Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu

Datum přidání 22.09.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 38 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném videu i přiložených fotkách lze jasně rozpoznat modernizované samohybné kanónové houfnice (ShKH) vz. 77 Dana a raketomety RM-70 Vampir.

Foto: ShKH vz. 77 Dana v Ázerbájdžánu; větší fotonews.day.az

 

Samohybné houfnice Dana a raketomety Vampir zveřejnilo ázerbájdžánské ministerstvo obrany v souvislosti s probíhajícím vojenským cvičením. “Podle plánu schváleného prezidentem Ázerbájdžánu, vrchního velitele ozbrojených sil Ilhama Alijeva, 18. září začalo rozsáhlé cvičení za účasti různých jednotek a zbraní ozbrojených sil,” stojí v tiskovém prohlášení ministerstva obrany Ázerbajdžánu.

 

“Do cvičení se zapojilo 15 000 vojáků, více než 150 kusů tanků a obrněných vozidel, 120 raketometů, minometů a dělostřeleckých systémů různých ráží a 20 bojových letounů, jakož i nové prostředky rádioelektronického boje a bezpilotní prostředky,” píše se dále v tiskovém prohlášení. Cvičení skončí dnes v pátek.


Ázerbájdžán je země ležící u Kaspického moře, ve které žije 9,5 milionu obyvatel. Mezi základní ekonomické a zahraničně-politické rysy země patří obrovská naleziště ropy (s tím související rychle rostoucí HDP) a úzké vojenské vztahy s Izraelem, který Ázerbájdžánu dodal již řadu zbraní, např. vozidla SandCat, raketomety Lynx, střely Spike, houfnice ATMOS 2000 a velké množství nejrůznějších dronů.


Podle různých zdrojů přibližně 20 až 25 milionů Ázerů žije v sousedním Íránu, kteří obývají třetinu íránského území. V Teheránu Ázerové ovládají veškerý maloobchod. V tomto směru je možné chápat izraelský zájem o Ázerbájdžán.


Ázerbájdžán rovněž vede stoletý spor s Arménií o náhorní Karabach, který několikrát za minulé století přerostl v otevřenou válku (poslední skončila v roce 1994). Podle místních novin Day.az, které se odvolávají na ázerbájdžánské ministerstvo obrany, arménské ozbrojené síly z minometů ráže 60 mm za posledních 24 hodin (zveřejněno 20.9.) 120 krát vypálily na pozice ázerbájdžánské armády na náhorním Karabachu.


Nyní k samotným dodávkám “československých” houfnic Dana a raketometů Vampir do této země ležící u Kaspického moře.

 

Foto: Houfnice Dana; větší foto / news.day.az

 

Dodávky houfnic a raketometů jsou negativně “propírány” v ruských médiích. Například ruský web News Front uvedl, že členské státy Evropské unie nemají (není to ale zakázáno) dodávat zbraně kterékoli ze stran konfliktu (Ázerbájdžán×Arménie).

 

“Z tohoto pohledu je pořízení českých dělostřeleckých systémů politickým krokem ze strany Baku, který již disponuje řadou různých raketometů a samohybných zbraní, aniž by tedy potřeboval nové dodavatele,” píše se v článku na News Front, který dále obviňuje všechny zůčastněné strany z nelegálnosti celého obchodu. 

 

Prozatím žádný stát Evropské unie takto výkonné zbraně Ázerbájdžánu nedodal. Ázerbájdžán ale má ve výzbroji německé samopaly MP5, automobily Mercedes-Benz G-Class, polské automobily Tarpan Honker a britské Land Rover Defender. Američané ázerbájdžánské armádě dodali zase vozidla Humvee a MRAPy Cougar. Turecko zase poskytlo mimo jiné raketomety T-122 Sakarya a T-300 Kasırga.

 

Foto: Kolona raketometů RM-70 Vampir; větší foto / news.day.az

  

Podle vyjádření zástupce českého průmyslu dodávky houfnic Dana a raketometů Vampir zajišťovala izraelská firma ELBIT Systems a firmy z České a Slovenské republiky fungovaly jako subdodovatelé.

 

Připomeňme, že Baku má úzké vztahy s NATO, USA i Tureckem. Od roku 1994 je členem aliančního programu Partnerství pro mír, má se Severoatlantickou aliancí zvláštní partnerství a zapojil se svými vojenskými jednotkami do celé řady zahraničních misí a operací NATO v Kosovu a Afghánistánu. Od roku 2015 se Baku pod patronátem NATO podílí na výcviku afghánských bezpečnostních složek.

 

Podle vyjádření zástupce českého průmyslu se Ázerbájdžán významně podílí ve spolupráci s NATO na boji s terorismem, a to sdílením zpravodajských informací a analýz a spoluprací s členy NATO na protiteroristickém výcviku. Je známá také spolupráce americké speciální jednotky US Navy Seal se speciálními námořními jednotkami Ázerbájdžánu.

 

Video: Záběry houfnic Dana a raketometů Vampir ázerbájdžánské armády. / YouTube

 

Ázerbájdžán se snaží navázáním vojenské a bezpečnostní spolupráce se západními zeměmi (USA, NATO a EU), a to i tedy s Českou a Slovenskou republikou, vyvážit vliv Ruska.

 

Většina výzbroje ázerbájdžánské armády historicky pochází z Ruska, které je dodnes významným dodavatelem výzbroje do této země. Rozšíření počtu dodavatelů, dokonce se zapojením firem ze států NATO, znamená konkurenci pro ruský obranný průmysl a negativně ovlivňuje zájmy Ruské federace.

 

Podle vyjádření zástupce českého průmyslu lze očekávat v souvislosti s touto dodávkou i výskyt profesionálně vytvářených a šířených fám a falešných zpráv. Zástupce českého průmyslu zdůraznil, že Ázerbájdžán není předmětem mezinárodního embarga na vývoz zbraní.

 

Zdroj: News FrontBMPD Livejournal

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jara Datum: 18.04.2018 Čas: 19:30

No Jo pan Strnad a jeho podnikání, no ale s jeho portfoliem mu vlastně ani nic jiného nezbývá než se pěkně potají zbavovat šrotu, pouze takové země můžou mít o produkty csg zájem

avatar
PavolR Datum: 18.04.2018 Čas: 19:14

https://domov.sme.sk/c/20806919/ministerstvo-tvrdi-ze-dodrziava-vsetky-pravidla-na-vyvoz-zbrani.html

avatar
PavolR Datum: 17.04.2018 Čas: 13:35

https://svet.sme.sk/c/20805723/slovensko-zbrane-pasovanie-ceska-televizia.html

avatar
PavolR Datum: 17.11.2017 Čas: 21:53

Na wikipédii sa už objavili počty v podobe 73 ks raketometov Vampir a 100 ks húfnic Dana, no bez možnosti overiť si, odkiaľ bol ten údaj získaný.

avatar
Ibertax Datum: 01.10.2017 Čas: 07:23

https://www.aktuality.sk/clanok/525252/zbrane-zo-slovenska-sa-napriek-embargu-dostali-do-azerbajdzanu-pisu-cesi/

avatar
Rase Datum: 28.09.2017 Čas: 14:13

flanker.jirka:
Tak my s nimi, při pití, občas politiku řešili. Čím víc pijí, tím víc jsou smutnější :D Někteří špatně nesli to, že v historii byla Gruzie mnohem větší (problém jako někdy mají Maďaři s Uherskem) - zároveň mi občas přišli hodně pyšní, přitom reálně neměli proč (byli křesťani, když my lezli po stromech, ale ekonomicky jsou v pytli). Dobře vědí že hodně výzbroje (tanky a houfnice) mají od nás. Nemají moc rádi Arménce, což je zajímavé. Oproti tomu mají docela dobré vztahy s Azery (byť jsou muslimové). Adžárie (kolem Batumi) se odtrhli kvůli tomu, že jsou mnohem bohatší než zbytek země - stačilo zablokovat jeden tunel. Problém je s Osetinci, jelikož občas posouvají hranice (docela nepříjemné, když kolem vás jezdí náklaďáky obsypané vojáky). Abcházie je už taky prakticky Rusko atd.
Samozřejmě povahově jsou stejní jako jinde v okolí, ale mají zkrátka peška na sousedy. Rusové navrchu, Rusové dole (v Arménii). Alespoň že s Turky a Azery mají teď klid.

avatar
skelet Datum: 26.09.2017 Čas: 18:57

jakože by ZAMINI nevědělo kam ty Tatry z Izraele půjdou? :D

avatar
flanker.jirka Datum: 26.09.2017 Čas: 17:17

Pevně doufám, že pořád ctíme nějaké hodnoty a nebudeme se vymlouvat na to, že jiní tam zbraně dodávají, až ti jiní skočí do studny, my skočíme také?
Tento případ považuji za dost závažný, CSG muselo být jasné, že když to cpou do Izraelem, že to tam nezůstane, ale půjde to dále jinam.
...teď to hodně přeženu s příměrem, ale jak by se izraelcům líbilo, kdybychom od nich pořízené radary přeprodali například do Íránů? :-D

rase: v jakém směru máte na mysli situaci v Gruzii? Loni jsem Gruzii navštívil, nepřipadalo mi to jiné než jinde na východ od Slovenska, ať už Rumunsko nebo Bulharsko, korupce všude a u všech, taxikáři se k tomu přímo podbízeli :-D, aby nemuseli zapínat počítadlo. Lidé na venkově otevřenější a přímější než ve městech. S ruštinou také problém nebyl (možná tím, že jsem nebyl zelený mužíček) politiku nikdo neřešil, hodně lidí spíše řešilo obchod a práci. Trochu mně překvapilo, že v obchodech se hodně jelo v ruských rublech.

avatar
Jura99 Datum: 26.09.2017 Čas: 16:59

Fladr: já bych věci nazýval prvými jmény, kabina Zuzany 2 je prostě mimořádně šeredná, podvozek staré T815 na novince EVA poškodil celý dojem (aneb jak asi odflákli samotné dělo, když nemají peníze na nový podvozek?). Rovněž přemýšlím, co vede celkem bohatý Azerbajdžán k nákupu sice modernizované, ale přesto staré houfnice, o kolik by byla dražší třeba Zuzana 2 (popř. v kalibru 152mm) ?

avatar
Rase Datum: 26.09.2017 Čas: 15:51

Tak kompletaci vozidel, včetně elektroniky udělali Izraelci, patrně ve společnosti Elbit Systems. Od nich bude nejspíš pocházet elektronika, střelecký systém atd.

avatar
Flader Datum: 26.09.2017 Čas: 09:16

mikojan29

Eva je vezená húfnica, takže podvozok si môže dať zákazník aky chce. Takže tam kľudne môže byť aj 815-7 s novou pancierovou kabínou.
Mne osobne sa páčia tie "martinské" kabíny ako sú na Tatrapanoch.

avatar
Flader Datum: 26.09.2017 Čas: 09:13

Tak ona Eva bohužiaľ pri dneśnej štruktúre delostrelectva (jeden oddiel v 2.MB) nemá moc veľké uplatnenie. Ak by ale mala 1.mb, ktorá má byť "ťažkou", mala svoj vlastný del.oddiel na platforme Zuzana (2), tak by čisto pre potreby 2.mb, ktorá by mala byť v podstate ľahkou, bola Eva zaujímavou voľbou.
V rámci jedného oddielu by bolo miešanie dvoch platforiem logistický nezmysel. Taktiež vzdať sa lepšie chránených Zuzán s vyššou zásobou vezenj munície v prospech ľahších húfnic Eva by bolo tiež trošku chybou.
Napríklad pre AČR ktorá vlastne plánuje súbežne pouźívať dve platformy (modernizovaná DANA a nová húfnica) by niečo podobné ako EVA mohlo byť zaujímavé.

avatar
mikojan29 Datum: 25.09.2017 Čas: 23:21

Možno keby sa prekonštruovala tá jednomiestna kabína nejako modernejšie inšpirovaná pancierovanými kabínami z Tatry alebo Vývoja Martin. Inak dúfam, že Zuzana 2 čoskoro príde do výzbroje podľa plánu akvizícií a modernizácie v OS SR.
Po Eve sa zľahla zem, asi pokračuje vývoj alebo sa to niekde zaseklo? Zišiel by sa jej nový podvozok aj kabína, tiež by sa mohla inšpirovať vyššieuvedenými kabínami.
Myslím, že keby bola dostatočná propagácia a podpora od štátu, tieto delostrelecké systémy by sa určite niekde ujali.

avatar
stirling Datum: 25.09.2017 Čas: 10:44

Flader: Podle mě design je důležitý i u zbraní a lépe se to prodává nic víc. Možná by bylo naopak zajímavé pokud by se v tomhle se strnadem spojili a možná by se našlo pár nových zákazníků. Ostatně o Evě se říkalo jen to nej a nějak to uslo nebo už někde soutěží?
Poslední verzí kabin máš popsánu zde, ale i ta předchozí krátká měla uspořádání 1+2.
http://www.tatra.cz/o-spolecnosti/tisk-a-media/aktualne/pancerovana-kabina-force/?section=defence

avatar
Flader Datum: 25.09.2017 Čas: 10:19

Tak u Zuzany 2 je kabína v prvom rade účelná, na vzhľad sa toľko nepozeralo. Druhá vec, že projekt Zuzana 2 má už nejakých 10 rokov.
U Evy sa použila rovnaká kabína ako pri Modulare. Ale Eva môže byť osadená na akýkoľvek podvozok. Problém môže byť veľkosť kabíny. Eva má 3 členov obsluhy. Ale Bežná pancierová kabína pre T815-7 v 6x6 konfigurácii je len 2 miestna, nie? 4 miestene boli len tie zcivilnené (napr. pre hasičov).

arr