Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Indie modernizuje své Jaguary

Datum přidání 09.06.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Michal Polák

Indické letectvo zůstává jedním ze dvou posledních, které si ve své výzbroji ponechávají stíhací nadzvukový letoun SEPECAT Jaguar, který je primárně určen pro útoky na pozemní cíle. Nyní se navíc Indové rozhodli pro další modernizaci s cílem zvýšení provozuschopnosti a rozšíření bojových možností zejména, co se týče použití přesných zbraní americké výroby.

Jaguar

Foto: Indický Jaguar během cvičeného letu / Defense-Visual-Information-Center

Z cvičného supersonika obávaný útočník

Útočný letoun Jaguar vznikl z iniciativy anglické RAF a francouzské Armée de l'Air. Obě letectva již v 60. létech řešila, jakým typem nahradit své zastarávající cvičné proudové letouny. Britové hodlali nahradit Folland Gnat T1 a Hawker Hunter TZ, Francouzi zase Fouga Magister, Lockheed T-33 a Dassault Mystere IV. Vedle toho vznikl požadavek alespoň časově omezeného překročení rychlosti zvuku a použití letounu pro přímou podporu pozemních vojsk.

 

Výsledný letoun SEPECAT Jaguar je jednomístný dvoumotorový jednoplošník se zkosenými křídly. Velkou výhodou je použití robustního vysokého tříbodového podvozku, což předurčuje letoun nejen k výcviku, ale také k slušné nosnosti podvěsené výzbroje a použití v bojových podmínkách. Letoun dokáže unést více než 4 t výzbroje na pěti závěsnících. O pohon se stará dvojice proudových motorů s tahem 22,75, respektive 32,5 kN s přídavným spalováním. Motory dokáží udělit stroji maximální rychlost až M=1,6.

 

Jaguar

Foto: Indický Jaguar na americké základně

 

Jaguar uskutečnil první let v roce 1968 a o pět let později byl představen veřejnosti. V britském i francouzském letectvu se účastnil většiny velkých konfliktů, kterých se tyto země účastnily.

 

Na straně Francie je zajímavé zmínit jejich časté nasazování v Africe, kde hájily francouzské vojensko-politické zájmy. V době studené války pak měly Jaguary krom výcviku a podpory pozemních vojsk plnily podstatně náročnější úkol - v případě konfliktu pronikat do týlu nepřítele a tam útočit jadernou výzbrojí.

Jaguary v Indii jako úderné stíhací letouny

Francouzi a Britové nabídli Indii stíhací letoun Jaguar už v roce 1968. Tehdy ovšem Indové odmítli s údajným odůvodněním, že není jisté, zda bude letoun zařazen a v jakých počtech alespoň v zemích svého vzniku. Když se ovšem tak stalo, Indie se rázem stala prozatím jedinou a nakonec jednou ze dvou zemí, které se pro tento typ vyjma Evropanů rozhodli. Čtvrtou a nakonec také poslední zemí, která nakonec letouny odebrala, byl Omán.

 

V Indii nicméně nákupu předcházelo tak jako obvykle náročné výběrové řízení na nákup, v němž se Jaguar musel utkat s taktéž francouzským stíhacím letounem Dassault Mirage F1 a švédským Saab Viggen. Indové se nakonec přeci jen rozhodli pro britsko-francouzské Jaguary a to s tím, že 40 letounů odeberou z evropské výroby a zbylých 120 bude vyráběno licenčně přímo v Indii ve společnosti Hindustan Aeronautics Limited (HAL).

Hindustan Aeronautics Limited (HAL) patří mezi největší asijské letecké výrobce. Jedná se o indickou státní společnost řízenou ministerstvem obrany. Firma je výrobcem letecké techniky a jejich komponentů, motorů, elektroniky i provozovatelem letišť. Wikipedia

V indickém letectvu dostal Jaguar nálepku úderného stíhacího letounu schopného proniknout hluboko do vzdušného prostoru nepřítele a tam efektivně útočit na pozemní cíle. Původně jej Indové používali v rámci potřeby zejména pro průzkumné mise, nicméně své válečné ostruhy si letouny Jaguar vybojovaly v Kárgilské válce s Pákistánem.

 Maverick

Foto: Zbraň pro indického Jaguara - americká střela Maverick těsně před zásahem tanku / U.S. Air Force, Wikipedia

 

V té době již byl ve výzbroji dostatečný počet modernizovaných letounů, které dostaly radar pro sledování terénu, GPS navigaci a piloti dostali systém nočního navádění a přidán byl taktéž kontejner pro laserové ozařování cílů.

Schopnost nést americké řízené střely

V současné době mají Indové stále ve výzbroji 126 letounů Jaguar a na rozdíl od Britů ani Francouzů neplánují vyřazení tohoto typu z výzbroje - naopak. V roce 2011 podepsali a v letošním roce definitivně potvrdili kontrakt s americkou společností Raytheon na instalaci nových zbraňových systémů. Konkrétně se jedná o instalaci elektronické jednotky MCU (Munitions Control Unit) s minimálním zásahem do současných systémů a konstrukce letounu.

 

Ačkoliv je jednotka MCU v podstatě jen malou krabičkou a nevyžaduje žádné velké zásahy, umožňuje používat hned celé škály řízených střel americké výroby zejména typu vzduch-země a také vzduch-vzduch.

 

Paveway

Foto: Americká laserem naváděná puma Paveway / axesofevil200, Wikipedia

 

Nově tak budou moci indické Jaguary používat řízené střely Maverick určené pro široké spektrum útoků na pozemní cíle (tanky, postavení protiletadlové obrany, stanoviště, ale také lodě atd.) nebo laserem naváděné pumy Paveway. Řízené střely vzduch-vzduch zase doplní dodnes výhradně používané francouzské střely R550 Magic.

 

Indie nákupem nového zbraňového systému v podstatě ukazuje, že se stíhacích útočných letounů Jaguar nehodlá v dohledné době vzdát a naopak rozšiřuje škálu zbraní, které bude moci používat.

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ondřej Lacina Datum: 09.06.2012 Čas: 22:06

Indie se má, že na to má :)
Budou mít Rafaly a teď i modernizujou starší kusy letectva.. To je uctyhodný s hlavně co se týče Indie rozumný.. V případným konfliktu s jakoukoli ze sousedních zemí nasaděj nahraditelný stroje, který svou práci dokažou skvěle odvést ;)

arr