Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Glide Breaker: Kladivo na hypersonické kluzáky

Datum přidání 11.09.2018    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 24 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko a Čína intenzivně pracují na speciálních bojových hlavicích, které jsou schopny klouzavým hypersonickým letem „podletět“ protiraketový deštník Spojených států. Americká agentura pro pokročilé vojenské technologie DARPA proto v rámci programu Glide Breaker pracuje na technologiích schopných tyto hypersonické kluzáky zachytit a zničit.

Foto: Vizualizace interceptoru zasahující hypersonický kluzák. / DARPA 

 

Nejdříve trochu skepse ohledně těchto sci-fi zbraní. Jak se říká „papír snese všechno“, a v tomto případě bychom měli být dvakrát opatrní. Jak hypersonické kluzáky (s bojovou hlavicí), tak interceptory, jsou velmi komplikované a drahé zbraňové systémy. Podobné zbraně lze za značné finanční náklady vyvinout, ale je otázka, jakou budou mít bojovou hodnotu ve skutečném světě. Jinak řečeno ‒ jak se zvýší celkový vojenský potenciál dané země při vynaložených prostředcích.  


Jen proto, že v novinových článcích je napsáno, že některá země něco „vyvíjí“, „vyvinula“, „otestovala“ nebo „zavedla do výzbroje“ neznamená to, že jde o zbraňový systém, který v případném konfliktu sehraje významnější roli. Na druhou stranu, informační operace hrají čím dál větší roli, jak směrem k publiku protivníka, tak směrem k domácímu publiku. Informační operace využívají mimo jiné prosté skutečnosti, že lidé si nikdy nemohou být jisti, jak to ve skutečnosti je (především u technicky komplikovaných věcí), a že vždy je nutno počítat s tou horší variantou.


Z tohoto pohledu je pak otázka, jak jsou (nebo v nejbližší době budou) hypersonické kluzáky a interceptory, které je mají zničit, skutečně masovými zbraňovými systémy, a do jaké míry jde spíše o „naparování se“ (k oběma stranám publika) v mediálním prostoru o to, která strana má „úžasnější zbraně“. Ostatně o americkém projektu Glide Breaker již informovala ruská Russia Today. Na druhou stranu: „Co když...“


Nyní k samotné problematice. Jelikož hrozba hypersonických zbraní stále roste, agentura DARPA zkoumá taktiky a technologie nutné k boji proti těmto zbraním, s důrazem na vývoj nové generace senzorové sítě a interceptorů, které hypersonické kluzáky zničí přímým zásahem (taktika „hard-kill“).


„Cílem programu Glide Breaker je posílit schopnost Spojených států bránit se celé třídě nadzvukových a hypersonických hrozeb,“ uvedla DARPA v tiskové zprávě. „Hlavní zájem je o technologie, které radikálně snižují riziko vývoje a zavádění operačního ‚hard-kill‘ systému.“


V rozpočtu pro fiskální rok 2019 ale DARPA prozatím pro projekt Glide Breaker nepožaduje peníze. Není také jasné, zda má Glide Breaker nějakou spojitost s projektem antihypersonické obrany americké Agentury pro protiraketovu obranu MDA (Missile Defense Agency). Připomeňme, že MDA pomocí celé plejády senzorů, datových spojení a antiraket chrání Spojené státy před raketovými útoky. 

 

Video: Na začátku srpna Čína vyzkoušela hypersonický bojový prostředek Starry Sky 2 / YouTube


MDA plánuje do roku 2023 vynaložit 700 milionů dolarů na vývoj nové generace senzorů, které odhalí hypersonické zbraně ve střední fázi letu. Tyto senzory mají být umístěny především na oběžné dráze Země. Vesmírná senzorová síť pokryje hluchá místa pozemních a námořních radiolokátorů.


Hypersonický kluzák, jako je ruský Avangard, má velmi plochou dráhu letu (po oddělení od nosného stupně rakety) v relativně nízké letové hladině, což ztěžuje odhalení objektu radiolokátorem a pomocí unikátních fyzikálních jevů (viz odstavec níže) ztěžuje nebo dokonce znemožní navádění interceptorů pomocí radiolokátorů nebo elektrooptických senzorů.


Hypersonický objekt v určité fázi letu bude při velmi rychlém průchodu atmosférou tvořit dlouhou stopu ionizovaného vzduchu. Při horizontálním pohybu objektu tato stopa může mít délku i několik stovek metrů. Bodové zasažení interceptorem se pak jeví jako vysoce nepravděpodobné jednoduše proto, že radilokátory a elektrooptické senzory nebudou schopné objekt v oblaku ionizovaného vzduchu přesně zaměřit.

