Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Indické letectvo se dočkalo stíhačky Tejas

Datum přidání 28.01.2015    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 18 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Indická společnost Hindustan Aeronautics (HAL) po neuvěřitelných 32 letech vývoje dodala indickému letectvu první sériový lehký stíhač HAL Tejas. Jde o první stíhačku téměř kompletně vyvinutou a vyrobenou v Indii.  

Foto: HAL Tejas / Rinju9, CC BY-SA 3.0

Foto: HAL Tejas / Rinju9, CC BY-SA 3.0

 

K předání prvního plnohodnotného sériového stíhače Tejas došlo 18. ledna tohoto roku. Stíhačku předal letectvu sám ministr obrany Manohar Parrikar. Ministr zdůraznil, že nyní začíná neméně důležitá část programu – osvojení si všech bojových možností stíhačky Tejas.


Stíhačka Tejas vznikala v rámci indického programu lehkého bojového letadla LCA (Light Combat Aircraft). Program LCA odstartoval oficiálně v roce 1983, ale koncepční práce se rozběhly už v roce 1975 a úvahy o novém stroji se začaly objevovat v roce 1969. Indický stíhač měl nahradit rychle zastarávající sovětské stíhací letouny MiG-21 a MiG-23.


Na vývoj a výrobu prvních celkově 15 před-sériových stíhaček Tejas Indie zatím vynaložila 2,75 miliardy dolarů. Jednotková cena za letoun se očekává v rozmezí 27 až 32 milionů dolarů, což je mimochodem dvakrát méně, než za kolik Indie nakupuje ruské stíhačky Suchoj Su-30 MKI.


Komentátoři často porovnávají vývoj bojových letounů v Číně a Indie, protože obě země měly prakticky shodnou startovací linii. Čína pokračovala ve vývoji letadel velmi rychle, především díky špionáži a krádeží/kopírování/nákupu ruských technologií. Naopak Indie vyvíjela letoun zcela vlastními silami, za cenu delšího vývoje.


První let stíhačky Tejas se uskutečnil v roce 2001. Dosud indické letectvo získalo devět strojů. Dodané stíhačky Tejas však vybavením neodpovídají sériovému provedení a slouží pouze k výcviku, resp. k přípravě indických pilotů k dosažení počátečních operačních schopností.

Video: Indičtí piloti na stíhačkách Tejas již několik let intenzivně cvičí. / YouTube

 

Během posledních let prošla stíhačka Tejas náročným testováním. Stroj musel obstát v chladném vysokohorském prostředí v Kašmíru a Himálají, nebo v horkých a prašných pouštních oblastech Indie. Testovány byly zbraně domácí, ruské, izraelské i americké výroby.


V současné době je cílem vyrábět šest stíhaček Tejas ročně. Do konce roku 2018 indická letka No. 45 Squadron  „Klan létajících dýk" obdrží 21 strojů a stane se první letkou provozující stíhačky Tejas.


Postupně se sériová výroba rozjede až na 16 letounů za rok. Letectvo plánuje vyzbrojit 10 až 14 letek, každou s 21 letadly Tejas. Jedna letka se na stíhačky Tejas tedy přezbrojí zhruba každé dva roky.


Letectvo plánuje nakoupit 200 jednosedadlových a 20 dvousedadlových cvičných strojů. Zájem o 40 stíhaček Tejas projevuje také indické námořnictvo, které chce stroje nasadit na svých letadlových lodích.


Indické letectvo je každopádně v časové tísni. Již brzy budou muset Indové zrušit deset letek se stíhačkami MiG-21, a to během let 2017 až 2018. Počet letek tak klesne pod požadovanou úroveň.


Připomeňme, že Indie měří ze severu na jih 2700 km, a se západu na východ 2900 km. Indické letectvo tak musí dokázat „projektovat sílu" na obrovském území a to především na dvou od sebe vzdálených „frontách" – na hranici s Pákistánem a Čínou. Přitom pohraniční spory vede s oběma státy.

 

Zdroj: Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 01.02.2015 Čas: 07:15

Tak konkrétně Severní Korea určitě ne- z politických důvodů (orientace na Čínu). Severní Korea kupuje F-7, sní o J-10 či Su-35. Ale pro některé africké státy - napadá mne např. Kongo - to může býta zajímavé řešení. Navíc lze předpokládat, že Indové se nyní o ten export budou opravdu snažit, ta země se během posledních desetiletí výrazně posunula

avatar
J.D. Datum: 30.01.2015 Čas: 16:42

beru zpět, koukám že na pozemní cíle taky dokáže útočit, omlouvám se, tak to neudělali zase tak zlou hračku, určitě se pro ní využití najde

avatar
J.D. Datum: 30.01.2015 Čas: 16:21

a třeba takový Severokorejci pro ně tohle letadlo musí být přímo sen, mají kupy starých Migů 21 a potřebovali by něco nového, jen škoda pro ně že nemaj ani na elektřinu :D

avatar
J.D. Datum: 30.01.2015 Čas: 16:15

souhlas s David, ale jen škoda že ho nevyvinuli jako víceúčelový, to by pak pro ně mohl mít hodnotu i jako bitevník, aby tam nemuseli posílat Migy a SUčka......

avatar
David Datum: 30.01.2015 Čas: 13:24

Já bych Tejas zas tak nepodceňoval. Jistě, není to nejlepší letadlo na světě, ale ne každý stát si může dovolit to nejlepší.
Proto bych až tak neviděl černě možný export. Mnohé malé rozvojové státy potřebují stíhačky, přitom si ale nemohou dovolit drahé západní stroje. Některé z těch států, např. různé africké země používající dosud MiG-21 budou hledat náhradu. A některé tyto státy mají špatné zkušenosti s Čínou, nabízející obdobný FC-1. Takže exportní šlágr to asi nebude, ale nějaký úspěch patrně přijde - možná úměrně s další modernizací Tejasu

avatar
Muž, co zírá na kozy Datum: 30.01.2015 Čas: 10:29

RiMr71: Jo jo, moc pěkný letadýlko :) dokonce už to někdo v modelu stavěl:

http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=253&t=40815

A návrh L-52 taky nevypadal špatně, to byla zase taková zmenšenina Tu-22...

avatar
z.a.p Datum: 29.01.2015 Čas: 22:53

Jo Indove, to jsou machri.

Dlouho neco okukuji, kopiruji, zkouseji a par let na to mate cely novy Arjun. O pardon, tohle je letadlo... ja to prehlid.

Jak se to cte? Tehas, tak jako rikaji Mexicani Texasu?
Napada me: Tehas, co te nepali.....!

avatar
D.i.p Datum: 29.01.2015 Čas: 15:29

Tady nejde v první řadě o to, že je to zastaralý, ale o to, že to dokázali. Další vývoj v tomhle odvětví bude o kus snadnější. Nezapomeňte, že je to miliardová země s obrovským potenciálem. Tam se to pro budoucnost vyplatí.

Oni jsou minimálně o krok pozadu ve všem, takže by se podle teorie, že to nemá smysl, mohli věnovat leda tak zemědělství.

avatar
RiMr71 Datum: 29.01.2015 Čas: 12:20

...tak taky jsme o tom kdysi lehce uvažovali - viz L-39M-1 Mach Trenér...
Krásné éro, takový Albík křížený s F-5 :)

Uvažuju, že si ho někdy postavím jako EDF model.

avatar
papaHoth Datum: 29.01.2015 Čas: 09:07

s tím co píšete se dá souhlasit, ale to kdyby tyhle letouny přišly před 10 lety. Plný počty letounů (už tak podle mě nízké) budou mít za 10 let a v roce 2025 to bude i jako záložní letoun starý - neříkám špatný, ale prostě ne up to date.
A o zcela samostatném vývoji se nedá mluvit. Stejně jako s Arjunem se Indové kousli v půle a nešlo to dál bez MASIVNÍ pomoci.
Na druhou stranu jinak, než Číňani, pěkně oficiálně ve spolupráci se zahraniční firmou na vývoji. Takže se určitě něco naučili. Otázkou je jestli se nenaučili obrazně vyrábět Felicie, když ostatní už dělají 3 generaci Oktávek.

avatar
CerVus Datum: 29.01.2015 Čas: 08:39

papaHoth: tak oni s nimi nahrazují podpůrné mig-21 takže nepotřebují 4,5 gen. Moderní stroje ze zahraničí slouží na vybojování převahy.

avatar
GAVL Datum: 29.01.2015 Čas: 07:51

papaHoth

však jim nezávidět momentální finanční zisk, ale pouze to , že to dokázali a my něco takového nedovedem ani náhodou. Je to částečně podobný princip jako lety na měsíc a podobně. Je to na houby , žere to peníze, ale jde o prestiž.
Dále a to především jde o získání schopností, které lze rozvíjet což je velmi podstatné. Pokud by nezačali toto martirium do teď , tak by museli to stejné podstoupit třeba od teď a se stejným výsledkem v porovnání s konkurencí.
Lze těžko očekávat nákup pro indickou armádu od Číny a jak je zmíněno v článku cena zahraniční produkce je mnohem vyšší než té jejich domácí i po tak dlouhém vývoji. Získat samostatnost nebude zadarmo, ale jistě se to Indii za čas náramně vyplatí.

Co do vývoje, no mi přišlo dost podivné vyjádření autora článku o zcela samostatném vývoji. Spíše bych tedy spojoval do souvislosti pomoc s vývojem Tejasu a nákup stíhaček Rafale.

avatar
papaHoth Datum: 29.01.2015 Čas: 06:16

To GAVL: je to z venku francouzské :-) Však někdy kolem roku 87 oslovili Dassault, který jim pár let pomáhal s vývojem draku.
A nejsem si jist, co jim závidět. To 40ti leté martirium? Mají letoun 4 generace a co dál? Armáda už chce nakupovat letouny o generaci výš. Už podle těch plánovaných počtů do výroby je vidět, že s ním moc do budoucna nepočítají.
Na export to taky nebude asi ideální artikl. Jak píše memo Čínsko Pákistánský JF 17 je totožný, jen už plně vyzbrojený a levnější.
A číňani umí podpořit export, když chtějí.

avatar
memo Datum: 29.01.2015 Čas: 02:18

Pakistanský JF 17 je výkonově podobný ale je jednoduší a hlavně levnější. Navíc ho vyrábí i Čína tak že pro indický Tejas to nevypadá moc povzbudivě.

avatar
GAVL Datum: 28.01.2015 Čas: 19:48

Jak francouzské.

Na druhou stranu můžeme Indům jen tiše závidět.

arr