Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Pozemní technika

GLSDB: Letecké pumy SDB vynášené raketami

Datum přidání 12.03.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americký Boeing a švédský Saab společně vyvíjí pozemní raketový systém schopný nad cíl dopravovat přesně řízené letecké pumy GBU-39 SDB (Small Diameter Bomb). Program nese název GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb).

Foto: Odpal GLSDB na testovacím polygonu ve Švédsku. / Boeing

Foto: Odpal GLSDB z raketometu MLRS. / Boeing

 

SDB je malá letecká puma o hmotnosti pouze 126 kg. Díky výklopným křídlům, velké výšce odhozu a výchozí rychlosti dané nosným letounem je dolet bomby SDB až 110 km. SDB se na cíl navádí pomocí satelitní navigace a vlastního vnitřního navigačního systému. SDB je tak určená k ničení stacionárních cílů, nikoliv mobilních.

 

Americké letectvo (U.S. Air Force) a námořní pěchota (U.S. Marine Corps) mají ve výzbroji několik tisíc kusů pum SDB. Do budoucna však Pentagon dal přednost výkonnější a pokročilejší malé pumě SDB II od firmy Raytheon.

 

Puma SDB však může najít využití jinde. V roce 2018 díky smlouvě o omezení kazetových zbraní bude vyřazená z výzbroje řady států raketa M26 odpalovaná z raketometů M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System). Raketa M26 s doletem 32 km v určitě výšce nad cílem odhazuje 670 kusů submunice M77 DPICM (Dual-Purpose Improved Conventional Munitions).

 

M26 je základní raketou raketometu M270, který slouží v 14 zemích světa, včetně Spojených států, Německa, Francie, Velké Británie nebo Itálie. Program GLSDB umožňuje odstranění kazetové hlavice z raket a nahrazení hlavice jednou pumou SDB schopnou bodově zasáhnout cíl.

Video: Záznam z testovací střelby. / Boeing

 

Upravovanou raketu M26 s pumou SDB lze vypouštět z běžných pasových raketometů MLRS (pojme 12 raket) nebo kolových HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) schopných odpálit v rychlém sledu 6 raket M26.

 

Podle tiskové zprávy je celé řešení levné, založené na dostupných a ověřených technologiích. „Jedná se o technologie zavedené v provozu," vysvětluje Beth Kluba, viceprezident divize pro zbraňové a raketové systémy ve firmě Boeing. „Jedná se o komerčně dostupnou technologii. Vývojová rizika této nové kapacity jsou opravdu malé."

 

Výhodou je možnost ničit cíle v jakémkoliv směru, při jediné salvě. Díky počáteční rychlosti rakety a rozkládacím křídlům pumy SDB lze ničit bodové cíle až na vzdálenost 150 km. Ničit lze i cíle vzdálené až 70 km za raketometem.

 

Oproti klasickým raketám je předností GLSDB především lepší ovladatelnost a přesnost. Navíc plachtící pumy SDB násobně zvyšují dostřel raketometu MLRS při použití stejné rakety M26.  

 

Podle Kluby je vývoj prakticky ukončen. V případě zájmu lze raketomety MLRS/HIMRAS a rakety M26 u zákazníka upravit za 18 až 24 měsíců od podpisu smlouvy.

 

Předběžný zájem o úpravu raket M26 projevila americká armáda (U.S. Army). Podle Michaela Anderssona, prezidenta divize firmy Saab pro Severní Ameriku existuje navíc dalších deset zájemců, kteří projevili zájem o úpravu raket M26.

Zdroj: DefenseNews

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 13.03.2015 Čas: 18:37

Zjevně ano, ale musí být k tomu naprogramovaná (waypointy).

avatar
Safi Datum: 12.03.2015 Čas: 18:07

"Ničit lze i cíle vzdálené až 70 km za raketometem." To znamená, že vystřelím na jih a tak křídlatá bomba/hlavice si oplachtí kolečko a zasáhne cíl 70km na sever od místa odpalu ?

arr