Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Gilboa Snake – dvouhlavňová karabina pro blízký boj

Datum přidání 13.06.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 13 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Pamatujete si náš článek o dvouhlavňové pistoli Colt 1911? Tak dnes vám představíme něco podobného. Izraelská firma Silver Shadow před několika dny oficiálně odhalila svou originální dvojhlavňovou karabinu Gilboa Snake. Ostrou premiéru si Gilboa Snake odbyde někdy v těchto dnech na evropské výstavě Eurosatory 2012.

Gilboa Snake

Foto: Gilboa Snake / Silver Shadow

 

Gilboa Snake je krátká karabina využívající střeleckého mechanismu zbraní řady Gilboa, což jsou pušky vycházející z konceptu AR-15 (M4, M16). Oproti AR-15 však u pušky Gilboa nepůsobí plyny z hlavně přímo na nosič závorníku, ale nejprve na plynový píst – podobně jako u pušky HK416 nebo ACR.

 

Nejde však pouze jen o dvě pušky Gilboa umístěné vedle sebe, ale prakticky o novou zbraň s patentovanými prvky. Dolní i horní pouzdro závěru zbraně je zcela nové, jakožto i speciální široké předpažbí nebo pistolová rukojeť.

 

Zbraň využívá patentovaný nosič závorníků, který najednou ovládá dva závorníky - každý pro jednu hlaveň. Při zmačknutí spouště nejprve vyjde výstřel z levé hlavně a o zlomek sekundy později z pravé. Ač je mezi výstřely nepatrná prodleva, střelec cítí jen jediný zpětný ráz a obě střely tak mají stejnou trajektorii letu.

 

Gilboa Snake Foto: Gilboa Snake / Silver Shadow

 

Gilboa Snake umožňuje poloautomatickou nebo plně automatickou střelbu. Dvě krátké hlavně umístěné souběžně vedle sebe mají délku 9,5" (243 mm) a střílí současně - tedy při jednom zmačknutí spouště vyjde výstřel z obou hlavní najednou. To samé platí i u plně automatické střelby.  

 

Zbraň na délku měří s plně vysunutou pažbou 800 mm (500mm bez pažby) a na šíři necelých 60 mm. Hmotnost je 4,27 kg (bez zásobníku). Oproti karabině M4 (2,7 kg) je tak nárůst hmotnosti zhruba 1,5x větší.

 

Gilboa SnakeFoto: Gilboa Snake / Silver Shadow

 

Tvůrci počítají s tím, že zbraň najde uplatnění především v boji na blízkou vzdálenost (CQB) a proti protivníkům vybavených moderní balistickou ochranou. V tomto směru jsme kontaktovali pana Koutníka, z firmy Omega Defend, aby nám řekl svůj názor na účinek dvojitého zásahu dvou 5,56mm střel na moderní neprůstřelné vesty vybavené keramickými pláty. 

Co se týká té zbraně se dvěma hlavněmi, trošku mi uchází smysl. Za balistiku mohu říci, pokud to bude opravdu velmi kvalitní panel, tak se nestane celkem nic. Panel bude sice dost poškozený, ale řekněme, že to uživatel přežije.
Ovšem nedovedu si představit více než 8-10 takových zásahů, potom bude panel zcela zničen. Něco jiného by to bylo s ocelovým panelem, tomu totiž zásahy těsně vedle sebe neublíží.

Je také potřeba podotknout, že svou roli také sehraje typ střeliva, který by případně byl použit. Jestliže to bude střelivo běžně dostupné, tak jako je na Českém trhu, tedy nic speciálního, nestane se nic. Ovšem pokud by se použil typ WC ( wolfram-carbide ), bude tento panel při současných dvou výstřelech penetrován a uživatel zcela jistě mrtvý.
Jiří Koutník, CEO, OMEGA DEFEND & OMEGA TECHNOLOGY

Největší efekt bude mít Gilboa Snake při střelbě na měkké cíle. Současný průnik dvou střel ráže 5,56 mm bude mít katastrofální účinek na živou tkáň. Ranivý kanál bude natolik objemný, že k smrti protivníka dojde i tehdy, pokud nebudou přímo zasažené životně důležité organy. Stejným způsobem můžou být nepřímo poškozeny i tepny v nohách a rukou.

 

Připomeňme, že izraelské pokusy nejsou první svého druhu. Zkoušky s dvouhlavňovou puškou probíhaly již v polovině minulého století v americké armádě. Tehdy v rámci programu Project Salvo firma Winchester představila dvojhlavňovou pušku využívající belgickou 7,62mm zbraň FN FAL. Cíl byl stejný jako u pušky Gilboa Snake - zvýšit zastavovací a ranivý účinek zbraně již při prvním zásahu.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
exPat Datum: 03.07.2012 Čas: 11:15

Ani zajimavy,ani uzitecny.Dve stejne hlavne vedle sebe?Uz nevi roupama co delat.A kapacita zasobniku se timto resenim naopak snizuje.Kdyz jich budu mit deset a kolega s jednou hlavni taky,kdo bude dele bojeschopnejsi?Do hodiny by bylo po munici a parta kretenu v sandalech nekde v Afganu by si dosla na noze

avatar
Kubec Datum: 18.06.2012 Čas: 11:47

Dík za odkaz, ale o Moritě už toho vím celkem dost:-D Jsem zvědavej kdy lidi odhoděj předsudky a začnou více uvažovat nad bullpup systémem než nad klasickým.

avatar
Martin Datum: 17.06.2012 Čas: 10:37

Tato zbraň mi přijde opravdu zajímavá, ne jenom svým vzhledem, ale i tím že na rozdíl od dvouhlavňového Coltu 1911 lepší tím:
Izraelci asi přemýšlí více nad lidským tělem-jedna spoušť a pistolová rukojeť je stejná jako u normální M4. Což u arsenal firearms asi nepřemýšlejí: obrovské tělo zbraně, dvě spouště- každá pro jednu hlaveň.

