Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Indický MiG-29K přistává na letadlové lodi Vikramaditya

Datum přidání 10.02.2014    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před pár týdny do svého domovského přístavu připlula indická letadlová loď INS Vikramaditya. Další velkou premiéru si indická letadlová loď užila v pátek, kdy na její palubě poprvé přistál námořní stíhací letoun MiG-29K.

Foto: Přistání MiGu-29K na INS Vikramaditya. / India press information bureau/handout

Foto: Přistání MiGu-29K na INS Vikramaditya. / India press information bureau/handout

 

Dnes se odehrála vzrušující událost – první přistání indického MiG-29K pilotovaného indickým pilotem na letadlové lodi Vikramaditya,“ řekl Igor Ponomarev, viceprezident Spojené korporace výrobců lodí (Объединённая судостроительная корпорация). Ponorev komentoval přistání indické stíhačky na vojenské výstavě DEFEXPO 2014 v Novém Dillí, Indie.

 

Přistání stíhačky MiG-29K je v Rusku ostře sledovanou událostí. Vždyť jde v podstatě o přistání ruské námořní stíhačky MiG-29K na palubu ruské letadlové lodi - INS Vikramaditya je ex-sovětská letadlová loď Admirál Gorškov. Pro Rusy jde o důležitou zkoušenost, která se jim může hodit při stavbě vlasní nové ruské letadlové lodi.

 

INS Vikramaditya se na svou cestu do Indie vydala loni 16. listopadu z ruských loděnic Sevmaš ležících na pobřeží Bílého moře. Na začátku letošního ledna připlula na indickou vojenskou základnu Karwar, na západním pobřeží Indie.

 

Video: MiG-29K / YouTube

 

Přistání stíhačky MiG-29K je důležitý krok v „oživování“ letadlové lodi INS Vikramaditya. Kompletní zprovoznění podle indického námořnictva potrvá tři až čtyři měsíce. V přístavu Karwar mají Indové k dispozici na dobu jednoho roku také tým ruských odborníků.

 

Indické námořnictvo si v roce 2004 objednala 12 jednomístných letounů MiG-29K a čtyři dvoumístné MiG-29KUB. Dodávky se uskutečnily v roce 2009 a do služby v indickém námořnictvu letouny vstoupily v roce 2010.

 

V témže roce si Indové z Ruska objednali dalších 29 jednomístných stíhaček MiG-29K. V současné době v indickém námořnictvu slouží již 30 stíhaček MiG-29K/KUB.

 

Letouny jsou určené jednak pro „novou“ loď INS Vikramaditya, tak i pro stavěnou indickou INS Vikrant. Na palubě INS Vikramaditya najde místo až 24 stíhaček 24 MiG-29K/KUB.

 

Indické námořnictvo uvedlo v minulém roce do provozu první námořní letku létající na strojích MiG-29K/KUB. Letka „Černých panterů“ má ve své výzbroji 12 stíhaček MiG-29K a čtyři MiG-29KUB.

Zdroj: ITAR-TASS

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr