Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Hizballáh dostal z Íránu balistické rakety Fateh 110

Datum přidání 26.11.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Íránské a libanonské zdroje informovaly o dodávce íránských balistických raket Fateh 110 libanonskému teroristickému hnutí Hizballáh. Střely s doletem 250 až 350 km dokáží zasáhnout většinu velkých měst v Izraeli, včetně jaderného reaktoru Dimona.

Foto: Fateh 110 / military.ir, CC BY-SA 3.0

Foto: Fateh 110 / military.ir, CC BY-SA 3.0

 

Fateh 110 u Hizballáhu

Zástupce velitele vzdušných sil íránských Revolučních gard generál Sayyid Majíd Musawí oznámil, že „libanonské a palestinské hnutí odporu" mají v arzenálu íránské rakety Fateh 110. „Vzhledem k dosahu všech raket, jsou schopni útoků (Hizballáh – pozn. redakce) na všechny cíle z jižní po severní část okupovaných území," uvedl Musawí.


V jiném rozhovoru pak velitel vzdušných sil íránských Revolučních gard Amír Alí Hádžízáde potvrdil výstavbu továrny na výrobu raket v Sýrii. „Raketový výrobní závod byl postaven Íránem v Sýrii a jsou zde vyráběny rakety navržené Íránem," řekl Hádžízáde. „Libanonský Hizballáh a palestinské hnutí odporu jsou nyní v této oblasti (výroba raket – pozn. redakce) velmi silní."


Podle šejcha Naíma Kásima, druhého nejvyššího může Hizballáhu, libanonské hnutí získalo rakety s „bodovou přesností" a se „skutečným odrazujícím účinkem" proti Izraeli. Kásim oznámil držení íránských raket v neděli íránské tiskové agentuře Tasnim.


Prohlášení se zdá být svázáno se současnými rozhovory o íránském jaderném programu ve Vídni. Izrael již dříve varoval, že pokud jednání selžou, může zaútočit na íránské jaderné zařízení.

 

balistické rakety Fateh 110

Foto: Rakety Fateh 110 lze přepravovat na klasických nákladních vozech. / military.ir, CC BY-SA 3.0

 

Izrael označil dodávku podobných raket za překročení pomyslné „červené line" a důvod k preemptivní vojenské akci. Ostatně Izrael zasáhl proti íránským raketám již dříve.

 

Izraelské letectvo v roce 2013 zničilo zásilku íránských raket v Damašku. V témže roce došlo k útoku na konvoj s raketami a na sklady raket v Libanonu a Sýrii. Cílem se staly balistické rakety, protilodní a protiletadlové střely.

 

Scud-D?

Libanonský deník The Daily Star přinesl také zprávu, podle kterých se Izraelci obávají transferu balistických raket Scud-D z Íránu k Hizballáhu. Střely Scud-D dokáží zasahovat cíle až na vzdálenost 700 km.

 

V případě Scud-D je zde ale velký logistický problém – Scud-D využívá kapalné raketové palivo. Doprava, skladování a přečerpávaní paliva do raket je technicky náročná a nebezpečná operace. Také odpalovací zařízení pro střely Scud-D je velmi objemné. Je tak pro Írán i Hizballáh obtížné ho ukrýt před průzkumnými prostředky Izraele.


Na druhé straně Fateh 110 využívá pevné raketové palivo a lze jej dopravovat v kontejnerech na korbě rozměrové standardních kamionů. Při výstřelu je nutné pouze otevřít dveře kontejneru a střelu vypálit.

 

Mapa: Izraelské atomové centrum Dimona. / Google Maps

 

Cíl: Izraelské atomové centrum Dimona

Podle deníku The Daily Star je střela Fatah 110 schopná zasáhnout bojovou hlavicí o hmotnosti 650 kg izraelské atomové centrum Dimona ležící 225 km od libanonské hranice.


Podle odborníků centrum Dimona slouží k výrobě jaderných zbraní Izraele a k výrobě ochuzeného uranu. V centru se nachází také jaderný reaktor.


Fatah 110 dokáže zasahovat cíle až na vzdálenost 350 km, ale s menší bojovou hlavicí o hmotnosti 500 kg. K dipozici je rovněž bojová hlavice se 30 kusy submunice (30×17 kg) nebo protilodní a protiradarové verze střely Fateh 110.


V dosahu Fateh 110 leží většina velkých měst v Izraeli, včetně Tel Avivu. Stejně tak Fateh 110 ohrožuje izraelské vojenské základny nebo důležité průmyslové podniky.


Přesnost rakety není oficiálně známá. Střední kruhová odchylka CEP (Circular Error Probable) Fateh 110 se odhaduje na 100 metrů. Některé zdroje ale přisuzují střele horší přesnost, Íránci označují naopak přesnost jako „velmi vysokou."

Analýza Armádních novin
Zdá se, že celé počínání Íránu vede k schopnosti ohrozit centrum Dimona a zamezit tak případnému izraelskému leteckému útoku na svá jaderná zařízení. Lze očekávat, že pokud Izraele podnikne nějakou vojenskou akci proti Íránu, odpovědí bude útok Hizballáhu na izraelská města i nukleární centrum Dimona.

Zdroj: The Daily Star, Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
GAVL Datum: 27.11.2014 Čas: 15:20

Tak samozřejmě. S každým pytlem chleba co přijde Palestincům jako humanitární pomoc, pomůžeme živit nějakého toho bojovníka. Kdyby si měli obstarat všechny základní životní potřeby sami tak nemají čas ani sílu lítat s kalachama.
Též by jim nevládl ten kdo má větší raketu, ale ten , který je více schopen zajistit obchod.

avatar
RiMr71 Datum: 27.11.2014 Čas: 13:11

...ale tak já myslím, že my (EU) tam cpeme dost peněz, aby si takové hračky mohli v klidu nakupovat...

avatar
GAVL Datum: 27.11.2014 Čas: 08:20

To , že má terorista takovou to zbraň neznamená, že ji koupil. Írán velice rád takovou to věc poskytne zcela zdarma i se zaškolením obsluhy.

Nakonec to je zcela běžná praxe. WWI Německo podporuje materiálně bolševickou revoluci a později i dobrovolnickými jednotkami, Afghánistán 80. let a střely Stinger z USA,..... a mnoho dalšího

avatar
kubo4747 Datum: 26.11.2014 Čas: 16:29

Mňa len zaráža to, že kdejaké teroristické a militantné organizácie majú také hračky, pričom to nemajú ani niektoré armády. Ako si môžu dovoliť také hračky, predsa tí, čo ich podporujú to stojí nemalé peniaze.

Ak začnem podnikať, tak asi založím nejaký zbrojársky koncern. :D A nemusím vymýšľať ani nejaký nápad.... :D

avatar
tomas.benus Datum: 26.11.2014 Čas: 10:40

dodávky týchto rakiet určite znepokojujú aj Izrael. Avšak ten určite taktiež nesedí so založenými rukami a intenzívnym prieskumom/špionážou sa snaží získať čo najviac informácií o tejto hrozbe. Do pozornosti by som dal operáciu Specific Weight, ktoré izraelské letectvo vykonalo prakticky hneď po započatí vojny s Hizballáhom v roku 2006. Zničených bolo 54 rakiet stredného doletu Fajr. Celá operácia trvala len 34 minút, no bola výsledkom šesťročnej spravodajskej činnosti. Výsledok? Ak Hizballáhu ostali nejaké rakety Fajr, nemal odvahu ich vytiahnuť z úkrytov.

Iný príklad - rok 2003, začína vojna v Iraku. Saddám stále má nejaké balistické rakety (hlavne s doletom do 300 km, teda aspoň na papieri). Mimo iné sa opäť očakával náročný "on na Scudy", no tentokrát sa iracká armáda takmer na nič nezmohla. Okrem jej faktického rozvratu to malo ešte jednu príčinu - koaličné vojská sa poučili. Vedeli síce, že iracká púšť je veľká, no zároveň si uvedomili, že takú balistické raketu nemožno odpáliť odhocikadiaľ. Mravenčou prácou teda identifikovali vhodné pozície. Ich monitorovanie bolo neporovnateľne jednoduchšie, ako celej púšte.

Som síce laik, no nepochybujem, že Izrael sa 24 hodín denne 7 dní v týždni pripravuje na najrôznejšie scenáre, a čím je hrozba väčšia, tým viac úsilia je na jej odstránenie venované.

arr