Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

IED v Afghánistánu - hrozba přichází z Pákistánu

Datum přidání 15.11.2011    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Množství nalezených výbušných nástražných systémů, neboli IED, v Afghánistánu neustále roste. Nejhorší letošní měsíc byl červenec, kdy bylo nalezeno na 1600 IED, což je o 25 % více než je průměrný měsíční stav. Například v květnu se událo „jen“ 1250 IED útoků. Neutěšený stav, kdy neustále roste počet nastražených výbušných systému, vyburcoval před několika lety Pentagon k akci. V rámci americké armády byla založena agentura JIEDDO (Joint Improvised Explosive Device Defeat Organization), která má za cíl porazit hrozbu nástražných vybušných systémů.

výbuch IED

Foto: Výbuch IED v Afghanistánu / JIEDDO

 

JIEDDO vznikla v roce 2006, jako odpověď Pentagonu na rostoucí útoky pomocí IED. Organizace má k dispozici 2,5 miliardy dolarů ročně, což mimochodem odpovídá ročnímu rozpočtu Armády České republiky. V samotné agentuře pracuje trvale na 500 specialistů.

 

O významu jejich práce svědčí následující údaje. Za celou válku v Afghánistánu zemřelo při explozích IED na 1145 koaličních vojáků. Naproti tomu, při přestřelkách padlo 335 vojáků, což je skoro 4× méně než v případě IED.

 

Co s tím může JIEDDO udělat? Nejdůležitější je zaměřit se na podstatu problému. Tedy především zajistit finanční toky sponzorující povstalce, odhalit dodavatele výbušnin a součástek nutných ke konstrukci bomby.

 

Agentura JIEDDO například zjistila, že 80 % IED v Afghánistánu je vyrobeno za pomoci dusičnanu amonného. Jde o chemickou látku používanou jako součást hnojiva v zemědělství. Lze ji však také úspěšně použít k výrobě výbušniny.

 

Povstalci získávají dusičnan amonný v Pákistánu, konkrétně ze dvou továren na výrobu hnojiv. Každá továrna vyrobí na 400 000 tun této chemické látky. Odhaduje se, že povstalci získají minimálně 1 % z celkového vyrobeného množství, což je skoro 8 000 tun.

 

Generál Michael Barbero, ředitel programu JIEDDO, k tomu říká:

„Od vedení obou pákistánských továren přesně víme, kde se dusičnan amonný vyrábí a kdo je distributorem hnojiva. To co nechápeme je, jak se dusičnan amonný dostane z továren k povstalcům. To je největší problém“

Podle generála Michaela Barbera však leží hlavní díl viny na pákistánské armádě. Americká administrativa věří, že pákistánská vláda a armáda nevynakládají nebo nechtějí vynakládat dostatek úsilí k zamezení nelegálního obchodu s dusičnanem amonným. Nečinnost pákistánské armády si tak vybírá daň v podobě stovek mrtvých koaličních vojáků. 

 

Jako vždy však jde o velmi citlivou otázku. Pákistán je silně zemědělskou krajinou, kde tisíce a tisíce zemědělců obhospodařují svá políčka za použití dusičnatého hnojiva. Velení koaličních sil i pákistánská armáda se pohybují na tenkém ledě. Jakékoliv omezení nebo zákaz používání hnojiva v Pákistánu může vyvolat silné sociální bouře v pákistánské společnosti. 

 

Zdroj: Tactical World, RAWA News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr