Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Havaroval ruský Su-33 z letadlové lodi Admirál Kuzněcov

Datum přidání 05.12.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 216 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Při přistávání na ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov havaroval stíhací letoun Su-33. Jde již o druhou leteckou nehodu na ruské letadlové lodi - v polovině listopadu se při přípravě na přistání zřítil MiG-29K.

Foto: Su-33 na palubě Admirála Kuzněcova (1996). / US Navy

 

Stavba letadlové lodi Admirál Kuzněcov, resp. letadlového křižníku podle ruské terminologie, započala v roce 1981. V roce 1985 byla loď spuštěna na vodu a v roce 1990 zařazená do výzbroje ruského námořnictva.

 

Na délku měří Admirál Kuzněcov 305 m a výtlak je 61 390 t. Ruská loď pojme až 24 stíhaček Su-33 a/nebo MiG-29K.


Při současné misi Admirála Kuzněcova k Sýrii bylo při vyplutí na palubě šest až osm stíhaček Su-33 a čtyři nové víceúčelové stíhačky MiG-29K. Letadla doplňují vrtulníky Ka-27/29 a několik bitevních/průzkumných vrtulníků Ka-52K.


Admirál Kuzněcov doplul k břehům Sýrie na začátku listopadu. Avšak již 14. listopadu došlo k havárii stíhacího letadla MiG-29K.


Podle ruského deníku Gazeta.ru k nehodě došlo při návratu trojice MiGů-29K z bojového průzkumu nad Sýrii. Všechny tři letouny měly přistávat ve třech až čtyř minutových intervalech. První letoun přistál bez problémů, ale druhý přetrhl druhé záchytné lano a zastavil se až o poslední čtvrté.

 

Vzhledem k “nepořádku” na palubě po přetržení druhého lana musel třetí MiG-29K kroužit kolem lodě a vyčkávat na přistání.


Při vyčkávaní ale došlo u třetího MiGu-29K k fatálnímu selhání obou motorů - podle Gazeta.ru došlo k nečekanému přerušení dodávky paliva. Pilot se úspěšně katapultoval a byl zachráněn. Lodě NATO v okolí nabídly pomoc se záchranou pilota, ale ruské námořnictvo odmítlo.


“Tato letadla patří ruskému ministerstvu obrany, takže jakékoliv závěry může učinit pouze ministerstvo obrany a velení námořnictva,” uvedlo k nehodě tiskové oddělení firmy MiG. Výsledky vyšetřování nehody MiGu-29K ale prozatím nejsou známy.


Dodejme, že podle zmíněného ruského deníku vývoj a testování MiGu-29K stále pokračuje a letoun není stále certifikován pro přistávání na letadlové lodi. Testování MiGu-29K skončí podle současných plánů v roce 2018.

 

Video: Letecký provoz na palubě Admirála Kuzněcova. / YouTube


K další nehodě došlo dnes 5. prosince. Ruský stíhací letoun Su-33 havaroval při pokusu o přistání na letadlové lodi Admirál Kuzněcov. Při přistávání se opět přetrhlo lano brzdícího systému a stroj přepadl přes palubu. Pilot se katapultoval a vyvázl nezraněn.


“Po dokončení bojové mise nad Sýrii stíhací letoun Su-33 přejel při pokusu o přistání na letadlové lodi Admirál Kuzněcov přistávací dráhu. Důvodem bylo přetržení záchytného lana. Další palubní letouny nadále pokračují v misích,” uvedlo k nehodě ruské ministerstvo obrany.


V obou případech, ať už přímo nebo nepřímo, bylo důvodem havárií selhání brzdných lan.


Ruská loď má celkově čtyři brzdná lana - první je umístěno 46 m od začátku paluby, a další po 12 m rozestupech. Při přistávání letadel se lana zvýší o 12 cm nad úroveň paluby. Ideálně se má přistávací letadlo zachytit o druhé nebo třetí lano - u prvního hrozí potenciálně nebezpečný kontakt záchytného háku letadla s okrajem paluby.


