Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Granátomet Cougar MS 40

Datum přidání 04.11.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Francouzská společnost Alsetex na letošní výstavě Eurosatory 2014 představila prototyp nového granátometu Cougar MS 40. Zbraň elegantní konstrukce typu bull-pup je komorována pro střelbu granáty 40×46 mm.

Foto: Granátomet Cougar MS. / Alsetex

Foto: Granátomet Cougar MS 40. / Alsetex

 

Na trhu existuje řada automatických i jednočinných granátometů. Nejpokročilejším je experimentální automatický granátometem XM25 CDTE (Counter Defilade Target Engagement) střílející ve vzduchu vybuchující granáty ráže 25×40 mm. Výhodou je schopnost ničit cíle za překážkou, nevýhodou cena, komplikovanost, velké rozměry a hmotnost 6,35 kg.

 

Moderní zbraní je jihoafrický Neopup PAW-20 (Personal Assault Weapon, 20 mm). Zbraň střílí granáty 25×43 mm s prostou nárazovou iniciací. Zbraň je levnější a jednodušší alternativou XM25 CDTE. Hmotnost Neopup PAW-20 je 5,9 kg.

 

Přímým konkurentem Cougar MS je bubnový automatický granátomet MGL (Multiple Grenade  Launcher) komorovány na granáty 40×46 mm. S rozloženou pažbou zbraň měří na délku 778 mm při hmotnosti 5,3 kg. Zbraň dokáže střílet ustálenou rychlostí až 21 ran za minutu (časově omezeně až 3 střely za vteřinu). V bubnovém zásobníku najde místo až 6 granátů 40×46 mm.

 

Výše zmíněným nyní přibyl další konkurent – francouzsky Cougar MS 40. Granátomet Cougar MS 40 je opakovací granátomet odpalující nízkorychlostní granáty 40×46mm. Zbraň je určená jak pro policii nebo zásahové jednotky, tak pro vojenské a speciální jednotky.

 

Cougar MS není automatický granátomet. Za účelem maximálního zjednodušení konstrukce (snížení ceny, zvýšení spolehlivosti) a snížení hmotnosti nemá granátomet mechanismus umožňující automatickou střelbu.

 

40mm granáty

Foto: K dispozici je řada 40mm granátů od výrobců z celého světa. / Milkor

 

Po obou stranách pod hlavní kolejnicí je táhlo závěru, které je nutno po každém výstřelu natáhnout. Trénovaný střelec i s přebíjením dokáže údajně vypálit až 20 ran z minutu.

 

Zbraň zaujme moderním a agresivním designem typu bull-pup. Podle firmy design zbraně není náhodný. Cílem konstruktérů bylo vytvořit „rozhodnou a odstrašující“ zbraň se silným psychologickým efektem.

 

K dispozici je horní a spodní kolejnicová lišta pro montáž příslušenství, včetně mířidel s laserovým dálkoměrem a balistickým počítačem.

 

Výhodou granátometu jsou kompaktní rozměry umožňující snadné ovládání, ale i dopravu a skladování. Na délku měří zbraň 667 mm, při šířce 100 mm a výšce 227 mm. Hmotnost nenabité zbraně je pouze 3,4 kg.

 

V plechovém zásobníku je místo pro 5 granátů. K dispozici jsou i „velkokapacitní“ zásobníky pro šest nebo osm granátů. Na rozdíl od bubnového granátometu MGL je přebíjení velmi snadné a rychlé, podobné klasickým palným zbraním.

 

Granátomet je schopen přímé i nepřímé palby. Dostřel se pohybuje podle zvolené munice, standardně při nepřímé střelbě do 400 metrů.

 

K dispozici je nepřeberné množství munice 40×46 mm. K dispozici jsou tříštivo-trhavé, protipancéřové, termobarické, ve vzduchu vybuchující granáty nebo granáty s brokovým efektem (M576) pro boj na blízkou vzdálenost.

 

Stejně tak lze odpálit zadýmovací granáty všeho druhu, osvětlovací s viditelným i infračerveným světlem, označovací nebo nesmrtící granáty pro vyřazení protivníka bez rizika smrti.

 

Zdroj: all4shooters, The Firearms Blog

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
z.a.p Datum: 06.11.2014 Čas: 13:19

Jendo,

nic 'beznabojnicoveho' neni jednoduche. Pri takove koncepci se predstavi dalsi problemy jako je utesneni komory a odvadeni tepla.

Rusove, tak jako vzdy maji prakticky pristup k veci. Jejich staro-novy granatomet Balkan je toho prikladem. A je 'beznabojnicovy' i kdyz velice neobvyklym zpusobem: http://world.guns.ru/grenade/rus/balkan-e.html

Zapad ma k disposici dva velmi dobre vyvinute systtemy - LV (cca 70 m/sec) a HV (cca 200m/sec) a pak jeste jeden mezi. Uvnitr techto razi je cela rada ruznych naboju. Smeteni tohoto arsenalu se stolu realisticky nelze ocekavat.

avatar
Deadog Datum: 05.11.2014 Čas: 12:56

ti m ze neni automaticky mi nejak unika smysl, proc sebou jeste tahat plechove kastle zasobniku. Pritom se ani nezvysi kadence oproti normalni jednoranne trubce, nebo jen minimalne.
Ja bych spise uvital neco na bazi systemu metalstorm.

avatar
Oleg Datum: 04.11.2014 Čas: 19:03

V případě sériové výroby se u XM25 počítá s jednotkovou cenou zbraně (+ systému řízení palby) $35 000 a cenou projektilu kolem $55 (http://www.army.mil/article/109049/XM25_Counter_Defilade_Target_Engagement_system_may_lose__X__by_next_August/)

Milkor M32 by měl na civilním trhu stát údajně $19 500 bez daně (http://www.thetruthaboutguns.com/2012/01/foghorn/milkor-m32-mgl-now-available-for-civilian-sale/)

avatar
leviathan Datum: 04.11.2014 Čas: 18:34

A kolko ta sranda stoji? Ake su cenove relacie ostatnych podobnych zbrani?

dik

avatar
Oleg Datum: 04.11.2014 Čas: 15:16

Dodávám že hmotnost nenabité zbraně je 3,4 kg (http://www.thefirearmblog.com/blog/2014/10/31/alsetex-cougar-dumb-bullpup-semiautomatic-grenade-launcher/).
 
Díky, dodáno do článku. Admin.

arr