Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Improvizované zbraně syrských rebelů

Datum přidání 16.06.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 27 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Syrští povstalci řeší nedostatek zbraní různými způsoby, někdy doslova stylem „co dům dal“. V arzenálu rebelů můžeme najít improvizovaná opancéřovaná vozidla, obří praky pro vrhání granátů nebo dokonce katapult. Bojovníci nepohrdnou ani trhavinou z nevybuchlých bomb, dusíkatým hnojivem (pro výrobu výbušnin) nebo dokonce ovladačem z Play Stationu.

Pekelný kanón

Foto: Pekelný kanón syrských povstalců / Brown Mosses Blog

 

V dnešním článku si představíme deset improvizovaných zbraní používaných sýrskými povstalci. Je však důležité podotknout, že zbraně, o nichž se budu v následujícím textu zmiňovat, již možná nebudou v budoucnu potřeba.  Na konci měsíce května totiž vypršelo zbrojní embargo Evropské unie na dodávky zbraní do Sýrie, především díky tlaku Francie a Velké Británie. Zbraně povstalcům navíc chtějí dodávat i Spojené státy americké.

Trubková Bomba

Trubková bomba je klasikou mezi improvizovanými zbraněmi. Výroba je jednoduchá – v trubkovém pouzdře je vložena trhavina a rozbuška. Problém je hlavně výbušný materiál, ten povstalci získávají především z nevybuchlých bomb.

 

Video: Protivládní povstalci ukazují trubkové bomby / YouTube

Bombomet

Trubková bomba je jednoduchá a smrtící, ale má samozřejmě omezený dosah. Rebelové proto k házení granátů a trubkových bomb sestrojili obří prak. Podle přiloženého videa odhadujeme výkon zbraně na dvojnásobný, oproti silovým možnostem člověka.

 

Video: Bombomet v akci / YouTube

Improvizovaný tank

Bojové vozidlo Sham II je očesaný osobní automobil, jehož karosérii nahradily ocelové pláty. Podle našeho odhadu se jedná o centimetrové plechy, zřejmě nevalné balistické odolnosti. Rafinovaně je však vyřešená montáž kulometu PKM jenž se ovládá z útrob vozidla. V ose kulometu je umístěná kamera ovládaná ovládačem z PlayStationu. Řidič má pak dispozici další tři čelní kamery.

 

Video: Povstalecký tank Sham II / YouTube

Pekelné dělo

Podomácku vyrobené dělo je pokřtěno přezdívkou Hell (Peklo). Hlavní části je masivní tlustostěnný válec, na jehož konec se umísťuje projektil – okřídlená propanbutanová bomba. Jako prachová náplň se používá podomácku vyrobena výbušnina. Bodle blogu Brown Mosses (kde najdete více detailů o zbrani) je dostřel zbraně až 1,5 kilometrů.

 

Video: Výroba děla v polních podmínkách / YouTube

Puškový granátomet

Hlavní roli hrají opět trubkové bomby a problém, jak je hodit, co nejdále. Povstalci pro tento účel speciálně upravili brokovnici – na její konec navařili trubkové pouzdro většího průměru, do které se vkládá trubková bomba. K obsluze jsou potřeba dva lidé - nabíječ zapálí roznětku a střelec odpálí bombu požadovaným směrem.

 

Foto: Granátomet syrských povstalců / YouTube

Katapult

Další prostředek k metání výbušnin je středověký obléhací stroj katapult. Ač jsou katapulty výkonné, jsou těžké a nemobilní.

 

Video: Středověké obléhací stroje najdou uplatnění i 21. století / YouTube

Reinkarnovaná tanková věž

Nedostatek těžkých zbraní řeší povstalci nejrůznějším způsobem. V tomto případě se jim podařilo zachránit věž ze zničeného BVP-1, opravit ji a umístit na improvizovaný vozík.

 

Video: Věž z BVP-1 na přívěsu / YouTube

Minometný náklaďák

Útok minometem je smrtící. Útočník se však již po prvním výstřelu vystavuje odvetné palbě protivníka. Ideálně je tedy odpálit, co nejvíce minometných granátů v krátkém čase a poté se okamžitě stáhnout.