Ruští piloti musí proto ideálně přistát na 36 m dlouhém úseku paluby, s odchylkou ne větší než 3 m od podélné osy paluby. Podle deníku Gazeta.ru se od pilotů vyžaduje dokonce přesnost 1 m od podélné osy.


Přistávací rychlost MiGu-29K je 250 km/h a Su-33 240 km/h. Piloti při zachycení cítí přetížení 4 až 5 g. Při tomto přetížení pilotům hrozí odchlípení sítnice oka, proto ruští piloti mohou podniknout maximálně tři nebo čtyři bojové lety denně, ideálně dva.


Americké letadlové lodě používají také čtyři záchytná lana. Nicméně první lano je od okraje vzdáleno 56 m a další tři v 15 m rozestupech. Delší paluba amerických letadlových lodí zjednodušuje přistávání letadel a zmenšuje přetížení při přistání.  


Nejedná se o první selhání brzdného lana ruské letadlové lodi. Podle webu Gazeta.ru v roce 2005 kvůli přetržení brzdného lana na palubě Admirála Kuzněcova havaroval Su-33.

 

Zdroj: Gazeta.ruTASS

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Olivav Datum: 09.12.2016 Čas: 20:02

https://en.wikipedia.org/wiki/Yakovlev_Yak-141 tady se píše de facto to samé a je toho více.

No na konci prvního videa na http://aviationintel.com/yak-141-freestyle-the-f-35b-was-born-in-moscow/ je vidět i havárie tu jsem viděl prvně docela síla. Ale nedá se Jaku 141 upřít inovace. Jinak má malá křídla tím to bude jak říká Pierre Sprey to nemůže lítat. Rusům to lítalo a než se to pokazilo tak dost dobře od Lockhedu dostali dost peněz na práci na Jak 141M. Tak možná by mohli nekteří uznat že i F35 bude lítat a dobře.

Možná to bude lepší budoucnost pro letadlové lodě než klasika. I japonci myslím mají dvě lehké letadlovky ideální pro F35B.

Možná nakonec Rusové ty Jaky opráší ne? Nebyla by to cesta?

avatar
Olivav Datum: 09.12.2016 Čas: 19:42

logik

tak k tomu Jaku 141 https://cs.wikipedia.org/wiki/Lockheed_Martin_F-35_Lightning_II#Motor

http://aviationintel.com/yak-141-freestyle-the-f-35b-was-born-in-moscow/

Technické řešení dnychadla i koncové tryska je podobná Jaku to že Jak má dvě vztlaková dmychadla je "jen detail" řešení dmychadla je prý podobné. Rusi jestli si to pamatuji dobře měli problém s kvalitou a jedno dmychadlo byl risk, tak použili dvě. Ony ty Jaky byly problematičtější než Harriery a dost se jím to obíjelo o hlavu. Za info o lodích dík. To vysvětluje proč Mistraly. Nevím jaká je tam paluba a estli VTOL by taky mohly na Mistraly.

Jinak off topic Lavrov jednal o Libyi a může být veselo i jinde.

avatar
Luky Datum: 09.12.2016 Čas: 18:14

Mimochodem hoši, já většinou chodím na tu ukrajinskou mapu s wahábistickým adminem, která je silně prorebelská. Tohle je deset minut starý:

10 minutes ago
US official told:It is true congress authorized the administration to provide MANPADS to Syrian opposition

avatar
Luky Datum: 09.12.2016 Čas: 18:03

Ale to víš, že tam chodí spousta "užitečnejch", kteří to pak selektivně šíří dál a mají pocit, že čerpají přímo ze "zdroje". Důležitý je hlavně furt z Asada dělat démona. Že se jím stal přes noc, na to se zapomnělo...

avatar
Shania Datum: 09.12.2016 Čas: 17:53

Luky: jasne placenej za propagandu proti režimu, když většinu času jsou ty informace na foru, kam se nedostaneš bez potvrzené registrace a je pro pár lidí co tam chodí:) Max si pak přečtou knižku za pár let.

Až v posledních měsících taky něco píše na rediitu a pár článků na war is boring - exelentní dedukce sherloku, takového agenta CIA fakt hledala, akorát mu asi zapomněla říct, že se do nich nemá v jednom kuse navážet.

Nehledě na to, že vše co tma píše je naprosto něco jiného nefrčí v mainstreamu. Tak buď rozdávají rozdílné noty, nebo fakt nevím.

Chem. zbraně:) dobrej argument, akorát se za těch pět let co je už použili tolikrát absolutně nic nestalo a ani se nic nestane. Ano vyhrávají, ale mají těžké ztráty a taky to potřebují dokončit co nejdřív.

A co se týká efektivity RuAF, ten názor jsme měl už předtím a absolutně nic se na tom za celou dobu nezměnilo.

avatar
Luky Datum: 09.12.2016 Čas: 17:40

A co taky občas zapojit ten orgán, co máš na vylučování hlenu "logiku". Proč SAA vždy a zaručeně použije chemii potom, co se jim začne dařit? Oni v těch chvílích používají všechnu dostupnou chemii, dokonce kromě chemie pro osmé a deváté třídy ty barely plní i chemií pro střední školy. Když vyhrávají, tak je samozřejmě nutnost ukázat se světu ve špatném světle..."logicky".

avatar
logik Datum: 09.12.2016 Čas: 17:35

Luky: Tvůj poslední post přesně ukazuje, jak pracuješ s informacema.
Když někdo uveřejňuje Tobě se nehodící věci, je to propaganda a automaticky na tom není ani zbla pravdy.

Když se uveřejní něco, co podporuje Tvé vidění světa, tak je to automaticky pravda.
To tě nenapadlo, že i jestli jsou zprávy o nalezení chemických zbraní pravdivé, klidně to může bejt tak, že je tam po dobití dal navézt a pak "nalézt" Asad? Já být Asadem, tak přesně todle udělám.

Pozor - já teď nechci tvrdit, že to tak bylo. Jen ukazuju na to, jak rozdílně přistupuješ k věrohodnosti zpráv ze Sýrie podle toho, jak se Ti hoděj do krámu...

avatar
Luky Datum: 09.12.2016 Čas: 17:04

Jo na chemii bla bla jsem zapomněl, díky za připomenutí!
Ta se vždycky objeví, když SAA vyhrává a nemají to zapotřebí. Že toho našli ve východních čtvrtích plný sklady ale TC určitě nezdůrazňuje...

avatar
Luky Datum: 09.12.2016 Čas: 17:01

...tak na ACIG jsem tebe nebo "tvý kolegy" (občas píšeš v ženským rodě) před časem navedl(myslím že to byla debata o iráckém letectvu) a od tý doby to sem pořád postuješ. Zkus si vzpomenout kolik pitomostí ale už TC za tu dobu předpovídal.
Vůbec bych se nedivil, kdyby byl placený za protiasadovskou PR, což ostatně bylo i to hlavní pro US administrativu okolo Klintonové a Kerryho (ostatní je pro ně podružné - potřebují loutku jinak to mají v zadeli).
To bylo pořád - Rusko neefektivní, podpora k ničemu, Asad se nemůže udržet a to protože blabla..nemocnice blabla, humanitární konvoje bla bla, u Jordánská obrovská armáda zelených, která by mohla kdyby bla bla, ale protože Obama bla bla...Obama způsobil bla bla. Takto vždycky mluvila klika neokonů. Proto si taky vybrali celkem neznámýho, povolnýho černouška.
TC tě zavaluje jakože detailama (co mu neřeknou neví), ale přitom jen kalí vodu, aby nebyl za vola.

avatar
Shania Datum: 09.12.2016 Čas: 16:54

Luky: popirac jsi tu veskutecnosti ty, VBID byli masivně použity povstaci např při pokusu prolomit obležení Alepa, ale ne skupinami spadající pod FSA, ale to by se chtělo podívat, kde všehcnos e te ofenzivy ucastnil vid...

Takže ano, pokud veškerá opozice rezimu je FSA, tak používají sebevražedné atentátníky a všichni do jednoho kdo není pod kontrolou režimu je terorista, Doufám že ti to pak vyhovuje tvému jednoduchému podledu na svět.

