známých systémů C4ISR. Po zavedení nových automatizoavných průzkumných systémů (C4ISR) se má 2-2,5 krát zkrátit doba od objevení do zničení cíle, výrazně zlepšit přesnost a rozšířit možnost použití přesně naváděné munice ruské armády.

 

„Prioritní pozornost je věnována rozvoji [v ruských silách - pozn. red.] velitelských a řídících systémů ozbrojených sil. Vyvíjí se moderní prostředky bojové kontroly a komunikace integrované do jediného informačního prostoru,“ uvedl Gerasimov a dále zdůranil vývoj a zavádění nových automatizovaných systémů průzkumu, analýzy situačních informací, plánování, řízení a velení, a to i na taktické úrovni.  

 

„Ekonomika nepřítele a systém státního velení a kontroly budou prioritními cíli. Vedle tradičních sfér ozbrojeného boje se bude aktivně zapojovat informační prostor. Boj proti komunikačním, průzkumným a navigačním systémům bude hrát zvláštní roli,“ uvedl v projevu Gerasimov a dodal, že budoucí války se mohou odehrávat současně ve více strategických směrech vůči Rusku.

 

„V každém strategickém směru byly vytvořeny seskupení nosičů ze vzduchu a moře odpalovaných přesných zbraní dlouhého doletu, které odstrašujícím způsobem chrání strategické oblasti,“ přednesl Gerasimov.


Tisková agentura TASS se zaměřila na více politickou část projevu. V ní Gerasimov kritizoval Spojené státy za snahu udržet svou globální dominanci všemi dostupnými prostředky. Poukázal také na to, že Západ aktivně používá nevojenské prostředky (ekonomické, politické, diplomatické a další) spolu s hrozbou použití síly či jejím přímým užitím proti nepohodlným režimům pod záminkou ochrany demokracie.

 

„Dnes je pro rozvoj vojenského a politického prostředí ve světě rozhodující závazek USA udržet svou globální dominanci a monocentrický světový řád prostřednictvím všech možných prostředků, včetně vojenských. To je v rozporu s názory mnoha zemí, včetně Ruska, které považují globální vedení za nevhodné a obhajují spravedlivý světový řád,“ uvedl Gerasimov podle agentury TASS.

 

Gerasiov dále uvedl:

„V důsledku toho se nadnárodní boj prudce zrychlil. Stále se opírá o nevojenské opatření –politické, ekonomické a informační. Navíc se kromě uvedených oblastí postupně rozšířil i nad všechny oblastí moderní společnosti – diplomatickou, vědeckou, kulturní a prakticky se přehnal přes celou společnost.

Skutečnost ukazuje, že ekonomická, politická, diplomatická a jiná nevojenská opatření přijatá Západem proti odporujícím zemím jsou spojena s hrozbou rozmístění vojenských sil nebo s přímým rozmístěním vojenských sil.

Spojené státy a jejich spojenci často používají vojenskou sílu při obcházení obecně uznávaných norem mezinárodního práva nebo na základě zkreslené interpretace těchto norem ve svůj prospěch pod sloganem ochrany demokracie.“ 


Ruský propagandistický (tedy skvělý zdroj toho, co si Rusko myslí nebo co chce, aby si ostatní mysleli) server Sputnik cituje část projevu, ve které Gerasimov zmiňuje případ Sýrie: Kdy tento boj z vnitřních nepokojů přerostl do vojenského konfliktu, na to nemáme jasnou odpověď. Žádný stát nevyhlásil Sýrii válku otevřeně, ale všechny nezákonné ozbrojené útvary se ozbrojují, financují a řídí ze zahraničí.“


V porovnání se staršími texty a projevy zachovává Gerasimov konzistentní názorovou linii, která kopíruje narativ ruských politických špiček. Opakujícím se tématem je západní snaha rozvrátit ruské sféry vlivu pomocí nevojenských metod (vedením hybridní války), zejména tzv. barevnými revolucemi na začátku 21. století (Ukrajina, Gruzie, Kyrgyzstán). Stejnou taktiku měl Západ uplatnit k provedení arabského jara.


