Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Heron TP-XP: Exportní verze izraelského bitevního dronu

Datum přidání 12.02.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 21 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelská společnost IAI (Israel Aerospace Industries) na výstavě Aero India 2017 představila exportní variantu bojového dronu Heron TP. Představený stroj Heron TP-XP je nabízen zejména Indii, ale splňuje také normy nutné pro provoz v armádách zemí NATO.

Foto: Heron TP-XP; větší foto / IAI


Bojové drony - výkonné, ale nedostupné

Nejpokročilejší bojové drony pro střední letovou hladinou s dlouhou výdrží MALE (Medium-Altitude, Long-Endurance) vyrábí Izrael, USA a Čína. Nejznámější jsou izraelský Heron TP, americký MQ-9 Reaper a čínský Wing Loong.

 

O bojové drony kategorie MALE projevuje zájem řada zemí. Například Polsko usilovalo o nákup dronů MQ-9 Reaper - ty měly v polském letectvu částečně převzít úkoly po zastaralých stíhacích bombardérech Su-22. Prodej Američané ale neschválili.


Získat bojové drony kategorie MALE není vůbec snadné. Pokud pomineme velké pořizovací náklady, ať už za samostatná letadla nebo za komplexní pozemní zabezpečení, zmiňované tři země pečlivě vybírají, komu prodají špičkové technologie bezpilotních letadel.


Situaci rovněž kompliuje ujednání o Kontrole režimu raketových technologií MTCR (Missile Technology Control Regime). Signatářské země MTCR se dobrovolně zavázaly nešířit letecké systémy (balistické rakety, drony) s doletem více než 300 km a nosností nákladu/nálože přesahující 500 kg. V ujednáni MTCR takové systémy spadají do kategorie 1 (Category 1).


MTCR je čistě dobrovolné a neexistují žádné ověřovací mechanismy ani sankce pro případ porušení ujednání. Navíc v samotné dohodě MTCR je doslova uvedeno, že zbraně kategorie 1 mohou být exportovány ve “výjimečných případech.”

 

Video: Americký MQ-9 Reaper je pro většinu zemí nedostupný zbraňový systém; ilustrační video / YouTube


Boj o světový trh s bezpilotními letadly

Na prodej výkonných bezpilotních letadel kategorie MALE však tlačí nejen zákazníci po celém světě, ale také průmysl. Jedná se o miliardový trh, o který mají zájem jak Spojené státy, tak Izrael a Čína.


Spojené státy proto na začátku roku 2015 upravily zásady prodeje výkonných bezpilotních letadel, jako je Predator, Reaper nebo Global Hawk. Podle amerického ministerstva zahraničí budou ale podobné výkonné bezpilotní letadla prodávaný jen nejbližším spojencům a ve “velmi výjimečných příležitostech”. Zákazník musí prokázat, že drony budou využity k podpoře americké zahraniční politiky, jako je boj proti terorismu. Prodej dronů MQ-9 navíc musí schválit americký Kongres.


Americké drony MQ-9 Reaper najdeme jen u nejbližších spojenců USA - Velké Británie, Francie, Itálie, Nizozemska, Španělska a Austrálie. Avšak pouze Velká Británie díky “výjimečnému případu” získala ozbrojené verze dronů MQ-9, které mohou nést až 1700 kg výzbroje na vzdálenost 1800 km.


Navíc britští operátoři ovládali první tři roky drony Reaper z amerického území, než bylo schváleno a vystavěno řídící centrum ve Velké Británii. Ostatní státy provozují softwarově “okleštěnou” verzi MQ-9 určenou pouze pro průzkum.


Z výše uvedených důvodu je prakticky nemožné, aby země jako Česká republika mohly nakoupit ozbrojené americké drony MQ-9 Reaper. V blízké budoucnosti ale i Česká republika může získat bojové drony kategorie MALE v podobě izraelského bezpilotního letadla Heron TP-XP.

 

Pokud zabrousíme do vod české politiky, Heron TP-XP je první stroj, který dokáže naplnit přání prezidenta Miloše Zemana o pořízení bitevních dronů pro Armádu ČR.

 

Foto: Heron TP-XP si může koupit "kdokoliv", resp. kdokoliv, kdo má dobré vztahy s Izraelem; větší foto / IAI

 

Izraleský Heron TP-XP

Bezpilotní letoun Heron TP-XP je exportní verzi dronu Heron TP, který izraelské letectvo používá od roku 2010.

 

Heron TP-XP má maximální startovací hmotnost 5400 kg (MQ-9 4760 kg), výdrž ve vzduchu 30 h a dostup 13 700 m. Velký dostup umožňuje nasadit Heron TP-XP nad běžnou letovou hladinu proudových dopravních letadel. Rozpětí křídel dronu je 26 m a délka 14 m.  

 

Nosnost Heron TP-XP je ale pouze 450 kg (MQ-9 1700 kg; Heron TP 1000 kg), kvůli dodržení podmínek MTCR a snadnější prodej do zemí, které jsou signatářem dohody MTCR. Heron TP-XP díky nosnosti do 500 kg spadá do kategorie 2 (Category-2) smlouvy MTCR, což umožňuje mnohem volnější podmínky prodeje do dalších zemí.

 

Izraelský dron pohání kanadský turbovrtulový motor PT6 Turbo Prop o výkonu 883 kW (1200 koní). Maximální rychlost je 410 km/h.

 

Heron TP-XP splňuje NATO normu STANAG 4671 pro bezpilotní letouny, což mu dovoluje operovat v civilním vzdušném prostoru zemí NATO.

 

Letoun podporuje spojení “za přímou viditelností” BLOS (Beyond Line-Of-Sight) a družicovou komunikaci  SATCOM (SATellite COMmunications). V případě BLOS je rádiová komunikace zajišťována pozemními bezdrátovými opakovači (repeaters), nebo pomocí odrazů od povrchu Země, ionosféry nebo troposféry. V případě STACOM se používají komunikační družice.

 

Zákazník může Heron TP-XP využít pro řadu úkolů. Pod křídla dronu lze umístit dvě 500 librové (225 kg) přesně naváděné pumy rodiny Paveway. Vnitřní nákladový prostor pojme nejrůznější senzory, včetně radaru, elektro-opických čidel nebo prostředků elektronického boje.


Za pozornost stojí, že Heron TP izraelského letectva má stejnou maximální startovací hmotnost a používá stejný typ motoru jako Heron TP-XP. Z technického hlediska tak nic nebrání tomu, aby Heron TP-XP dokázal unést stejně těžký náklad jako Heron TP.

 

Zdroj: Defense Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
leviathan Datum: 15.02.2017 Čas: 20:06

Sokrates : dik za odpoved, no mne islo prave o to, ci je vobec mozne takyto stroj rusit a ak ano ako funguje ochrana.

avatar
Sokrates Datum: 14.02.2017 Čas: 20:51

leviathan: Ak narážaš na incident, ktorý sa stal na Ukrajine, tak treba zobrať do úvahy, že išlo o staršiu analógovú verziu prostriedkov Raven. Pri nových je prenos už digitálny a enkryptovaný.
Podobne to bude s komunikáciou Heronu TP, ktorá prebieha cez satelit. Navyše, ide o oveľa sofistikovanejší bezposádkový prostriedok, ktorý dokáže letieť úplne autonómne (bez navádzania z pozemnej stanice).

avatar
skelet Datum: 14.02.2017 Čas: 12:58

marfolodej: C-27j je +- stejná kategorie jako C295. Tenhle nákup míří na pořízení dvou letounů C-130/KC-390. U Jak-40 bylo uvažováno o jejich náhradě v podobě dalších C295M

avatar
marfolodej Datum: 14.02.2017 Čas: 09:34

to juhelak: pak za mě Alenia C-27J Spartan jasná volba. Jen není proudovej, ale zvládne všechno. Všechno letectvo v dopravním maj pryč a nahradit tak osmi stroji + 1 Embraer 145 LR pro pána prezindeta, no :D

avatar
PavolR Datum: 14.02.2017 Čas: 09:32

Amos:
Skutočne efektívna protiraketová obrana by asi ubrala dosť z nosnosti.

