Dokonalá zbraň? 31 pilotů hodnotilo stíhačku F-35A

Do dnešních dnů stíhačku F-35A Lightning II ... Více

Proč se Islámský stát bojí Izraele?

Graham Allison v článku Why ISIS Fears Israel na ... Více

Ruská útočná ponorka Severodvinsk. Hrozba pro Západ?

Ponorka K-560 Severodvinsk v těchto týdnech ... Více

Výrobce tanku T-14 Armata se utápí v problémech

Ruská firma Uralvagonzavod (UVZ) je jedním z ... Více

Pozemní technika

Hyena - nové vozidlo pro jednotky speciálních sil

Datum přidání 06.10.2011    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Hyena je lehké, mrštné a rychlé zvíře. Stejnými vlastnostmi oplývá i její ocelový jmenovec, který byl představen na armádní výstavě Modern Day Marine. Útočné auto Hyena je dílem americké firmy ArmorWork. Společnost by ráda s Hyenou uspěla v soutěži na nové vozidlo pro elitní jednotky americké armády. K tomu má vozidlo všechny předpoklady - chytré uspořádání sedadel, kompaktní rozměry, pokročilé maskování a pokročilé technické řešení. Jednoduše vše, co požadují speciální síly od svého dopravního prostředku.

vozidlo Hyena

Foto: Vozidlo Hyena s 3D maskováním / ArmorWork

 

Hyena je nejen lehká (1900 kg), ale díky svým kompaktním rozměrům je rovněž přepravitelná v nákladovém prostoru vrtulníku CH-47 Chinook, což je důležitá a rozhodující vlastnost pro vedení speciálních operací.

 

Ve vozidle lze převážet až pět operátorů, včetně dvou ležících osob na nosítkách. V případě potřeby může posádka vozidlem uhánět rychlostí až 150 km/h.

 

Jak již bylo řečeno v úvodu, auto vyniká chytrým uspořádáním sedadel. Jezdec sedí v přední části přesně v ose vozidla. Za ním sedí zbývající čtyři členové osádky - vždy po dvou za sebou.  

 

Uspořádání sedadel nebylo zvoleno náhodou.  V případě čelního útoku může být na nepřítele vedena soustředěná palba až ze tří automatických zbraní. Dva kulomety jsou umístěny po bocích řidiče a jeden kulomet/granátomet se nachází v otočné věži na střeše vozidla.

 

Technickou lahůdkou je stožár tyčící se vysoko nad vozidlo. Slouží jednak jako obří anténa, tak také jako nosná platforma pro elektro-optické přístroje. Osádka může být skryta v křoví nebo za skaliskem a pozorovat okolí jen pomocí optiky umístěné na stožáru.

 

Opravdovou lahůdkou je ale 3D maskování, neboli TactiCam. Maskování TactiCam tvoří počítačem navrhnuté trojrozměrné panely, které jsou nepravidelně umístěné na karoserii vozidla.

 

Panely nejen, že extrémně stěžují viditelnost vozidla oproti pozadí (natož jeho identifikaci), ale dokáží účinně zabraňovat ohřívaní vozidla na přímém slunci. Jinak řečeno, dělají vozidlo tepelně neutrálním, čímž ho činí „neviditelným“ pro infračervené kamery. 

 

Uvidíme, zda se firmě ArmorWorks její úsilí vyplatí. Především bude zajímavé sledovat, jak se uchytí její maskovací vzor TactiCam. Firma prohlašuje, že by své 3D maskování ráda poskytla pro všechna bojová vozidla - od lehkých obrněných aut až po tanky.

 

Zdroj: DefenseTech, SoldierSystems

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr