Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Pozemní technika

Hlavní bojový tank Altay - pýcha tureckého zbrojního průmyslu

Datum přidání 18.04.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Turecké národní sebevědomí je na vzestupu. Muslimská země se skoro 80 milióny obyvatel je již nyní 15. největší ekonomika světa. Samozřejmě s ekonomickým rozmachem rostou i turecké vojensko-politické ambice. Jednou z takových ambicí je i silná a sebevědomá armáda, která je z co největší části vyzbrojena zbraněmi domácího původu.  V současné době je asi největší pýchou tureckého zbrojního průmyslu hlavní bojový tank 4. generace s bojovým názvem Altay.

Altay

Foto: Turecký tank Altay na výstavě IDEF 2011 / YouTube

 

Tank Altay je výrobkem turecké společnosti OTOKAR Company, která maketu tanku v životní velikosti představila minulý rok na vojenské výstavě IDEF 2011 v Turecku. S ukončením vývojového programu tanku Altay se počítá na rok 2015, tedy deset let po startu projektu - tehdy ještě známém pod názvem MITÜP (Milli Tank Üretim Projesi - Národní projekt výroby tanku).

Připomeňme, že Turecko svůj tank vyvíjí společně s Jižní Koreou, resp. jde o spolupráci mezi firmami OTOKAR a jihokorejským Hyundai Rotem, jakožto výrobcem tanku K2 Black Panther. Díky této spolupráci Turecko získalo přístup k nejnovějším technickým řešením nejnovějšího jihokorejského tanku K2.

Altay

Foto: 3D model tanku Altay / OTOKAR Company

 

Co se týče konstrukce tanku Altay, nenajdeme zde žádnou revoluční novinku.  Počítá se s čtyřčlennou posádkou v konvenčním uspořádání. Tedy řidič, velitel, střelec a nabíječ. I přesto, že Turci rádi řadí tank Atlay do 4. generace obrněnců, neuvažuje se o samočinném nabíjecím mechanismu.

 

Chystané tanky 4. generace se samonabíjecím zařízením počítají, takže osádku tanku budou tvořit pouze tři operátoři – řidič, velitel, střelec. Pro zajímavost připomeňme, že Američané v rámci zrušeného projektu FCS (Future Combat Systems) dokonce uvažovali o tanku s pouze dvoučlennou posádkou.

Avšak čtyřčlenná posádka přeci není jen takovou výjimkou. Stejně velkou posádku má i špičkový izraelský tank 4. Generace Merkava 4, kde je nabíjecí zařízení jen částečně automatizované. Připomeňme, že automatika sice ušetří jednoho člověka v posádce, ale je také mnohem komplikovanější a tudíž drahá a náchylná k poruše.

 

K2 Black PantherFoto:  Turecký tank se volně inspiruje jihokorejským tankem K2 Black Panther / Wikipedia

 

Hlavní výzbroj tanku Altay bude také "klasická". Turecký tankový 120mm kanón o délce 55 ráží je odvozen od osvědčeného kanonu německé firmy Rheinmetall.  S dělem bude spřažen 7,62mm kulomet umístěný vpravo nad dělem.

 

Koketuje se také s myšlenkou na strop věže umístit dálkově ovládanou stanici Aselsan STAMP/II vyzbrojenou 12,7mm kulometem. Dálkově ovládaná věž je nezbytnou výbavou pro všechny tanky, které mají ambice operovat v městském prostředí, kde je člověk ve věži extrémně zranitelný.

 

Video: Představení modelu tanku Altay na turecké CNN / YouTube


V první fázi má pohon tanku zajišťovat německý turbo-diesel značky MTU o výkonu 1100 kW (1500 koní). Později se počítá s instalací výkonnějšího tureckého turbodieselového motoru o výkonu 1300 kW (1800 koní). S novým motorem pak tank na zpevněném povrchu vyvine rychlost až 70 km/h.


Turecká tanková platforma tedy nic nového nepřináší. Avšak o tom, zda se bude jednat o skutečně moderní a výjimečný tank, rozhoduje především elektronická/průzkumná výzbroj, modulární pancéřová ochrana a nově i systémy aktivní ochrany, jako je například izraelský Trophy.

 

Uvidíme, jak si nakonec Turci povedou. Faktem však zůstává, že tank Altay představuje nezpochybnitelný fakt o rychle rostoucí vyspělosti tureckého zbrojního průmyslu.

Zdroj: ArmyRecognition, Altay - Lukáš Visingr


Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 19.04.2012 Čas: 17:28

Opraveno. Tak to dopadá, když se věří zdrojům.

avatar
Boris Datum: 19.04.2012 Čas: 15:51

1100 kW = 1500 koni

arr