Viem si predstaviť podobné systémy protiraketovej obrany, aké sú na hladinových lodiach, na vzducholodiach - pri uchovaní veľmi slušnej nosnosti.
Akurát sú vzducholode ešte stále omnoho pomalšie než MALE. A niekoľkonásobne drahšie - čo sa ale dá kompenzovať užitočnou nosnosťou, prípadne výdržou. A na ich šírenie sa nevzťahujú žiadne dohody ;) .

avatar
juhelak Datum: 14.02.2017 Čas: 08:47

tohle bude asi něco jiného..ale taky to bude litat a do par mesícu snad budem vedet co to je.
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ministerstvo-obrany-brzy-rozhodne-o-nakupu-novych-letadel/1449557

avatar
juhelak Datum: 14.02.2017 Čas: 08:28

Myslím že pán prezident už chystá objednávku..tohle je přesně hračka jakou by on v AČR chtěl, ale i kdyby na poslaní objednávky pracovalo celé MO tak to koupi nejrychleji tak za 10 let s jejich tempem..a to už nakonec zjistí že se to přestalo vyrábět a zacnou znova :D

avatar
Amos Datum: 14.02.2017 Čas: 05:51

Drony typu Male- aby byly výhodné, musí být vybaveny protiraketovou ochranou.

avatar
Luky Datum: 13.02.2017 Čas: 20:20

Nehledě na to, že mít VLASTNÍ zpravodajské informace je základ. Dá se to bez problémů kombinovat s jednotkami rychlého nasazení, které nemusí být všude a pokud to má i výzbroj, je to nezávislé na letectvu i dělostřelectvu.
A když se budeme bavit o kelektivní obraně, tak s tímhle by se dalo účinně pomáhat kdekoli v Evropě. Navíc k sestřelení takto vysokoletících cílů je potřeba už slušný střednědosahový systém...a to má málokdo.
Taky bych očekával, že těžkou zachytitelnost nemají pouze americké stroje....

avatar
Luky Datum: 13.02.2017 Čas: 19:37

to se pozná, kdo se připravuje na válku s Rusem a kdo vidí spíš hybridní hrozby....

ale je jasný, že cena se musí prověřit

avatar
logik Datum: 13.02.2017 Čas: 17:49

Luky: při počtu AMRAAMů ve výzbroji celkem 24 - teda tak na sestřelení šesti letadel - je myslím Rimrova skepse poměrně oprávněná. Navíc jde o cca 20 let staré C-5 verze.

Dva roje by pokryly hranice, ale na air-policing jsou nepoužitelné (pomalé) a na skutečnou válku by jejich využití předpokládalo vzdušnou převahu, kterou s těma 24 AMRAAMa těžko získáme.

avatar
Luky Datum: 13.02.2017 Čas: 15:06

Asi jsi nepochopil, že to bude mít levnou letovou hodinu, obrovskou výdrž, výšku a senzorický dosah. Dva roje by třeba pokryly hranice. A než mě zase někdo nepochopí, tak roj je v letectví 4 ks ne milión.

Proč stěží 4. generace? Jó když RimR nemá F-35, tak je fšecko špatně.

avatar
RiMr71 Datum: 13.02.2017 Čas: 13:08

200kg

avatar
RiMr71 Datum: 13.02.2017 Čas: 13:07

...jasně... máme pár stíhacích letounů stěží 4. generace, přičemž ovládnutí vzdušného prostoru je podmínkou pro použtí takové pomalé "kačeny" a s velkou parádou někam dopravíme dvě 20kg zbraně...
Kolik stojí Heron? Kolik stojí Alca? Kdo vyrábí Alcy?

Jestli něco z Izraele, tak střely země-vzduch nebo třeba Merkavy... ale toto je blbost, zcela v intencích v článku zmíněného becherproletariátu....

avatar
sgtlk Datum: 13.02.2017 Čas: 12:44

Dovolim si lehce poupravit. Sojka jiz neni v aktivni sluzbe, byla vyrazena pred nekolika lety. Z UAV ma ACR aktualne ve vyzbroji RQ-11B Raven a ScanEagle. Oba jsou vsak jina kategorie nez Reaper ci Heron.
http://www.102pzpr.cz/o_nas.html

arr