TacticalPro

Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy ... Více

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního ... Více

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA ... Více

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ... Více

Vojenská výzbroj

Hypersonické zbraně již v roce 2025

Datum přidání 14.05.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před týdnem jsme vás informovali o úspěšném testu hypersonického letounu X-51A Waverider. Zdá se, že úspěšné završení testů otevírá dveře pro vývoj hypersonických zbraní. Podle významných představitelů americké armády, můžou Spojené státy zavést hypersonické střely již v roce 2025.

X-51A Waverider

Foto: X-51A Waverider pod křídlem bombardéru B-52H Stratofortress / US Air Force

 

Čtvrtý a poslední test X-51A byl vyvrcholením devítiletého programu v hodnotě 300 miliónů dolarů. Cílem bylo otestovat možnosti využití klasického leteckého paliva pro hypersonické lety (Mach > 5). Podle Charlieho Brinka, manažera programu X-51A, může úspěšné ukončení programu akcelerovat vývoj hypersonických střel.

 

 „Cílem je mít do roku 2020 připravený časový rámec tak, abychom mohli jít za vojáky, a říct ´jsme připravení jít na to. ´ Pak musí vedení letectva rozhodnout, zda chceme nadzvukové zbraně nasadit," řekl minulý týden Brink při rozhovoru s novináři. „Pravděpodobně ale zbraně nebudou použitelné na bojišti dříve než v rozmezí let 2025 až 2030.“


Výhodou hypersonických řízených střel je především efektivní schopnost proniknout na nepřátelské území, praktická „nesestřelitelnost“ současnými protiletadlovými a protiraketovými systémy a krátký čas nutný k překonání velkých vzdáleností.

 

Video: Poslední čtvrtý test hypersonického letounu X-51A Waverider / Boeing

 

 „Dnešní střely mají rychlost 800 – 1000 km/h a letí hodinu nebo i více ke svému cíli,“ vysvětluje Brink. „Pokud bychom měli něco, co léta šestkrát rychleji než zvuk, místo jedné hodiny nutné k zasáhnutí cíle, může let trvat pouze 10 minut. Tato schopnost působit proti nepřátelské vzdušné obraně nebo vysoce důležitým cílům bude velkým přínosem pro bojové letouny.“


Výhodou současné technologie X-51A Waverider je především použití běžného standardního leteckého paliva JP-7. Například dřívější hypersonické letouny (či koncepty), jako byl X-43, používaly jako své palivo neskladný vodík.

 

HSSW

Foto: Představa budoucí hypersonické střely HSSW / Lockheed Martin

 

„Uhlovodíková paliva jsou mnohem skladnější než vodík. Přestože z vodíku můžeme dostat mnohem více energie, je nesmírně obtížně ho skladovat,“ řekl Joe Vogel, manažer programu X-51A za firmu Boeing. „Z praktického hlediska je s uhlovodíkovými palivy jednoduší (levnější – pozn. redakce) pracovat.“


Brink neoznámil, zda bude letectvo Spojených států rozvíjet další hypersonický program podobný X-51A. Budoucí studie a poznatky získané z testů X-51A Waverider však mají být využity v programu hypersonické zbraně HSSW (High Speed Strike Weapon), na které pracuje Lockheed Martin.

 

Zdroj: Defense Tech, Lockheed Martin

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Kamil Datum: 15.05.2013 Čas: 12:15

Jardo dík, už jsem ti uvedl na pravou míru. Ten 1,5km/s vychází zhruba z rychkosti 5400 km/hod, která by odpovídala rozmezí 800-1000km za 10 minut letu.

avatar
Jarda P. Datum: 15.05.2013 Čas: 10:48

To Kamil:
V předchozím článku bylo napsáno že "Teoretická rychlost „scramjet letounu“ byla vypočítaná na Mach 12 až Mach 24." To je tak 8 km/s maximálně. 100 km/s je dost přehnané.

avatar
Kamil Datum: 15.05.2013 Čas: 10:47

Omlouvám se za překlep, v mém výpočtu rychlosti mělo být 1,5km/s. Původní údaj byl fakt trochu moc. :)

avatar
Kamil Datum: 15.05.2013 Čas: 08:13

A hlavně, na to zaostření bude jen pár sekund (rychlost cca 100 km/s) a tak i kdyby se to nějak povedlo, musel by mít ten laser výkon v řádu MW, aby stihl raketu v tak krátkém okamžiku nějak významně poškodit. Sama raketa bude navíc pravděpodobně z ablativních materiálů, aby vydržela dlouhodobější tření o atmosféru.

avatar
Iceman Datum: 15.05.2013 Čas: 00:36

Taky me to napadlo..... ale myslim si, ze nepujde laser zaostrit na povrch strely pri takovych rychlostech, pri tom vsem, co se deje s atmosferou kolem.

avatar
Jarda P. Datum: 14.05.2013 Čas: 17:49

Určitě nebude problém ji sestřelit lejzrem. Letí tak rychle, že sebemenší nerovnováha ji odsoudí k zániku.

arr