Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Indická armáda mohutně posiluje

Datum přidání 19.09.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Indie plánuje v rámci obřího kontraktu nakoupit pro svou armádu a letectvo ruské tanky T-90S a transportní letouny Lockheed Martin C-130J-30. Nové zbraně se zařadí mezi rozšiřující se arzenál high-tech zbraňových systémů indické armády.

Indický tank T-90

Foto: Indický tank T-90S "Bishma". / Wikipedia

 

Indické ministerstvo obrany posvětilo 13. září nákup vojenské techniky a vybavení v celkové hodnotě 2,3 miliard dolarů (roční rozpočet Armády ČR). Nejvýznamnější položky nákupu představují 236 ruských tanků T-90S, šest transportních letounů C-130J-30 Hercules a 4400 lehkých kulometů.

 

Za letadla C-130J Hercules však indická armáda „nemusí zaplatit ani dolar.“ Stroje pro Indii nakoupí americká vláda v rámci vojenské zahraniční pomoci FMS (Foreign Military Sales). Nejnovější indické „Herculesy“ přijdou americkou vládu na 650 miliónů dolarů.

 

Indie již od roku 2008 provozuje šest letounů C-130J Hercules. Letouny slouží pro potřeby indických speciálních jednotek a svou domovskou základnu mají nedaleko hlavního města Dillí. Nové stroje však poputují na východ Indie, kde mají operovat u sporné indicko-čínské hranice.

 

Indický C-130J HerculesFoto: Indický C-130J Hercules. / Wikipedia

 

Indičtí tankisté se mohou naopak těšit na 236 ruských tanků T-90S za 950 miliónů dolarů. Nové tanky vyrobí v licenci indický zbrojní podnik Heavy Vehicles Factory.

 

V roce 2001 až 2007 dovezla indická armáda z Ruska 657 tanků T-90S. Dalších tisíc jich mělo být vyrobeno licenčně v Indii, avšak zatím se podařilo Indům postavit pouze 120 strojů. I s novou objednávkou se indická armáda může v budoucnu opřít až o 1893 tanků T-90S.

 

Indie rovněž plánuje vyhlásit soutěž na nákup 4400 lehkých kulometů pro svého vojáka budoucnosti F-INSAS (Futuristic Infantry Soldier As a System). Výherce se může těšit na multi-miliónový kontrakt, avšak musí se smířit s transferem svých technologií do Indie. Ostatně stejnou „kontroverzní“ podmínku musí splnit i zbrojní firmy, včetně České zbrojovky, které chtějí přezbrojit indickou armádu útočnými puškami.

 

Indie má zájem i o další high-tech zbraňové systémy. Američtí úředníci ministerstva obrany potvrdili magazínu IHS Janes, že Indie uvažuje o nákupu dalších amerických a „západních“ zbraní v celkové hodnotě 4 miliardy dolarů.

 

Ve hře je dodávka 145 lehkých houfnic BAE Systems M777 ráže 155 mm, 15 těžkých dopravních vrtulníků Boeing CH-47 a 22 bitevních vrtulníků Boeing AH-64E Apache. Rozhovory se rovněž vedou o další dodávce šesti dopravních letadel C-17 Globemaster III (Indie si již objednala deset strojů) a čtyř námořních letounů P-8I Neptun (Indie si již objednala osm strojů).

 

Zdroj: IHS Janes, Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
lorgarius Datum: 22.09.2013 Čas: 15:54

Nakup dalsich T90 zrejme znamena, ze tank Arjun Mark I a II, nie su dostatocne "vyzretym" produktom.

Co sa tyka C-130J Hercules, americania poskytuju americke zbrane spojencom, v ramci zahranicnej pomoci vymenou za politicky a hospodarsky vplyv v krajine/regione. Vyznamnymi poberatelmi takejto pomoci je/bol Izrael, ale aj do Egypt, Polsko a iny. Pravdaze, dodavky nahradnych dielov a modernizacie mozu byt prilezitostou pre americke zbroajrske firmy si na takychto darcekoch dobre zarobit.

avatar
Matesaax Datum: 20.09.2013 Čas: 19:24

Přesně to si také neustále říkám,když vidím v jaké bídě žije v Indii většina lidí a přitom výzbroj nakupují v ohromném množství.Jen letounů Su-30 by měli mít kolem 200 což je neuvěřitelná bojová síla.

avatar
Jan Grohmann Datum: 20.09.2013 Čas: 10:44

Velmi "zajímavé" je indicko-čínské hašteření na společné hranici. Prakticky každý týden nebo měsíc tám dochází k incidentům, kdy čínští vojáci překročují hranice (tedy podle názoru Indie) do Indie.
Je jen otázkou času, kdy se mocenské ambice Indie a Číny srazí.

avatar
David Datum: 20.09.2013 Čas: 10:31

Celkově ale to indické zbrojení začíná být určitým fenoménem. Je zajímavé, jak mnozí politologové se věnují zbrojení Číny - a podobně intenzivní zbrojení Indie je tak trochu ve stínu. A jak zde bylo řečeno, to zbrojení zjevně není kvůli Pákistánu, který je mnohem slabší.
Problémem Indie je zjevně neefektivita tohoto zbrojení,mnoho financí je tak zjevně utopeno, Čína je v tomto směru efektivnější
A svým způsobem - ač jsem militarista, žasnu nad tak intenzivním zbrojením zemí, ve které je tolik rozšířena opravdová chudoba - a kam proudí zahraniční charitativní pomoc

avatar
Standa Datum: 19.09.2013 Čas: 19:00

taty: USA to takhle mají u spojenců, kteří jsou v doteku s "nepřátelskými" státy USA. Je levnější vyzbrojit spojence, který tím získá v regionu rovnováhu proti rostoucímu hegemonovi, tady to je Čína. USA více spolupracují i s Vietnamem, Japonskem a Filipínami. Vše se děje kvůli Číně a trochu Rusku.

avatar
Matesaax Datum: 19.09.2013 Čas: 18:52

Psali o tom nedávno v ATM,že ačkoliv nový tank Arjun dokonce překonává ruský T-90S,tak řada indických důstojníků preferuje ruský tank a Arjun už nejspíše bude v menšině oproti T-90S.
Co se týká letecké techniky,tak Indie zřejmě nechce být vázána na jednoho dodavatele.Dříve v tom také roli hrálo to,že ruská letadla nedokázala plně uspokojit co od Indové požadovali.

avatar
taty Datum: 19.09.2013 Čas: 18:36

Mohol by mi niekto prosím vysvetliť toto?

"Za letadla C-130J Hercules však indická armáda „nemusí zaplatit ani dolar.“ Stroje pro Indii nakoupí americká vláda v rámci vojenské zahraniční pomoci FMS (Foreign Military Sales). Nejnovější indické „Herculesy“ přijdou americkou vládu na 650 miliónů dolarů."

Čo to je za šialenstvo nakupovať inému štátu vojenskú techniku, keď USA je samo zadĺžené až po uši a škrtajú aj v armáde vlastnej? A prečo nenakúpia aj nám?

avatar
Petr M Datum: 19.09.2013 Čas: 17:55

To jednoduchém výpočtu mi vychází, že Indové dají za jeden nový T-90S 76,4 milionů Kč a nás jeden starý modernizovany T-72 stál 150 milionů, za to bychom měli 2 nové tanky.

avatar
Standa Datum: 19.09.2013 Čas: 15:47

Je zvláštní, že se Indie opírá o dva rozdílné tanky z hlediska taktiky. Arjun je spíše na bázi obranných západních tanků, oproti tomu jsou T-90 lehčí a takticky určené ještě z dob SSSR (báze T-72) na rychlost průlomu ve větším množství. Zdá se, že GŠ Indické armády je poněkud rozdělen na dva tábory. To samé v letecké technice, míchání západní a východní techniky.

Jinak to už asi nebude kvůli Pákistánu, ten už nějakou dobu hraje druhý housle. Kvůli Číně se v Pacifiku roztáčí zbrojení jak z dob s.války.

arr