Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu

Při diskusích ohledně budoucnosti našich obrněných ... Více

Ruská vojenská politika v roce 2018

Ruský politolog Pavel Luzin v článku Limity ... Více

Ruský Rostech – současnost a plány zbrojního giganta

Ruský státní technologický holding Rostech je obří ... Více

Rakouské granáty pro Armádu ČR

Česká zbrojovka dodá české armádě nové útočné a ... Více

Pozemní technika

GLSDB: Letecké pumy SDB vynášené raketami

Datum přidání 12.03.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americký Boeing a švédský Saab společně vyvíjí pozemní raketový systém schopný nad cíl dopravovat přesně řízené letecké pumy GBU-39 SDB (Small Diameter Bomb). Program nese název GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb).

Foto: Odpal GLSDB na testovacím polygonu ve Švédsku. / Boeing

Foto: Odpal GLSDB z raketometu MLRS. / Boeing

 

SDB je malá letecká puma o hmotnosti pouze 126 kg. Díky výklopným křídlům, velké výšce odhozu a výchozí rychlosti dané nosným letounem je dolet bomby SDB až 110 km. SDB se na cíl navádí pomocí satelitní navigace a vlastního vnitřního navigačního systému. SDB je tak určená k ničení stacionárních cílů, nikoliv mobilních.

 

Americké letectvo (U.S. Air Force) a námořní pěchota (U.S. Marine Corps) mají ve výzbroji několik tisíc kusů pum SDB. Do budoucna však Pentagon dal přednost výkonnější a pokročilejší malé pumě SDB II od firmy Raytheon.

 

Puma SDB však může najít využití jinde. V roce 2018 díky smlouvě o omezení kazetových zbraní bude vyřazená z výzbroje řady států raketa M26 odpalovaná z raketometů M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System). Raketa M26 s doletem 32 km v určitě výšce nad cílem odhazuje 670 kusů submunice M77 DPICM (Dual-Purpose Improved Conventional Munitions).

 

M26 je základní raketou raketometu M270, který slouží v 14 zemích světa, včetně Spojených států, Německa, Francie, Velké Británie nebo Itálie. Program GLSDB umožňuje odstranění kazetové hlavice z raket a nahrazení hlavice jednou pumou SDB schopnou bodově zasáhnout cíl.

Video: Záznam z testovací střelby. / Boeing

 

Upravovanou raketu M26 s pumou SDB lze vypouštět z běžných pasových raketometů MLRS (pojme 12 raket) nebo kolových HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) schopných odpálit v rychlém sledu 6 raket M26.

 

Podle tiskové zprávy je celé řešení levné, založené na dostupných a ověřených technologiích. „Jedná se o technologie zavedené v provozu," vysvětluje Beth Kluba, viceprezident divize pro zbraňové a raketové systémy ve firmě Boeing. „Jedná se o komerčně dostupnou technologii. Vývojová rizika této nové kapacity jsou opravdu malé."

 

Výhodou je možnost ničit cíle v jakémkoliv směru, při jediné salvě. Díky počáteční rychlosti rakety a rozkládacím křídlům pumy SDB lze ničit bodové cíle až na vzdálenost 150 km. Ničit lze i cíle vzdálené až 70 km za raketometem.

 

Oproti klasickým raketám je předností GLSDB především lepší ovladatelnost a přesnost. Navíc plachtící pumy SDB násobně zvyšují dostřel raketometu MLRS při použití stejné rakety M26.  

 

Podle Kluby je vývoj prakticky ukončen. V případě zájmu lze raketomety MLRS/HIMRAS a rakety M26 u zákazníka upravit za 18 až 24 měsíců od podpisu smlouvy.

 

Předběžný zájem o úpravu raket M26 projevila americká armáda (U.S. Army). Podle Michaela Anderssona, prezidenta divize firmy Saab pro Severní Ameriku existuje navíc dalších deset zájemců, kteří projevili zájem o úpravu raket M26.

Zdroj: DefenseNews

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 13.03.2015 Čas: 18:37

Zjevně ano, ale musí být k tomu naprogramovaná (waypointy).

avatar
Safi Datum: 12.03.2015 Čas: 18:07

"Ničit lze i cíle vzdálené až 70 km za raketometem." To znamená, že vystřelím na jih a tak křídlatá bomba/hlavice si oplachtí kolečko a zasáhne cíl 70km na sever od místa odpalu ?

arr