Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Hypersonické zbraně: Budoucnost válčení v 21. století

Datum přidání 10.10.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko a Spojené státy intenzivně pracují na hypersonických zbraních. Americké letectvo US Air Force a výzkumná agentura DARPA nyní uzavřeli nové partnerství, jenž má za úkol dovést hypesonické zbraně do výzbroje amerických ozbrojených sil.

HSSW

Foto: Hypersonické zbraně HSSW (High Speed Strike Weapon). / Lockheed Martin

 

Nové partnerství ideově naváže na ukončený program hypersonické střely X-51 Waverider od firmy Boeing. X-51 na počátku května letošního roku vykonal let rychlostí Mach 5,1 dlouhý 240 sekund, čímž dokázal vyzrálost technologie hypersonických motorů typu scramjet (náporový motor s nadzvukovým spalováním).

 

Program X-51 Waverider běžel v americkém letectvu od roku 2004 a přišel americké daňové poplatníky na 300 miliónů dolarů. Z celkově čtyř testů byl úspěšný první a poslední let. Při posledním pokusu X-51 Waverider vytvořil rekord v nejdelším hypersonickém letu za použití náporového motoru.

 

Označení vysokých rychlostí

Subsonický

M <0,8

Transonický

M 0,8-1,2

Supersonický

M 1,2-5,0

Hypersonický

M 5,0-10,0

Vysoko-hypersonický

M 10,0-25,0

Znovuvstupní rychlost

M >25,0

 

Nová americká "hypersonická iniciativa" má navázat na ukončený program X-51 Waverider a urychlit výzkum hypersonických pohonů. Americké letectvo má s motory typu scramjet velké plány. Kromě vývoje ultra rychlých střel uvažuje také o vývoji hypersonického bombardéru. Nově vyvíjený bombardér LRS-B je předurčen jako nadzvukový, ale budoucí verze mají získat hypersonické motory typu scramjet.

 

“Měli jsme velmi úspěšný let s X-51, který ukázal schopnost hyperosnického letu. Společně s agenturou DARPA jsme uzavřeli memorandum o porozumění a jsme rozhodnuti pokračovat v programu,” říká Dr. Mica Endsley, hlavní vědecká pracovnice amerického letectva. Podle Endsley má společné úsilí US Air Force/DARPA vyústit v konstrukci operačně nasaditelných hypersonických zbraní.

 

Jednou z takových je i koncept hypersonické zbraně HSSW (High Speed Strike Weapon) na které pracuje Lockheeed Martin. HSSW je střelou vzduch-země s plochou drahou letu. Díky své hypersonické rychlostí (5× rychejší než zvuk) a stealth charkeristikou má překonat tu nejtěžší protiletadlovou a protiraketovou obranu. Hypersonická HSSW má dorazit do výzbroje amerického letectva již v roce 2020.

 

Stejně intenzivně pracují na vývoji hypersonických zbraní Rusové, alespoň podle prohlášení předních představitelů Ruské federace. Reálné testy a výstupy na ruské straně zatím chybí.

 

“Společně s Američany provádíme výzkum hypersonických technologií, či rychlostí šestkrát větší než rychlost zvuku. Tohle není tajemství, ale všechno ostatní ano. Mohu vám říct, že jdeme bok po boku s Američany, pokud jde u tuto technologii,” řekl vícepremier Dimitrij Rogozin v rozhovoru pro televizi Rossija 1.


Minulý rok Rogozin však zněl méně optimisticky, když poukázal na zaostávání Rusů v této oblasti. Podle prohlášení Rogozina z minulého roku, mohou Američané zavést hypersonické zbraně již mezi roky 2015 - 2018. Rusové podle něj přitom výzkum hypersonických pohonných systémů obnovili až v roce 2009.

 

Zdroj: DoD BUZZ, Aviation week

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Refael Datum: 12.10.2013 Čas: 14:47

Nemají už Rusové operačně- taktické rakety SS-26 Iskander s hypersonickým pohonem-7M?

arr