 

Video: Povstalecký šestihlavňový minomet / YouTube

Bojový robot

I v polních podmínkách se dá vyrobit dálkově ovládaný robot. Povstalecký robot je vybaven kulometem (zřejmě nepohyblivým) a ovládacím pultem. Zdá se, že robot má i jakýsi jednoduchý kamerový zaměřovací systém.

 

Video: Povstalecký robot / YouTube

Bojová stanice

Povstalcům se také podařilo sestrojit dálkově ovládanou bojovou věž. Tvoří ji sovětský kulomet PKM a elektromechanický ovládač palby. Podle krátkého videa nemá stanice kameru, takže je nutno provést několik nástřelů pro zaměření zbraně.  

 

Video: Dálkově ovládaná kulometná věž / YouTube

 

Pokud chcete vědět více o zbraních syrských povstalců, navštivte povstalecký blog Brown Mosses Blog.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
JiriTintera Datum: 19.06.2013 Čas: 15:39

Vážený kolego Pjotře,
zcela jistě jsou to Syřané. Ostatně chtěl bych vidět nesyrského Araba, jak se natřásá před domorobo minometem v syrských barvách. Prosím, prostudujte moji fotodokumentaci zveřejněnou na Fóru válka.

Poznámka
Zde zveřejněný obrázek "Pekelného kanonu" s doprovodným textem, je ofotografovaným prospektem, který si vytiskli povstalečtí konstruktéři pro svoji potěchu.

avatar
Jarda P. Datum: 19.06.2013 Čas: 10:40

Heh ten Mortar track nevypadá moc efektivně a ještě každá trubka míří jinam. :D To by za tu dobu co to nabíjej vystřeli z jedné roury víc střel a přesněji.

avatar
Pjotr Datum: 18.06.2013 Čas: 21:30

Nevěřím, že jsou to Syřani, ty lidi na mě ani nepůsobí že by byli zničení válkou ve své zemi, spíš na mě působí že je to baví

avatar
Padousek Datum: 17.06.2013 Čas: 17:40

tady také jeden zajímavý kanón, asi z BVP-1?
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=twooLVuiaXk#!

avatar
Sunakashi Datum: 17.06.2013 Čas: 12:00

hovorka11: ne Jemen ale Jordansko

od rusu tam putujou ty Migy a S-300 tak by ktomu mohli prihodit T-90 a KA-52 at se to nekam pohne

avatar
hovorka11 Datum: 17.06.2013 Čas: 06:45

Amici už islamisty začali zásobovat moderní technikou, tak nebude potřeba, aby si vyráběli nedokonalé zbraně.
Nynější vzpoura proti islamisické vládě v Turecku to komplikuje, ale amici mají v zásobě Jemen s Patrioty a 1000 nově umístěných ameriských vojáků. Tam se dá zařídit další bezletová zóna pro výcvik islamistů a jejich bezpečný vstup do Sýrie:

"List Asharq Al-Awsat s odkazem na zdroje v syrské opozici píše, že povstalecké brigády v Aleppu začaly získávat moderní zbraně, které Američané slíbili. Pro povstalce jsou nejdůležitější protitankové a protivzdušné rakety.

Arabské zdroje předtím oznámily, že CIA už vytvořila síť tajných překladišť na území Turecka a Jordánska a ověřila trasy dodávek zbraní. Zdroj Asharq Al-Awsat v Aleppu oznámil, že povstalci získali 102 protitankových rakety a v nejbližší době jich získají ještě dalších 270 "

avatar
Kubec Datum: 16.06.2013 Čas: 23:56

Též bych se rád zastal pana Grohmanna, článek je psán naprosto nezaujatě, tudíž tvrzení, že se zastává té či oné strany je naprosto zcestné. Jinak pěkný článek, zajímavé jak lidé dokáží vyrobit z prdu kuličku když je nouze

avatar
liberal shark Datum: 16.06.2013 Čas: 21:32

Tento článek pojednává o improvizovaných zbraních, nikoliv o politice. Veškeré útočné komentáře politického charakteru jsou nemístné a neslušné.

avatar
Ultramarinus Datum: 16.06.2013 Čas: 21:02

Ackoliv je cr spojencem USA v mnoha pripadech, nejsme zrovna "zapadem".

