Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Houfnice DANA české armády mohou být modernizovány podle standardů NATO

Datum přidání 02.03.2018    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 229 komentářů    autor autor: Redakce AN

Není žádným tajemstvím, že modernizace dělostřelectva české armády je více než nutná, protože jeho stav absolutně neodpovídá požadavkům moderního bojiště. Přitom si ministerstvo obrany dlouhé roky nedokázalo vytvořit jasnou představu, jak jej vlastně chce přenést do 21. století.

Foto: Samohybná houfnice DANA vz. 77 Armády ČR; větší foto / The Joint Multinational Training Command Public Affairs Office, CC BY 2.0

 

Těžké dělostřelectvo české armády dnes stojí pouze na několika desítkách kolových houfnic DANA vz. 77 v původním provedení, které ještě pamatuje doby minulého režimu. Armáda navíc před několika lety vyřadila bez náhrady raketomety RM-70, ale dodnes neexistuje jasná koncepce rozvoje a modernizace dělostřelectva AČR. 

 

Minulý rok vláda po rocích váhání konečně zveřejnila nějaký plán modernizovat dělostřeleckou výzbroj. Ten obsahoval záměr modernizovat 33 houfnic DANA a nakoupit necelé dvě desítky nových houfnic v ráži 155 mm. Než ale mohlo dojít ke konkrétním krokům, ministerstvo opět není schopno držet vlastní linie a projekt modernizace zrušilo. Mimo jiné to současná ministryně Karla Šlechtová vysvětluje tím, že je nevhodné modernizovat houfnice, které disponují hlavní ráže 152 mm, která není kompatibilní se standardy NATO.


Avšak ministerstvo i armáda ve svém nyní už zrušeném plánu jasně požadovala zachování stávající ráže 152 mm. Přitom český obranný průmysl a tým vedený společností Tatra Trucks, který měl modernizaci houfnic DANA podle požadavků ministerstva zajišťovat, má schopnosti a kapacity houfnice české armády zcela přizpůsobit standardům NATO a vybavit je i zbraní s hlavní ráže 155 mm NATO.

 

První podoba projektu modernizace houfnice DANA se v ČR objevila už v roce 2011, tehdy byl jejím autorem podnik Excalibur Army, od té doby prošel dalším vývojem a české firmy dnes můžou díky velkým zkušenostem v této věci nabídnout modernizační balíky přesně podle požadavků armády a zcela v souladu se standardy NATO.

 

Zrušením projektu ministerstvo sice neohrozí pracovní místa v českých podnicích speciálního průmyslu, protože ty žijí především z exportu, ale rozhodně nenapomáhá jeho technologickému rozvoji potřebnému k výrobě špičkových obranných systémů. Navíc nepřispívá k budování dostatečných domácích výrobních a vývojových kapacit, což je klíčová položka pro obranyschopnost státu.


Přitom právě projekty jako je modernizace houfnic DANA můžou přinášet reference pro zahraničí a ukázat, že české podniky jsou schopny produkovat a vyvíjet vojenské systémy na světové úrovni za zajímavé ceny. Je bytostným zájmem státu, aby podporoval zahraniční obchod a export výrobků s vysokou přidanou hodnotou. Ty totiž nejen generují ekonomický zisk, ale díky nim se domácí firmy stávají zajímavými partnery pro přední světové producenty obranných systémů, což jim umožnuje udržovat si kontakt s nejnovějšími trendy a technologiemi v oboru.

 

Foto: Vizualizace modernizace DANA M1M / Tatra Trucks


DANA podle NATO

Integrace zbraně ráže 155 mm do dělostřeleckého systému DANA je technicky vyřešena, a to ve spolupráci se slovenskými podniky, které se v minulosti s kopřivnickou Tatrou a dalšími českými firmami podílely na jeho vzniku. Je tedy možné dodat Armádě ČR zásadně modernizovanou houfnici DANA s dělem ráže 155 mm NATO, která si zachovává všechny výhody původní koncepce, tedy vynikající mobilitu v terénu a vysoký stupeň ochrany posádky. Nadále tak zůstává pro Armádu ČR možnost získat velmi rychle a cenově efektivně moderní dělostřeleckou zbraň splňující požadavky NATO, a to od domácího výrobce.


