Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Hlavní bojový tank T-95

Datum přidání 28.03.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 9 komentářů    autor autor: Luboš Bláha

Nedávné změny v koncepci výstavby OSRF (Ozbrojených sil Ruské federace) byly doslova revoluční. Pro odborníky bylo více či méně velkým překvapením, že se jejich obětmi stalo několik velkých zbrojních programů pozemní bojové techniky. Asi nejpřekvapivější byla informace o ukončení vývoje hlavního bojového tanku označovaného jako T-95 (dříve Objekt 640 Černý orel). Redakci AN se přesto podařilo sehnat poslední kresbu nejpravděpodobnější podoby tanku před ukončením vývojového programu..

T-95 Černý orel

Foto: Nejpravděpodobnější podoba tanku T-95 / www.btvt.narod.ru

 

Nový ruský tank T-95, jehož fotografie nebyly nikdy zveřejněny, představuje zcela novou koncepci. Hmotnost tanku měla být údajně 50 tun. Rozměry vozidla jsou srovnatelné s rozměry známých bojových tanků T-72, T-80 a T-90, avšak konstrukční uspořádání tanku T-95 je považováno za revoluční.

 

Všechny hlavní zbraně jsou instalovány v otočné věži bez lidské posádky. Osádka tanku je pak tříčlenná. Sedadla řidiče, střelce a velitele jsou instalována ve speciálně obrněném prostoru v přední části korby. Prostor je oddělen od otočné věže a prostoru s municí. Konstrukce tanku vyniká nízkou siluetou, která činí tank T-95 na bojišti obtížně odhalitelným a méně zranitelným. Všechny popsané prvky měly dávat tanku T-95 výjimečnou schopnost přežití na bojišti a nevídanou ochranu posádky.

 

T-95 Černý orel

Foto:  Průžez tanku T-95  / www.btvt.narod.ru

 

Současné „západní“ bojové tanky jsou těžké, mají velkou světlou výšku a vyšší siluetu. Ruský tank je naopak o něco lehčí, menší a více pohyblivý. Západní tanky si zajišťují svoji „nezranitelnost“ především klasickým pancéřováním, které však samozřejmě zvyšuje hmotnost tanku.

 

Avšak ruská konstrukční škola se neubírá pouze cestou zvyšování tloušťky pancíře, která ve svém důsledku zvětšuje rozměry, hmotnost a potažmo mobilitu tanku. Rusové jsou průkopníky ve zvyšování pasivní ochrany tanku pomocí reaktivního pancíře a aktivní ochrany. Tank T-95 měl například využívat modifikovaný systém ARENA proti protitankovým řízeným střelám.

 

T-95 Černý orelFoto: Dřívější vizualizace tanku T-95 / www.btvt.narod.ru

 

Jaká měla být výzbroj ruského „supertanku“? V bezosádkové věži tanku T-95 měl být umístěn výkonný kanón ráže 135 mm s hladkou hlavní a automatickým nabíjecím systémem. Ruské tanky standardně používají kanóny ráže 125 mm, západní tanky ráže 120 mm. Rusové však tvrdí, že větší ráže umožní dosáhnout vyšší úsťové rychlosti a je zárukou vyšší pravděpodobnosti probití pancířů všech moderních (západních) tanků.

 

Dalším významným kvalitativním přínosem mělo být použití integrovaného systému průzkumu a řízení palby. Systém vyhodnocuje informace několika nezávislými způsoby – ve viditelném a infračerveném spektru, radarem a laserovým dálkoměrem.

 

Bohužel (bohudík?) se nového revolučního ruského tanku T-95 nedočkáme. Zdá se, že i Rusové pochopili, že budoucí války se nebudou vyhrávat pomocí tankových divizí valících se otevřenou krajinou.