Vzhledem k tomu, ze SPOUSTA techle "omezencu" - fanatici nebo ne - studovali v byvalem Ceskoslovensku, Rusku, nebo dokonce v Syrii samotne, nedivim se jejich invencni technicke pruznosti skoro vubec. Coz z nich ale civilizovane lidi nedela, obzvlast, kdyz to chvili po vyrobe tech zbrani okoreni nekolika valecnejma zlocinama, nebo jinym svinstvem.

JN: Je zjevne, ze pan Grohmann resil ve clanku spis technickou stranku. Mozna nemam tak ostrizi zrak, vytribenou mysl, nebo sklon verit vlastnim predsudkum, ale ja v nem "boj ctnostnych a dobrych povstalcu proti tyranovi" NEVIDIM. Sve k tematu jste uz napsal v prvnim prispevku vcetne odkazu, a az na naznak, ze ve Vasem hodnoceni je citit presvedceni - ci vira -, chcete-li, jsem v reakci pana G. nenasel zadny "utok" na vas nazor. Prijde mi pak trochu zbytecne, si ho tak urputne branit.

Robotika a optoelektronika v beznych obchodech, je dneska dost vysoko na to, aby vetsina tech zbrani SLA vyrobit celkem bez vetsich problemu. Jednoduchost je zjevne duvod, proc ma "tank" kamery, misto pruhledovych periskopu a tak dale.

avatar
hulvath Datum: 16.06.2013 Čas: 19:31

No to zasnu, kluci rucnikarsti, Premek Podlaha proti vam hadr ;-))

avatar
bark Datum: 16.06.2013 Čas: 18:44

Haf...do Kataru zřejmě dorazila tématika úspor. Tyhle a podobné fotky jsem viděl v případě Libye. Zbytečná diskuse nad šedou propagandou.

avatar
Emil Datum: 16.06.2013 Čas: 18:22

Jakpak jsou najednou arabáči pokud jde o válku pracovití a přemýšlivý.Je zde krásně vidět mírumilovné náboženství v akci.Skoro je mi líto že takových fachmanů ze středního východu se po Evropě poflakuje tak málo.

avatar
palo Datum: 16.06.2013 Čas: 17:03

no konecne amici mozu amici trocha podporit terorizmus..
a o 10r sa opat budu strasne divit ze im ti isti zrovnaju par budov v new yorku

avatar
epOs Datum: 16.06.2013 Čas: 14:05

Povstalecký robot, hovoří hlavní technik projektu :D

avatar
JN Datum: 16.06.2013 Čas: 13:28

Jan Grohmann:
Geniální, jak jste můj komentář, který jsem mmj podložil odkazy na vyjádření představitelů OSN s dvacetiletými zkušenostmi dokázal shrnout jako ,,negativní emoční odezvu, která neodpovídá mému přesvědčení a víře"... no jo, škatulkování, to byl odjakživa osvědčený způsob, že?
Myslím, že víra nehraje vůbec žádnou roli, pokud se v jejím rámci nevraždí (další ukázka ,,rebelů": http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/radikalove-v-syrii-zastrelili-15leteho-chlapce-kvuli-kacirstvi/949104)
Dost dobře jsem si nevšiml, že bych požadoval, abyste podporovali něčí víru.
To, že jsme vůbec psal o náboženství je z toho důvodu, že v současné době je Sýrie sekularizovaný stát, po revoluci se plánuje stát podřídit právu šaría. To jak vidno není zrovna tolerantní: (http://thenewamerican.com/world-news/asia/item/15562-syrian-rebels-massacre-christian-village) Nehledě na jakékoli vyznání, vraždění v rámci náboženství je barbarství.

Netvrdím, že jste článek napsal k politickému účelu. Chápu, že jste napsal článek z technického hlediska, a že tu možná tak trochu nechtěně vyvolávám flame, nicméně pochybuji, že byste se třeba po 11. září odvážil uveřejnit článek obdivující techniku Al-Káidy. Nyní zde, ve válce, ve které bojuje Al-Káida (http://rt.com/news/sarin-gas-turkey-al-nusra-021/) podporovaná západem dochází.

arr