Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

HELLADS: Drony s lasery realitou

Datum přidání 23.12.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 37 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americký průmysl a ozbrojené síly se připravují na ostré střelecké testy laseru HELLADS (High Energy Liquid Laser Area Defense System). Laser HELLADS svými výkony i rozměry lze považovat za operačně nasaditelný zbraňový systém.

Foto: Vize General Atomics Avenger s laserem. / GA-ASI

Foto: Vize General Atomics Avenger s laserem. / GA-ASI 

 

Testování laseru organizují Výzkumné laboratoře amerického letectva AFRL (Air Force Research Laboratory) a Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Hlavním partnerem z amerického průmyslu je General Dynamics (GA), resp. divize General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI).


Do dnešní doby byly prakticky všechny vojenské lasery laboratorními přístroji - technologickými demonstrátory, pokud nepočítáme operačně nasazený námořní laser LaWS (Laser Weapon System) na výsadkové lodi USS Ponce. HELLADS má být jeden z prvních vojenských laserů navržený pro nasazení v bojových podmínkách.


Základními požadavky při vývoji laseru HELLADS je hmotnost 750 kg a objem 2 krychlové metry. Výkon laseru je požadován 150 kW, což stačí na ničení malých cílů ve vzduchu i zemi - rakety, dělostřelecká a minometná munice, bezpilotní letadla, živá síla na zemi, nepancéřovaná technika a zařízení (generátory, radary, komunikační technika, rozvody elektřiny, atd. atd.).


"HELLADS představuje novou generaci taktických zbraňových systémů, které mají potenciál způsobit revoluci v obraně a poskytnout značnou taktickou výhodu našim bojovníkům,” uvedla před několika měsíci Linden Blue, generální ředitelka společnosti General Atomics. “Je pozoruhodné vidět, jak velmi výkonná laserová technologie dozrává do extrémně kompaktních zbraňových systémů a je nasazována do ostrého testování. Bude to o to pozoruhodnější, až budeme svědky, jak tato technologie bude mít dopad na americkou obranu.”


Dlužno dodat, že testovaný laser bude v pozemní konfiguraci pro boj s raketovou, dělostřeleckou a minometnou municí C-RAM (Counter-Rocket, Artillery, and Mortar). Kromě laserového modulu v systému najdeme zdroje elektrické energie, senzory nebo prostředky řízení palby.


“HELLADS je navržen proti raketové, dělostřelecké a minometné munici, proti okřídleným střelám, proti letadlům, proti střelám země-vzduch,” uvedl Michael Perry viceprezident “laserové” divize v GA-ASI. “Je zde celé spektrum cílů, které lze zničit tímto systémem.”


Teprve na základě testování pozemní verze HELLADS, především kvality laserového paprsku, se přistoupí k vývoji laserového zbraňového systému umístitelného na bojová letadla.

 

Foto: "Laserové" drony v akci. / YouTube

 

Velitelství letectva pro speciální operace AFSOC (Air Force Special Operations Command) již deklarovalo zájem umístit laser na bitevní letadlo AC-130 do roku 2020. Podle generálplukovníka Bradley Heitholda, šéfa AFSOC, letectvo sleduje několik firem vyvíjející slibné laserové technologie.

 

GA-ASI pro letadlo AC-130 nabízí nové lasery Gen 3 GEL (Generation 3 High Energy Laser) a v delším časovém horizontu ještě pokročilejší Gen 4 HEL. Oba lasery vycházejí z technologie HELLADS a firma je vyvíjí za vlastní náklady.

 

GA-ASI nabízí své letecké lasery i pro nová proudová bezpilotní letadla General Atomics Avenger. Letoun Avanger dokáže létat rychlostí až 741 km/h, vydrží ve vzduchu 20 hodin a ve vnitřních šachtách dokáže přepravit náklad o hmotnosti až 1400 kg - dostatečná hodnota pro umístění nové generace leteckých laserů.

 

Laserové zbraně mají řadu výhod. Obrovskou předností je bezhlučnost použití laseru, naprosto přesné cílení a dávkování výkonu.

 

“Důvodem proč chci laser na AC-130 je, že když nyní spustíme palbu kinetickými zbraněmi z AC-130, všichni vědí, že tam jste,” řekl Heithold. “To, co chci je, aby letadlo mohlo ničit cíle bez hluku.”

 

AC-130 tak může například při speciálních operacích likvidovat bezhlučně jednotlivé osoby na zemi, techniku i nejrůznější vybavení. Lze si dokonce představit situace, kdy letadlo laserem udělá otvor do plotu nebo “otevře” přístupovou bránu pro operátory speciálních sil.

 

AFRL pracuje paralelně rovněž na programu SHiELD (Self-protect High Energy Laser Demonstrator) pro stíhací letadla. V rámci programu SHiELD letectvo vyvíjí laser o velikosti přídavné letecké palivové nádrže. Laser půjde podvěsit pod stíhací letadla a použit ho k ochraně celé formace letadel před raketovými systémy vzduch-vzduch a země-vzduch protivníka.


V současné době letecký laser na AC-130 má prvořadou prioritu. Jak však poznamenává Perry, současné bojové lasery jsou z technického hlediska již velmi vyspělé a prakticky nic nebrání jejich nasazení v poli. Otázkou je, jak rychle chtějí ozbrojené síly zavést lasery do operačního použití, resp. kolik peněz na vývoj laserů chtějí vynaložit. 


Zdroj: Breaking Defense

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
jj284b Datum: 01.01.2016 Čas: 19:35

tak zasa tie priemyselne lasery nie su ziaden vykrik modernej techniky.. tu ide o kompletne odlisnu technologiu a tak porovnavat to ani nejde.

avatar
danny Datum: 30.12.2015 Čas: 12:17

Osobně jsem k rychlému nástupu laserových zbraní také poněkud skeptický. Přiložené PR video spíš budí trochu úsměv, než že by ho bylo možné brát příliš vážně. Nepochybuji o tom, že budou laserové prostředky v brzké době schopny oslepit nebo poškodit čidla nebo navigační přístroje raket, dronů, případně PL pozemních prostředků. Zapálení paliva, natož iniciace bojové části, jak se snaží demonstrovat přiložené video je opravdu z říše snů. Myslím, že níže uvedená poznámka o průmyslových laserech a jejich značně odlišné výkony na různých materiálech stojí za pozornost. Pokud vezmeme v potaz průchod paprsku vrstveným materiálem (např. kompozit, dural, guma), úhly, pod kterými je možné zasáhnout útočící raketu na vstřícném kurzu, chování plynu obtékající těleso letící vysokou rychlostí atd..., vychází mi laser jako perspektivní doplněk řady dalších systémů. Rozhodně ne jako náhrada. O řadě otázek spojených s použitím proti živým cílům se již zmiňoval kolega dříve. Zde opět situaci komplikuje násobně vyšší prašnost, vlhkost atd..., což podstatně snižuje účinný dostřel. Potom je otázka, jestli ta C 130 bude opravdu o tolik méně slyšitelná s laserem, než s např. rychlopalným kanonem. Už jsem ji párkrát v cca 4 000 viděl, a bylo o ní slyšet celkem daleko.

avatar
RiMr71 Datum: 29.12.2015 Čas: 16:51

...možná by stačilo ty muslimáky na dálku kastrovat...

avatar
jj284b Datum: 29.12.2015 Čas: 09:48

alebo ti vybuchne granat co mas zaveseny na pase... ci municia atd...

avatar
Roland Datum: 28.12.2015 Čas: 10:08

pro Smirnov - ono pokud se to co popisuješ začne stávat bezhlučně, na velkou vzdálenost, v podstatě bezu možnosti odvety, tak to bude mít hodně slušnej efekt ne? kor když jim k tomu občas z ničeho nic bouchne bedna s nábojema, nebo shoří gumy u auta ...

avatar
Smirnov Datum: 27.12.2015 Čas: 14:23

Z výkonu a i plochy na kterou paprsek cílí, lze odhadnout, že živé objekty to nepřeřeže. Ty obsahují poměrně hodně vody, která tomu zabrání. Určitě dojde ke vzplanutí oblečení a k rychlému vzniku těžkých popálenin přecházejícím v zuhelnatění povrchových vrstev tkáně. Okamžitě smrtelné by bylo asi ohřátí cíle jako celku nebo později by smrt nastala následkem popálenin. Otázka je jak rychlá by to byla likvidace. úplně okamžitá by nebyla určitě a také ani moc nenápadná, protože by to bylo jak zapalovat prskavky.

Nepochybně se to stane velmi oblíbeny způsob ničení nepřítele.

avatar
Luky Datum: 27.12.2015 Čas: 10:13

pro JardaBrum:
zrovna toto již bylo testováno a dokonce existuje i záznam z akce:
https://www.youtube.com/watch?v=Z4wZt4J3Q5k#t=1m51s

avatar
JardaBrum Datum: 27.12.2015 Čas: 01:15

Vaše diskuze pánové se opět tek nějak zacylkovává.
Mně osobně více upoutalo annoncování použití laseru proti živé síle (bezhlučná likvidace jednotlivých osob na zemi). Promiňte starému vojákovi co dnes necvičí ani na mapách ale s lasery se počítalo k oslnění, oslepení, navození šoku nesnesitelným teplem, připadně zapálením. To vše je Ženevskými konvencemi zakázáno (IV Dodatek ratifikovaly po dlouhém lavírování i USA). Technologie pokročily, přesto mi: ''priami zranujúcí kanál'' příjde jako scifi. Může mne někdo přesvědčit o opaku? Máte reference o účincích HELLADS nebo jiného high energy laseru na bilogický materiál případně živou entitu? Co se děje se zasaženou tkaní? Vznikne ''čistý průstřel? Vstřel? Jak hluboký? Jaký průřez? Zastavovací účinek? Co se děje se zasaženou tkání? Zmizí?:D nebo expanduje a poškodí okolní orgány?

avatar
DJW_ Datum: 26.12.2015 Čas: 23:47

S "rozptylovacmi svetla" to nebude vôbec jednoduché - to isté čo som písal ako negatívum laserov pred nedávnom (už malý "odpor" v ceste svetelného lúču spôsobuje pokles svetelného toku o desiatky percent) platí ako nevýhoda aj pre odrážač. Stačí aby odrazil "len" 98% svetla a zostáva tam 3kW laserovej energie, čo stačí na rezanie plechov tuším do 5mm. Samozrejme pre laser rátam s ideálnymi podmienkami bez strát, čo je trochu mimo reality, ale dajme tomu.

@crusader - súhlas. Podobné argumenty o skorom operačnom nasadení slúžia skor na vyžmýkanie dolárov z kongresu. A rogram sa bude predlžovať a navyšovať, ako v poslednom čase všetky.U tak novej zbrane to vidím ešte na pár dekád ako doplnok k doterajším zbranovým systémom, resp. railgunu.

avatar
Roland Datum: 26.12.2015 Čas: 21:59

General Atomics mi hodně připomíná Kingovu North Central Positronics -tak uvidíme co budoucnost přinese :)

avatar
crusader Datum: 26.12.2015 Čas: 20:41

milý jj
diskuze je od slova diskutovat. Dovolil jsem si oponovat nemístnému optimismu u tohoto článku a současně jsem vyjádřil svůj názor.
Dobu, kdy musel být jednotný názor jsme tu už měli (já ji pamatuji, u tebe o tom nejsem přesvědčený).
Já prostě nevěřím každé zprávě ať už přijde z Ameriky nebo z Ruska.
Jestliže čtu článek, kde madam Linden Blue, říká, že jejich lasery jsou nasazeny do ostrého testování, vicepresident její divize říká proti čemu všemu jsou jejich lasery určeny a o odstavec níž se dovím, že nemají otestovanou ani pozemní verzi laseru, neví jakou bude mít paprsek kvalitu a že verzi pro jejich drony budou vyvíjet až někdy až to vyzkouší tak si myslím, že jde o slušný PR článek. Navíc je zajímavé, že tahle firma (General Atomics) je namočená do všech amerických sci-fi projektů (kromě laseru dělá i rail-guny) kam pravděpodobně tečou miliardy dolarů, takže je občas nutné pustit nějakou PR zprávu o úspěších určenou pro zadavatele (a ten ji potřebuje pro veřejnost, aby zdůvodnil to plýtvání penězi daňových poplatníků).

avatar
jj284b Datum: 26.12.2015 Čas: 19:36

ak by ta ta tema zaujimala, hladal by si si info sam a nepotreboval by si inych aby ta "presvedcovali", takto mam pocit ze ti ide len o flame war a nic viac, co je v podstate strata casu.

avatar
crusader Datum: 26.12.2015 Čas: 16:34

Tak ten první odkaz.
Záběr na letící bezpilotní prostředek, který začne hořet a pak se zřítí (na to mi stačí nějaká hořlavá látka a časovací zařízení - nebo ten oheň zažehnu třeba radiovým signálem) a vedle je záběr (asi z toho zasaženého dronu) na loď, která údajně ten dron ozařuje.
To druhý jsou opět známé záběry z USS Ponce.
I kdyby to byly skutečné záběry, něco jiného je pomalu letící dron (nebo pomalu plující loď) než třeba protilodní raketa nebo mezikontinentální střela (nebo dokonce ještě menší dělostřelecký nebo minometný granát).
Opravdu to pro mě není operační nasazení laseru a nečekám skutečné nasazení v dohledné době.
Je zajímavé, že žádná diskuze neproběhla u článku v AN "Testy leteckých laserů: Velké naděje a problémy s turbulencí" kde byly popsané problémy s bojovým použití laserů ale živou diskuzi vyvolá PR článek společnosti General Atomics.

avatar
Shania Datum: 26.12.2015 Čas: 15:47

Crusader: myslíš tohle? http://www.telegraph.co.uk/news/newsvideo/9980726/US-Navy-laser-cannon-shoots-down-drone-in-latest-test.html

Pak tady je ještě jedno
https://www.youtube.com/watch?v=GOe7p15jcKw

Prvně odpálení asi minomentého granátu a pak lehkého dronu.

Tohle je podle mě palivo. Ten anti ICBM laser na boeingu, miřil na nadrže při startu/vzestupu rakety.

Jinak USN nejsou jedini kdo sundali dron laser, cina, a pár dálších států dělali testy proti lehkým dronům.

avatar
crusader Datum: 26.12.2015 Čas: 15:09

To rozhodně ne ale taky nežeru propagandu ať je z jakékoliv strany

arr