Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Hypersonické zbraně již v roce 2025

Datum přidání 14.05.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před týdnem jsme vás informovali o úspěšném testu hypersonického letounu X-51A Waverider. Zdá se, že úspěšné završení testů otevírá dveře pro vývoj hypersonických zbraní. Podle významných představitelů americké armády, můžou Spojené státy zavést hypersonické střely již v roce 2025.

X-51A Waverider

Foto: X-51A Waverider pod křídlem bombardéru B-52H Stratofortress / US Air Force

 

Čtvrtý a poslední test X-51A byl vyvrcholením devítiletého programu v hodnotě 300 miliónů dolarů. Cílem bylo otestovat možnosti využití klasického leteckého paliva pro hypersonické lety (Mach > 5). Podle Charlieho Brinka, manažera programu X-51A, může úspěšné ukončení programu akcelerovat vývoj hypersonických střel.

 

 „Cílem je mít do roku 2020 připravený časový rámec tak, abychom mohli jít za vojáky, a říct ´jsme připravení jít na to. ´ Pak musí vedení letectva rozhodnout, zda chceme nadzvukové zbraně nasadit," řekl minulý týden Brink při rozhovoru s novináři. „Pravděpodobně ale zbraně nebudou použitelné na bojišti dříve než v rozmezí let 2025 až 2030.“


Výhodou hypersonických řízených střel je především efektivní schopnost proniknout na nepřátelské území, praktická „nesestřelitelnost“ současnými protiletadlovými a protiraketovými systémy a krátký čas nutný k překonání velkých vzdáleností.

 

Video: Poslední čtvrtý test hypersonického letounu X-51A Waverider / Boeing

 

 „Dnešní střely mají rychlost 800 – 1000 km/h a letí hodinu nebo i více ke svému cíli,“ vysvětluje Brink. „Pokud bychom měli něco, co léta šestkrát rychleji než zvuk, místo jedné hodiny nutné k zasáhnutí cíle, může let trvat pouze 10 minut. Tato schopnost působit proti nepřátelské vzdušné obraně nebo vysoce důležitým cílům bude velkým přínosem pro bojové letouny.“


Výhodou současné technologie X-51A Waverider je především použití běžného standardního leteckého paliva JP-7. Například dřívější hypersonické letouny (či koncepty), jako byl X-43, používaly jako své palivo neskladný vodík.

 

HSSW

Foto: Představa budoucí hypersonické střely HSSW / Lockheed Martin

 

„Uhlovodíková paliva jsou mnohem skladnější než vodík. Přestože z vodíku můžeme dostat mnohem více energie, je nesmírně obtížně ho skladovat,“ řekl Joe Vogel, manažer programu X-51A za firmu Boeing. „Z praktického hlediska je s uhlovodíkovými palivy jednoduší (levnější – pozn. redakce) pracovat.“


Brink neoznámil, zda bude letectvo Spojených států rozvíjet další hypersonický program podobný X-51A. Budoucí studie a poznatky získané z testů X-51A Waverider však mají být využity v programu hypersonické zbraně HSSW (High Speed Strike Weapon), na které pracuje Lockheed Martin.

 

Zdroj: Defense Tech, Lockheed Martin

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Kamil Datum: 15.05.2013 Čas: 12:15

Jardo dík, už jsem ti uvedl na pravou míru. Ten 1,5km/s vychází zhruba z rychkosti 5400 km/hod, která by odpovídala rozmezí 800-1000km za 10 minut letu.

avatar
Jarda P. Datum: 15.05.2013 Čas: 10:48

To Kamil:
V předchozím článku bylo napsáno že "Teoretická rychlost „scramjet letounu“ byla vypočítaná na Mach 12 až Mach 24." To je tak 8 km/s maximálně. 100 km/s je dost přehnané.

avatar
Kamil Datum: 15.05.2013 Čas: 10:47

Omlouvám se za překlep, v mém výpočtu rychlosti mělo být 1,5km/s. Původní údaj byl fakt trochu moc. :)

avatar
Kamil Datum: 15.05.2013 Čas: 08:13

A hlavně, na to zaostření bude jen pár sekund (rychlost cca 100 km/s) a tak i kdyby se to nějak povedlo, musel by mít ten laser výkon v řádu MW, aby stihl raketu v tak krátkém okamžiku nějak významně poškodit. Sama raketa bude navíc pravděpodobně z ablativních materiálů, aby vydržela dlouhodobější tření o atmosféru.

avatar
Iceman Datum: 15.05.2013 Čas: 00:36

Taky me to napadlo..... ale myslim si, ze nepujde laser zaostrit na povrch strely pri takovych rychlostech, pri tom vsem, co se deje s atmosferou kolem.

avatar
Jarda P. Datum: 14.05.2013 Čas: 17:49

Určitě nebude problém ji sestřelit lejzrem. Letí tak rychle, že sebemenší nerovnováha ji odsoudí k zániku.

arr