 

Zdroj: www.roe.ru, www.palba.cz, www.btvt.narod.ru

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Dip Datum: 30.03.2012 Čas: 09:21

Myslím, že by to netrvalo dlouho než by ho začali vyvážet. Rusko je v tomhle dost benevolentní. Notabene, když jim "nevadí" prodávat Su 35 do číny, kde jim ho, tak jako tak, nakonec vesele zkopírují.

avatar
Pospíšil Datum: 29.03.2012 Čas: 18:46

Rivalita tu bude vždy, to je ostatně i mezi Anglii a Francii, Francii a Německem ale k válkám se momentálně neschyluje a nebo ano ? Navíc od pádu železné opony se rozpadla i Varšavská smlouva a někteří její členové jsou nyní v NATO. Z geopolitického pohledu je daleko větší hrozbou Čína a možnost útoku teroristických skupin.
Dip: A opravdu si myslíte že nový tank s revoluční koncepcí, začne okamžitě Rusko vyvážet ? Mám pocit že i kdyby k tomu došlo, tak by se jednalo o dost ořezanou verzi.

avatar
Jan Grohmann Datum: 29.03.2012 Čas: 15:33

Ohledně Rusko x Západ. Rusové při vývoji své nejmodernější přilby 6B7 důsledně dodržovali, aby se tvarově odlišovala od všech západních derivátů přileb PASGT nebo ACH/MICH - jak je dokonce uvedeno na stránkách výrobce ArmoCom.
Důvod je jasný, aby ruští vojáci v poli dobře rozeznali své potencionální protivníky.

avatar
Franta Sádra Datum: 29.03.2012 Čas: 10:41

Tento článek je dobrý tak do časopisu ABC, pro někoho kdo o dané věci opravdu nic neví. Tank T-95(?) - "Objekt 195" nikdy nebyl tankem Černý orel (T-2000) - "Objekt 640". Jedná se o dva odlišné tanky. Informace v úvodu čláku tedy uvádí čtenáře ve zmatek.
Prezentovaná kresba s předpokládanou podobou tanku "Objekt 195" je stará pěknou řádku let. Není rozhodně tou poslední ani nejlepší, protože podoba stroje je známá na základě fotografií, které byly zveřejněny, a které se dají najít i ve zdrojích, které autor sám uvádí.

avatar
Starky Datum: 29.03.2012 Čas: 09:15

Ja si dovolím autora článku upozorniť na chybné označenie tanku, nakoľko predponu "T" získavajú tanky až po zavedení do armády. A tento, ako sám píšete, do armády zavedený nebol. Správne označenie by malo byť "Objekt 195".

avatar
Jiří Houžvička Datum: 29.03.2012 Čas: 09:06

Studená válka skončila, ale rivalita Rusko x Západ tu stále je a ne že ne.

avatar
Dip Datum: 29.03.2012 Čas: 08:58

Pospíšil: To sice máte pravdu, ale některé reakce Ruska tomu úplně ne vždy nasvědčují (například hysterie okolo raketového deštníku). Navíc nemusí jít o přímou konfrontaci, Rusko dodává své zbraně mnohým znepřáteleným státům "západu". Takže porovnání je podle mě stále relevantní.

avatar
Michal Polák Datum: 29.03.2012 Čas: 08:25

Možná, že se ukázalo, že koncepce není ideální. Stejně tak Rusové ve vývoji mohou pokračovat nadále jen s tím rozdílem, že to nebudou hnát do sériové výroby, ale budou se držet na špičce vývoje. Těch možností je mnohem více obávám se, že rychlost tanku nemusí být tak důležitá, aby Rusové zaváděli do výzbroje tank se zcela novou koncepcí...

avatar
Pospíšil Datum: 29.03.2012 Čas: 06:56

Rád bych autora upozornil že studená válka dávno skončila. Zápas Rusko x Západ již není na pořadu dne. A co se týče konce článku, nezdá se mi že by se rusové vzdali vidiny moderních tankových divizí viz. http://czech.ruvr.ru/2012_03_27/69742290/

arr