Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Grafenový pancíř

Datum přidání 11.12.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Vědci z americké Rice University provádějí základní výzkum s grafenovým pancířem. První výsledky jsou více než slibné. Grafen prokázal až 10x lepší schopnost pohlcovat kinetickou energii než ocel a 2x větší než kevlar.

Grafenový pancíř

Foto: První výsledky testů grafenového pancíře jsou velice slibné. Cesta k průmyslové výrobě grafenových pancířů je však ještě hodně dlouhá. / Rice University

 

Grafen je supertenká forma uhlíku představující nejpevnější známý materiál na světě. Na šířku má pouze jeden atom a je průhledná. Tvoří jej rovinná síť jedné vrstvy atomů uhlíku uspořádaných do tvaru šestiúhelníků.

 

Od počátku (2004) se grafenu zvěstovala velká budoucnost v materiálovém inženýrství a elektronice. Bohužel dosud nebyla uvedená žádná sériová technologie využívající grafen. Důvod je prozaický - finančně efektivní průmyslová výroba grafenu je dosud nepřekonatelný problém.

 

Každopádně vědci grafen studují již deset let a objevují neustále jeho jedinečné vlastnosti.

 

Vědělo se, že grafen je velmi pevný v tahu. Edwin Thomas z Rice University a asistent Jae-Hwang Lee z University of Massachusetts se rozhodli vyzkoušet, jak grafen pohlcuje kinetickou energii. Schopnost pohlcovat kinetickou energii je důležitá při hledání materiálů pro balistickou ochranu.

 

Vědci poskládali z grafenu štít o tloušťce 100 nanometrů. Štít tvořilo 300 vrstev grafenové sítě. Vědci pak proti štítu vypálili skleněnou mikrokuličku rychlostí 3 km/s.

 

Video: Stane se grafen balistickým materiálem budoucnosti? / YouTube

 

Využili k tomu pokročilou techniku, při které bombardovali krátkými laserovovými pulsy tenkou destičku zlata. Po zásahu laserovým paprskem dojde k mikro explozi, která vystřelí skleněné projektily velikosti pár mikronů do grafenových terčů

 

Vědci následně prozkoumali, jakým způsobem grafen absorboval nárazy skleněných projektilů. Grafen byl schopen na náraz zareagovat rychlým a vratným protažením uhlíkového pletiva.

 

Absorbovaná energie, bez protržení štítu, přitom byla asi dvakrát větší než u kevlaru, ze kterého se dnes vyrábějí neprůstřelné vesty, a asi desetkrát větší než u oceli. Působivá byla zejména rychlost (22,2 km/s), se kterou se deformační energie rozplynula z místa dopadu pryč - asi třikrát rychleji než v oceli.

 

Grafen dokáže absorbovat 0,92 MJ/kg energie letícího projektilu, zatímco ocel při měřeních v podobných rychlostech letící střely zvládne jen 0,08 MJ/kg.


Bohužel však platí informace uvedená na začátku článku. V laboratořích již vznikly přelomové technologie, jako jsou například vysokokapacitní baterie. Cesta z laboratoře k průmyslové výrobě je však extrémně dlouhá a náročná.

 

Zdroj: Gizmag

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Prometheus.x Datum: 12.12.2014 Čas: 10:48

Charlie, Zap co se tyka vodivosti a nevodivosti uhliku tak to si muzete vyzkouset i doma staci vam nato obicejna tuzka HB a kus papiru samozrejme treba zarovcicka a baterie adekvatni pro tu zarovku pokud udelate linku tuzkou na papir o ruzne tlouzce zjistite ze i ruzne vede a to zde mluvine o nejjednodusi forme uhliku grafit.
PS: pokuz ze zakladni skoly fyziky

co se tyka grafenu jeho struktura pokud znej vytvorite nanostrubice se chova jako bezztratovi vodic muzete sei to predstavit jako Newtonova houpačka kdy zjedne strany dodate elektron ktery zduhe strany vystrci jiny elektron.

kdez to napriklad diamant je elektricky nevodivi zduvodu molekularniho usporadani zato je dobry tepelny vodic dkezto grafit ne

takze asi takto uhlik je proste uhlik na cem zavici hlavne je na jeho molekularnim usporadani tim se meni jeho vlastnosti

avatar
Charlie Datum: 12.12.2014 Čas: 09:32

Zap - vzhledem k tomu, že uhlíky jsou běžnou a důležitou součástí jednofázových motorů bych to s tou izolační schopností grafitu tak dobře neviděl. Taky se z něj třebas vyrábějí elektrody do obloukových lamp nebo tavících pecí, kelímky do indukčních pecí...

avatar
z.a.p Datum: 12.12.2014 Čas: 03:24

Uzasny material - a popravde o nem slysim poprve. Predstavit si neco co nema loustku je mimo me chapani. Tady pisou, ze je to tez dobry vodic elktriny.

http://chemistry.about.com/od/carbon/a/Why-Graphene-Is-Important.htm?
Na druhou stranu, grafit je pokud vim isolator.

avatar
Ultramarinus Datum: 11.12.2014 Čas: 17:10

A Talos(u) by to mohlo opravdu pichnout. I kdyz to bude drahe jak cert, az to BUDE fungovat, bude to dobry "force multiplier", jak tomu emericani rikaji....

avatar
Ultramarinus Datum: 11.12.2014 Čas: 17:00

Je to pruhledne, tenke a lehke. Na vozidlech by to bylo velmi uzitecne pred okny a pruhledy. I neprustrelne sklo se nakrapne, tohle by spis pruzilo, nez se rozsekalo. A kdyz byla u planovanych (ultralehkych) vojenskych modernich vozidel rec o "stavitelnem panciri", tohle by mohlo kryt i predni polosferu, nejen boky.

avatar
RiMr71 Datum: 11.12.2014 Čas: 16:30

Je to určitě drahé pro obyč. bigoše, ale u nějaké "košilky" pro bápeže, presidenta USA a podobné oblíbené "terče" cena určitě nehraje roli. Kdoví, jestli už ji nenosí..

arr