Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Gripeny naposledy vzlétly z islandského letiště Keflavík

Datum přidání 05.12.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 11 komentářů    autor autor: kpt. Tomáš Maruščák, TID ÚU ASICIPPN,

AP Island - znak - finálVe čtvrtek 4. prosince 2014 v 11.53 místního času (12.53 v ČR) opustila pětice letounů JAS-39 Gripen islandskou leteckou základnu Keflavík, ze které působily v rámci Úkolového uskupení Armády ČR ASICIPPN (Airborne Surveillance and Interception to meet Capabilities Iceland´s Peacetime Preparedness) k obraně vzdušného prostoru státu NATO, který nedisponuje vlastními ozbrojenými silami. Po devíti týdnech odletěly zpět na 21. základnu taktického letectva v Čáslavi.

kpt. Tomáš Maruščák

Foto: Český JAS-39 na islandu. / kpt. Tomáš Maruščák

 

Pět minut před vzletem českých stíhačů opustil základnu Keflavík také italský tanker KC-767, který čeští piloti použili dvakrát během své cesty k dotankování za letu. „S italským KC-767 jsme se certifikovali před naším nasazením na Islandu. Přelety jak na Island, tak zpět do Čáslavi, proběhly dle plánu bez jakýchkoliv problémů, " uvedl major Michal Daněk, zástupce velitele úkolového uskupení pro operace.

 

V 16.31 pětice pilotů Gripenů po skoro dvouměsíčním nasazení na ostrovním státu přistála na domovské základně. Přímo na stojánce je přivítali zástupce ředitele Společného operačního centra MO brigádní generál Petr Mikulenka a zástupce velitele 21. základny taktického letectva Čáslav plukovník Ondřej Rejman.

 

Foto: Nepředvídatelné počasí na Islandu připravilo na den odletu sněhovou nadílku. /  kpt. Tomáš Maruščák

 

"Úkolové uskupení obstálo na jedničku. Po misi Air Policingu v pobaltských státech, jež jsme absolvovali v letech 2009 a 2012, to byla další zkouška našich schopností. Během mise nevyvstal žádný problém," stručně zhodnotil plukovník Ondřej Rejman.

 

Generál Mikulenka jej doplnil: „Mise na Islandu měla svá specifika a svá prvenství. Poprvé piloti stíhacích letounů tankovali za letu v rámci mise. Poprvé bylo české stíhací letectvo nasazeno mimo evropský kontinent, tři tisíce kilometrů od domovské základny. Příslušníci kontingentu plnili své úkoly v extrémních povětrnostních podmínkách.Vše bez zaváhání zvládli a potvrdili, že česká armáda je platným partnerem NATO a že se s ní dá počítat. Plně se také v misi osvědčily letouny JAS 39 Gripen."

 

Foto: Jako první opustil vzletovou a přistávací dráhu letecké základny Keflavík italský tanker KC-767. / kpt. Tomáš Maruščák

 

Přesun dalších příslušníků úkolového uskupení z Islandu bude probíhat až do neděle 7. prosince 2014. „Během našeho působení zde jsme nalétali okolo 150 hodin ve vzdušném prostoru Islandu, což je téměř náš plánovaný nálet. Svědčí to o připravenosti letounů, schopnostech pozemního technického personálu, logistiky a všech, kteří se na zabezpečení mise podíleli," komentoval misi velitel Úkolového uskupení ASICIPPN plukovník Martin Nezbeda. „Mise však skončí až v neděli, kdy se i zbylá část vojáků vrátí zpět do České republiky", dodal Nezbeda.

 

Foto: Piloty jako první přivítal generál Mikulenka, zástupce ředitele SOC MO. / npor. Rostislav Lukáš

 

První příslušníci s materiálem přilétli na leteckou základnu Keflavík 3. října 2014, další je následovali v pondělí 6. října. Stíhací letouny JAS 39C Gripen přilétly 10. října, když byl jejich let z důvodu nepřízně počasí v místech určených k tankování za letu o den posunut.

 

Ve dnech 13. a 14. října pak probíhaly první certifikační lety, aby 15. října v 06.00 hodin zaujali příslušníci českého úkolového uskupení hotovostní systém v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO – NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System). O půlnoci ze 3. na 4. prosince byl hotovostní systém ukončen a Island bude očekávat v příštím roce příslušníky amerického letectva.

 

Zdroj: 21. ztl

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Muž, co zírá na kozy Datum: 09.12.2014 Čas: 12:39

Luky: Řekl bych že si z toho ve videu spíš dělají srandu, protože během mise na Islandu, neměli ani jeden zásah:
"Ostré starty jsme nezaznamenali, možná bohužel, trochu jsme si to i přáli, ale situace to nevyžadovala," řekl novinářům po přistání jeden z pilotů Michal Daněk. Čeští stíhači tak podle něj na Islandu dělali skoro totéž co v České republice. "To znamená zabezpečovat vzdušný prostor, akorát tam je rozsáhlejší," podotkl Daněk.

Zdroj:http://www.letectvi.cz/letectvi/Article77126.html

avatar
Luky Datum: 08.12.2014 Čas: 10:22

to bude z posledního "Tiger meet"u
http://www.natotigers.org/tigermeet/premeet.php?ntmID=53

mě se nejvíc líbil ten šavlozubec před pár lety:
http://www.paintskillers.com/galerie-56-gripen-savlozuby-tygr

avatar
Adanedhel Datum: 08.12.2014 Čas: 00:05

Ten Gripen na úvodní fotce má zajímavou malbu na ocase. Ví někdo víc ?

avatar
Luky Datum: 07.12.2014 Čas: 18:09

tady v pohybu s takovou bojovnou hudbou:
https://www.youtube.com/watch?v=WZVPRnvT2WM

Jinak dříve ukazovali i zachycený letadýlka (Balt), teď jsou tajnůstkáři...

avatar
otecko Datum: 06.12.2014 Čas: 15:55

Tak třeba se nyní řeší ochrana vzdušného prostou NATO z Norska či VB, kdo ví, jaká je strategie...

avatar
Luky Datum: 05.12.2014 Čas: 14:11

Taky mě to při četbě článku hned napadlo. Trochu mi to připomnělo letectvo Švýcarů, které funguje pouze v běžné pracovní době, tj. od rána do odpoledne a myslím i bez víkendů...

Jinak Gripenu to na sněhu vždycky slušelo, hezký fotky i počtení.

avatar
Muž, co zírá na kozy Datum: 05.12.2014 Čas: 13:01

Jsem myslel že NATO hlídá na Islandu nepřetržitě, jako v Pobaltí. Marně hledám smysl takového polovičatého řešení. To si tam teď na letišti vyvěsí cedulku: Prosíme případné narušitele, aby nám tu přes zimu nelétali? :)

avatar
liberal shark Datum: 05.12.2014 Čas: 12:42

Zaplať pánbůh že to tak dopadlo. Bezproblémový průběh mise není žádná samozřejmost.

avatar
fenri Datum: 05.12.2014 Čas: 12:18

Dobrý práce. Gripenům to na sněhu sluší - severský původ se nezapře :-)

avatar
semtam Datum: 05.12.2014 Čas: 11:48

A jinak jsem rád že obsluha JAS-39 Gripen i pozemní personál zvládl tuto misi.

avatar
semtam Datum: 05.12.2014 Čas: 11:45

Trochu se divím, že Island do dnešních dnů si nepořídil armádu aspoň velikosti Lucemburska. Na plnohodnotné letectvo by neměl, ale nějaký základ by mohl mít. I když v těchto končinách postačí pobřežní stráž.

arr