Vzhled k tomu že report níže byl plný odkazů, tady máš apsoň odkazy k té chemii, kterou okamžitě popřeš:)


https://twitter.com/OgnNews/status/806908852365103106

https://twitter.com/QalaatAlMudiq/status/806921736734150656

Mimochodem chlorine z Jemenu a používá se pro čistění vody...
A ne že by někoho dnes zajímalo, jestli použije chemické zbraně, aspoň ne tyhle. Takže je to bez následků....

avatar
Shania Datum: 09.12.2016 Čas: 16:35

Luky: a pro případ, že by jsi chtěl označit TC za pro USA a podobně, kousek z jednoho dnešního reportu, ale prd, dam ho sem celej.


The USA ceased supporting the HNAZ already in autumn last year (i.e. September or October 2015), and this was reported on this forum at that time. BTW, this happened around the same time with the near-instantaneous creation of the 'SDF' and that group's assault on the FSyA, AAS, and HNAZ in what was then the Azaz Corridor. ACIG was actually the first to not only report about all of this, but to analyse and explain repercussions - i.e. to explicitly state that the USA were supporting a 'Kurdish' (read: PKK/PYD/YPG/SDF) onslaught on insurgents in northern Aleppo. I.e. that the USA were de-facto at war with such most of Syrian insurgency.

...which in turn is the reason more to consider anybody who comes here to babble about nothing else but 'US-supported moderate head-chopers' - an outright idiot.

Namely: if anybody prefers to ignore what's posted here every single day, that's the problem of character in question, and nobody else's.


al-Bab/Northern Aleppo
Idiotic US policy in Syria just keeps on going. While the CENTCOM stopped providing any kind of air support for the Operation Euphrates Shield, the USA continue requesting Turkey to focus on the Daesh. At the same time, the USA continue providing weapons to the PKK/PYD/YPG/SDF conglomerate - although this stopped its offensive on Raqqa, and is attacking the TSK/FSyA forces around al-Bab, and this in cooperation with the Daesh (which returned to the tactics of subjecting the FSyA in particular to plenty of VBIED attacks). This is why the TSK/FSyA failed to make further advances the last few days.

(Really, Oblabla should be brought to one of courts for war criminals for this alone.)

Anyway, after repelling all the PKK and Daesh counterattacks, the last few days, the TSK/FSyA is in the process of re-gaining the initiative through re-launching its advance towards south.

Já vím, teď pro změnu bude proTureckej:)

Aleppo (city)
While Russians (including Lavrov) are lying about a 'halt of combat operations to evacuate civilians' - primarily in order to score PR-points and avoid further sanctions during the ongoing meeting of OSCE FMs in Hamburg - Assadists rejected this, and thus the IRGC continues assaulting and Assadists continue bombing (also with chlorine). Primary target of the last two days seems to be the Sheikh Lufti District, where the assault is led by Hezbollah, and followed by one of IRGC's gangs (who are then all declared for 'SAA') and the LSS (note T-72Bs):


However, since remaining insurgents inside the city have united, two days ago, and despite all the possible announcements, the 'SAA' is making no advances. OGN reports about their heavy losses; there are videos of a captured IRGC officer, while body-bags with 'SAA' soldiers are returned to Pakistan. Unsurprisingly, Soleimani paid a visit to jihadists of Harakat an-Nujba in Aleppo.

Palmyra
From what can be made out of various reports, it turns out the Daesh first overrun the Druze militia on Huwaysis and Jazal (NW of Palmyra), prompting Leith Fadel to literally freak out. Then they overrun the Druze positions at Jabal Hayan (SW of Palmyra), two days ago. Their next attack hit the Druze protecting the Maher Gas field, and brought the Daesh to less than 18km from Tiyas AB. With this, Palmyra is also surrounded from three sides.

Interestingly, and according to reports of this kind the Russians 'withdrew all of their vehicles' from the town two days ago. Sounds like somebody there is not particularly eager to fight the declared number 1 of their involvement in Syria...

