Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Hliníkový podvozek pro bojová vozidla

Datum přidání 22.10.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká společnost Alcoa společně s laboratořemi ARL (Advanced Research Laboratory) představila koncept podvozku pro obrněná vozidla vyrobený z hliníkových slitin. Zapomeňte na svařované plechy, budoucnosti obrněných vozidel jsou obří jednolité kované hliníkové podvozky.

Black Knight

Foto: Hliníkové podvozky mají znamenat průlom v konstrukcí vozidel. Na obrázku dálkově ovládané robotické vozidlo Black Knight; ilustrační foto / BAE Systems

 

Ground Combat Vehicle (GCV) vlivem rozpočtových problémů stojí doslova „jednou nohou“ v hrobě. Firmy zapojené do programu se však nevzdávají a skrze nejnovější technická řešení (a samozřejmě skrze lobbing v Kongresu) se snaží přesvědčit americkou vládu o pokračování programu GCV.

 

Jednou za takových je i firma Alcoa, jenž pro program GCV nabízí jednolitou spodní část trupu vyrobenou z hliníku – přesněji řečeno ze speciální hliníkové slitiny. Jde o značně inovativní řešení oproti současným vozidlům, kde je spodní část trupu svařená z řady ocelových platů. Největší výhodou je absence svarů, jenž jinak oslabují celou konstrukci a negativně se podepisují na na balistické odolnosti vozidla.

Foto: Ideální vozidlo podle firmy Alcoa  - spodní část trupu hliníková slitina, vrchní část ocelová. / Alcoa

Foto: Ideální vozidlo podle firmy Alcoa - spodní část trupu hliníková slitina, vrchní část ocel. / Alcoa

 

Hliníková spodní část trupu bojových vozidel od firmy Alcoa je jednolitá, vykovaná na obřím kovacím stroji. Nenajdeme zde žádné ocelové pláty nebo svary. Podvozek získá svůj trojrozměrný tvar kováním obřího hliníkového polotovaru a následným frézováním. Podle firmy Alcoa je takový podvozek lehčí a má lepší balistickou odolnost oproti klasickému svařovanému podvozku.

 

Značnou roli hraje menší hmotnost hliníkového podvozku, jenž se odráží na menší hmotnosti vozidla. Ač společnost hmotnostní úsporu neuvádí, hliník (2700 kg/m3) je přibližně třikrát lehčí než ocel (7800 m3/kg). Menší hmotnost vozidla se projeví na lepší mobilitě, lepší přepravitelnosti a především na příznivější spotřebě.

 

Video: Tenhle drobek má hmotnost 50 000 tun. Jeho renovace před pár lety přišla na 100 milionů dolarů. / YouTube

 

Ke kování podvozku používá firma Alcoa obří kovací lis o výšce 28 metrů a hmotnosti 50 000 tun. Jedná se o jeden ze dvou největších lisů ve Spojených státech. Lis mimochodem ková přepážky pro letadla F-35 Lightninig II, nebo dopravní Boeing či Airbus.

 

„Naše společné úsilí vytvořit souvislý a jednolitý hliníkový trup má potenciál změnit pravidla hry v konstrukci obrněných vozidel, což zlepší ochranu našich vojáků,“ říká Dr. Ernet Cini z Advanced Research Laboratory.

 

V současné době pracuje společnost Alcoa a laboratoře ARL na prototypu podvozku o délce 6 metrů a šířce 2,1 metrů. Na základě podvozku pak bude postaven technologický demonstrátor obrněného vozidla, jenž má v reálu předvést výhody hliníkové spodní části trupu obrněných vozidel.

 

Zdroj: Alcoa

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Paragon Datum: 29.11.2013 Čas: 08:29

Predmentna zmena v konstrukcii (t.j ze vymenim ocel za hlinik) sa na hmotnosti nemusi vobec nijako podpisat. Kedze musia zachovat pevnost korby, aby bola rovnako odolna ako ocelova, nieje dolezita hustota; ale pomer napetia a hustoty, alebo inak specificka pevnost. A tu maju hlinik aj ocel zhruba rovnaku ( ocel z toho vychadza trochu lepsie cca = 250 kN*m/kg, hlinik ma cosi okolo 210 - neviem presne, to by som si radsej nasiel na webe )

avatar
David Datum: 23.10.2013 Čas: 14:08

Zajímavé je prodloužení životnosti u části vozidel M2 Bradley, i to o programu GCV leccos vypovídá. Ale i tak Bradleye nemohou sloužit do nekonečna, v mnoha směrech jsou prostě už překonaná. A zrovna tenhle nápad je podle ne hodně zajímavý. Otázkou je ale praktická realizovatelnost

avatar
Charlie Datum: 23.10.2013 Čas: 09:00

Tak ktrochu návrat do padesátých/šedesátých let - pokud si správně vzpomínám tak tehdejší Pattony (M47,M48) měly spodní část odlévanou a díky částečnému zaoblení dna byla docela na výši i protiminová ochrana.

Každopádně američani jsou v rici, ta díra v rozpočtu jen tak zalepit nepůjde a dobře víme, v jakým vyzbrojovacím srabu byla US Army po válce ve Vietnamu, jejich předražené Hi-Tech hračky teď nějakou dobu budou holt mít utrum.

arr