 

Video: Ruský bojový objekt Avangard / YouTube


Také v případě programu Glide Breaker budou hlavní roli hrát senzory nové generace, umístěné na vodní hladině, zemi, vzduchu a především ve vesmíru. Problém nebude sledování hypersonického objektu nad atmosférou, ale není jasné, jak si senzory poradí se zmíněným oblakem ionizovaného vzduchu.


Protiraketovou obranu je tedy nutné řešit především mimo prostor, v kterém lze ionizaci vzduchu vytvářet. Naopak cílem hypersonického kluzáku bude sestoupit na nízkou plochou dráhu letu dříve, než jej zachytí radiolokátory americké protiraketové obrany.


Dodejme, že v současné době nejpokročilejším americkým výstražným satelitem je vesmírný infračervený systém SBIRS (Space-Based Infrared system). První SBIRS satelit odstartoval do vesmíru v roce 2011. Družice jsou umístěny na vysoké oběžné dráze Země a umožňují tak sledovat stále stejnou oblast zemského povrchu.


SIBRI pomocí dvojice infračervených detektorů (přehledový a sledovací) dokáže objevit a sledovat zejména balistické rakety při startu. SIBRI má ale také omezenou kapacitu sledovat „studené“ bojové hlavice ve střední fázi letu (nad atmosférou). SIBRI údajně dohlédne až na zemský povrch a zachytí dokonce dělostřeleckou palbu, nebo odpálení střel země-vzduch nebo vzduch-vzduch. Podle webu The Drive satelity SIBRI dokáží přímo sledovat za určitých okolností i letící letadla.


V každém případě klíčem k boji proti nové generaci balistických raket nebo hypersonických zbraní, ostatně jak to propaguje generál John Hyten, velitele Strategického velitelství (STRATCOM), bude celá plejáda vesmírných senzorů ‒ radiolokátorů, infračervených (různé vlnové délky) senzorů nebo prostředků radioelektronického průzkumu.

Zdroj: The Drive

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Olivav Datum: 14.09.2018 Čas: 10:56

Milý pane šéfredaktore,

nechápu vaše pohnutky na cenzuru jako za bolševika. Chápu, že jste prozápadně orientovaný a je to v definici vašeho webu uvedeno. Včera jsem po dlouhé době přispěl. Nikoho neurtazil jen jednomu specialistovi dal odkaz na ruský web ať si najde zajímavé informace i tam. pokud on či vy neumíte rusky, tak to není důvod břečet naučit se to dá.

Mazáním příspěvků jedné strany diskuse a zanecháním stopy se značkou Bejvoč jen dokazujete ubohost se kterou dnešní prozápadní informační zdroje nakládají s publikem. Pak se nedivte, že mnoho lidí dobrovolně přechází hledat alternativy, i kdyby by byly sebeblbší a prolhanější, což bohužel mnohdy jsou.

Klidně mi dejte doživotní ban. Váš web pro mne není až takovou životní náplní. Díky možná jste mě jako čtenáře ztratil nadobro. Čest práci a hodně úspěchů s cenzurou. Dnes už jsem si řekl, že mlčet nebudu i za cenu zablokování. A raději to hned smažte, aby to někoho nemohlo inspirovat k zamyšlení nad tím jak to tu vedete.

avatar
Pauli Datum: 12.09.2018 Čas: 16:45

Bejvoč....trochu si o Iskanderech něco přečti ;) To o čem tu píšeš je varianta Iskander K ;) Řeč je ale o Iskanderu klasice ,tedy M ---Variant for the Russian Armed Forces with two 9M723 quasi ballistic missiles with published range 415 km, rumoured 500 km. Speed Mach 6-7, flight altitude up to 6–50 km, nuclear capable stealth missile, controlled at all stages, not ballistic flight path. Immediately after the launch and upon approach to the target, the missile performs intensive maneuvering to evade anti-ballistic missiles.[62] The missile constantly maneuvers during flight as well...docela se proflakuješ ,že o tom víš nula nula nic ....Myslím,že k tomu není co dodat ..Iskander nezastavíš ,když už vyletí

avatar
dusan Datum: 12.09.2018 Čas: 16:17

Zatiaľ hypotetické riešenie hypotetického problému ...

Reálne sa v praxi nepredviadol, žiadny z týchto "zázrakov" ... technicky je menší problém niečo "rozpumpovať" na vysokú rýchlosť... väčši problém je s tým niečo trafiť. I o čínskych protilodných balistických raketách sa diskutuje dlho .... zatiaľ nik nepreukázal, že sú schopné i niečo na mori trafiť ...


Ak neja ionizačná vrstva bráni odhaleniu strely, tak zároveň blokuje jej aktívne navádzanie ... a s nejaké GPS či inerciálny navigačný systém je na námorné ciele nepoužiteľný ...tam musí byť strela "kŕmená" minimálne do pár km pred cieľom.

avatar
Bejvoč Datum: 12.09.2018 Čas: 15:54

Cernakus:
Tak jakýkoli relevantní zdroj udábá že Iskander je obyčejná balisticka taktická raketa. Lze ji osadit klouzavým modulem, leč podzvukovým. Takže žádné rusácké fantasmagorie.
Globe - přesně moje řeč. Jen dodám, že by navíc spotřeba takohoto výtvoru byla obrovská. RS-71 dolet kolem 5 000 km a to bylo letadlo jako kráva a v podstatě to byla jedna velká letící nádrž paliva.

avatar
GlobeElement Datum: 12.09.2018 Čas: 14:31

cernakus - Systémy ABM jsou určeny pro let na vzdálenost kolik? 200 km? Předpokládám, že mají životnost ve vteřinách. Ablativní chlazení je chlazení založené (pokud jsem to správně pochopil) na pohlcování tepla pomocí změny skupenství ohřívané látky. Což logicky znamená, že ta látka postupně ubývá (odpařuje se) a to omezuje dobu použitelnosti a také dolet.
To je super u hlavice, která se bude zahřívat řádově vteřiny, ale hypersonický kluzák poletí trasu Rusko-USA (nebo naopak) hodinu. Přece jenom je to okolo 10 000 km (za předpokladu, že mi nestačí trefit nejbližší hraniční patník).
SR-71 se i ve výšce 25 km nad mořem zahřál na 300 stupňů, a to letěl M3.

Domnívám se, že právě teplota je největší technický oříšek. Není to problém ve velkých výškách (ale tam se kluzák moc neprojeví, když tam není atmosféra, ve které by klouzal) a není to problém v nižších rychlostech (ale to zase nejsem hypersonický, že) a není to takový problém na krátkou vzdálenost (Iskander), ale hypersonický let na dlouhou vzdálenost v malé výšce je podle mého soudu mimo současné technické možnosti.

avatar
cernakus Datum: 12.09.2018 Čas: 14:10

bejvoč je vyšší level než standardní RAŽ, takže tam by výměna byla jen snůška vulgarit. Je super u těchto extrémních fanatiků, že napadají i umírněnější bratry ve zbrani, jako je například KOLT :-D

GlobeElement:

Ne, letět rychlostí 3km/s opravdu není nutní na hranici kosmu (160km je hranice kosmu. Tedy výška, kde ještě družice, byť již vhodně tvarovaná, udělá jeden celý oblet. Karmánovka, aby i piloti X-15 byli astronauti, se uznává jen mezi fracky). Systémy ABM jako je A-135/235 nebo Sprint této rychlosti dosáhnou za méně než 5 sekund, tedy ve výšce kolem osmi kilometrů. Finta je v tom, že tepelnému namáhání třecí sílou je třeba vzdorovat aktivním chlazením - ablativní ochranou.

Iskander není jen balistická raketa. Jedná se právě o hypersonický kluzák vynesený balistickou raketou. Proto může dělat ty pitominy při sestupu, kterými se rusáci chlubí.

avatar
GlobeElement Datum: 12.09.2018 Čas: 13:17

Vždycky mne překvapí, proč se tak řeší hypersonické střely. Všechny mezikontinentální střely jsou hypersonické už od prvopočátku, létají rychlostí 20 000 km/h.
Tady jde evidentně o to, že touto rychlostí má létat kluzák. Ale stejně to musí být na hranici kosmu, protože při vysokých rychlostech se v nižších vrstvách atmosféry vlivem třetí povrch kluzáku zahřeje natolik, že stroj shoří.

Mimochodem, Pauli, Iskander je balistická střela.

avatar
Pauli Datum: 12.09.2018 Čas: 12:48

Bejvoč: kamárade ,abys zlobou neprasknul !
Nač potřebuješ vidět s300v akci ,když stačilo vidět jak krásně před pár měsíci sundali Izraelcům F16 jen S- dvoustovkou .... Zjisti si i jakou mají panciry v Sýrii statistiku ;) Drony ,střely atd...Taky bych machroval ,kdybych nekoho praštil mezi oči ve spánku a dělal ze sebe týpka :D
Víc taky sleduj zprávy z vojenství T14 a dokončení T15 už jedou první výrobní sérii 132 kusů . Jestli ti to přijde málo ,tak si třeba porovnej kolik tanků má Bundeswehr,nebo Británie . A jestli dodnes nevěříš stále ani trochu hypersonickým střelám ,tak se zeptej Rusáků na jejich letité zkušenosti s iskanderem. Nezapomeň ,že i taková CH32 má rychlost letu Mach 5 a dosah +- 1000km ....už jen pro ně se modernizuje flotila letadel TU-22M3 ...a vlastně i na Ch47m2 ,která je upravená a vylepšená iskanderka ,která nelétá Mach 5.9 jako iskander ,ale díky shozu z výšky a nabrané rychlosti to rozpálí až na 10 Machů

avatar
Luky Datum: 12.09.2018 Čas: 12:40

Moc hezky jsi ty uměle vyvolávané vášně uklidnil :)

avatar
astor Datum: 12.09.2018 Čas: 12:36

Je hezké, jak se rusofilové a proameričtí natofilové řežou. Přitom všichni vaří z vody a podvědomě tuší, že jsou taháni za fusekli. Vzbuzování emocí a nenávisti vůči nepříteli ať je to kdo je to, mají takovéto vypouštěné balónky za účel. Osobně si myslím, že třetí světová už dávno začala, důkazem je Bundeswehr na ruských hranicích obklopen staronovými spojenci z doby druhé světové, včetně kontingentu Českého vládního vojska, které se tak po letech konečně naloká bolševické krve, jak legionářská tradice přikazuje a po čem očividně přeběhlická česká generalita touží.

avatar
Bejvoč Datum: 12.09.2018 Čas: 11:38

Kolt:
Za
1) Kde v mém příspěvku jste označen za rusofilla???
2) Ano napsal jsem jen známé věci. O tom argumentace je, psát pravdu, nikoli smyšlené věci, jak blijou rusáci. Několik známých věcí jsem napsal, vy jste zatím relevantního nenapsal nic, krom potvrzení o technickém úpadku rusácka.
3) A ještě technické zamyšlení proč je podle mne tento kocept pakárna:
a) Zbraň nahrazující mezikontinentální střely - Blbost. Tyto střely musí letět 10 000 km. Jak přesně poletí tato nová tuto vzdálenost? 9 000 km poletí v atmosféře? To by potřebovala paliva jak 10 raketoplánů a ablativní tepelný štít tlustý 20 metrů. Nebo poletí 9 000 km jako klasická balistická raketa a 1 000 km v atmosféře? Pak ji hravě sundá protiraketový štít.
b) Zbraň vystřelená z letadla s doletem dejme tomu 1 000 km. - K čemu by to bylo? Na tutoi vzdálenost celkem dobře fungují střely s plochou dráhou letu, plazící se při zemi. Navíc tenhle hypersonický nesmysl se bude navádět jen inerciálně, důvod je popsaný v článku. Jakou asi tak bude mít přesnost??? A tím se dostáváme k poslední věci. Používat tohle pro ničení lodí, jak prý plánujé Čína. Dokud neuvidím, nevěřím že dokáží takovou přesnost zajistit.

avatar
KOLT Datum: 12.09.2018 Čas: 10:56

vlasto, a jaký smysl má porovnávat hypersonický kluzák s kulkou z pušky?

avatar
KOLT Datum: 12.09.2018 Čas: 10:55

Bejvoč, já s trolly nerad debatuju, člověk si pak připadá jak na paralympiádě. Ono navíc není moc s čím, žádné skutečné argumenty jste nenapsal, jen pár vcelku známých věcí (ano, Rusko má zásadní problém se zaváděním nových zbraní, prostě nejsou děngy). Čímž to za mě končím.

PS: Ale za rusofila mě ještě nikdo neoznačil, zatím jsem byl vždycky amerikanofil a židofil, někdy taky mimoň, skaut, Mirek Dušín, válečný štváč.... Tak fajn, přidávám do sbírky :-)

avatar
Bejvoč Datum: 12.09.2018 Čas: 10:35

Kolt: A nějaký argument by byl? Nebo umíte jen pindat jak putlíkostán?

avatar
KOLT Datum: 12.09.2018 Čas: 10:31

Bejvoč, tímto příspěvkem jste se definitivně zařadil na úroveň uživatelů jako Fakta a podobní. Gratuluji. A teď už se soustřeďte na paní učitelku. Co vám říká, se vám možná bude jednou hodit...

arr