Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Indická armáda začíná testovat CZ 805 BREN

Datum přidání 06.08.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Indická armáda letos v zimě začne s dlouhodobým testováním pěti útočných pušek, mimo jiné i CZ 805 BREN České zbrojovky. Cílem testů je najít novou rodinu standardních osobních zbraní pro indické vojáky. Vítěz se může těšit na mnoho miliardový kontrakt a příslib mnoholeté spolupráce s indickou armádou.

CZ 805 A2 MC

Foto: Nejnovější provedení CZ 805 BREN, ilustrační foto / Česká zbrojovka

 

Indové v rámci programu F-INSAS (Futuristic Infantry Soldier As a System) budují svého vlastního vojáka budoucnosti. Součásti programu má být i nová útočná puška komorována na náboj 5,56×45 mm.

 

Nové zbraně mají nahradit indické pušky INSAS (Indian Small Arms System) zaváděné do výzbroje indické armády od roku 1998. Zbraň sice vychází ze sovětské pušky AK-47, ale od sovětského vzoru si bohužel nepřevzala věhlasnou spolehlivost.

 

INSAS trpěla (a trpí) především ve velmi studeném počasí, jaké například panuje v Kašmíru. Puška se v chladném počasí zasekává a polymerové zásobníky praskají. Navíc puška často střílí v plné automatice, i když přeřaďovač palby je nastaven na tři ranou dávku.

 

Indická armáda původně oslovila (request for proposals) 34 výrobců. V prosinci 2012 pak Indové vybrali pět finálních výrobců – Českou zbrojovku, švýcarský Sig-Sauer, italskou Berettu, americký Colt a izraelský IWI.

  • Česká zbrojovka, CZ 805 BREN A1/A2

  • Sig-Sauer, SG 551

  • Beretta, ARX160

  • Colt, Colt Combat Rifle (modernizovaná varianta M16A1 podle indických požadavků)

  • IWI, ACE 1

Indové chtějí v první kole nakoupit 65 000 pušek a karabin přímo od výrobce. Následně, po transferu technologií do Indie, vyrobí dalších 113 000 zbraní lokální výrobce. Indové požadují, aby zbraň byla k dostání s dvěma délkami hlavní (útočná puška a karabina), měla hmotnost maximálně 3,6 kg a byla schopna střílet v Indii vyráběnou municí.

 

Všech pět finálních konstrukcí nyní podstoupí dlouhodobý zimní test v Kašmírském regionu. Kromě nízkých teplot se musí zbraň vypořádat i s vysokou nadmořskou výškou. V létě 2014 pak přijdou na řadu testy v horkém a prašném prostředí Thárské pouště. Pokud půjde vše dobře, indická armáda si vybere novou zbraň již během roku 2014.

 

Zdroj: Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Zbrojir Datum: 27.06.2015 Čas: 18:04

Dle prvotnich informaci CZ neuspela i ve Francii.

Popravde, to se ocekavalo.

avatar
Jenda Datum: 24.09.2013 Čas: 10:21

Dle článku na E15.cz se zkoušek nezúčastní CZ805, ale její upravená verze CZ807 s delší hlavní. Navíc zde ředitel zbrojovky zmiňuje německou konkurenci v této soutěži???????

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/lubomir-kovarik-z-ceske-zbrojovky-situace-v-egypte-nas-netesi-obchodne-ani-lidsky-1023027

Dále je zajímavá informace, že se zbrojovka účastní i tendru ve Francii

http://zpravy.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/ceska-zbrojovka-se-snazi-prorazit-ve-francii-a-recku-1023011

avatar
veterán Datum: 17.08.2013 Čas: 22:21

Na ilustračním snímku samozřejmě není zbraň dodávaná AČR. Chybí tam jeden z největších kolimatorů světa, který střelci v boji podstatně zhoršuje natažení zbraně. Takže máte táhlo závěru na druhé straně, kde Vás něžně dloube při pohybu, ale zase natáhnete zbraň, tedy pokud Vám nevypadne zásobník, závěr se nedovře třením o nosný popruh a další maličkosti. Dříve jsem považoval vz. 58 za průměrnou zbraň, tímto se jejím konstruktérům dodatečně omlouvám.

avatar
Zbrojir Datum: 07.08.2013 Čas: 13:32

1. Tendr v Indii nedává možnost srovnání mezi nejrenomovanějšími světovými výrobci a jejich produkty (viz seznam finalistů), jelikož Indové, jakožto rychle se rozvíjející mocnost, se prý prostřednictvím kontraktu chtějí především rychle dostat ke know-how světových výrobců, a to mnohé logicky odrazuje. Ne všechny zbrojovky chtějí svoje moderní zbraně prodat za takovou cenu, tj. ohrozit své investice do vývoje a moderních technologií a riskovat, že zemi s obrovským potenciálem naučí vyrábět soudobé zbraně a ona jim bude vbrzku schopna konkurovat (viz nemalé zkušenosti s dalším asijským gigantem, Čínou). Podívejte se také na případ v Mexiku, kdy zdejší průmysl zjevně okopíroval HaK G 36.

2. Zbraň nabízená v Indii zdaleka není produkt na úrovni CZ 805, které byly MO dodávány především v prvních letech výroby. To by bylo rychle „vymalováno“. CZUB, vědoma si svého výlučného postavení, které je dáno především opakovanými politickými rozhodnutími exekutivy, si za peníze daňových poplatníků dělá z domácích ozbrojených složek zkušební polygon, kde prakticky bez rizik vypovězení kupní smlouvy, dovyvíjí nedokonalé produkty s tím, že je po odladění nabídne na zahraniční trhy, kde by ji s produkty v provedení, co dodala státu, nepochybně vyrazily. Navíc si za své prototypy nechává zaplatit takové částky, že lze bezpochyby hovořit o zneužívání dominantního postavení. Nemůžete se proto divit, že se řadě vojáků takto nevyvážený vztah mezi privilegovaným tuzemským dodavatelem a českými ozbrojenými silami velmi nelíbí.

Pokud se CZUB podaří v zahraniční, pravděpodobně na méně vyspělých trzích, prodat útočné pušky, pak očekávejte podstatný kvalitativní rozdíl mezi tímto produktem a současnou CZ 805 z výzbroje AČR, samozřejmě, že v neprospěch zbraní z výzbroje AČR.

3. Cenová nabídka bude jistě nesrovnatelně výhodnější (o několik desítek %), než ta zjevně nehorázná, kterou za svou bezprecedentní vstřícnost při výběru útočné pušky vůči CZUB obdržely domácí ozbrojené síly. To je mj. jeden z důvodů, pro který kritizuji CZUB, že flagrantně zneužívá zdejších politických kontaktů nejen k prosazení se, ale i k naprosto nemorálním cenovým požadavkům vůči státním institucím.

4. Ostuda pro ČR, resp. pro Národní úřad vyzbrojování MO, je skutečnost, že dlouhodobá komparace zbraní v provozu je v indickém tendru základní podmínkou (nechtějí kupovat zajíce v pytli). Zatímco české MO aplikuje princip, kdy jsou jednotlivé nabídky porovnány pouze dle deklarativních údajů výrobců bez komparačních zkoušek zbraní, a to na základě několika, do značné míry formálních kritérií (např. cena, hmotnost, životnost), kdy naprosto dominantní váhu má vždy cena. Vybraný zbraňový komplet je tak zkoušen až dodatečně, tzn. zpravidla již po podpisu kupní smlouvy. Vojsko tak nemá možnost reálného srovnání aktuálně dostupných produktů. Vezmeme-li v úvahu, že většina zkoušejících logicky nemá a nemůže ani mít hluboké znalosti o možnostech soudobé techniky, lze takto do výzbroje prosadit i velmi podprůměrné produkty. Tímto procesem „prošla“ původně nabízená verze CZ 805 jako nejvýhodnější, a tak si udělejte obrázek, jak dobře jsou nastaveny. I když je faktem, že vojskové zkoušky se pro nevyhovující výsledky CZ 805 musely opakovat. Zasvěcení vědí, a na stránkách AN se mohou o nejvíce viditelných změnách i dočíst, že vývoj CZ 805 nadále probíhá za pochodu, a to i několik let po zavedení…

avatar
hurvo Datum: 07.08.2013 Čas: 12:49

Dufam ze vysledy pridu skor ako u nas zavedu brena. Municia takehoto kalibru ako bude tato sprava sa pri vybere novej pusky pre OSSR bude niekomu urcite hodit.
Osobne si myslim ze vyhra Beretta, s odstupom pred IWI a SIG.

avatar
Jenda Datum: 07.08.2013 Čas: 10:43

Tak se konečně ukáže, jak na tom cz805 opravdu je. Docela jí věřím. Jen má na tamní poměry příliš krátkou hlaveň, chtělo by to aspoň 16" jako konkurence.

arr