Gerasimov je spojován zejména s pojmem hybridní války, i když on sam koncept hybridních válek nevymyslel. Nicméně Rusko strategii „hybridních válek“ využilo během anexe Krymu, intervenci na východní Ukrajině a informačním a kybernetickým operacím vedených proti západním státům. Do povědomí odborné veřejnosti vstoupil především svým článkem Hodnota vědy pro předvídání” v magazínu Vojensko-průmyslový kurýr z února 2013.


V textu Gerasiov popisuje nejasnou hranici mezi válkou a mírem v současném světě. Vyzdvihoval také nevojenské prostředky, které jsou podle něj často mnohem efektivnější k prosazování politických a strategických cílů; politická, ekonomická, informační opatření, včetně „protestního potenciálu“ populace. Z jejich použití však obvinil Západ a nenaznačil, že by snad měly hrát ofenzivní roli v ruském repertoáru.


Po událostech z roku 2014 se na článek odkazovala řada odborníků a médií a původně americký termín „hybridní války“ byl připisován Rusku. Někteří z autorů jako Mark Galeotti šli dokonce tak daleko, že fenomén nazvali „Gerasimovou doktrínou“ – Galeotti  se nakonec Gerasimovi za stovření pojmu „Gerasimova doktrína“ omluvil

 

Myšlenky prezentované Gerasimovem před rokem 2014 nebyly nic nového. Jak američtí, tak čínští, ruští a sovětští vojenští teoretici s metodami a pozorováními prezentovaných Gerasimovem pracovali desítky let. Papír však snese vše a pojem byl ve stovkách textech týrán natolik, že se jeho původ stal jen velmi těžce čitelným.


Je paradoxní, že sami Rusové pojem „hybridní válka“ chápou jinak než Západ a termín zpravidla ani nepoužívají. Prvotní název „gibridnaya voyna“ byl postupně vytlačen pojmy jako „válka nové generace“ a čerstvě „válka nového typu“.


Valerij Gerasimov byl na pozici náčelníka generálního štábu jmenován v roce 2012 a podle ruské tradice je zároveň prvním náměstkem ministra obrany, kterým je generál Sergej Šojgu.


Gerasimov a současný ministr obrany Sergej Šojgu byli na svá místa jmenováni po prezidentských volbách v roce 2012, kdy se Vladimir Putin vrátil do prezidentského křesla. Nahradili tehdy generála Nikolaje Makarova a Anatolij Serdjukova. Ti se v ozbrojených silách Ruské federace stali značně neoblíbenými kvůli rozsáhlým vojenským reformám, které oba prosazovali po válce s Gruzií v roce 2008.


Zdroje: Russian Defense Policy, Sputnik, In Moscow´s Shadow


Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
jan.mrcasik@protonmail.com Datum: 05.04.2018 Čas: 15:28

Discovery Air Defence má "domluveno" nejméně 10ks F-16A Blk10 "od neznámého zdroje" s takovou jistotou, že je nabídlo USAF pro Red Air (Janes 17.10.2017) a Textron/ATAC měl rozjednou koupi izraelských F-16A a domlouvá koupi nějakých F-16 a Gripenů (placený článek 15.5.2017).

Ale to jsou vládou posvěcené americké společnosti a hlavně patrně nelétají se skutečnými zbraněmi, jen s fotokanony, ACMI a simulátory jako CATM.

avatar
danny Datum: 04.04.2018 Čas: 10:38

Četl jsem hodně skandálních odhalení týkajících se privatizace US ozbrojených sil, ale informací, že by kontraktoři létali s AH-64 nebo F-16 jsem se nesetkal (a že některé z těch textů byly dost za hranou uvěřitelnosti). V Afghanistánu létají s transportními vrtulníky a letadly do velikosti CASA, v Kolumbii dělají průzkum a práškování kokových plantáží. Při bojových misích dostávají občas letecké krytí. Ale vlastnit pokročilé systémy fakt postrádá smysl. Nějak nechápu, jak takové stroje provozovat bez kompletního zázemí. A zrovna na počtech pilotů se moc vykázaných osob neušetří.

avatar
raziel87 Datum: 03.04.2018 Čas: 18:01

2 Starlight

tuším, že došlo v roce 2017 k přesunu prvních 2ks holandských F-16 pod křídla soukromého investora, celkem se má jednat o 20ks starých verzí A

avatar
raziel87 Datum: 03.04.2018 Čas: 17:57

Nelítá s Apachem nějakej náš kluk z Čech? myslim, že sem jednou četl rozhovor s jednim čechem, kterej lítal s 64E v Afghanistanu, skoro bych za to dal ruku do ohně

avatar
Starlight Datum: 03.04.2018 Čas: 17:54

Já se přidám k dotazům na ty nesmysly ohledně soukromě vlastněné moderní americké letecké techniky:

1. Kde je ten odkaz na to, že kontraktoři létají bojové mise s AH-64 patřící US ARMY? A kdo ty vrtulníky obsluhoval a kde se vzala výzbroj? US ARMY nebo opět kontraktor? Správná odpověď = nic takového se nestalo.

2. Která americká firma (s výjimkou výrobců) vlastní letuschopnou F-16 nebo F-15? Správná odpověď = žádná.

avatar
raziel87 Datum: 03.04.2018 Čas: 17:52

2 KOLT

aha, já četl jen poslední komentáře a Shania psal, že je sakra nepravděpodobné, aby civil létal s Apachem - souhlas. Jen jsem si vzpomněl, že je v dnešní době docela běžné, že civil létá už i s Mach 2 stíhačkou 4.generace ....nebo s F-86, Skyhawkem, K´firem to je fuk...tím NEnaznačuji, že se používají BOJOVĚ v asymetrických konfliktech, ani si to nemyslím........ale četl jsem spoustu Clancyovek, tak si umim ve své bujné fantazii představit skoro vše ;)

avatar
KOLT Datum: 03.04.2018 Čas: 17:25

raziel, jenže tady se bavíme o bojových misích s vrtulníky Apache patřících US Army. Draken či Tac Air se k tomu mají asi jako můj řidičák k pilotování F-1...

avatar
raziel87 Datum: 03.04.2018 Čas: 17:13

Například ATAC, Tac Air, TADS, Air Usa, Phoenix Air, Draken International atd. atd.

avatar
raziel87 Datum: 03.04.2018 Čas: 17:09

Nevim, jestli kontraktoři létají s AH-64, ale vim jistě, že ve výzbroji soukromých společností jsou stroje od L-159, A-4, či švédské Drakeny, dokonce i Hawker Huntery, přes Mirage až po stroje jako je F-16 či F-15 (+bývalé sssr jety)

Tito piloti oficiálně nejsou pod žádnou armádou - tedy kontraktoři. Oficiálně si je USAF najímá jako letky agresorů při vojenských cvičeních. Nepléct s červeným tymem, který v Groom Lake testoval během studené války kořistní techniku

avatar
RiMr71 Datum: 03.04.2018 Čas: 15:51

...tak jak s tím zdrojem o těch US zelených mužíčcích na AH-64? Nebylo to vlevo dole?

avatar
Shania Datum: 01.04.2018 Čas: 23:00

flanker.jirka: nepletes si to nahodou. najimali civilni kontraktory s jejich uz civilnimi ch-46 pro transport materialu/osob.

rek bych, ze je uplne bez sance, aby civilisti litali s ah 64, obzvlast bojove mise....

avatar
KOLT Datum: 01.04.2018 Čas: 22:09

flanker.jirka – jinými slovy vrtulníky US Army létaly mise US Army a platila to US Army, "jen" je pilotovali kontraktoři. Typické řešení byrokratické debility, aneb snížíme počet zaměstnanců (úředníků, vojáků....), ale budeme po nich chtít stejně nebo víc než předtím. Každopádně zcela odlišná situace kupříkladu od Blackwatter či Vagnerovců, ne?

A ještě jednou bych poprosil o ten zdroj ;-)

avatar
flanker.jirka Datum: 29.03.2018 Čas: 23:56

KOLT: pokud se nemylim, tak mají stále us imatrikulaci. Prostě šlo o to, že vykazali nižší počet vojáků :-) tak piloty najaly už jako civily.
Podobně jako existuje CLV u nás. Bývalí vojáci makaj pro firmu a cvičí armádní piloty.

avatar
KOLT Datum: 29.03.2018 Čas: 22:02

flanker.jirka – a kdo jim dodal ty Apache?!

avatar
flanker.jirka Datum: 29.03.2018 Čas: 21:45

KOLT: jde o bývalé vojaky, protože US moc nedomysleli detaily politického kroku jejich prezidenta na snížení počtu vojáků. Tak to vyřešili tímto způsobem.

arr