Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

HPF-15 Wraith – Ultralehký nástupce zbraní AR-15

Datum přidání 27.08.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 15 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Houlding Precision Firearms představila útočnou pušku HPF-15 Wraith - nejnovější derivát legendárních zbraní AR-15 (ARmalite model 15), známých spíše pod vojenským označením M4/M16. HPF-15 Wraith zaujme především nízkou hmotností, pouze 2,81 kg v nenabitém stavu.

HPF-15 Wraith

Foto: HPF-15 Wraith; Větší obrázek. /  Houlding Precision Firearms

 

Zbraně řady AR-15 byly navrženy již na konci 50. let minulého století. Od té doby vzniklo nespočet verzí a modifikací. Avšak palebný mechanismus a charakteristické dolní a horní pouzdro závěru zůstalo prakticky nezměněno.

 

V armádě jsou zbraně AR-15 známe pod vojenským označením M4/M16. Největší uživatel, Ozbrojené síly Spojených států, ani po 60 letech zbraně M4/M16 nepouštějí.

 

Před časem běžel v americké armádě US Army program Individual Carbine, jehož cílem bylo najít nástupce zbraní M4/M16. Armáda však program ukončila s tím, že žádný z kandidátů nepřináší výrazné zlepšení oproti současným zbraním M4/M16.

 

Nesmrtelnost konstrukce AR-15 dokazuje i nejnovější model HPF-15 Wraith od firmy Houlding Precision Firearms. Zbraň je osazená 16“ (404 mm) dlouhou hlavní a je komorována pro náboj 5,56×45 NATO.

 

Charakteristickým znakem HPF-15 Wraith je ultralehké předpažbí vyrobené z uhlíkových a polymerových vláken. Předpažbí je vybaveno speciálními chladicími otvory, na které lze uchytit kolejnicový systém Magpul M-Lok. Předpažbí se upevňuje pomocí patentního šroubu na horní pouzdro závěru.

 

Foto: HPF-15 Wraith v pořadu FPSRussia. / YouTube

 

Kolejnici Magpul M-Lok lze pomocí šroubů se zámkovými koncovkami snadno uchytit kdekoliv na předpažbí. Otvory jsou umístěny po 90 minutách po celém obvodě kruhového předpažbí. Celý systém je spolehlivý a maximálně snižuje masu materiálu nutnou pro přichycení kolejnice.

 

Nepřehlédnutelná je minimalistická pažba HPF-ULStock, také vyrobená z uhlíkových a polymerových vláken. K dispozici je v různých délkách. Na konci je vybavená šroubem, na který se umísťuje vyměnitelná hliníková patka. Dlužno dodat, že předpažbí i pažba není nijak povrchově upravována.

 

Dolní a horní pouzdro závěru jsou vyfrézovány z bloku hliníku (7075). Osmiúhelníková konstrukce horního pouzdra závěru zajišťuje tuhost a odolnost. Spodní pouzdro má integrovaný lučík a také zkosenou zásobníkovou šachtu pro snadnější nabíjení. Pistolovou polymerovou rukojeť MOE+ dodala firma Magpul.

 

Originální je také odlehčený nosič závorníku. Všechny díly uvnitř zbraně jsou potaženy teflonem, pro nižší tření a životnost. Zbraň je vybavená jednostupňovou plochou spouští Super Dynamic 3 Gun (SD-G3) od firmy Geissele. Odpor spouště je 1,13 kg.

 

Produkční jednotková cena (bez hromadné slevy) je nastavená na 2499 dolarů (49 000 Kč). Po omezenou zaváděcí dobu však půjde zbraň koupit za 1999 dolarů (39 000 Kč).

 

Zdroj: Houlding Precision Firearms

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
vy.ky Datum: 04.09.2014 Čas: 19:35

ale kluci, tolik tady je vždycky "zasvěcených" (a fakt chytrých lidí) a teď nic? že, by to už bylo mrtvé téma??? rád sem chodím, čtu, občas si zanadávám a zase sem jdu, co je nového, co se normálně nepíše a nesděluje v našich "svobodných" médiích a na mne nikdo nereaguje... asi je to fakt mrtvé téma. co z ameriky, to je super! (asi).

avatar
vy.ky Datum: 01.09.2014 Čas: 18:59

jen bych chtěl upozornit, že nové zbraně typu SA58 vyrábí firma CSA v Jablůnkově a co nejen z nich dělá Gun Expert...

avatar
Zbrojir Datum: 31.08.2014 Čas: 23:16

AR 15, resp. M16/M4 nadčasová konstrukce nepochybně byla.

Dodnes, po mnoha desítkách let, jsou zbraně na této bázi nejrozšířenější útočné pušky západní provenience.

V dynamických sportovních disciplínách zbraně na bázi AR15 přímo dominují.

Po ergonomické stránce nebyl dle mého názoru design AR 15 doposud překonán.
Zbraně renomovaných výrobců, jako např. HaK 416, SIG 516, které využívají pohon pístovým mechanismem, avšak zachovávají design M4, jsou toho důkazem.

