Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Hrozba útoku na Írán stále roste

Datum přidání 26.09.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 19 komentářů    autor autor: Michal Polák

O možném preventivním útoku Izraele, Spojených států a případně i dalších spojenců se hovoří již dlouhé měsíce. Ačkoliv prozatím k žádnému střetu nedošlo, napětí stále stoupá. Diplomatická jednání selhala a obě strany se očividně chystají na případný útok, respektive obranu a protiúder. Podle neověřených informací by k útoku na Irán mohlo dojít v nejbližších týdnech.

izraelské F-16

Foto: Izraelský víceúčelový stíhací letoun F-16I, ilustrační foto / Wikipedia, USAF

Zkrachovalá jednání o íránském jaderném programu

Bezpečnostní a politická situace v oblasti Blízkého východu se stále nezlepšuje – spíše naopak. Mírová jednání o íránském jaderném programu skončila krachem a řada zemí jako například Spojené státy americké, Velká Británie nebo Francie shromažďují početnou flotilu v oblasti Hormuzského průlivu, ve kterém Írán hrozí blokádou za uvalené sankce.

 

Ústředí roli v hrozícím konfliktu hraje Izrael, který dlouhodobě považuje íránský jaderný program za největší hrozbu pro svou existenci. Vzhledem k neúspěchu v diplomatických jednáních, pochopitelně nevidí jinou možnost, než vojensky zasáhnout.

 

Jaderná elektrárna ÍránFoto: Íránský jaderný komplex v Araku / Wikipedia, Nanking2010

 

Případný preventivní útok na íránská jaderná zařízení však nebude vůbec jednoduchý, nejen z hlediska vojenského, ale také z hlediska ekonomického. V sázce je navíc celá bezpečností situace v regionu, která již nyní není ideální.

Problémem není jen Írán


Problémem pro Izrael, v případě íránského protiútoku, totiž nejsou jen balistické rakety, ale taktéž většina sousedů. Ačkoliv největší rivalové nemají s Izraelem společné hranice, není žádným tajemstvím, že Írán má neoficiálně nadstandardní vztahy s Libanonem.

 

Z jeho území probíhá neustále odstřelování izraelského území, které má za následky oběti i z řad civilního obyvatelstva. V případě úderu na Írán lze pak očekávat razantní zvýšení intenzity teroristických útoků z tohoto státu, ale také z pásma Gazy. Problémem taktéž zůstávají údajné dodávky raket Scud z Íránu, či Sýrie do Libanonu.

 

Zvětšit mapu

Mapa: Izrael má především problematické vztahy s Libanonem, kde operuje šíitská teroristická organizace Hizballáh


Zcela opomenout navíc nelze ani zhoršení vztahů s okolními státy, zejména s Egyptem a Jordánskem. Ačkoliv se jedná taktéž o muslimské země, nejsou na Írán úzce napojeni jako například Libanon. Důvodem je fakt, že v Íránu převládají Ší'ité, zatímco ve výše zmíněných zemí Sunnité.

 

V minulosti se tak nejednou tyto země postavily proti sobě. Nálady na straně jižních a západních sousedů Izraele však lze odhadovat těžko, jelikož zejména vláda Egypta nemá obyvatelstvo pod kontrolou a k židovskému státu taktéž chovají odpor.

 

Blížící se volba amerického prezidenta

Všeobecně rozšířeným názorem je, že Izrael se bude snažit nachystat útok ještě se stávající americkou administrativou. Jenže se zdá, že postoj kabinetu Baracka Obamy nemusí být zcela nakloněn úderu. Důvod? Případný izraelský útok může mít negativní vliv na výsledek nadcházejících prezidentských voleb v USA.

 

Opomenout přitom nelze ani postoj republikánského kandidáta na prezidenta USA Mitta Romneyho, který mimochodem také Izrael navštívil. Podle něj Írán vybavený jadernými zbraněmi je největší hrozbou pro současný svět a nelze proto vyloučit jeho přímou podporu v případě úderu.

 

Tak nebo tak je hrozba útoku na íránská jaderná zařízení stále vážnější a v následujících týdnech se vzhledem k plánovaným vojenským manévrům ani nedá očekávat zlepšení.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Marty Datum: 01.10.2012 Čas: 10:48

Souhlasim s Pjotrem

avatar
Pjotr Datum: 01.10.2012 Čas: 08:29

Fanatismus a nedostatečné vzdělání, to je dnešní problém a je jedno jestli jde o korán a araby, judaismus a židy a nebo o dnes velice populární konspirační dokumenty a evropany.... když člověk chce, polodůkazy si najde ke všemu... třeba i k tomu, že Hitler byl vizionář který chtěl pro lidstvo to nejlepší, ale židům v USA se to nelíbilo a tak z něj udělali stvůru a ropoutali válku..... tolik k doékumentům kde mluví nezmání politici, vědci, vojenští experti a bývalí plikovníci a já nevím kdo ještě.... (Já jako čech poznamenaný Mnichovskou dohodou doufám, že Izrael zaútočí)

avatar
Márty Datum: 30.09.2012 Čas: 23:08

Souhlas :)

avatar
Alex Datum: 30.09.2012 Čas: 21:58

Autor: DIp | Přidán: 28.09.2012 10:49 Jenže rozdíl je mezi křesťanstvím a pravoslavnou vírou v Evropě a Islámem. Války kvůli náboženství v evropě byly výsadou středověku. Zde vidíme jak myslí muslimové. Jsou ještě jaksi zaostalí a potřebují moderní myšlení, proto podle mě bude nejlepší když do Afghánistánu a podobných zemí natahá Amerika KFR, McDonald, MTV, Adidas, Lady Gagu, Star wars a Windows 8 a bude po válce.

avatar
Loty Datum: 30.09.2012 Čas: 13:40

Problémem je fanatismus, který je vnesený do tamního náboženství, které v dnešní podobě už nemá téměř nic společného s původním obsahem. Nelze chápat jaderné zbraně v rukou těchto lidí jako zástupný problém. Pokud je někdo schopnej obětovat život a odpálit se, tak je schopnej s vidinou smrti ve svaté válce snad i použít atomovku...když se dostane do toho ráje ne? Rozhodně íránský jaderný program vnímám jako hrozbu rozpoutání velkého konfliktu na blízkém východě (ať už k útoku dojde nebo ne)

avatar
Lorenzo Datum: 29.09.2012 Čas: 15:07

Do toho Izraeli!!!

avatar
Argonaut Datum: 28.09.2012 Čas: 19:33

Kdyby měl někdo zájem, pak Foreign Policy nedávno uveřejnilo zajímavý článek zaměřený na hypotetické zastavení íránského jaderného programu ze strany Izraele. Autor spekuluje/zmiňuje nad 3 možnostmi (založenými na vypracované zprávě Centcom): 1) letecký úder + řízené střely z ponorek + rakety Jericho na zařízení (ale s limity ve výzbroji - nedostatek kapacit - údajně jen 25 F15I je schopno nést GBU-28 + náročnost na provedení), 2) výsadek speciálních jednotek a zničení zařízení (přirovnání k operaci Entebe, r. 1976), 3) svržení režimu (což by mohlo zastavit program dlouhodobě)

článek viz: http://www.foreignpolicy.com/articles/2012/09/27/the_entebbe_option

avatar
Márty Datum: 28.09.2012 Čas: 13:12

Mi můžeme pracovat s omezeným množstvím informací a to ještě z 90% nejsou pravdivé .
Pokud by se nemontoval Izrael s USA do každého státu majícího nerostné bohactví ,na příč celím světem ,nebyl by problém.. Koukněte na podnícené války USA od Větnamu po Afgoš všechno trvá přes 10 let jen proto aby na tom někdo vydělal a to samé příjde s dalším státem .. Tady o lidi a jejich bezpečnost nejde už hodně dlouho.

Mrkněte co se děje třeba v USA : http://www.youtube.com/watch?v=tBjOc6Em1sc&feature=player_embedded

Názor si každý udělá sám.......

Jen pro zajmavost : http://dokumentarni.tv/valky-a-armady/

avatar
Barry Tranid Datum: 28.09.2012 Čas: 11:18

Přátelé diskutující, útok na jaderná zařízení je jen zástupný problém. Ani Amerika se neudvážila zaútočit jaderně na "říši zla" a ani Irán by se neodvážil zaútočit na Izrael. Případná odveta ze strany spojenců Izraele by byla zdrcující a zdecimovala by Irán a jeho obyvatelstvo. Ani šílenec by si s tím nezačal. Nejsem přítel Iránu, ale tyto zbraně,pokud by je i Irán měl, by paradoxně zajistili více míru v oblasti, než nyní :-(

avatar
DIp Datum: 28.09.2012 Čas: 10:49

S tím náboženstvím nemohu souhlasit. Jako záminka k vraždění je to sice snadné, ale vzpoměnte na Hitlera a bolševiky, ti ho k tomu nepotřebovali, stejně jako většina před nimi. Schazovat nasilí na náboženství je hodně krátkozraké. Osobně si myslím, že vliv a práce náboženství má spíše pozitivní dopad.
Jentak mimochodem, nedokážu si bez křesťanství představit vývoj Evropy a jestli by vůbec za něco stál.

avatar
palo Datum: 28.09.2012 Čas: 08:30

no tak pohyb s tymi atomovkami, nech sa ten koniec sveta stihne este do konca roku ako bolo planovane :)

btw. kym budu pri moci hlupaci a dusevne chori(teda veriaci a psychopati), tak tu na tejto malej planete dobre nikdy nebude. a pritom by stacilo tak malicko na vyriesenie uplne vsetkych problemov..

avatar
pepe Datum: 28.09.2012 Čas: 06:41

Autor: Márty | Přidán: 27.09.2012 23:31 uplně stebou souhlasím přesně tak za vše muže zasraný náboženství

avatar
Márty Datum: 27.09.2012 Čas: 23:31

Je to jednoduché, Izrael dostane co si zaslouží. Vyvolává konflikty a řídí genocidu v Palestině. V mediích slyšíte jen terorista z palestiny zabyl v izraeli a bla bla bla. Ale stačí se jen kouknout na mapu rozložení státu před 10 lety a niní, vždiť z Palestiny zbylo jen cca 25 %. Tak kdo koho utlačuje. Můj názor je prostý pokud přežije náboženství , lidé se vyvraždí ( samozřejmě více práce pro nás ) a pokud náboženství padne budeme se mít dobře. Jde jen o to co si lidé zvolí. Pamatujte že lidé poslechnou každého vůdce, stačí jen aby jim řekl že jsou napadeni a zbytek znáte 1942 Německo a dnes USA.

avatar
Standa Datum: 27.09.2012 Čas: 21:45

Jj, to je fakt. Když jsem projížděl Izrael autobusem z Tel Avivu do Golan, tak to moc dlouho netrvalo. Ta země je malá a obklopená nepřáteli, asi nemají na výběr, ale pokud zaútočí, tak to nebude jako nálet na Osirak, tohle bude mít dopad na celý region a globální ekonomiku.....a z toho má každý strach.

avatar
Deadog Datum: 27.09.2012 Čas: 21:06

U benzinky me kleplo uz ted ,proto sem nechal auto predelat na plyn, doporucuji.
Otazka zni je mozne nekoho kdo prohlasuje ze vyhladi nejaky narod ,ktery povazuje za menecenny nechat vyrobit Abombu? Staci se mrknout kousek dal na vychod k cemu takovou zbran pouziva SKorea .Jinak mate pravdu Stando bude to mela ,takovy uder by musel byt masivni a znicujici, ja si ale myslim ze Izrael nema na vybranou. Nenapada me nejaka jina alternativa

arr