Yesterday in the morning, they attacked from an entirely unexpected direction: namely, from the south. And promptly overrun all the checkpoints in Qassr al-Halabat area, south of Palmyra. And since yesterday evening, they are assaulting in direction of eastern entrance to Tadmor: there are reports about massive blasts in the Silo area (should've rocked the entire town). Either the Druze or one of IRGC's militias (either Assaib Ahl al-Haq or the Harakat Badr, since Liwa Faitimoun, Liwa Zainobioun and Harakat an-Nujba were all re-deployed to Aleppo) deployed there should have repelled their first assault this morning, though.

UPDATE: along reports like this one, the Liwa Imam Ali (from Iraqi Abu Fadl al-Abbas linked to Hezbollah)) has been sent from Aleppo to Palmyra.

avatar
Luky Datum: 09.12.2016 Čas: 16:30

Shanio, citlivějším jedincům může zírání do lesklých předmětů (hladina vody, hlenu) navodit stav hluboké hypnózy....to se pak může projevovat opakováním sugestivních představ o bombení humanitárních konvojů, nemocnic, popíráním sebevražedné taktiky a celkovým poblouzněním bez schopnosti vidění celku.

avatar
Shania Datum: 09.12.2016 Čas: 16:10

Znát jméno, umístění náboženskou a politickou příslušnost, k jaké frakci se hlásí, kolik asi mají lidí, proc bojuji a kde, kdo je podporuje a čím je docela užitečná věc.

Pak si můžeš udělat obrázek proč ty dvě povstalecké frakce mají rozbroje, kdo proč vytvořil koalici s tím pro obranu proti tamtomu (např koalice menších FSA skupin proti rozšiřovaní exJAN) pak se začneš třeba ptát, proč bombardují tyhle oblasti pod zamínkou ničení exJAN/ISIS, když v oblasti tyhle skupiny neoperují a je vyhašeno příměří. A proč pak jsou tyhle džihadisti ignorování, když se přesunují v několikakilometrových konvojích za bílého dne. Když očividně není problém zničit humanitární konvoj, když se chce. Nebo dokonce kdy vedou ofenzivu, zatím co padají bomby na města. Když už nic, tak se zjistíš jakou mají reakční domu než se přeorientují na novou hrozbu.

Pak zjistis věci jako proč Kurdi vozi mrvé těla na náklaďácích a chlubí se poražením Nusry, kdy Nusra v oblasti davno neni a byli to povstalci, kterým YPG/SDF (ty USA mimochodem podporuje...takže defakto podporuji teroristy, velka cast tech lidi je tvorena tureckymi kurdy z PKK) obsadila vesnici a etnicky ji vyčistila (vyhnala araby a vyrabovala)...

Nebo vědět kdo a kde bojuje za režim a proc, jejich chování, náboženskou příslušnost, zdroj jejich financování atd.

Dnes už jsou reporty tak dobré, že je podrobný přístup k informacím o sorties SyAF a Ruaf, data jak jaky typ, cas, pravděpodobny cil atd.

Z toho se pak dají zjistit věci jako proč Su-33 rano odstartují, shodí bomby, přistanou v Hajmlejnu, naloží bomby, shodí a před večerem se vrací na loď. Nebo kolik sortis ten den provedli, aby bylo taky něco k tématu.

avatar
logik Datum: 09.12.2016 Čas: 16:07

Luky: Ano, k čemu je dívání do mikroskopu. Vždyť přeci člověk na první pohled vidí, že mozek je orgán k vylučování hlenu...

avatar
stronger.p Datum: 09.12.2016 Čas: 15:36

Mimo politickou diskusi :D, na Militaryb**u psali, že se jednalo o chybu pilotáže a pokus o přistání mimo povolenou osu. Na vině zcela určitě není jen pilot, ale i signalizace z paluby, řídící letu atd..
Mělo to být politické gesto a současně si v reálných podmínkách zacvičit, ale mediálně je to minimálně nepovedené.
Ale třeba se poučí z chyb...

arr