Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

IED v Afghánistánu - hrozba přichází z Pákistánu

Datum přidání 15.11.2011    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Množství nalezených výbušných nástražných systémů, neboli IED, v Afghánistánu neustále roste. Nejhorší letošní měsíc byl červenec, kdy bylo nalezeno na 1600 IED, což je o 25 % více než je průměrný měsíční stav. Například v květnu se událo „jen“ 1250 IED útoků. Neutěšený stav, kdy neustále roste počet nastražených výbušných systému, vyburcoval před několika lety Pentagon k akci. V rámci americké armády byla založena agentura JIEDDO (Joint Improvised Explosive Device Defeat Organization), která má za cíl porazit hrozbu nástražných vybušných systémů.

výbuch IED

Foto: Výbuch IED v Afghanistánu / JIEDDO

 

JIEDDO vznikla v roce 2006, jako odpověď Pentagonu na rostoucí útoky pomocí IED. Organizace má k dispozici 2,5 miliardy dolarů ročně, což mimochodem odpovídá ročnímu rozpočtu Armády České republiky. V samotné agentuře pracuje trvale na 500 specialistů.

 

O významu jejich práce svědčí následující údaje. Za celou válku v Afghánistánu zemřelo při explozích IED na 1145 koaličních vojáků. Naproti tomu, při přestřelkách padlo 335 vojáků, což je skoro 4× méně než v případě IED.

 

Co s tím může JIEDDO udělat? Nejdůležitější je zaměřit se na podstatu problému. Tedy především zajistit finanční toky sponzorující povstalce, odhalit dodavatele výbušnin a součástek nutných ke konstrukci bomby.

 

Agentura JIEDDO například zjistila, že 80 % IED v Afghánistánu je vyrobeno za pomoci dusičnanu amonného. Jde o chemickou látku používanou jako součást hnojiva v zemědělství. Lze ji však také úspěšně použít k výrobě výbušniny.

 

Povstalci získávají dusičnan amonný v Pákistánu, konkrétně ze dvou továren na výrobu hnojiv. Každá továrna vyrobí na 400 000 tun této chemické látky. Odhaduje se, že povstalci získají minimálně 1 % z celkového vyrobeného množství, což je skoro 8 000 tun.

 

Generál Michael Barbero, ředitel programu JIEDDO, k tomu říká:

„Od vedení obou pákistánských továren přesně víme, kde se dusičnan amonný vyrábí a kdo je distributorem hnojiva. To co nechápeme je, jak se dusičnan amonný dostane z továren k povstalcům. To je největší problém“

Podle generála Michaela Barbera však leží hlavní díl viny na pákistánské armádě. Americká administrativa věří, že pákistánská vláda a armáda nevynakládají nebo nechtějí vynakládat dostatek úsilí k zamezení nelegálního obchodu s dusičnanem amonným. Nečinnost pákistánské armády si tak vybírá daň v podobě stovek mrtvých koaličních vojáků. 

 

Jako vždy však jde o velmi citlivou otázku. Pákistán je silně zemědělskou krajinou, kde tisíce a tisíce zemědělců obhospodařují svá políčka za použití dusičnatého hnojiva. Velení koaličních sil i pákistánská armáda se pohybují na tenkém ledě. Jakékoliv omezení nebo zákaz používání hnojiva v Pákistánu může vyvolat silné sociální bouře v pákistánské společnosti. 

 

Zdroj: Tactical World, RAWA News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr