Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Horká půda Golanských výšin

Datum přidání 09.09.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 17 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Česká republika plánuje vyslat vojáky v rámci mise UNDOF (United Nations Disengagement Observer Force) na Golanské výšiny. Vojáci se téměř jistě dostanou do konfliktu s ozbrojenci bojujícími v syrské občanské válce. Zatímco čeští vojáci míří na Golany, řada zemí uvažuje o stažení svých vojáků. Nejnověji hrozí stažení irských vojáků.

Foto: Vojáci UNDOF na Golanských výšinách (2011). / OSN

Foto: Vojáci UNDOF na Golanských výšinách (2011). / OSN

 

Filipíny již brzy pošlou zpět domů všechny své vojáky z Golanských výšin. Nejnověji visí na vlásku setrvání irských vojáků v misi UNDOF. Charlie Flanagan, ministr zahraničí Irska, otevřeně prohlásil, že nechce nechat zatáhnout irské vojáky do syrské občanské války.

 

"Tohle je krize; situace zůstává velmi napjatá a moje oddělení je v každodenním kontaktu s OSN,“ uvedl v prohlášení Flanagan. „Je nutné a naléhavé, aby OSN v krátkém čase provedla revizi životaschopnosti mise (UNDOF – pozn. redakce). Nechceme vidět irské jednotky nebo kontingent OSN, aby byly vtaženy do syrské občanské války.“

 

Výzva Irska směrem k OSN přichází pro incidentu z minulého týdne. Během útoků syrských rebelů se dostaly do obklíčení dvě skupiny několika desítek vojáků z Filipín. Obklíčeným vojákům přišla na pomoc kolona obrněných vozidel irské a filipínské armády.

 

Nyní však vyšlo najevo, že bez pomocí izraelské armády mohla záchranná akce skončit mnohem hůře. Deník Irish Independent citoval vysoko postaveného úředníka z irského ministerstva obrany, podle kterého by „téměř jistě“ bez Izraelců hrozila jednotkám OSN smrt nebo zajetí. Izraelská pomoc je popisována jako "rozhodující" pro úspěch záchranné mise.

 

Mapa: Golanské výšiny (čerchovaně). Na pravé straně je území (tečkovaně) spravované vojáky UNDOF. / Google Maps

 

Izraelci vedli irsko-filipínské záchranné jednotky tak, aby obešly těžce ozbrojené bojovníky z teroristické skupiny Fronty al-Nusrá. Podle nepotvrzených zpráv Izraelci také vedli palbu na ozbrojence, aby jim zabránili v útocích na irské a filipínské vojáky.

 

Podobné štěstí však nemělo 44 vojáků z Fidži. Od minulé středy jsou v zajetí bojovníků z al-Nusrá. Jejich osud je neznámý.

 

Filipínská armáda zajetí vojáků Fifži klade za vinu přímo OSN. Podle filipínské armády padli vojáci Fidži do zajetí až poté, co OSN vydala příkaz neodporovat a vzdáte se.

 

Stejně tak OSN, podle filipínského ministerstva obrany, nařídila vzdát se Filipíncům. Ti však odmítli a 7 hodin bojovali s více než dvojnásobnou přesilou. Vojáky se nakonec podařilo bez jediné ztráty zachránit. Filipíny však tvrdě kritizují OSN, za údajné ohrožování bezpečí vojáků. Herves Ladsous, tajemník pro mírové operace OSN však uvedl, že doporučil vojákům pouze "nestřílet".

 

Foto: Základna UNDOF nedaleko provincie  Quneitra. / Imrich, CC BY 3.0

Foto: Základna UNDOF nedaleko provincie Qunaitra. / Imrich, CC BY 3.0

Situace na Golanských výšinách z minulého týdne dává vzpomenout na katastrofální zkušenosti OSN z genocidy ve Rwandě (1993). Deset belgických příslušníků mise UNAMIR (United Nations Assistance Mission for Rwanda) bylo mučeno a zavražděno poté, co se vzdalo bojovníkům z kmene Hutu.

 

Al-Nusrá chce vojáky Fidži předat soudu založeném na právu šaría, pokud nebude splněná řada požadavků. Ozbrojenci požaduji vyškrtnutí al-Nusra se seznamu teroristických organizací a také peněžní odškodnění.

 

Podle izraelské armády bojovníci z al-Nusrá tvoří asi třetinu z 2000 rebelů, kteří kontrolují provincii Qunaitra u Golanských výšin.

 

Zdroj: The Jerusalem Post, Irish Indepedent

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku


Anketa

Čeští vojáci na Golanských výšinách?


Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
midlum75 Datum: 11.09.2014 Čas: 12:39

já bych na to OSN tolik neplival.....Korea, Válka v Zálivu, tam se myslím projevila smysluplnost této organizace....a bylo jich určitě víc. Jen nechápu smysl této mise na Golanech v souvislosti s aktuálním děním v Śyrii ...... Syřané mají asi v současnosti jiné starosti než území obsazené Izraelem a pokud na Golany vlítne jakákoliv strana syrské občanské války, vyletí zase rychle zpět díky IDF......tudíž misi zrušit, protože ztratila počáteční smysl

avatar
Refael Datum: 10.09.2014 Čas: 16:08

Také bych byl pro poslání českých jednotek pouze při jejich silném mandátu.
Jinak jako Izraelec se nebojím, že by v případě ohrožení českých jednotek na Golanech ať už kýmkoliv naše IDF nepřišla na pomoc.

avatar
jiří n Datum: 09.09.2014 Čas: 22:09

OSN vydala příkaz neodporovat a vzdáte se, stejně tak OSN, nařídila vzdát se Filipíncům.
Al-Nusrá chce vojáky Fidži předat soudu založeném na právu šaría, takže jim nejspiš useknou hlavu, ruce nebo je ukamenují...

Ješte si vzpomínám, jak tomu bylo v Kosovu, když Albánští teroristé z UCK vypalovali kostely a domy nemuslimů, jednotky KFOR měly rozkaz nic nedělat.

Rozhodně tam naše vojáky neposílat...bude to stát hodně peněz a mozná i životy.

Pokud bych tam někoho postal, tak sestavit speciální brigádu z politiků, kteří poslední 3 roky podporují a vyzbrojují radikální islamisty v Sýrii ve snaze svrhnout legitimní vládu a Asada. Vyzbrojit je, nasadit jim modré přilby na duté hlavy a poslat na Golany, jistě by je islamisté přivítali s otevřenou náručí a respektovali.

avatar
KOLT Datum: 09.09.2014 Čas: 21:28

K OSN: Ještě štěstí, že je to bezzubá organizace a že v ní mají velmoci právo veta! Včetně Ruska a Číny! Vážně bych se nerad dožil toho, že mi bude do života kecat ještě Nigérie, Saudská Arábie a jiné státy tak oplývající svobodou jednotlivce. Děkuji, nechci.

avatar
KOLT Datum: 09.09.2014 Čas: 21:20

Magister_Peditum: Žabožrout už se brání, že prý nebyl velícím důstojníkem (indickým jenerálem) vydán rozkaz vzdát se či odevzdat zbraně. Rozkaz zněl jasně: "not to shoot". Jak jsem psal, sekerou do hlavy. Informace převzaty z Reuters (UK edition).

avatar
GAVL Datum: 09.09.2014 Čas: 21:01

No divit se , že OSN je bezzubé a mocnosti mají právo veta mi přijde poněkud úsměvné. Přece právě mocnosti vytvořili OSN a je snad jasné , že na sebe sama si nikdo bič plést nebude.
Je to mocenský aparát, který má schopnost udělat z vlastence teroristu a z teroristy vlastence, podle toho co se zrovna mocnostem hodí.
Jakýkoli malý svobodomyslný hráč světových dějin je zadupán směsicí paragrafů, kteréžto svou nezapamatovatelností získávají na legitimitě a nepopiratelnosti stejně jako kdysi jakékoli písmo svaté. Samozřejmě to platí jen vůči prostému lidu.

avatar
otecko Datum: 09.09.2014 Čas: 19:07

Je nepochybné, že OSN je banda napomádovaných oslů, kdyby to tak nebylo, musel by být osud golan od konfliktu v roce 1978 dávno vyřešen, vždyť už je to 36 let patu.... na co si ti imbec.lové v NY hrají?? Ukazují jen svou neschonost.

avatar
mattea Datum: 09.09.2014 Čas: 17:30

Nesher: to dává smysl.

avatar
Nesher Datum: 09.09.2014 Čas: 15:23

To mattea
Pokud to bude mise OSN (tedy pojíždění po válečné zóně v bílých OT a s lehkou výzbrojí, bez vzdušné podpory), tak je to zcela zybtečný hazard s životy vojáků.
Navíc se na tomto typu mise ani AČR nemá čemu přiučit, od koho také? Od Fidžijců, Irů či Filipínců?

avatar
mattea Datum: 09.09.2014 Čas: 12:43

JG: Souhlas.
Vyslat je chceme, ale ne za podmínek, kdy by jejich životy měli přijít zbytečně do ohrožení/na zmar, jako ty Filipínců.

avatar
Jan Grohmann Datum: 09.09.2014 Čas: 12:36

Legitimní otázkou určitě je, zda za takových podmínek chceme poslat české vojáky na Golany. Pokud pošleme, měli bychom si s OSN vyjasnit jasná pravidla o působení českých vojáků.

avatar
CerVus Datum: 09.09.2014 Čas: 11:32

Tak ta organizace vznikla z dobrých důvodů, jenže je bezzubá. Velké státy, které způsobují 80% konfliktů si uzákonili právo veta a to, že organizace nemá žádné vlastní síly o které se může opřít a že má ve většině případů neuvěřitelně slabý mandát odsuzuje většinu jejích snah k nezdaru.

avatar
Magister_Peditum Datum: 09.09.2014 Čas: 11:03

Herves Ladsous by za tohle měl jít před soud. De facto může za životy vojáků z Fidži.

avatar
Beld Datum: 09.09.2014 Čas: 10:53

Ale je celkem zabavne , ze se na jednu stranu nadava na neschopnou OSN plnou zbabelcu a na druhou stranu , pokud nekdo porusi jeji rezoluce pripadne ma veskera jeji doporuceni na haku , tak je mu to omlaceno o hlavu . At uz je to rusko , USA nebo izrael . Silnejsi staty ji muzou bez problemu ignorovat , je to bic jen na ty slabe . :d Ale treba to tak bylo zamýšleno .

avatar
KOLT Datum: 09.09.2014 Čas: 10:38

Pokud je pravda, že vojáci Fidži a Filipín dostali příkaz se vzdát, tak už fakt nevím, na co si OSN hraje. Ten Filipínec by za to měl dostat pořádný metál! A ten, kdo mu to nařídil, sekerou do hlavy.

Pevně doufám, že pokud už tam naši vojáci pojedou, a dostali by se do podobné situace, jejich velitel bude mít alespoň takové koule jako filipínský a odmítne se vzdát.

arr