Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Námořní technika

Indický MiG-29K přistává na letadlové lodi Vikramaditya

Datum přidání 10.02.2014    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před pár týdny do svého domovského přístavu připlula indická letadlová loď INS Vikramaditya. Další velkou premiéru si indická letadlová loď užila v pátek, kdy na její palubě poprvé přistál námořní stíhací letoun MiG-29K.

Foto: Přistání MiGu-29K na INS Vikramaditya. / India press information bureau/handout

Foto: Přistání MiGu-29K na INS Vikramaditya. / India press information bureau/handout

 

Dnes se odehrála vzrušující událost – první přistání indického MiG-29K pilotovaného indickým pilotem na letadlové lodi Vikramaditya,“ řekl Igor Ponomarev, viceprezident Spojené korporace výrobců lodí (Объединённая судостроительная корпорация). Ponorev komentoval přistání indické stíhačky na vojenské výstavě DEFEXPO 2014 v Novém Dillí, Indie.

 

Přistání stíhačky MiG-29K je v Rusku ostře sledovanou událostí. Vždyť jde v podstatě o přistání ruské námořní stíhačky MiG-29K na palubu ruské letadlové lodi - INS Vikramaditya je ex-sovětská letadlová loď Admirál Gorškov. Pro Rusy jde o důležitou zkoušenost, která se jim může hodit při stavbě vlasní nové ruské letadlové lodi.

 

INS Vikramaditya se na svou cestu do Indie vydala loni 16. listopadu z ruských loděnic Sevmaš ležících na pobřeží Bílého moře. Na začátku letošního ledna připlula na indickou vojenskou základnu Karwar, na západním pobřeží Indie.

 

Video: MiG-29K / YouTube

 

Přistání stíhačky MiG-29K je důležitý krok v „oživování“ letadlové lodi INS Vikramaditya. Kompletní zprovoznění podle indického námořnictva potrvá tři až čtyři měsíce. V přístavu Karwar mají Indové k dispozici na dobu jednoho roku také tým ruských odborníků.

 

Indické námořnictvo si v roce 2004 objednala 12 jednomístných letounů MiG-29K a čtyři dvoumístné MiG-29KUB. Dodávky se uskutečnily v roce 2009 a do služby v indickém námořnictvu letouny vstoupily v roce 2010.

 

V témže roce si Indové z Ruska objednali dalších 29 jednomístných stíhaček MiG-29K. V současné době v indickém námořnictvu slouží již 30 stíhaček MiG-29K/KUB.

 

Letouny jsou určené jednak pro „novou“ loď INS Vikramaditya, tak i pro stavěnou indickou INS Vikrant. Na palubě INS Vikramaditya najde místo až 24 stíhaček 24 MiG-29K/KUB.

 

Indické námořnictvo uvedlo v minulém roce do provozu první námořní letku létající na strojích MiG-29K/KUB. Letka „Černých panterů“ má ve své výzbroji 12 stíhaček MiG-29K a čtyři MiG-29KUB.

Zdroj: ITAR-TASS

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr