Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

HEaDS-UP: Uzavřená přilba pro 21. století

Datum přidání 29.10.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda představila novou pokrokovou uzavřenou přilbu HEaDS-UP (Helmet Electronics and Display System-Upgradeable Protection). Přilba revolučním způsobem kombinuje balistickou ochranu celé hlava možnost umístění nejrůznějšího elektronického vybavení – včetně průhledového displeje.

Uzavřená přilba HEaDS-UP

Foto: Uzavřená přilba HEaDS-UP / NSRDEC

 

Tvář je nejzranitelnější část hlavy vojáka

Již od války v Iráku a Afghánistánu je trend v konstrukci vojenských přileb jasný. Podle statistik až ve 72 % procentech dochází ve válečných zónách ke zranění hlavy skrze tvář. Cílem konstruktérů je proto vytvořit uzavřenou balistickou přilbu, která chrání jak lebku, tak i obličej vojáka.

 

První vlaštovkou je přídavný kit Batlskin od firmy Revision. Jde vlastně o čelistní štít a sklopné balistické hledí, které lze upevnit na standardní americkou přilbu ACH/MICH. Hledí i čelistní štít lze používat s přilbou samostatně.

BatlskinFoto: Batlskin od firmy Revision / Revision

 

Je však známo, že vojáci dávají obvykle přednost pohodlí před lepší, ale méně pohodlnou ochranou. Nastavení správného poměru pohodlí a balistické ochrany je alchymií (helmy, vesty aj.), jíž se zabývá řada výzkumných týmů.

 

Důvod, proč nosit uzavřenou přilbu. Pozor! Drastické video!

 

Jednu z možných cest v konstrukci uzavřených přileb ukazuje americké armádní výzkumné centrum NSRDEC (Natick Soldier Research, Development and Engineering Center). Před několika dny NSRDEC představilovýsledky svého bádaní – uzavřenou balistickou přilbu HEaDS-UP.

 

"Kvůli poraněním obličejů kameny, sklem a střepinami z improvizovaných výbušných zařízení vyvstal požadavek větší ochrany, " řekl Don Lee, který vede výzkum uzavřených přileb v NSRDEC. Problematická je také devastující tlaková vlna z výbuchů prostupující očima a nosními otvory až k mozku. "Vojáci nosí taktické brýle, ale vše okolo je otevřené. To pro ně bude největší výhodou," komentuje Lee přínos uzavřené přilby.

 

Foto: Uzavřená přilba HEaDS-UP / NSRDECFoto: Uzavřená přilba HEaDS-UP / NSRDEC

 

HeaDS-UP – technologický demonstrátor přilby blízké budoucnosti

Oficiální web americké armády informuje o dvou modelech přilby HEaDS-UP. Ačkoli blíže neupřesňuje rozdíly mezi nimi, z přiložených obrázků lze vypozorovat hlavně jinak řešený čelisťový štít.

 

První verze přilby HEaDS-UP pravděpodobně vychází ze systému Batlskin. Druhá verze má především jinak řešenou ergonomii a uchycení čelisťového štítu. Tomu ostatně napovídá skutečnost, že pro NSRDEC vyrobila obě verze přilby HEaDS-UP firma Revison.

 

Základ těchto konceptů tvoří čelisťový štít a balistické hledí chránící tvář vojáka před pistolovými střelami a fragmenty výbuchů. Oceňovanou výhodou je rovněž ochrana obličeje před klimatickými podmínkami a vůbec vlivem okolního prostředí.

 

Foto: Uzavřená přilba HEaDS-UP / NSRDECFoto: Uzavřená přilba HEaDS-UP. Jde patrně o druhou verzi s jinak

řešeným čelisťovým štítem. / NSRDEC

 

Ostatně výše uvedenou výhodu ocenili i vojáci, kteří přilbu HEaDS-UP testovali při jízdě v otevřených autech. "Když vojáci nosili prototypy přileb s hledím a dolním čelisťovým štítem, bylo to poprvé, kdy během jízdy nepolykali písek, prach a kamení,“ konstatuje Lee.

Vědci vzali při konstrukci HEaDS-UP v úvahu i všemožné elektronické „hračky“, které si voják může vzít s sebou do boje. Přilba má například zabudovaný konektor před hledím, do nějž lze připojit průhledový displej. Konektor vede skořepinou přilby do její zadní částí, kde se připojuje vlastní výpočetní elektronika, např. chytré telefony s operačním systémem Android.

 

Video: Prezentace přilby HEaDS-UP / YouTube

 

Zobrazovací průhledový displej vojáka bude pravděpodobně fungovat na principu brýlí Google Glass. Voják tak pomocí svého smartphonu může dostávat taktické informace, informace z velitelství, komunikační informace nebo údaje z GPS.

 

Vědci se také zaměřili na vývoj zcela nového polstrování přilby, které eliminuje otřes mozku při prudkém nárazu, třeba při zásahu projektilem z pušky. Zohledňovaly se taktéž hmotnost a vyvážení helmy.

 

Lee však zdůraznil, že v žádném případě ještě nejde o finální verze, neboť výzkum je zatím na samém počátku. NSRDEC nyní poskytne jeho výsledkypověřeným vojenským institucím (PEO Soldier, Marine Corps), které pak rozhodnou o pokračování (či nepokračování) výzkumu uzavřené přilby.

 

Zdroj: Army.mil, Mail Online

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Adanedhel Datum: 29.10.2013 Čas: 18:58

S tím mlžením, by mohla pomoci nanotechnologie.Buď nějaký nástřik, nebo samotná podstata toho hledí. Například pokud by to bylo pokryté metalickou vrstvou například proti laserovým zaměřovačům etc., splnilo by to několik problémů naráz. zároveň by to mohlo znamenat, že to hledí by bylo nesmírně odolné proti otěru např zvířeným prachem, kusy větví, kameny, střepinami a tak dále. Ale určitě by to chtělo zkombinovat s ochranou krční páteře a krku.

avatar
Longsword Datum: 29.10.2013 Čas: 15:54

Coz o to, libi ... ale jak bude reseno odvetravani a mlzeni? Pokud pasivne, pak je to parada, pokud k tomu bude potreba "externich" akumulatoru, pak je to opet dalsi "kurvitko" navic ...

avatar
liberal shark Datum: 29.10.2013 Čas: 14:48

Nikdy bych nevěřil, jak nebezpečná je tlaková vlna. Ale pak jsem zažil výstřel z perkusní pistole v uzavřené místnosti a půl dne mně bolela hlava.

avatar
plingr2 Datum: 29.10.2013 Čas: 12:29

to je jak helma vojáka z doom 2

arr