Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

HELLADS - 150kW vzdušný laser již v roce 2014

Datum přidání 25.02.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 10 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká agentura DARPA v rámci programu HELLADS vyvíjí kompaktní 150kW laser použitelný na bojových letounech a lodích. Laser má být natolik lehký a kompaktní, že bude moci být umístěn v podvěsu pod stíhacími letouny nebo dokonce ve zbraňové šachtě stíhačky F-22 Raptor.

Letadlo laser

Foto: Fotomontáž bombardéru B-1 Lancer s bojovým laserem. Výhledově lze na bombardér podvěsit více laserů a postřelovat najednou několik pozemních cílů (nebo soustředit paprsky na jeden odolný cíl) / DARPA

 

Před pár lety americký Pentagon ukončil program vzdušného laseru ABL. Šlo o výkonný 1MW laser umístěný v trupu dopravního letadla Boeing 747.  ABL měl ničit mezikontinetální rakety v rámci americké národní protiraketové obrany.

 

Po miliardových investicích do vývoje se však ukázalo, že velice výkonný, ale těžký, neskladný a komplikovaný laser ABL není jednoduše pro bojové použití příliš vhodný. Američané proto přistoupili k vývoji méně ambiciózního, ale operačně použitelnějšího vzdušeného laseru.

 

Nový vzdušný laser s projektovaným výkonem 150 kW je součástí programu pro prostorovou obranu pomocí energetických zbraní HELLADS (High Energy Liquid Laser Area Defense System). Podle dostupných informací bude laser desetkrát menší a lehčí než současné obdobně výkonné laserové systémy.

 

DARPA v tomto směru uzavřela smlouvu na výrobu dvou testovacích 150kW laserů s firmou General Atomics (firma mimo jiné vyvíjí elektromagnetické zbraně). Zbraně mají být dodány ke zkouškám americkému letectvu US Air Force a americkému námořnictvu US Navy do roku 2014. Optimistické datum napovídá, že všechny hlavní technologie chystaného laseru jsou již k dispozici. 

 

Projektovaný 150kW laser bude v americkém letectvu sloužit na stíhacích letounech a bombardérech především jako obrana proti protiletadlovým střelám. Americké námořnictvo plánuje laser umístit jak na letouny na letadlových lodích, tak i na samotné lodě, kde bude sloužit jako obranný prostředek krátkého dosahu. Laser na lodích nebude sloužit jen pro postřelování vzdušných prostředků (protilodní rakety, UAV), ale také pro boj s malými loděmi.

 

Ale krok za krokem. Na rok 2014 jsou plánovány pouze pozemní testy laseru. Cesta ke kompaktnímu, počasí a provozu odolnému laseru bude ještě dlouhá. Jedna věc je odzkoušet laser ve "sterilních" podmínkách na zemi, druhá je podvěsit ho na letoun (operující v agresivním mořském prostředí) a létat s ním v kilometrových výškách nadzvukovou rychlostí.

 

Zdroj: Tech News Daily

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
dnkroz Datum: 27.02.2013 Čas: 23:35

Tak ako ti písal Ultramarinus. Popis bol predtým nesprávny. Keby tu bola možnosť si ten príspevok vymazať tak to spravím hneď ako to opravili. Ale koniec koncov tú možnosť by si teraz asi aj ty uvítal, že:)

avatar
Ultramarinus Datum: 27.02.2013 Čas: 22:06

Nebo to třeba autor už poopravil a začerstva to bylo přesně jak psal...

avatar
Čtenář Datum: 27.02.2013 Čas: 20:10

dnkroz: Taky to nikdo netvrdí, nauč se číst.

avatar
Ultramarinus Datum: 26.02.2013 Čas: 10:51

Svetylka pres pul sveta tezko, laser strili primo a Zeme je obla, navic i kdyby se strilelo z vesmiru (coz z letadel spis tezko) a mohl jsi strilet za "tretinu" Zemekoule, paprsek by se strasne oslaboval pruletem atmosferou "bokem".

Na pouziti laseru proti jednotlivym lidem neni nic "mene humanniho", nez na kulce, a svetovi vudci se takovych pokusu nemusi bat, takze se zakazu spis nedockas. A je to mnohem presnejsi a humanejsi podrezat teroristu laserem na padesat kilaku, nez do baraku ve kterem zrovna je, strelit oknem protitankovou strelu a ostatni lidi co tam byli vyhodnotit jako teroristy, nebo "vedlejsi ztraty", jak se to same dela dneska.

avatar
Jarda P. Datum: 26.02.2013 Čas: 10:25

Nakonec to dopadne tak, že použití lejzrů proti lidem bude zakázano.

avatar
vanhouten Datum: 26.02.2013 Čas: 10:18

za chvili se bude valcit tak ze na sebe budou svitit svetylkama pres pul sveta :)

avatar
Ultramarinus Datum: 26.02.2013 Čas: 08:46

Taky bych rekl. Fotomontaz je vzdycky. "lez", ale tady ta nevypada tak neuveritelne. Technologie bude do roka v kupe a laser strili zhruba od pumovnice.

Je ale dost drsna predstava, ze US letouny mohou nasaditit uz za par let bodovou obranu proti strelam. Na druhou stranu, neni moc jinych ukolu (snad krome snajpersky presneho "odstrelu" konkretniho pesaka z dalky), jake tak slaby laser zvladne. Proti pancerovane technice, nebude skoro k nicemu - mozna tak na oslepeni optickych senzoru. Podle vseho to ale vypada, ze "asymetricke valceni" vyzaduje spis presne headshoty zaporaku, nez kver pro rozstrileni tanku na male kousicky jednou ranou.

avatar
Lorenzo von Matterhorn Datum: 25.02.2013 Čas: 19:30

Myslím, že realita blízké budoucnosti. :D

avatar
Backup Datum: 25.02.2013 Čas: 17:45

Dost zavádějící fotomontáž.

avatar
dnkroz Datum: 25.02.2013 Čas: 16:52

Popis pod fotkou: bombardér B-1 sa nevolá Lancaster, ale Lancer.

arr