Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

HH-60W Combat Rescue Helicopter

Datum přidání 25.01.2015    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké letectvo (U.S. Air Force) již netrpělivě vyhlíží nový bojový záchranářský vrtulník HH-60W Combat Rescue Helicopter (CRH). První let vrtulníku se očekává v roce 2019 a operační nasazení o dva roky později.

Foto: Vize HH-60W Combat Rescue Helicopter / Sikorsky

Foto: Vize HH-60W Combat Rescue Helicopter / Sikorsky

 

V roce 1981 americké letectvo vybralo UH-60A Black Hawk jako platformu pro nový pátrací a záchranářský vrtulník, zejména pro evakuační zajišťování speciálních operací. Nový vrtulník nahrazoval letité stroje HH-3E Jolly Green Giant.


Počítalo se s dvěma typy – MH-60G a HH-60G Pave Hawk. Model MH-60G byl určen pro vysazování a vyzvedávání jednotek speciálních sil.

 

Početně dominantní HH-60G Pave Hawk pak dostal za úkol především vyzvedávat personál v ztížených (bojových) podmínkách a také pátrací a záchranné operace. HH-60G však mohl plnit i civilní pátrací úkoly, lékařskou evakuaci, pomoc při přírodních katastrofách nebo pomáhal při boji s drogami.


Vrtulníky HH-60G Pave Hawk zajišťují krytí pro operace speciálních sil nebo zajišťují bojovou evakuaci sestřelených pilotů. Vrtulníky například vyzvedly dva spojenecké piloty sestřelené při bombardování Jugoslávie v roce 1999.

 

Dnes léta v americkém letectvu 93 vrtulníků HH-60G, všechny MH-60G přitom byly přeznačeny na typ HH-60G Pave Hawk.

 

Foto: HH-60G Pave Hawk / U.S. Air Force

Foto: HH-60G Pave Hawk / U.S. Air Force

 

Většina vrtulníků HH-60G už míří k hranici své technické životnosti. Americké letectvo začalo hledat nástupce již v roce 1999, ale vlivem politických tahanic byly pokusy pořídit nové vrtulníky neúspěšné.

 

Teprve v roce 2012, v rámci programu Combat Rescue Helicopter, americké letectvo vybralo nový vrtulník Sikorsky HH-60W. Cena programu, včetně vývoje, nákupu vrtulníků a veškerého příslušenství je 7,9 miliardy dolarů.


Americké letectvo postupně nakoupí 112 strojů. První vrtulník dosáhne počátečních operačních schopností v roce 2021. Plná sériová výroba se rozjede v roce 2023.


HH-60W svého staršího soukmenovce překonává ve všech ohledech. „HH-60W má lepší ovladatelnost, větší dosah, vyšší užitečné zatížení a lepší výkony ve všech oblastech," říká podplukovník Patrick Regan, pilot vrtulníků HH-60G.


V současné době americké letectvo připravuje systémové požadavky na nový vrtulník. V roce 2016 americké letectvo podle smlouvy dostane 9 plně vybavených vrtulníků pro testování.

Video: 3D LZ / YouTube

 

Nové stroje budou vycházet z typu UH-60M. Srdcem vrtulníku jsou dva turbo-hřídelové motory T700-GE-701D o výkonu 2×1447 kW. HH-60W dostane větší nádrže, kompozitní hlavní rotor a také konstrukci odolnou proti korozi – pro operace v mořském prostředí.


HH-60W získá silnější generátor elektrické energie pro pohon všech elektronických systémů. Pilotům usnadní práci také nové multifunkční displeje a nový palubní počítač, který propojí veškerou avioniku vrtulníku.

 

Piloti HH-60W také jistě ocení nový laserový navigační systém 3D LZ umožňující lepší orientaci při přistávání ve ztížených podmínkách – při zvířeném prachu nebo sněhu. Podle pilotů vrtulníků amerického letectva je právě 77 % všech přistání uskutečněno ve ztížených podmínkách.


Základem 3D LZ je laserový radar LIDAR, který vytváří 3D model přistávací plochy pod vrtulníkem, včetně tvaru a vzdálenosti jednotlivých objektů na zemi. Piloti tak za všech podmínek mají přesné informace o přistávací ploše.

 

Zdroj: DefenseTech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 26.01.2015 Čas: 23:16

TF_HU: U USAF jsou především k vyhledávání personálu spadlých strojů, je to tak? K čemu přesně slouží obdobné stroje u US Army? (C)SAR, něco dalšího?

avatar
TF_HU Datum: 26.01.2015 Čas: 22:13

Kazd...všechna čest.

Jinak je třeba si uvědomit, že tohle je verze pro USAF...USARMY používá jiné stroje, k jiným úkolům. Není to zásadní informace, ale přesto...

avatar
KOLT Datum: 26.01.2015 Čas: 17:27

kazd: Pěkně rozebrané. Jediné, co by asi mohlo zvýšit cenu, je inflace. Ta zpravidla bývá v podobných zakázkách smluvně zohledněna. Z pohledu OS USA je každopádně dobře, že jsou to BH, protože na ně jsou všechny složky zavedené, piloti vycvičení, opraváři naučení atd.

avatar
kazd Datum: 26.01.2015 Čas: 14:46

ten článek asi neměl úmysl detailně ozřejmit finanční část .. proto je nešťastné na základě něho odvozovat cenu 1 kusu, navíc si myslím, že to teď přesně nikdo neví :-).
V podstatě je to 7,9 mld USD, z toho ovšem 1,28 za vývoj (pentagon by údajně šel na 2 miliardy za vývoj).
Dá se ve zkratce říct, že za1,28 vyvine dodavatel stroj+poskytne vše, co je potřeba na nasazení do ozbrojených sil (trenažéry atd.) a zbylá část je na vlastní výrobu 108 kusů, ale s tím, že se bavíme o dodávkách kolem roku 2020 - IOC (cena peněz :-))
Přičemž cena strojů se pro každý rok bude dle odebíraných počtů stanovovat separátně, logicky čím víc kusů tím menší cena.
Osobně to vnímám tak, že je 7,9 miliardy zastropovaná cena za 108 kusů+ test. prototypy + tranažéry, výcvik atd. a může to být ve výsledku jen míň.

avatar
Mi58 Datum: 26.01.2015 Čas: 11:52

Pánové, oba máte pravdu. Ale stejně mě to zaráží. HH-60G byl taky speciál... U UH-60 píšou cenu 5,9 mil (což je 1/12). Ale jasně, to jsou jednotkové ceny, ten vývoj tam asi započítaný není. A navíc mám ty ceny z wiki, takže kdo ví.

avatar
Charlie Datum: 26.01.2015 Čas: 11:36

Na druhou stranu tyhle speciály jsou vždycky ukrutně drahý - lidar, radar, FLIR, pokročilá avionika, protikorozní úprava, nejspíš i pancéřování, odolnější podvozek... je toho spousta.

Už když sme tu vedli debatu o modernizaci Mi-171Š a byly námitky že jsme měli modernizovat všechny, tak sme namítali, že tyhle úpravy se nedělají nikdy u celé flotily, i USA jich pořizují "jen" 120, což je na naše poměry sice kosmický číslo, ale u nich jen nepatrný zlomek ze všech provozovaných Black Hawků.

avatar
KOLT Datum: 26.01.2015 Čas: 11:02

Taky mě ta cena praštila. Ale na druhou stranu by to mělo být včetně vývoje a vybavení, a kdo ví, co všechno v tom ještě je. Není to jednotková cena – ta časem taky prosákne, teprve pak se budeme moct pohoršovat :-)

avatar
Mi58 Datum: 26.01.2015 Čas: 10:56

7,9 mld $ / 112 je to skoro 2 mld Kč / kus. Cca pětinásobek ceny HH-60G. To jako vážně?

arr