Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. ... Více

Pozemní technika

Indický program modernizace vozidel BMP-2

Datum přidání 14.04.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 5 komentářů    autor autor: Václav Kopecký

Indická armáda se v současné době připravuje na modernizaci svých bojových vozidel pěchoty BMP-2. V indické armádě slouží přibližně 1500 BMP-2 a jejich životnost pomalu končí.

Foto: Indická bojová vozidla pěchoty BMP-2. / Wiki Commons/Fred W.

Foto: Indická bojová vozidla pěchoty BMP-2. / Wiki Commons/Fred W.  

 

BMP-2 na konci životnosti

Podle původních předpokladů se BMP-2 modernizovat vůbec neměla a měla být nahrazena novým typem moderního bojového vozidla pěchoty. Program vývoje nového bojového vozidla pěchoty byl zahájen roku 2008, ale jeho výsledek je však v nedohlednu.


Modernizace indických BMP-2 se stává proto stále urgentnější, neboť některá vozidla jsou již za hranicí své technické životnosti. O stavu indických BMP-2 vypovídá fakt, že na konci loňského roku musela indická armáda nakoupit 149 nových BMP-2 skrze státní zbrojovku Ordnance Factory Board (OFB).

 

Tyto nová BMP-2 v ceně 140 milionů amerických dolarů nahradila z technických důvodů vyřazená vozidla.


Indická modernizace BMP-2 se tak začíná rozjíždět a spěje k vyhlášení výběrového řízení. Svědčí o tom skutečnost, že indické ministerstvo obrany neudělilo exkluzivní zakázku na modernizaci indických bojových vozidel pěchoty BMP-2 indické státní zbrojní společnosti OFB.


Místo toho ministerstvo vyhlásilo mezinárodní požadavek na informace RFI (Request For Information), který umožňuje, aby se do případného tendru zapojily i zahraniční společnosti, což dosud nebylo možné. Nicméně podle zdrojů z indického ministerstva obrany bude konečným vítězem tendru zcela jistě domácí zbrojovka, která však získá přístup k zahraničním technologiím.


Indická armáda se snaží neúspěšně zahájit program modernizace svých BMP-2 již delší dobu. První RFI bylo zveřejněno již roku 2009, další roku 2012, pokračování přišlo v roce 2014 a poslední RFI na počátku tohoto roku. Ani jedna z předchozích výzev však nepřinesla žádné pokroky.

 

Indie na modernizaci BMP-2 nestačí

RFI vydané roku 2014, po nástupu premiéra Narendra Modiho do vedení země, zcela vyloučilo zahraniční dodavatele. Modi se snažil vyloučením zahraničních dodavatelů apelovat na indické zbrojařské společnosti k využití čistě indických technologií.


To se však nesetkalo s příliš velkým ohlasem v indickém zbrojním průmyslu, neboť všechny společnosti si uvědomovaly, že čistě indický modernizační balíček pro BMP-2 nejsou schopny sami dodat. Tento stav trvá dodnes, kdy žádná indická společnost nedokáže samostatně modernizovat BMP-2 podle požadavků indické armády bez zahraničních partnerů.


Nyní se proto do programu zapojí i zahraniční dodavatelé. V rámci celého programu ale následně dojde k transferu zahraničních technologií k indickým společnostem a modernizaci BMP-2 tak realizují domácí výrobci.


Indické zbrojní společnosti začaly rychle hledat zahraniční partnery a navazovat s nimi spolupráci. Na vývoji systému kontroly palby a termálních zaměřovačů začala například spolupracovat indická společnost Alpha Design s izraelskou firmou Elop.  

 

Státem vlastněná společnost Bharat Electronics Limited zase navázala spolupráci s francouzskou společností Thales. Na výrobě protitankových střel začala indická Bharat Forge spolupracovat s izraelskou společností Rafael Advanced Systems.


Indická společnost Larsen & Toubro zase zahájila spolupráci s francouzskou zbrojovkou MBDA a nezávisle na sobě navázaly společnosti Reliance Defence, OFB a Bharat Dynamics Limited spolupráci s ruským konsorciem Rosoboronexport.

 

Nové motory a senzory

Modernizované BMP-2 získají nové motory o výkonu 280 kW, které nahradí původní ruské motory o výkonu 210 kW. Výměny se dočká také převodová soustava a nový filtroventilační systém. Největší změny však budou v oblasti výzbroje a senzorického vybavení vozidla.


Modernizovaná BMP-2 získají nejnovější generaci systému řízení palby, dále dvojici protitankových řízených střel a nový 30mm automatický kanón schopný používat moderní munici.


Velitel získá panoramatický termovizní pozorovací přístroj. Počítá se s instalací denního a nočního zaměřovače pro střelce a velitele. Posílení se dočká rovněž balistická ochrana vozidla.


Indické plány na modernizaci BMP-2 jsou poměrně ambiciózní. Avšak skutečně se plány splní?Jak se ukazuje u jiných zakázek pro indickou armádu, jsou tamní výběrová řízení velmi velmi zdlouhavá.


Asi největším problémem v případě modernizace BMP-2 bude podle vyjádření některých zbrojních expertů indický požadavek na transfer technologií ze zahraničí. Na úspěšném zahájení modernizace BMP-2 se především podepíše, jak budou zahraniční firmy ochotné Indii poskytnout své know-how a technologie.

 

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
skelet Datum: 15.04.2016 Čas: 11:18

Mattauch: záleží jak hluboce to chtějí Indové modernizovat. A šakal ber jako modernizační balíček, z kterého mohou nabídnout co potřebují. Plus Tatra je významným partnerem indické armády.

avatar
Mattauch Datum: 14.04.2016 Čas: 23:48

šakal... to je trochu jako v tom vtipu "operuji... operuji... a najednou koukám, že pitvám..." Jen tady je to "modernizuji... modernizuji... a najednou koukám že vyrábím nové..."

avatar
Argonaut.CZ Datum: 14.04.2016 Čas: 17:53

Ze by sance pro Sakala? To je asi nejkomplexnejsi pokus. Na stranu druhou, vyhodou bvp je rychlost a pohyblivost. Silnejsi motor nebude takovy problem, ale narust hmotnosti by mohl, pokud chteji zachovat schopnost plavby.

avatar
Argonaut.CZ Datum: 14.04.2016 Čas: 17:53

Ze by sance pro Sakala? To je asi nejkomplexnejsi pokus. Na stranu druhou, vyhodou bvp je rychlost a pohyblivost. Silnejsi motor nebude takovy problem, ale narust hmotnosti by mohl, pokud chteji zachovat schopnost plavby.

avatar
alexa123 Datum: 14.04.2016 Čas: 14:39

Keďže India potrebuje BVP modernizovať naozaj urgentne, neviem či na tom nebudú lepšie zahraniční partneri ktorí sú si vedomí toho, že bez ich pomoci z modernizácie nebude nič.

arr