Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Granáty na Turecko zřejmě ze Sýrie vypálili protivládní vzbouřenci

Datum přidání 09.10.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Granáty, které v minulých dnech zasáhly turecké území při hranicích se Sýrií, nevypálily pravděpodobně jednotky věrné syrskému prezidentovi  Bašáru Assadovi. Vyplývá to z výsledků vyšetřování, které provedly turecké orgány. S odvoláním na turecký deník Yurt o tom včera informovalo ruské internetové periodikum Ekspert Online.

syrské minomety

Foto: Minomety syrské armády při cvičení z roku 2012 / AP

 

Jak Yurt, s odvoláním na „dobře informované zdroje“ uvádí, že expertiza zbytků granátů, které zasáhly turecké území, prokázala, že jde o munici, která mohla být vypálená pouze z granátometů, které má ve výzbroji turecká armáda. Právě tyto zbraně turecká vláda nedávno poskytla ozbrojencům, bojujícím proti současnému syrskému režimu.

 

Podle portálu Ekspert Online také německá televise ZDF odvysílala dvě reportáže, z nichž je zřejmé, že útoky na turecké území zorganizovali protivládní ozbrojenci.

 

O tom, že Turecko není nezúčastněným pozorovatelem, v rámci na syrském území probíhajících bojů, svědčí i jiné informace, které se v posledních dnech objevily v médiích.

 

Podle ruské tiskové agentury IA Regnum měl „syrský“ minometný útok otevřít turecké armádě dveře k tomu, aby s mezinárodní podporou vpadla do Sýrie a obsadila její severní oblasti, v nichž žijí převážně Kurdové. Na tomto území má totiž své základny Strana kurdských pracujících (PKK), usilující o osamostatnění jihovýchodních oblasti Turecka.

 

 

Někteří politologové, zabývající se touto oblastí navíc v těchto dnes vyslovili názor, že existuje ještě jeden důvod, proč Turecko v Sýrii podporuje vzbouřence, bojující proti stávajícímu režimu. Ruská tisková agentura Regnum citovala arménskou politoložku Anušu Ovenisjanovou, podle které Ankara usiluje o zničení nebo alespoň výrazné oslabení velké arménské komunity, která v Sýrii žije.

 

Turecko rozhodně není zemí, která by měla zájem na tom, aby v Sýrii žila silná a na Blízkém Východě nejlépe organizovaná arménská komunita,“ prohlásila před pár dny na tiskové konferenci Ovenisjanová. Současně uvedla, že tuto komunitu utvořili uprchlíci, kteří přežili Ankarou organizovaný protiarménský pogrom v roce 1915 v Osmanské říši.

 

Současně uvedla, že bojů o Aleppo, které je centrem arménské komunity v Sýrii, se v poslední době účastní stále více tureckých žoldnéřů, kteří cíleně útočí na čtvrti obývané právě Armény. Obavy o osud arménské menšiny v Sýrii po případném pádu Assadova režimu vyslovil pro tiskovou agenturu Regnum také bývalý arménský velvyslanec v Libanonu Arman Navasardjan.

 

Již citovaný internetový portál Ekspert Online uvedl s odkazem na německý list Die Welt, že v pozadí vzbouřenci zinscenovaného útoku na turecké území může být skutečnost, že je zaskočilo nedávné rozhodnutí Turecka a Kataru výrazně snížit jejich finanční podporu. A tento ozbrojený útok „syrské armády“ měl obě země od omezení materiální podpory odradit.

 

O tom, nakolik je pozice Turecka v syrském konfliktu nestranná svědčí i informace, kterou zveřejnila tisková agentura Rosblat. Podle ní syrské bezpečnostní síly před několika dny zlikvidovaly v pohraniční oblasti skupinu islamistických ozbrojenců, která do země pronikla právě z Turecka.

 

V reakci na vyostřující se napětí na syrsko-turecké hranici syrská vláda v minulých dnech nařídila svým jednotkám ukončit jakékoliv vojenské operace v desetikilometrovém pásu podél hranice s Tureckem. Současně také v podstatě vyhlásila nevelkou bezletovou zónu nad vlastním územím, když zakázala svému letectvu operovat nad touto zónou.

Zdroj: Ekspert Online, Regnum, Rosbalt

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Lukáš Datum: 09.10.2012 Čas: 23:32

Pro info:
http://www.vlastnihlavou.cz/syrsti-teroriste-fsa-za-utokem-pod-falesnou-vlajkou-na-turecko/
http://www.freepub.comehere.cz/vsechno/minometnou-strelbu-ze-syrie-zpusobila-zbran-nato-v-rukach-syrskych-rebelu-kterou-dostali-od-turecka

avatar
Ontos Datum: 09.10.2012 Čas: 13:49

tohle mě napadlo hned po té co k tomu došlo

avatar
Jakub Datum: 09.10.2012 Čas: 13:28

To je mi novinka.

arr