Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním ... Více

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Události

Granáty na Turecko zřejmě ze Sýrie vypálili protivládní vzbouřenci

Datum přidání 09.10.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Granáty, které v minulých dnech zasáhly turecké území při hranicích se Sýrií, nevypálily pravděpodobně jednotky věrné syrskému prezidentovi  Bašáru Assadovi. Vyplývá to z výsledků vyšetřování, které provedly turecké orgány. S odvoláním na turecký deník Yurt o tom včera informovalo ruské internetové periodikum Ekspert Online.

syrské minomety

Foto: Minomety syrské armády při cvičení z roku 2012 / AP

 

Jak Yurt, s odvoláním na „dobře informované zdroje“ uvádí, že expertiza zbytků granátů, které zasáhly turecké území, prokázala, že jde o munici, která mohla být vypálená pouze z granátometů, které má ve výzbroji turecká armáda. Právě tyto zbraně turecká vláda nedávno poskytla ozbrojencům, bojujícím proti současnému syrskému režimu.

 

Podle portálu Ekspert Online také německá televise ZDF odvysílala dvě reportáže, z nichž je zřejmé, že útoky na turecké území zorganizovali protivládní ozbrojenci.

 

O tom, že Turecko není nezúčastněným pozorovatelem, v rámci na syrském území probíhajících bojů, svědčí i jiné informace, které se v posledních dnech objevily v médiích.

 

Podle ruské tiskové agentury IA Regnum měl „syrský“ minometný útok otevřít turecké armádě dveře k tomu, aby s mezinárodní podporou vpadla do Sýrie a obsadila její severní oblasti, v nichž žijí převážně Kurdové. Na tomto území má totiž své základny Strana kurdských pracujících (PKK), usilující o osamostatnění jihovýchodních oblasti Turecka.

 

 

Někteří politologové, zabývající se touto oblastí navíc v těchto dnes vyslovili názor, že existuje ještě jeden důvod, proč Turecko v Sýrii podporuje vzbouřence, bojující proti stávajícímu režimu. Ruská tisková agentura Regnum citovala arménskou politoložku Anušu Ovenisjanovou, podle které Ankara usiluje o zničení nebo alespoň výrazné oslabení velké arménské komunity, která v Sýrii žije.

 

Turecko rozhodně není zemí, která by měla zájem na tom, aby v Sýrii žila silná a na Blízkém Východě nejlépe organizovaná arménská komunita,“ prohlásila před pár dny na tiskové konferenci Ovenisjanová. Současně uvedla, že tuto komunitu utvořili uprchlíci, kteří přežili Ankarou organizovaný protiarménský pogrom v roce 1915 v Osmanské říši.

 

Současně uvedla, že bojů o Aleppo, které je centrem arménské komunity v Sýrii, se v poslední době účastní stále více tureckých žoldnéřů, kteří cíleně útočí na čtvrti obývané právě Armény. Obavy o osud arménské menšiny v Sýrii po případném pádu Assadova režimu vyslovil pro tiskovou agenturu Regnum také bývalý arménský velvyslanec v Libanonu Arman Navasardjan.

 

Již citovaný internetový portál Ekspert Online uvedl s odkazem na německý list Die Welt, že v pozadí vzbouřenci zinscenovaného útoku na turecké území může být skutečnost, že je zaskočilo nedávné rozhodnutí Turecka a Kataru výrazně snížit jejich finanční podporu. A tento ozbrojený útok „syrské armády“ měl obě země od omezení materiální podpory odradit.

 

O tom, nakolik je pozice Turecka v syrském konfliktu nestranná svědčí i informace, kterou zveřejnila tisková agentura Rosblat. Podle ní syrské bezpečnostní síly před několika dny zlikvidovaly v pohraniční oblasti skupinu islamistických ozbrojenců, která do země pronikla právě z Turecka.

 

V reakci na vyostřující se napětí na syrsko-turecké hranici syrská vláda v minulých dnech nařídila svým jednotkám ukončit jakékoliv vojenské operace v desetikilometrovém pásu podél hranice s Tureckem. Současně také v podstatě vyhlásila nevelkou bezletovou zónu nad vlastním územím, když zakázala svému letectvu operovat nad touto zónou.

Zdroj: Ekspert Online, Regnum, Rosbalt

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Lukáš Datum: 09.10.2012 Čas: 23:32

Pro info:
http://www.vlastnihlavou.cz/syrsti-teroriste-fsa-za-utokem-pod-falesnou-vlajkou-na-turecko/
http://www.freepub.comehere.cz/vsechno/minometnou-strelbu-ze-syrie-zpusobila-zbran-nato-v-rukach-syrskych-rebelu-kterou-dostali-od-turecka

avatar
Ontos Datum: 09.10.2012 Čas: 13:49

tohle mě napadlo hned po té co k tomu došlo

avatar
Jakub Datum: 09.10.2012 Čas: 13:28

To je mi novinka.

arr