Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

IGD - individuální detektor střelby

Datum přidání 05.12.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V Afghánistánu jsou pěší patroly spojeneckých vojáků den co den napadaný střelbou protivníka. Mnohdy se stane, že hlídka ani nezjistí, odkud přichází palba. Není totiž výjimkou, že nepřítel po vypálení několika ran ukryje svou zbraň a začne se vydávat za civilistu. Celá situace může být navíc stižená přítomností civilních objektů, které nedovolují vojákům vést "bezhlavou" střelbu. Vojáci tak musejí čekat přibytí střelbou na zemi, aniž by byli schopni podniknout jakékoliv protiopatření. Podobné frustrující situace však můžou být brzo minulostí. Představujeme vám individuální detektor střelby IGD, díky kterému už žádné napadení nepřítelem nezůstane bez trestu.

individuální detektor střelby IGDFoto: Individuální detektor střelby IGD / PEO Soldier

 

Přístroj IGD (Individual Gunshot Detector) je výrobkem americké společnosti QinetiQ. Americká armáda objednala pro své vojáky v Afghánistánu celkově 13 000 detektorů IGD. První kusy dorazily do Afghánistánu již v květnu s tím, že dodávka finišuje právě v těchto týdnech.

 

IDG pracuje na principu zachytávaní zvukových vln, generovaných palbou nepřítele. Přístroj dokáže rozeznávat charakteristické zvuky jednotlivých zbraní, jako například AK-47. Nehrozí tedy, že bude systém zmaten střelbou vlastních vojáků.

 

Po zachycení nepřátelské střelby elektronika přístroje vypočítá přibližný směr, odkud střelba přichází, vzdálenost a nadmořskou výšku. Výsledek je zobrazen na jednoduchém černobílém displeji. Voják sice nezjistí naprosto přesně pozici člověka, ale ví, kudy se má dívat a kam má střílet.

 

individuální detektor střelby IGDFoto: Individuální detektor střelby IGD / PEO Soldier

 

Detektor střelby IGD má tvar jakési vysílačky. Na ramenou se nese vlastní směrový detektor, který je kabelem propojený s informačním a ovládacím terminálem. Váha celého systému je 0,9 kg - přijatelná oběť pro získané schopnosti.

 

V budoucnu plánuje americká armáda začlenit systém detekce střelby do projektu Land Warrior a Net Warrior. Cílem je propojit přístroj s přilbovým displejem a centrální digitální GPS mapou. Voják tak nejenže na přilbovém displeji uvidí odkud přichází palba, ale díky vzájemné informační propojitelnosti střelce uvidí i jeho kolegové ve zbrani.

 

Jaká může být budoucnost celého systému? S pokračující miniaturizací elektroniky budou i střelecké detektory menší a menší. Možná se již brzy dočkáme, že podobné zařízení bude instalováno přímo do přilby a primitivní černobílý displej nahradí průhledný HUD před očima bojovníka.

Názor profesionála

Další ze sci-fi technologií, která se dala očekávat. Začalo to lokátorem střelby na vozidlech a nyní jsme se dočkali i osobního provedení. Praxe ukáže, jestli je tento systém životaschopný nebo ne. Upřímně doufám, že ano, neboť vyhledat protivníka je někdy skutečně obtížné (zvláště v podmínkách Afghánistánu) a tento systém může zachránit mnoho spojeneckých životů.

mart, 2. výsadková rota

Zdroj: The Tech Jurnal

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr