Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Hakáního síť na černé listině OSN

Datum přidání 07.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Mohammad Ranjbar

Výbor OSN pro sankce vůči Tálibánu při Bezpečnostní radě OSN uvalil v pondělí celosvětové sankce na afghánskou rebelskou skupinu „Hakáního síť“. Navíc přímo na členy Hakáního sítě Raoufa Zakije a Faroqa Zakira, jež jsou zodpovědní za koordinování sebevražedných útoků, byly také uvaleny celosvětové sankce.

Jalaludin Haqani

Foto: Hakáního síť je pojmenovaná podle svého zakladatele Jalaludina Hakáního / YouTube


Faroq Zakir byl zapojen do mnoha mediálně známých sebevražedných útoků Hakáního sítě. Je také částečně zodpovědný za některá finální rozhodnutí, zda provádět nebo neprovádět rozsáhlé útoky plánované lokálními veliteli (veliteli Hakáního sítě – pozn. redakce), stojí v prohlášení Ministerstva zahraničí Spojených států.  

 

Americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová řekla, že přijaté sankce zavazují všechny členské státy k zmrazení majetku, zákazu cestování a ke zbrojnímu embargu proti Zakirovi a Hakáního síti.

Hakáního síť je islamistická povstalecká skupina využívající asymetrický (povstalecký) styl boje proti silám ISAF a proti afghánské vládě. Skupinu, která operuje na obou stranách afghánsko-pákistánské hranice, vedou Jalaludin Hakání a jeho syn Sirajuddin Hakání. Američtí představitelé věří, že skupina má svou základnu na kmenovém území Vazirístán v Pákistánu. Wikipedie , redakce AN

Ve svém prohlášení Riceová říká: “Dnešní akce Bezpečnostní rady rozšiřuje sankce OSN a potvrzuje odhodlání mezinárodního společenství ukončit schopnost Hakáního sítě realizovat násilné útoky v Afghánistánu.

 

Americká vláda pár měsíců nazpět umístila Hakáního síť na seznam teroristických organizací. Přidáním Hakáního sítě na americký seznam teroristických organizací, narušilo řízení místních buněk v Saudské Arábii, Spojených arabských emirátech a v jiných zemích.

 

Hakáního síť byla podle OSN zapojena do smrtících útoků z 13. záři, kdy skupina sebevražedných útočníků zaútočila na americkou ambasádu a velitelství ISAF v Kábulu. Při útoku bylo zabito 15 lidí a zraněno 6 vojáků ISAF a čtyři afghánští zaměstnanci.

 

Hakáního síť byla zapojena také v dalších útocích na americkou ambasádu a v jednom na centrum americké vlády v Kábulu, kde bylo zabito 16 Afghánců včetně čtyř dětí,“ prohlašuje OSN.

 

Připomeňme, že Hakáního síť byla založena Jalaludinem Haqaním a jde o jednu z nejradikálnějších islamistických skupin, která má blízký vztah k Tálibánu.

 

S odvoláním na ustanovení OSN, Hakáního sít má mít vazby také na Al-Kaidu, Islámské hnutí Uzbekistánu a několik dalších militantních skupin v Pákistánu, včetně Tehrik Tálibán Pákistán, Lashkar-i-Jhangvi a Jaish-i-Mohammad.

 

Zdroj: BBC, 8AM

 

Originální článek: UN blacklisted the Haqqani network

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr