Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 ... Více

Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století

Americká armáda (US Army) představila modernizační ... Více

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů ... Více

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil ... Více

Pozemní technika

HEL MD – vývoj laserových zbraní pokračuje

Datum přidání 06.10.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americký gigant Boeing a americké Velitelství pro protiraketovou obranu a vesmír (Space and Missile Defense Command, SMDC) se dohodly na pokračování vývoje mobilního pozemního laseru HEL MD. Cílem programu HEL MD je vytvořit funkční energetickou zbraň, která umožní účinně ničit bezpilotní prostředky nepřítele, dělostřelecké a minometné granáty, rakety krátkého doletu nebo nevybuchlé nástražné systémy IED.

Laser HEL MD

Foto: HEL MD (High Energy Laser Mobile Demonstrator) / Boeing


Předmětem dohody je další fáze testování mobilního laserového demonstrátoru HEL MD (High Energy Laser Mobile Demonstrator). Práce na programu HEL MD začaly už v minulém roce, kdy byly testovány klíčové komponenty. Šlo především o posouzení vhodnosti terénního automobilu HMTT jako nosiče laseru a zaměřovacího systému pro precizní cílení laserového děla.

 

V roce 2011 byly také na střelnici White Stands Missile Range v Novém Mexiku provedeny ostré střelby. Na testovacím laseru o nízkém výkonu byla potvrzena schopnost systému HEL MD přesně sledovat a cílit laserový parsek na rychle letící objekt.

 

Boeing se nyní s americkou armádou, po úspěšných testech v minulém roce, dohodl na dalším tříletém vývojovém a testovacím období. Nyní je do systému HEL MD začleněn již plnohodnotný bojový laser. Předmětem testů tak nyní bude, zda je HEL MD schopen účinně ničit nejrůznější vzdušné cíle a zda je celá technologie zralá pro ostré nasazení v bojových podmínkách.

 

Připomeňme, že platforma HEL MD se skládá z 10kW polovodičového laseru umístěného na středním nákladním automobilu HMTT 8x8 (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck) od firmy Oshkosh. Síla laseru ale není konečná. Pokud vše půjde dobře, v budoucnu lze do platformy HEL MD začlenit i silnější laser.

 

Dle vyjádření firmy Boeing, laser HEL MD nejen že dokáže rychle ničit vícenásobné cíle na obrovskou vzdálenost, ale oproti palným zbraním má také jednu obrovskou výhodu. Zatímco palné zbraně potřebují vyměňovat zásobníky s náboji, HEL MD nikoliv. „Můžete střílet tak dlouho, dokud budete mít dostatek elektrické energie,“ říká společnosti Boeing.

 

Zdroj: Boeing, Directed Energy Systems

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr