Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Letecká technika

Hypersonické zbraně: Budoucnost válčení v 21. století

Datum přidání 10.10.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko a Spojené státy intenzivně pracují na hypersonických zbraních. Americké letectvo US Air Force a výzkumná agentura DARPA nyní uzavřeli nové partnerství, jenž má za úkol dovést hypesonické zbraně do výzbroje amerických ozbrojených sil.

HSSW

Foto: Hypersonické zbraně HSSW (High Speed Strike Weapon). / Lockheed Martin

 

Nové partnerství ideově naváže na ukončený program hypersonické střely X-51 Waverider od firmy Boeing. X-51 na počátku května letošního roku vykonal let rychlostí Mach 5,1 dlouhý 240 sekund, čímž dokázal vyzrálost technologie hypersonických motorů typu scramjet (náporový motor s nadzvukovým spalováním).

 

Program X-51 Waverider běžel v americkém letectvu od roku 2004 a přišel americké daňové poplatníky na 300 miliónů dolarů. Z celkově čtyř testů byl úspěšný první a poslední let. Při posledním pokusu X-51 Waverider vytvořil rekord v nejdelším hypersonickém letu za použití náporového motoru.

 

Označení vysokých rychlostí

Subsonický

M <0,8

Transonický

M 0,8-1,2

Supersonický

M 1,2-5,0

Hypersonický

M 5,0-10,0

Vysoko-hypersonický

M 10,0-25,0

Znovuvstupní rychlost

M >25,0

 

Nová americká "hypersonická iniciativa" má navázat na ukončený program X-51 Waverider a urychlit výzkum hypersonických pohonů. Americké letectvo má s motory typu scramjet velké plány. Kromě vývoje ultra rychlých střel uvažuje také o vývoji hypersonického bombardéru. Nově vyvíjený bombardér LRS-B je předurčen jako nadzvukový, ale budoucí verze mají získat hypersonické motory typu scramjet.

 

“Měli jsme velmi úspěšný let s X-51, který ukázal schopnost hyperosnického letu. Společně s agenturou DARPA jsme uzavřeli memorandum o porozumění a jsme rozhodnuti pokračovat v programu,” říká Dr. Mica Endsley, hlavní vědecká pracovnice amerického letectva. Podle Endsley má společné úsilí US Air Force/DARPA vyústit v konstrukci operačně nasaditelných hypersonických zbraní.

 

Jednou z takových je i koncept hypersonické zbraně HSSW (High Speed Strike Weapon) na které pracuje Lockheeed Martin. HSSW je střelou vzduch-země s plochou drahou letu. Díky své hypersonické rychlostí (5× rychejší než zvuk) a stealth charkeristikou má překonat tu nejtěžší protiletadlovou a protiraketovou obranu. Hypersonická HSSW má dorazit do výzbroje amerického letectva již v roce 2020.

 

Stejně intenzivně pracují na vývoji hypersonických zbraní Rusové, alespoň podle prohlášení předních představitelů Ruské federace. Reálné testy a výstupy na ruské straně zatím chybí.

 

“Společně s Američany provádíme výzkum hypersonických technologií, či rychlostí šestkrát větší než rychlost zvuku. Tohle není tajemství, ale všechno ostatní ano. Mohu vám říct, že jdeme bok po boku s Američany, pokud jde u tuto technologii,” řekl vícepremier Dimitrij Rogozin v rozhovoru pro televizi Rossija 1.


Minulý rok Rogozin však zněl méně optimisticky, když poukázal na zaostávání Rusů v této oblasti. Podle prohlášení Rogozina z minulého roku, mohou Američané zavést hypersonické zbraně již mezi roky 2015 - 2018. Rusové podle něj přitom výzkum hypersonických pohonných systémů obnovili až v roce 2009.

 

Zdroj: DoD BUZZ, Aviation week

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Refael Datum: 12.10.2013 Čas: 14:47

Nemají už Rusové operačně- taktické rakety SS-26 Iskander s hypersonickým pohonem-7M?

arr