Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Hizballáh se přihlásil k bezpilotnímu letadlu sestřelenému nad Izraelem

Datum přidání 15.10.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před deseti dny izraelské obranné síly IDF zachytily a sestřelily cizí bezpilotní letoun. Nyní se potvrdily dřívější domněnky, že jeho let opravdu kontrolovalo libanonské militantní hnutí Hizballáh s pomocí íránských specialistů. Zároveň však vyvstaly závažné pochybnosti, zda izraelská protivzdušná obrana fungovala tak, jak měla.

Shahed 129

Foto: Pravděpodobný pachatel -  bezpilotní letoun Shahed 129 na záběrech íránské státní televize / YouTube

 

Vůdce Hizballáhu Hassan Nasrallah se 12. října přihlásil k odpovědnosti za vyslání špionážního stroje nad Izrael. Letoun nesl jméno Ayoub po specialistovi Hizballáhu na bezpilotní letadla Hussein Ayoubovi, kterého v roce 1996 zlikvidovala izraelská armáda. „To je jen část našich schopností. Budeme pokračovat s výzvědnými lety, především nad palestinským územím okupovaným Izraelem,“ říká Nasrallah.

 

Den poté jeho slova potvrdila také televize Al-Manar provozována Hizballáhem. Podle simulace letu, kterou ukázala zmiňovaná televize, letoun údajně přeletěl nad izraelským protivzdušným systémem Iron Dome i nad silně bráněnými leteckými základnami.  

 

Video: Simulace letu bezpilotního stroje Ayoub podle televize Al-Manar / YouTube


Slova o překonání izraelského systému Iron Dome, zazněla i z Íránu, konkrétně od íránského ministra obrany generála Ahmada Vahidiho. „Iránské schopnosti jsou velmi vysoké a jsou k dispozici a k službám ostatním islámským národům,“ řekl generál Vahidi a dodává, že bezpilotní letoun: “rozbil vše, co bylo řečeno o systému Iron Dome a je jasné, že sionistický režim nemůže uniknout muslimskému hněvu.

 

Bezpilotní letoun Hizballáhu byl sestřelen nad Negevskou pouští izraelskou stíhačkou F-16, přibližně 30 km od jaderného výzkumného centra ve městě Dimona. Stroj přiletěl z libanonského území kontrolovaného Hizballáhem. Podle izraelských médií mělo být jeho cílem sledovat americko-izraelské vojenské cvičení, základny balistických raket, letecké základy a také právě zmiňované centrum ve městě Dimona.

 

Video: Izraelská stíhačka F-16 nalétává na cizí bezpilotní letoun a pomocí protiletadlové rakety krátkého dosahu stroj ničí / YouTube


S velkou pravděpodobností (jak také naznačuje grafika TV Al-Manar) se jednalo o íránský bezpilotní letoun Shahed 129. Nedávno představený stroj má být podle agentury Reuters, která citovala íránskou státní televizi, schopen až 24h letu s možností zasáhnout cíle až 1 700 – 2 000 km vzdálené.

 

Zmiňovaný dolet je však nutno brát s rezervou s ohledem na zvyk íránské armády zveličovat své schopnosti (ostatně jak je to v oblasti Blízkého východu všeobecně zvykem). Dost možná údaje o doletu mají dokázat schopnost letounu podniknout let z Iránu až do Izraele. Každopádně stroj Shahed 129 není radno podceňovat, už jen proto, že pod křídly mohu být zavěšeny dvě řízené střely vzduch-země.

 

Pro Izrael znamená každopádně průnik letounu Hizballáhu nad své území vážné bezpečnostní riziko. Při případném útoku Izraele na íránské jaderné zařízení je pravděpodobné, že právě Hizballáh bude sloužit jako nástroj odvety Íránu proti Izraeli. Dá se tak předpokládat, že Hizballáh jednoduše testoval izraelskou protivzdušnou obranu pro případ rozsáhlejšího nasazení bezpilotních letadel, tentokrát již možná ozbrojených.

 

Zdroj: USNI, Altair, Defence Talk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 03.12.2012 Čas: 12:30

Mimo jiné, zase informace z druhé strany. Tady je článek o tom, CO je to vlastně palestina a jaké má hystorické nároky na dané území:

http://hoffmannova.blog.idnes.cz/c/308437/Stat-Palestina-co-to-vlastne-je.html

Doporučuji přečíst (ohledně nejistoty o legitimnost "odboje na okupovaném území") tento článek:
http://olser.blog.idnes.cz/c/308430/Odvaha-ceske-vlady-sama-proti-evropskym-antisemitum.html

avatar
Ultramarinus Datum: 03.12.2012 Čas: 09:18

Opat: Sakryš nebudu naznačovat, že to znělo nacisticky (za obvinění z nacismu a antisemitismu se schovává HODNĚ nepravostí i z "druhé" strany), ale alespoň si zjisti podklady, než začneš rozhazovat kontroverze. Vzhledem k tomu, kolik má izrael ve svém okolí "přátelských režimů" se mu moc není čemu divit, že považuje vlastnictví A-bomb za rozumnou pojistku. Jednomu chalánovi jsem posílal poměr počtu konvenčních sil (a rozpočtu na ně) v Izraeli na jedné straně, všech okolních států, Iránu a Saudské Arábie (dvou nejsilnějších hráčů arabské ligy) na straně druhé. Dopustil jsem se (když to nešlo jinak) odhadu nákladů na obranu podle DPH daného státu, ale převážně to sedí podle wikipedií. Vyšlo mi tohle (ač nikdo nebrání čtenáři si tyhle informace ověřit:

Zmiňované arabské státy (Egypt, Irán, Jordánsko, Libanon, Saudská arábie, Sýrie - Palestinu tam nepočítám, ale vsadil bych bobky proti nugetům, že by se v podobné situaci taky hnul a do Izraele poslal pál kalachů a bomb)
celkem:

aktivních vojáků: 1.705.000
rezervistů: 1.235.000
Bojeschopných celkem: 2.940.000
výdaje na armády v USD (občas odhad): přez 50 miliard

Znova Izrael, aby to bylo přehlednější:
aktivních vojáků: 176.500
rezervistů: 408.000
Bojeschopných celkem: 584.500
Rozpočet USD má ročně 13,3 miliardy.

V aktivních vojácích tedy Izrael může být přečíslen zhruba 1:10, v rezervistech 1:3 a ve zbraních a technologiích (vyčísleno náklady na armády) 1:3,76
Samozřejmě nepočítaje různé teroristické a polovojenské uskupení, která by na něj okamžitě začala střílet taky.

Nevím jak to říct jemně, ale JÁ bych získání a udržování alespoń základních atomových sil TAKY považoval za docela důležitej počin. Teda pokud bych nečekal, že moji vojáci jsou zranitelní jenom kryptonitem.

avatar
liberal shark Datum: 16.10.2012 Čas: 13:38

To: opat
Izraelský jaderný program je zcela legální. Izrael nikdy nepodepsal Non-proliferation Treaty, takže si může vyvíjet co chce. Akorát s ním žádný jaderný stát, který smlouvu podepsal, nesmí v tomto spolupracovat.

avatar
opat Datum: 16.10.2012 Čas: 12:20

Příště snad už bude mít náklad bomb a doletí až nad dimunu aby zlikvidoval nelegální židovský jaderný program když se k tomu američané nemají.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 16.10.2012 Čas: 11:14

Pilot stíhacího letounu, který bezpilotní letoun sestřelil, měl aspoň pěknej den :)

arr