Modernizace původních houfnic je i ekonomicky výhodná. Armáda bude moci nadále z velké části využívat technické (opravárenské) a logistické zázemí, které již existuje pro původní houfnice DANA vz. 77. Celý projekt modernizace by se samozřejmě počítal na několik let, armáda by tak mohla postupně modernizovat houfnice ze své výzbroje a plynule přejít na ráži a dělostřelecké standardy NATO.

 

Zároveň by mohla nadále využívat zásoby původní munice ráže 152 mm a postupně je vyčerpat, aniž by musela jednorázově nakoupit velké množství munice ráže 155 mm za desítky milionů dolarů. Cena nové munice ráže 155 mm přesahuje i 1000 dolarů za kus (podle výrobce, množství objednaných kusů, rychlosti dodávek atd.).


Neobstojí ani argument, že by houfnice DANA modernizované podle plánu z minulého roku se zachováním ráže 152 mm neměly srovnatelný dostřel jako nejnovější dělostřelecké systémy. Koncepce houfnice DANA je unikátní, díky tomu ji lze využívat jako prostředek palebné podpory přímo v sestavě brigád pozemních sil a může působit v linii dotyku s nepřítelem, neboť její posádka provádí přesuny i bojovou činnost neustále chráněna pancířem.

 

Prioritou je tedy rychlost přesunu, operativnost, rychlost střelby a ochrana posádky, nikoliv maximální dostřel. Modernizované houfnice s původní ráží tak armáda může efektivně využívat jako účinnou zbraň za výhodnou cenu po celou dobu postupného přechodu na standardy NATO a později pro výcvik či u jednotek aktivních záloh.

 

Navíc slovenské firmy holdingu Czechoslovak Group pro projekt modernizace houfnice DANA vyvinuly zcela novou munici ráže 152 mm s prodlouženým doletem a také munici ráže 155 mm, která by byla k dispozici, kdyby byly modernizované houfnice vybaveny zbraní ráže 155 mm NATO.

 

Foto: Vizualizace modernizace DANA M2 / CSG


Je otázkou, zda ke zrušení projektu modernizace houfnic DANA pro českou armádu nepřispěl tlak konkurence ze zahraničí. Nákup desítek nových houfnic a munice je obchod za miliardy, což samozřejmě láká zájemce. Například korporace BAE Systems chce u české armády uspět s kolovou houfnicí typu Archer z produkce její švédské odnože Bofors (její model se objevil na stánku BAE Systems na veletrhu IDET 2017 v Brně, paradoxně právě na podvozku Tatra). Původní ministerská zakázka pro Tatra Trucks a firmy z domácího holdingu Czechoslovak Group (CSG) i další české a slovenské subjekty se konkurenci samozřejmě nelíbila.


DANA a Zuzana v Polsku i na Slovensku

Koncept houfnice DANA jako takový má stále potenciál být účinným prostředkem palebné podpory, což si už před lety uvědomili na Slovensku. Právě tam vzniklo několik moderních pokračovatelů houfnice DANA, například houfnice Zuzana, Zuzana 2, Himalaya či Diana a Eva, které disponují zbraněmi s hlavní ráže 155 mm NATO.

 

Jak již bylo řečeno, slovenské firmy, například podniky MSM Group patřící do holdingu CSG, vyvinuly i munici 155 mm NATO, ale také zkonstruovaly a vyrábějí hlavně ráže 155 mm. Slovenské hlavně ráží NATO využívají i další státy, Polsko s nimi počítá při modernizaci svých tanků, Švédsko pro svou armádu odebírá hlavně ze slovenských podniků pro nejnovější minomety Mjolner.


Především však modernizované houfnice Zuzana vz. 2000 s hlavněmi ráže 155 mm NATO už léta slouží ve Slovenské armádě a také byly dodány ozbrojeným silám Řecka. Houfnice systému Zuzana je vývojovým derivátem houfnice DANA a dokazuje nadčasovost koncepce původní československé konstrukce i její modernizační potenciál. Slovenské ministerstvo obrany dokonce před několika dny oznámilo, že koupí dalších osm nových houfnic Zuzana 2, přičemž plánuje pořízení až 25 houfnic tohoto typu do roku 2022.