Se spolehlivostí, resp. s nespolehlivostí AR 15, M16, M4 to zdaleka není tak zlé. Zbraně používá obrovské množství ozbrojených sil a bezpečnostních sborů. Pokud by byla nespolehlivost vážný problém, puška by se prostě nerozšířila. Zpočátku problémy byly (M16), ale do značné míry i díky zcela chybným pokynům pro údržbu, resp. spíše neúdržbu zbraně.

Ano, AR15/M16/M4 vyžadují řádnou údržbu, ale v drtivé většině podmínek nasazení jsou velmi spolehlivé.

Technologie výroby je vhodná pro hromadnou produkci, je dobře zvládnutá, zbraně na bázi AR 15 se proto dají vyrábět s velmi příznivými náklady.

Zbraň má nadále nemalý potenciál pro modernizaci. Mj. i modifikace s pístovým mechanismem jsou nepochybně pokračovatelé původní konstrukce.

Prostě, M4 je lehká, dobře vyvážená, výborně ergonomicky řešená, přesná, kultivovaná a při odpovídající údržbě i dostatečně spolehlivá puška. Za obvyklé, tedy velmi příznivé prodejní ceny nabízí výborné užitné vlastnosti (výhodný poměr cena/kvalita).

Ano, slabší stránkou pohonu DGI jsou vyšší nároky na údržbu a riziko poruch v extrémně ztížených podmínkách.

Třískově obráběné pouzdro závěru je nepochybně nejpracnější a tudíž i zpravidla nejdražší součástí zbraně. Pro hromadnou výrobu útočné pušky, či samopalu není vysoký podíl třískového obrábění vhodný, na to přišli zbrojovky během WW II (viz i pokrokový StG 44). AK 47 měl pouzdro závěru rovněž třískově obráněné, ale AKM již lisované z plechu. AKM byl proto na světovém trhu nabízen za velmi příznivých cenových podmínek. Rozdíl v nákladech u zbraně s třískově obráběným nebo plechovým lisovaným pouzdrem bude nemalý.

avatar
martinius Datum: 31.08.2014 Čas: 12:15

GAVL : Mohl by jsi prosím více popsat, v čem jsou dnes zbraně vycházející z typu AR 15 méně spolehlivé?

avatar
GAVL Datum: 31.08.2014 Čas: 00:51

Uživatelská vstřícnost je dle mého názoru u vojenské zbraně především spolehlivost což u AR15 není zrovna silná stránka.
S nadčasovostí bych tak úplně nesouhlasil. Nadčasová byla konstrukce MP 44. Následovaná tou od Kalašnikova. Stoner zapomněl narýsovat píst a když už se to začalo vyrábět raději dělal , že je to schválně.

Nevím proč v případě sa 58 je tak oblíbené řešit způsob výroby pouzdra závěru. Docela by mě zajímalo o jakém cenovém rozdílu se zde vůbec hovoří oproti lisovanému plechu a zda při pohledu na konkrétní čísla by to vůbec někdo nadále řešil. Myslím tím porovnat kusovou cenu sa 58 jak se vyráběla a nebo vyrobenou z lisovaného plechu a s uzamykáním pomocí ozubů k hlavni.

Co se týče pevnosti pouzdra SA58 tak dle mého názoru to bylo ovlivněno i požadavkem armády na možnost nabíjení pomocí nábojových pásků.

avatar
Barlow Datum: 29.08.2014 Čas: 23:42

to Zbrojir
Líp bych to nenapsal .

avatar
Zbrojir Datum: 28.08.2014 Čas: 22:36

AR 15, resp. M16/M4 jsou zdařilé, nadčasové a uživatelsky neobyčejně vstřícné konstrukce.

Konstrukční řešení samopalu vz. 58, především uzamykání čs. závorou, vyžaduje velmi pevné, tehdy třískově celoobráběné ocelové pouzdro závěru, které výrazně zvyšovalo pracnost a náklady na výrobu této zbraně. Závora totiž zamyká do vybrání lišt samotného pouzdra, naproti tomu většina moderních zbraní včetně M4 má nábojovou komoru uzamčenu rotačním závorníkem uzamčeným do hlavně, popř. do objímky pevně spojené s hlavní. Pouzdro závěru při střelbě nepřenáší značné síly, proto může být podstatně lehčí, tedy z Al slitin, nebo dokonce i z polymeru.

Druhým problémem konstrukce vz. 58 je kotvení zaměřovačů a dalšího příslušenství. Řešitelné to je, ale jen za cenu citelného zvýšení hmotnosti, pracnosti a složitosti, a přesto zde, díky konstrukci zbraně, zůstanou pro kotvení zaměřovačů určitá omezení. Další rozvoj konstrukce samopalu vz. 58 se dnes proto nejeví jako perspektivní.

Samopal vz. 58 byl jednou z mála tuzemských zbraní, která ve své době patřila ke světové špičce. Po léta nebyl zásadněji modernizován, takže zastaral. To ale neznamená, že v řadě bojových situací by v rukou zkušeného střelce ještě nedokázal udržet krok i s moderní výzbrojí, zejména jednalo-li by se o zbraň profesionálně zmodernizovanou.

Útočná puška HPF-15 Wraith je nepochybně krok správným směrem, tedy snaha o lehčí a designově vhodnější řešení klasické AR 15, využívající nové materiály, technologie a techniku.

Je to naprostý opak hmotné, hranaté a složité CZ 805, tedy nové řady „sofistikovaných“ útočných pušek, které krom větší hmotnosti, složitosti a uživatelské nevstřícnosti, přinesly takovou „přidanou hodnotu“ jako je multirážovost, kterou však vojsko v praxi reálně nevyužije. Proto není tento koncept útočné pušky u většiny vojáků oblíben. Prosazují ho především příslušní výrobci zbraní a někdy i od praxe odtržená generalita. Mj. hromadně a plošně byl tento koncept uplatněn prakticky pouze v A ČR…

Útočná puška HPF-15 Wraith nepochybně čerpá z techniky i technologie sportovních zbraní pro dynamické střelecké disciplíny. Přesto, možná i právě proto, lze mít k některým řešením útočné pušky HPF-15 Wraith značné výhrady.

Např. spoušť s odporem 1,13 kg je u služební zbraně krajně problematická, a to nejen z hlediska zajištění pádové jistoty zbraně, ale i schopnosti vojáka zbraň bezpečně ovládat v širokém rozsahu očekávaných klimatických a bojových podmínek. Tuto hodnotu odporu spouště považuji pro služební zbraň za naprostý „úlet“.

Další problémový prvek vidím aplikovaném oboustranném záchytu závěru. Vychází z konstrukce volitelného příslušenství pro sportovní zbraně, a i tam nelze toto řešení akceptovat zcela bez výhrad. Po technické stránce dokonale vyřešili oboustranný záchyt závěru např. u HaK 416 A5.

Rovněž tak u odlehčeného závěru bude nutné prokázat, že neohrozí spolehlivou funkci zbraně ve „ztížených podmínkách“ nasazení.

Jinak nepochybně mnohá pozitiva, jako např. náhrada „tradičně“ orailovaného předpažbí mnohem lehčím a uživatelsky přívětivějším flexibilním systémem, zvětšený lučík atd.

avatar
martinius Datum: 28.08.2014 Čas: 20:15

karloscz : To máš pravdu, to je nezanedbatelný faktor.

avatar
karloscz Datum: 28.08.2014 Čas: 19:17

To, co píšeš Martinie, má hodně logiky. Souhlasím, jen pro podporu opačného názoru poznamenám, že svět není černobílý a existují politicky dané řekněme animozity či nedůvěra a disrespekt, které i povedeným konstrukcím brání proniknout z jednoho tábora do druhého. Navíc, obě konstrukce dotažené do konce jsou IMHO stejně dobré a není tedy důvod měnit zaběhlé věci. Není tu killer app.

avatar
GAVL Datum: 28.08.2014 Čas: 19:16

Bohužel jde spíše o marketing než o kvality samotného systému. Jinak , ale fandím všem těmto tuningům.

avatar
martinius Datum: 28.08.2014 Čas: 18:57

GACL : Bude to tím, že AR 15 byla skvělá konstrukce s pár porodními neduhy, která je geniální i dnes. Vz. 58 je skvělá zbraň, ba dokonce vynikající. Ale proč si této konstrukce světoví výrobci nevšímají? Asi mají nějaký důvod. Z konstrukce AR 15 vychází mnoho světových výrobců a tyto zbraně při dobrém zpracování jsou na trhu nejžádanější. Vz. 58 nikdo už nevyrábí...proč? Asi mají k tomu zbrojaři jako odborníci nějaký důvod.

avatar
kubo4747 Datum: 28.08.2014 Čas: 18:50

GAVL: Armalite, že je šrot? To povie len hlupák, pretože sa využíva skoro tak dlho ako Kalashnikov a je to po Kalashnikove druhá najpoužívanejšia zbraň. To mi nepripadá ako šmejd.

avatar
Takeda Datum: 28.08.2014 Čas: 18:24

Jestli je systém u vz. 58 skutečně tak dobrý (což já jako laik těžko posoudím), tak nebude vyhozen do koše a někdo se toho chytne, zkusí ho vyrábět z nových slitin a materiálů, přidá všechny ty věci kolem, co potřebuje moderní puška. Pokud bude poptávka, vznikne nabídka. Ale jinak GAVL naprosto trefně.

avatar
Voodoo Datum: 28.08.2014 Čas: 18:11

Jenom taková technická poznámka, kolejnicový systém na této zbrani není M-Lok od Magpulu, ale Keymod od společnosti VLTOR Weapon Systems.

avatar
GAVL Datum: 28.08.2014 Čas: 16:23

Zajímavý úkaz ohledně AR15. Amíci vyrobí šrot a 60 let ho tuněj až z toho vydundaj něco zajímavého. My 60 let totálně kašlem na zajímavou konstrukci až ji nakonec úplně hodíme do kopřiv.

arr