Jako zbraň pro CQB mi přijde až moc velká, ale to není nevýhoda u zkušeného střelce. A na 100% bude mít tato zbraň větší smrtící účinek než normální M4.

Souhlasím s Ondřejem. Tato zbraň se chová přesně jak popisoval: " při zmačknutí spouště nejprve vyjde výstřel z levé hlavně a o zlomek vteřiny později z pravé. Ač je mezi výstřely nepatrná prodleva, střelec cítí jen jediný zpětný ráz a obě střely tak mají stejnou trajektorii letu."

Pro Kubec:
Ve filmu Hvězdná pěchota byl použit mockup Rugeru Mini 14 a brokovnice Ithaca 37 viz tato stránka: http://www.imfdb.org/wiki/Starship_Troopers
A tvůj nápad Bullpub a brokovnice mi přijde jako dobrý, ale dá se to vyřešit i podvěsnou brokovnicí Masterkey nebo M26.

avatar
Kubec Datum: 15.06.2012 Čas: 00:02

Zajímavý nápad, ale v praxi asi ne zrovna moc přínosný. Radši by měli uvažovat nad kombinací karabiny systému bullbup a brokovnice (viz Hvězdná pěchota). Na trhu pokud vím taková zbraň chybí a pokud by byla slušně zpracovaná tak by byla podle mého slušně využitelná v praxi. Navíc při systému bullpup by zbraň byla lépe vyvážená než při použití granátometu pod většinou karabin klasické konstrukce (nepočítaje plastové pažby které ještě více posunují těžiště dopředu). Navíc už je dnes celkem běžná nesmrtící munice do brokovnic. S kombinací s karabinou na standardní 5.56 střelivo by to bylo např pro policejní složky velice příznivé.

avatar
Standa Datum: 14.06.2012 Čas: 20:36

Ondřej: To jsem se nevyjádřil přesně, opravuji: Jedna hlaveň, ale 2x tolik munice. Ale to je zase asi lepší velkokapacitní zásobník na G-36.

avatar
Márty Datum: 14.06.2012 Čas: 18:50

Při váze kterou uvádíte bych raději vzal do ruky kulomet a byl bych si jistý že závadu či přebíjení vyřeším na 100% ,otázkou je také zahřívání a chlazení při extrémních podmínkách a intenzivní střelbě.

avatar
Jan Grohmann Datum: 14.06.2012 Čas: 16:12

Izraleská firma prostě jen hledá skulinku na trhu. Asi si řekli, že jim ty náklady za vývoj zbraně prostě stojí a risknou to.
Dvouhlavňová zbraň určitě nenahradí zbraně v družstvu 1:1, ale prostě se bude brát jen někdy a bude mít speciální postavení, jako mají např. brokovnice.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 14.06.2012 Čas: 14:41

Standa:
Jak je vidno v článku, tak kapacity zásobníků je v tomhle případě zanedbatelná věc. 60 nábojů se u týhle zbraně nevystřílí za dvojnásobek času jednoho zásobníku. Kulky s hlavní vylétají téměř naprosto současně - "Při zmačknutí spouště nejprve vyjde výstřel z levé hlavně a o zlomek sekundy později z pravé. Ač je mezi výstřely nepatrná prodleva, střelec cítí jen jediný zpětný ráz a obě střely tak mají stejnou trajektorii letu"

avatar
Standa Datum: 14.06.2012 Čas: 13:06

Jediný, co je na tom hodno pozornosti je kapacita zásobníků, extra munice se v intenzivní přestřelce vždycky hodí a ta váha vepředu by mohla líp stabilizovat hlaveň při střelbě (zdvih hlavně). Ale mít dvě hlavně, to je krok slepou ulicí. Lepší je navrhnout jinou ráži a konstrukci náboje včetně použitého materiálu.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 14.06.2012 Čas: 11:09

..k tomu ještě kilimátor, svítilnu, laser a už se to dostává na minimálně 6kg s nabitou zbraní. Nechtěl bych.. :-/

avatar
Manix Datum: 14.06.2012 Čas: 10:31

A navíc si nedovedu představit manipulaci při závadě a při přebíjení.....

avatar
Ondřej Lacina Datum: 14.06.2012 Čas: 09:42

Zajímavý, ale přijde mi to jako naprostá zbytečnost.. Dobrý výcvik s dobře vybranou (jednohlavňovou) zbraní vykoná svoji práci stejně dobře. Jak zmínil sroub pode mnou.. Příště přijdou izraelský nebo americký firmy s 3-hlavňovou nebo 4-hlavňovou zbraní, protože má ještě větší zastavovací a smrtící účinek než dvouhlavňová, ale k čemu toto.....????

avatar
sroub Datum: 14.06.2012 Čas: 08:41

Teda, tahat bych se s tim nechtěl. A pro případ protivníka vystrojenýho vestou s pláty je tu pořád možnost mířit na hlavu, nebo použít něco brokovýho....

arr