O potenciálu houfnic DANA nepochybuje ani polská armáda. Je to několik týdnů, kdy polské ministerstvo obrany informovalo, že bude houfnice DANA z výzbroje polské armády v příštích dvou letech komplexně modernizovat (například podvozek Tatra či systém nabíjení, systém řízení palby atd.).

 

Není bez zajímavosti, že polská armáda trvá na zachování původní ráže 152 mm, stejně jako to ještě nedávno požadovalo české ministerstvo obrany. Polská armáda, na rozdíl od armády české, vylepšovala své houfnice DANA už dříve, a to i za přispění českých firem. Vybavila je například moderním digitálním systémem řízení palby TOPAZ, jež odpovídá aliančním normám STANAG. Schopnosti a efektivitu upravených houfnic prověřilo i ostré nasazení v Afghánistánu.


Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Flader Datum: 08.03.2018 Čas: 18:08

keď by niekoho zaujímalo ako sa majú Zuzany na Cypre:

https://www.youtube.com/watch?v=C8exg0zM00Q

avatar
Hyena Datum: 07.03.2018 Čas: 23:40

Modernizacia Zuzany 2 na dnesny standard uz prebieha a to v projekte EuroArtillery.

avatar
Marcus Datum: 06.03.2018 Čas: 22:16

Wirbelwind

To je jen prototyp...
Italové se s tím v roce 2011 projeli na vojenský přehlídce, v roce 2012 ji vystavili na EUROSATORY. Od té doby ani ťuk.... mrtvý projekt :(

avatar
Wirbelwind Datum: 06.03.2018 Čas: 20:47

hm, talianska 155m (l39) hufnica s 2 clennou posadkou na rovnakom podvozku ako Centauro a Freccia - http://www.military-today.com/artillery/porcupine.htm

Je to len maketa alebo to aj realne existuje a funguje? :)

avatar
KOLT Datum: 06.03.2018 Čas: 20:15

cca 150 000 nábojů x cca 1000 $ (a to jsem "hodný") x 20 = 3 miliardy Kč. Tedy nic, co by se nedalo koupit z nevyčerpaných peněz za jeden rok...

avatar
JP-- Datum: 06.03.2018 Čas: 20:12

+ Něco řízený munice tak jsme na nějakých 3Mld za munici.Takže 7 děla +SŘP a 3 munice + alespoň základní drony a tak tak jsme na +- 15 mld. Uvidíme

avatar
Flader Datum: 06.03.2018 Čas: 20:04

Tak keď si zoberieme, že by zásoba mala byť aspoň na 30 dní bojovej činnosti, zoberme že by bola intenzita menšia, rátajme len nejakých 100 nábojov na deň. Potom by to bolo:

100 nábojov x 48 húfnic x 30 dní = 144 000 nábojov ...

avatar
Marcus Datum: 06.03.2018 Čas: 20:01

Falder

Tak doufám že průběžný nákup munice nebude! To by nedávalo smysl....
1. Jednak musí být zásoba munice pro případ krize nebo výpadu dodávek
2. U velké zakázky bude nesrovnatelně lepší cena než u malých zakázek.

avatar
JP-- Datum: 06.03.2018 Čas: 19:57

Flander na Ukrajině cca 300-400 nábojů na hlaveň v době intezivního boje, ale neboj u nás si toho nikdo nevšim.

avatar
Flader Datum: 06.03.2018 Čas: 19:48

Marcus, otázne je, či sa vôbec plánuje aj nejaký veľký nákup munície. Či to nebude tak, že sa bude nakupovať len to, čo sa spotrebuje na cvičné streľby + nejaký ten palebný priemer.
Otázka do pléna:
Aká je približne denná spotreba munície pre batériu vybavenú napríklad DANAmi?

avatar
Marcus Datum: 06.03.2018 Čas: 19:35

Starlight

Nedokážu si představit že by v té zakázce za 5 miliard měla být i munice, nebo implementace nového SŘP.
V původním kontraktu kde se počítalo s modernizací 33 houfnic DANA a pořízením 17 nových houfnic ráže 155 mm NATO bylo na nákup munice z 6 miliar vyčleněno 2,5 miliardy. Předpokládám že většina těch peněz by šla na novou 155mm munici. A to bylo jen pro 17 houfnic. Za kolik miliard bude muset být pro těch padesát v současnosti plánovaných, si raději ani nepředstavuju :D

avatar
Marcus Datum: 06.03.2018 Čas: 19:27

MALI

Nenažranost Omnipolu tu nikdo roky neřešil, ať šlo o CASY nebo o RBS70. V obou případech je to škoda, protože věřím tomu že nebýt těch neuvěřitelných marží Omnipolu, tak by to byly úspěšné akvizice. CASY i RBS70 přes všechny otázky slouží dobře a sloužit budou. Vina Švédů je v tomhle asi menší....

Hlavně že se tu furt útočí na CSG :D

avatar
MALI Datum: 06.03.2018 Čas: 08:41

To Marcus:
ad 1) tam vidím dva vlivy - první je stále přetrvávající rozčarování z minulých offsetů, druhý je s odpuštěním "nenažranost" Omnipolu v "kauze" servisu stávajících RBS-70 (a tím stopnuté RBS-70NG);

ad 2) souhlas - Archer je dělaný pro totální blbce (dle mého názoru je způsob jištění přehnaný i na odvedeneckou armádu Švédska - i když možná mají své zkušenosti - takto se nic nečekaného nestane ani když tam postaví nějakého dřevorubce, nebo dělníka z pily) - o dělostřelcích AČR však mám vyšší mínění... pravdou je to, že nabití zásobníků Archeru bude trvat neskutečně dlouho, navíc každé "hejblátko" bude potřebovat údržbu a pokud tam náhodou nebude fungovat nějaký snímač krytu a podobně, nebo něco jiného, tak si ho jednoduše nenabijí. V jednoduchosti je nejen krása, ale také klíč ke spolehlivosti.

To Starlight:
ad 1) - souhlas
ad 2) - souhlas ale jen T-815 (T-810 by to neuvezla)
ad 3) - dělostřelecký SŘP je rozsáhlý systém, překračující děla, bude rozložen průřezově u celého 13.dp a asi i na praporech (MKP) a možná i u praporních minometů, musí být datově integrován do BMS AČR - ten se asi bude muset pořídit zvlášť, do děl pak dodat jen jeho dílčí části - to znamená, že nová děla pro něj budou muset být technicky a technologicky připravená;
ad 4) - u děl a minometů je zvykem řešit dodávky munice samostatně, nenapadá mě důvod, proč by tomu u nových děl mělo být jinak (snad jen prvotní vezená zásoba munice)...

avatar
Starlight Datum: 06.03.2018 Čas: 00:59

@MALI

Jestli jsem dobře dával pozor, tak předpokládaná specifikace AČR na nové kanonové houfnice budou:
1. Ráže 155 mm
2. Kolový podvozek Tatra (jestli je to T810 nebo T815 a jestli je tam jiná převodovka a motor, něž mají nákladní Tatry v AČR bude jedno, stejně jako u Titusů)
3. Dodávka komplexního SŘP jako nástupce ASPRO je v rámci kontraktu? Nebo se připravuje samostatný soutěž/kontrakt na náhradu ASPRO?
4. Dodávky munice v rámci kontraktu nebo si ji bude MO ČR pořizovat samostatně?

avatar
Marcus Datum: 06.03.2018 Čas: 00:27

Je to jen můj osobní názor, ale ARCHER mi nepříjde přijatelný ze dvou důvodů:

1. Zatím kromě Švédů je to propadák.... a v současnost se naše armáda do nákupu zbraní od Švédů moc nehrne (viz stopnuté RBS70NG)

2. Mám rád jednoduché, praktické věci a pokud jste někdy viděli video jak doplňují munici v ARCHERu, tak mi třeba dáte za pravdu. Něco tak složiteho, kde máte spoustu krytů, odělátek, hejblátek a různých ochraných krytů který když nesklopíte tak tam náboj nedáte (co kdyby jste ho náhodou zapoměli pustit a zároveň zapli podavač do zásobníku :D ). Prostě ten postup než ten náboj do zásobníku dostanete mi příjde šílený! A než jich tam naložíte 21, to je na dlouho. (Jo a 21 není taky moc, vzhledem k tomu že se tu Evě vyčítala nízká kapacita munice....)
Ale koukněte sami...

https://www.youtube.com/watch?v=iiZaiKVDtrg

arr